Προς το περιεχόμενο

Η Samsung «ποντάρει» στην τεχνολογία MicroLED και στην ανάλυση 8K για τις τηλεοράσεις του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν γνωριζω την sony πως εχει εργοστασιο κατασκευης πανελ ..... απο αλλους αγοραζει !!!!!!

15 λεπτά πριν, JohnnieGr88 είπε

sony και παλι sony,φυσικα χρωματα,καλυτερη διαχειρηση λοκαλ ντιμινγ,αντροιντ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, lneam said:

δεν γνωριζω την sony πως εχει εργοστασιο κατασκευης πανελ ..... απο αλλους αγοραζει !!!!!!

Παρόλα αυτά, σύμφωνα με reviewers, βγάζει μάλλον την καλύτερη TV σχεδόν κάθε χρονιά. 😛

5 hours ago, lneam said:

αυτο λεγεται παραπληροφοριση ...... μια χαρα εχει 2 δεκαετιες και με μεγαλη επιτυχια

Στις τηλεοράσεις εννοούσε, όχι γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Παρόλα αυτά, σύμφωνα με reviewers, βγάζει μάλλον την καλύτερη TV σχεδόν κάθε χρονιά. 😛

Στις τηλεοράσεις εννοούσε, όχι γενικά.

ακομα και ετσι, κανει λαθος. Παντα ειχε OLED TV, απλα τις ελεγε AM-OLED. Ισως για τα πνευματικα δικαιωματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, lneam said:

ακομα και ετσι, κανει λαθος. Παντα ειχε OLED TV, απλα τις ελεγε AM-OLED. Ισως για τα πνευματικα δικαιωματα ?

Μόνο στα κινητά τις λέει amoled. Ποια μοντέλα τηλεοράσεων είχαν amoled panel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Μόνο στα κινητά τις λέει amoled. Ποια μοντέλα τηλεοράσεων είχαν amoled panel?

εχουν περασει πολλα χρονια ... εχω δει tv oled samsung σε σπιτι γνωστου. Δεν μπορω ουτε να θυμαμαι, ουτε να εχω πλεον προσβαση σε αυτον τον χωρο. Δεν ειναι πλεον μαζι μας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, lneam said:

εχουν περασει πολλα χρονια ... εχω δει tv oled samsung σε σπιτι γνωστου. Δεν μπορω ουτε να θυμαμαι, ουτε να εχω πλεον προσβαση σε αυτον τον χωρο. Δεν ειναι πλεον μαζι μας ....

Πάντως από το 2014 και μετά που βλέπω μοντέλα στο DisplaySpecs, ούτε ένα δεν έχει OLED μέχρι το 2022 που εμφανίστηκαν οι QD-OLED.

Samsung - TVs and desktop monitors (displayspecifications.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πάντως από το 2014 και μετά που βλέπω μοντέλα στο DisplaySpecs, ούτε ένα δεν έχει OLED μέχρι το 2022 που εμφανίστηκαν οι QD-OLED.

Samsung - TVs and desktop monitors (displayspecifications.com)

τις ειχε σταματησει για καποια χρονια, λογο τιμης και προβληματων στα pixels. Της φιλης μου ειχε πολλα προβληματικα pixel. Νομιζω ηταν μοντελο 2005-8, καπου εκει. Τα ιδια χαλια και στις συσκευες της Pionner αυτης της εποχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εμμονή τους να μη βγάζουν OLED...

Όχι φίλτατοι, δε θα ψωνίσουμε LED με φανφάρικο όνομα σε τιμές OLED! Συνέλθετε!

3 λεπτά πριν, lneam είπε

Νομιζω ηταν μοντελο 2005-8, καπου εκει. Τα ιδια χαλια και στις συσκευες της Pionner αυτης της εποχης.

Αδερφέ, η πρώτη τηλεόραση OLED στον κόσμο βγήκε το 2007. Plasma μάλλον είχε ο γνωστός σου και μπερδεύεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αυτή η εμμονή τους να μη βγάζουν OLED...

Όχι φίλτατοι, δε θα ψωνίσουμε LED με φανφάρικο όνομα σε τιμές OLED! Συνέλθετε!

Αδερφέ, η πρώτη τηλεόραση OLED στον κόσμο βγήκε το 2007. Plasma μάλλον είχε ο γνωστός σου και μπερδεύεσαι.

ειπα πως δεν θυμαμαι ... παντος το 2007 ειναι αναμεσα στο 2005-8

εγω την ειδα το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Haldol said:

Αυτή η εμμονή τους να μη βγάζουν OLED...

Από πέρσι βγάζουν, 55 και 65 και φέτος βγαίνει και 77αρι μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lneam είπε

ειπα πως δεν θυμαμαι ... παντος το 2007 ειναι αναμεσα στο 2005-8

Γι' αυτό σου εξηγώ. Δεν υπάρχει ούτε 0,1% να 'χε Samsung OLED ο γνωστός σου τότε. Εκτός κι αν ήταν στο R&D της Samsung. :P

Μάλιστα, η Pioneer (μιας και ανέφερες κι αυτήν) δε πρόλαβε ποτέ να βγάλει OLED TV. Μετά την "επική" σειρά KURO που έβγαλαν, σταμάτησαν τις τηλεοράσεις. Εκείνη την εποχή μεσουρασούσαν οι Plasma, ενώ οι OLED ήταν ακόμα στο "θα".

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από πέρσι βγάζουν, 55 και 65 και φέτος βγαίνει και 77αρι μοντέλο.

Α, καλό. Δε το πήρα χαμπάρι. Ξύπνησαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Γι' αυτό σου εξηγώ. Δεν υπάρχει ούτε 0,1% να 'χε Samsung OLED ο γνωστός σου τότε. Εκτός κι αν ήταν στο R&D της Samsung. :P

Μάλιστα, η Pioneer (μιας και ανέφερες κι αυτήν) δε πρόλαβε ποτέ να βγάλει OLED TV. Μετά την "επική" σειρά KURO που έβγαλαν, σταμάτησαν τις τηλεοράσεις. Εκείνη την εποχή μεσουρασούσαν οι Plasma, ενώ οι OLED ήταν ακόμα στο "θα".

οταν δεν θυμαμαι δεν επιμενω. Παντος το ονομα plasma μου ειναι γνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lneam είπε

Παντος το ονομα plasma μου ειναι γνωστο.

Plasma ήταν η τεχνολογία στις "καλές" τηλεοράσεις εκείνα τα χρόνια. Λειτουργούσε με παρόμοιο τρόπο όπως οι OLED, χωρίς οπίσθιο φωτισμό. Ο "ανταγωνισμός" τότε ήταν οι CFL-LCD (οι "απλές" LCD, όχι LED) με πολύ χειρότερη εικόνα. Φυσικά επειδή τίποτα δεν είναι τέλειο, είχαν κι αυτές τα θέματά τους (π.χ. κολλημένα, ή καμμένα pixel, κ.λπ). 

Fun fact. Μόλις πριν 4 μήνες αντικατέστησα μία Plasma 42" (Panasonic U10) που δούλευε για 12+ χρόνια. 

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

🎶🎵Το ωραιότερο πλάσμα του κόσμου, για μένα είσαι εσύ 🎵🎶

Είχε και ένας θείος μου πλάσμα, πολύ καλή έκανε τότε την διαφορά με τις τηλεοράσεις τις lcd που αγοράζαμε, 720p 900€ στο μακρινό 2006!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...