Προς το περιεχόμενο

Η Samsung «ποντάρει» στην τεχνολογία MicroLED και στην ανάλυση 8K για τις τηλεοράσεις του 2023


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/1/2023 στις 1:07 ΜΜ, Thresh είπε

Στις τηλεοράσεις εννοούσε, όχι γενικά.

Στις 8/1/2023 στις 2:21 ΜΜ, lneam είπε

ακομα και ετσι, κανει λαθος. Παντα ειχε OLED TV, απλα τις ελεγε AM-OLED. Ισως για τα πνευματικα δικαιωματα ?

Στις 8/1/2023 στις 2:22 ΜΜ, Thresh είπε

Μόνο στα κινητά τις λέει amoled. Ποια μοντέλα τηλεοράσεων είχαν amoled panel?

καθαρα για θεμα γνωσης να μεταφερω νεες πληροφοριες. Ειχα πριν λιγες μερες παρουσιασει σε προηγουμενο ποστ - 2 λινκ απο το wikipedia. Υπαρχει στο πρωτο λινκ, αρκετα παρακατω το εξης κειμενο

Αναφορά σε κείμενο

 

Samsung SDI announced in 2005, the world's largest OLED TV at the time, at 21 inches (53 cm)

https://en.wikipedia.org/wiki/OLED

 

οποιος διαβασει ολη την σελιδα θα βρει πολλες αποδειξεις για το θεμα της samsung - 2002, πριν 18 χρονια η Νο1 στον κοσμο εταιρεια στα πανελ oled, 2005 - πριν 17 χρονια η μεγαλυτερη OLED TV

προσωπικα δεν βλεπω να εχω κανει λαθος. Και μην ξεχναμε, ο κατασκευαστης τεχνολογιας δεν ειναι υποχρεωτικο να παραγει παντα δικα του προιοντα.

χωρις να κανω edit στο προηγουμενο ποστ, ενα μικρο τυπ. λαθος >>>>2002, πριν 18 χρονια

το σωστο ειναι 2002, πριν 20 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, lneam said:

προσωπικα δεν βλεπω να εχω κανει λαθος

Στο "πάντα είχε oled tv, απλά τις έλεγε am-oled".

 

11 minutes ago, lneam said:

2005 - πριν 17 χρονια η μεγαλυτερη OLED TV

Announced, έγινε ποτέ release? Αντιθέτως για τη Sony "The Sony XEL-1, released in 2007, was the first OLED television." 

Sony XEL-1 - Wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 1:07 ΜΜ, Thresh είπε

Στις τηλεοράσεις εννοούσε, όχι γενικά.

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο "πάντα είχε oled tv, απλά τις έλεγε am-oled".

εγω απαντησα σε αυτο "προσωπικα δεν βλεπω να εχω κανει λαθος "

μην αλλαζεις το θεμα που προσπαθω να λυσω, που αλλος το ξεκινησε. Πανω απο 2 δεκαετιες η samsung φταιχνει με επιτυχια oled panel. Ειμαστε λοιπον ΟΚ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, lneam said:

εγω απαντησα σε αυτο "προσωπικα δεν βλεπω να εχω κανει λαθος "

μην αλλαζεις το θεμα που προσπαθω να λυσω, που αλλος το ξεκινησε. Πανω απο 2 δεκαετιες η samsung φταιχνει με επιτυχια oled panel. Ειμαστε λοιπον ΟΚ ????

Φτιάχνει OLED panel για 2 δεκαετίες αλλά κυρίως για άλλες συσκευές.

Δεν άλλαξα θέμα, το quote του Vassilis_24 ήταν ξεκάθαρα για τηλεοράσεις κι όχι για άλλες συσκευές, αυτό διευκρίνησα.

Quote

Μόνο που η Samsung μέχρι πέρσι δεν είχε oled κι έχει φάει τεράστια ήττα στις ακριβές τηλεοράσεις.

Είχε φάει λοιπόν ήττα, αλλιώς θα είχε ΚΑΘΕ χρονιά OLED μοντέλα προς πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 11:33 ΠΜ, lneam είπε

δεν γνωριζω την sony πως εχει εργοστασιο κατασκευης πανελ ..... απο αλλους αγοραζει !!!!!!

 

Τι σημασία έχει αν δεν μπορεί σωστά να το διαχειριστεί ; Και οι οθόνες της apple είναι Samsung…αλλά οι διάφορες αισθητές,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lneam είπε

εγω απαντησα σε αυτο "προσωπικα δεν βλεπω να εχω κανει λαθος "

μην αλλαζεις το θεμα που προσπαθω να λυσω, που αλλος το ξεκινησε. Πανω απο 2 δεκαετιες η samsung φταιχνει με επιτυχια oled panel. Ειμαστε λοιπον ΟΚ ????

Δεν είχε OLED ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ. Μονο για mobile συσκευές. Το ότι είχε παρουσιάσει κάποια OLED παλιά δεν σημαίνει ότι είχε παρουσία στις OLED τηλεοράσεις. Όλα αυτά τα χρόνια ΜΟΝΟ η LG βγάζει πάνελ. Είχες λάθος λοιπόν για το θέμα των τηλεοράσεων που συζητάμε. Δεν είναι κακό, πάμε παρακάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είχε OLED ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ. Μονο για mobile συσκευές. Το ότι είχε παρουσιάσει κάποια OLED παλιά δεν σημαίνει ότι είχε παρουσία στις OLED τηλεοράσεις. Όλα αυτά τα χρόνια ΜΟΝΟ η LG βγάζει πάνελ. Είχες λάθος λοιπόν για το θέμα των τηλεοράσεων που συζητάμε. Δεν είναι κακό, πάμε παρακάτω.

Samsung SDI announced in 2005, the world's largest OLED TV at the time, at 21 inches (53 cm)

https://en.wikipedia.org/wiki/OLED

εσυ εχεις λαθος, για ξαναδιαβασε καλυτερα. Εκτος να αμφισβητεις και το wikipedia οτι λεει ψεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, lneam said:

Samsung SDI announced in 2005, the world's largest OLED TV at the time, at 21 inches (53 cm)

https://en.wikipedia.org/wiki/OLED

εσυ εχεις λαθος, για ξαναδιαβασε καλυτερα. Εκτος να αμφισβητεις και το wikipedia οτι λεει ψεματα

Δεν αμφισβητώ τίποτα. Καταρχάς εκεί λέει ότι ανακοίνωσε και όχι ότι έβγαλε σε παραγωγή. Η πρώτη τηλεόραση της βγήκε το 2013 αλλά ποτέ σε μαζική παραγωγή και ΔΕΝ συνέχισε να το κάνει μέχρι το 2019.

https://www.oled-info.com/samsung-oled

In August 2013 Samsung launched the company's first OLED TV, the KN55S9C, which used a curved 55" OLED panel. The TV was priced at around $8999 in the US and Korea, but is no longer in production, and was never in real mass production. In 2022, Samsung returned to OLED TV production, and is now offering QD-OLED panels and its first such TV is the S95BS95B.

 

Επίσης από μόνος μου σου ανέφερα ότι έβγαλε τηλεόραση παλιά αλλά ΔΕΝ συνέχισε να το κάνει εμπορικά. Και το ξεκίνησε πάλι το 22.

Μέχρι τότε μόνο η LG.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είχε OLED ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ. Μονο για mobile συσκευές. Το ότι είχε παρουσιάσει κάποια OLED παλιά δεν σημαίνει ότι είχε παρουσία στις OLED τηλεοράσεις. Όλα αυτά τα χρόνια ΜΟΝΟ η LG βγάζει πάνελ. Είχες λάθος λοιπόν για το θέμα των τηλεοράσεων που συζητάμε. Δεν είναι κακό, πάμε παρακάτω.

 

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν αμφισβητώ τίποτα. Καταρχάς εκεί λέει ότι ανακοίνωσε και ότι έβγαλε σε παραγωγή. Η πρώτη τηλεόραση βγήκε το 2013 αλλά ποτέ σε μαζική παραγωγή και ΔΕΝ συνέχισε να το κάνει μέχρι το 2019.

https://www.oled-info.com/samsung-oled

In August 2013 Samsung launched the company's first OLED TV, the KN55S9C, which used a curved 55" OLED panel. The TV was priced at around $8999 in the US and Korea, but is no longer in production, and was never in real mass production. In 2022, Samsung returned to OLED TV production, and is now offering QD-OLED panels and its first such TV is the S95BS95B.

Επίσης από μόνος μου σου ανέφερα ότι έβγαλε τηλεόραση παλιά αλλά ΔΕΝ συνέχισε να το κάνει εμπορικά. Και το ξεκίνησε πάλι το 19.

Μέχρι τότε μόνο η LG.

 

δεν ειναι Γιαννης ... ειναι γιαννακης. Αμα ειναι να παιζουμε με τις λεξεις και τις εννοιες δεν εχει νοημα. Δηλαδη η samsung φτιαχνει oled panel ... που ενω τα βαζει σε oled tv αυτες δεν βγαινουν στην παραγωγη, αλλα η samsung ΔΕΝ παραγει oled tv panel.

δυστυχως δεν εχω προσβαση το λογιστηριο της Samsung να ξερω τι παραγει και τι πουλαει ή που το πουλαει (ΟΕΜ)

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, lneam είπε

 

δεν ειναι Γιαννης ... ειναι γιαννακης. Αμα ειναι να παιζουμε με τις λεξεις και τις εννοιες δεν εχει νοημα. Δηλαδη η samsung φτιαχνει oled panel ... που ενω τα βαζει σε oled tv αυτες δεν βγαινουν στην παραγωγη, αλλα η samsung ΔΕΝ παραγει oled tv panel.

δυστυχως δεν εχω προσβαση το λογιστηριο της Samsung να ξερω τι παραγει και τι πουλαει ή που το πουλαει (ΟΕΜ)

καλη συνεχεια

Κανείς δεν έχει πρόσβαση στο λογιστήριο, γιατί σχεδόν όλοι εδώ πέρα ξέρουμε ότι η Samsung δεν πούλαγε oled tv πριν το 22 εκτός ενός μοντέλου το 13 που δεν πουλήθηκε καν μαζικά. Και το ξέραμε γιατί δεν υπήρχε ποτέ να αγοράσεις oled tv και το είχε πει και ίδια ότι δεν θεωρεί την oled συμφέρουσα τεχνολογία στις τηλεοράσεις και ότι έχει πολλά μειονεκτήματα. Απλά δεν είχε μία πατέντα που είχε αγοράσει η LG (από την sharp νομίζω) για να μην κιτρινίζει με το πέρασμα του χρώμα. Τώρα που βρήκε άλλο τρόπο μέσω του συνδυασμού oled + QDOT την έβγαλε. Δεν καταλαβαίνω καν την επιμονή ότι έβγαζε oled tv. Τόσο κακό είναι να πεις ότι είχες εσφαλμένη εντύπωση; Τι να πώ; Καλή συνέχεια και σε σένα.

ΥΓ. Και όχι η Samsung δεν παρήγαγε όλα αυτά τα χρόνια oled panels για tv ούτε για τρίτους. Μόνο amoled για mobile συσκευές.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Retromaniac said:

γιατί σχεδόν όλοι εδώ πέρα ξέρουμε ότι η Samsung δεν πούλαγε oled tv πριν το 22 εκτός ενός μοντέλου το 13 που δεν πουλήθηκε καν μαζικά.

Κι όχι μόνο δεν πούλαγε, αλλά αν δεν κάνω λάθος ό,τι OLED TV (Sony/Philips/κτλπ) υπήρχε στην αγορά από το 2014 έως και το 2021 ήταν με LG Panels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι όχι μόνο δεν πούλαγε, αλλά αν δεν κάνω λάθος ό,τι OLED TV (Sony/Philips/κτλπ) υπήρχε στην αγορά από το 2014 έως και το 2021 ήταν με LG Panels.

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είχε OLED ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ. Μονο για mobile συσκευές. Το ότι είχε παρουσιάσει κάποια OLED παλιά δεν σημαίνει ότι είχε παρουσία στις OLED τηλεοράσεις. Όλα αυτά τα χρόνια ΜΟΝΟ η LG βγάζει πάνελ. Είχες λάθος λοιπόν για το θέμα των τηλεοράσεων που συζητάμε. Δεν είναι κακό, πάμε παρακάτω.

World's Largest 21-inch OLED for TVs from Samsung

https://phys.org/news/2005-01-world-largest-inch-oled-tvs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, lneam said:

World's Largest 21-inch OLED for TVs from Samsung

https://phys.org/news/2005-01-world-largest-inch-oled-tvs.html

"announced today that it developed"

Η οποία δεν έγινε ποτέ release, αλλίως δεν θα έγραφε εδώ Sony XEL-1 - Wikipedia

"Τhe XEL-1 is the world's first organic light-emitting diode (OLED) television, designed by Sony in 2007 and produced for sale the following year."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...