Προς το περιεχόμενο

CES 2023: Η ROG Swift OLED οθόνη απευθύνεται στους απαιτητικούς gamers


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, YiannisBL είπε

 

 

Μια διόρθωση να κάνω δεν ειναι η πρότη oled υπήρχουν πιο πριν https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston.html?keyphrase=oled+monitor

 

Επεξ/σία από opcakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BadBoy είπε

Κίνο μπορεί να μη δείχνεις, αλλά μια μπάρα στο λειτουργικό θα είναι σε σταθερό σημείο για πολλές ώρες. Όσο να 'ναι δεν είναι και ότι καλύτερο.

3 γεμάτα χρόνια με την c2 ως μόνιτορ και ποτέ μα ποτέ δεν έχει κάνει το παραμικρό.  Το μόνο που έχω ενεργοποιήσει όλες τις ρυθμίσεις για την προστασία του πάνελ και έχω την εξοικονόμηση στο medium όταν δεν βλέπω ταινίες η παίζω παιχνίδια. Που είναι ακόμη και το medium υπεραρκετό ίσως και το low να είναι μια χαρά αλλά οκ.  Το medium της c2 είναι το τέρμα στα ips monitor και πάντα δείχνουν σαν χαλασμένα δίπλα της όποτε έχουμε κάνει δοκιμές.  

Εχω και την 55αρα σε σαλόνι και την 42αρα στο γραφείο.  Ποτέ το παραμικρό.  Και στο desktop δεν έχω καμία απολύτως προφύλαξη.  Ούτε να κρύβεται η μπάρα ούτε τίποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, whiteman7 είπε

σωστός , είμαι με 32" τα τελευταια 5 χρόνια τουλαχιστον

Κι εγώ στα παιδία μου που έφτιαξαν φέτος τον πρώτο τους υπολογιστή 32άρα πήρα. Οι 27άρες ήταν κάποτε must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ειναι τόσο οι κακές επιλογές τους σε specs αλλα το οτι οι τιμές ειναι πολύ υψηλές και θα δημιουργησουν μεγαλύτερη ζήτηση στα υπάρχοντα μονιτορ με οτι αυτό συνεπάγεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgiosmag είπε

3 γεμάτα χρόνια με την c2 ως μόνιτορ και ποτέ μα ποτέ δεν έχει κάνει το παραμικρό.  Το μόνο που έχω ενεργοποιήσει όλες τις ρυθμίσεις για την προστασία του πάνελ και έχω την εξοικονόμηση στο medium όταν δεν βλέπω ταινίες η παίζω παιχνίδια. Που είναι ακόμη και το medium υπεραρκετό ίσως και το low να είναι μια χαρά αλλά οκ.  Το medium της c2 είναι το τέρμα στα ips monitor και πάντα δείχνουν σαν χαλασμένα δίπλα της όποτε έχουμε κάνει δοκιμές.  

Εχω και την 55αρα σε σαλόνι και την 42αρα στο γραφείο.  Ποτέ το παραμικρό.  Και στο desktop δεν έχω καμία απολύτως προφύλαξη.  Ούτε να κρύβεται η μπάρα ούτε τίποτε. 

Η C2 το Μάρτιο του 2022 δεν βγήκε ; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 10/1/2023 στις 4:42 ΠΜ, kostasmath23 είπε

ρε παίδες σορού για την noobο-ερώτηση, αλλά oled panel σε οθόνη pc δεν είναι επίφοβες για burn in ;

Εγω ειχα τα παντα απο προβληματα και στις 2 OLED Μου LG + SONY εκτος απο Burn in. Καμενα Pixel ,tcon,psu, strobe, κτλ κτλ.

Απο εκει και περα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα OLED Εχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εικονα και μαυρα και το WOW factor οταν βλεπεις την αντιθεση, αλλα εχουν πολλα προβληματα που πρεπει να λυθουν.

Για αρχη το Πανελ στα OLED ειναι τοσο γυαλιστερο που ειναι σαν να εχεις εναν Καθρεπτη μπροστα σου , τι να το κανεις το απολυτο μαυρο οταν βλεπεις να καθρεπτιζεται ολο σου το σπιτι  , και δεν ειναι μονο σε σκηνες με μαυρο ακομα και το Βραδυ αν εχεις ενα μικρο φως πισω σου ακομα και αυτο κανει μπαμ ,  Καλα δεν το συζηταω καν για Μονιτορ .... Απλα με ΤΙΠΟΤΑ μονιτορ χωρις ματ πανελ ειναι κατα την γνωμη μου ανεπιτρεπτο δεν θα πρεπε καν να βγαζουν ,ητε εισαι Gamer με 100 λαμπακια σε πληκτρολογιο ποντικια το Tower Πανω κτλ ολα θα φαινονται στην OLED Οθονη το ξερω το ειχα αρκετο καιρο ετσι , αν εχεις και κανα παραθυρο κοντα ? αστα βραστα ... Για επαγγελματιες επισης ΔΕΝ κανει , εδω εχουν και πλαινα προστατευτικα σε οθονες με τρομερο anti glare filter φαντασου να πανε να δουλεψουν σε Glossy OLED .

Ενα αλλο θεμα με τα Oled Ειναι η εναλαγη brightness οταν ανοιγοκλεινεις παραθυρα , ασε που αλλαζει και το λευκο σε μικρο παραθυρο ειναι ολο λευκο και οταν το κανεις Fullscreen εκτος οτι ριχνει πολυ γινεται και ποιο θερμο. 

Υπαρχει stutter σε κίνηση με λιγα καρε ( το οποιο πιστευω θα το εχουν φτιαξει ) .

Υπαρχει τρομερή πτωση φωτεινοτητας μετα απο καιρο , οταν μου αλλαξαν το Δευτερο Πανελ στην LG ηταν λες και ειχα αλλη TV το 100% Oled light του παλιου πανελ ειναι οσο το Καινουργιο σε ISF expert στα 60% . 

Υπαρχει ενα προβλημα με το απολυτο μαυρο που ειναι κλειστα τα Pixel με τα πρωτα σταδια του Γκρι , αν υπαρχει σκηνη που εχει σκιες και κατι ενδιαμεσο εκει , υπαρχει εντονο Flicker σαν να αναβοσβηνει το συγκεκριμένο σημείο ( στην αρχη νομιζα οτι ηταν προβλημα και εστειλα βιντεο στην LG μου απαντησαν οτι ειναι φυσιολογικο  των OLED panel ) 

Εχω παρατηρησει το λεγόμενο image retention το  οποιο ομως φευγει οταν την εκλεινα για αρκετη ωρα το βραδυ πχ.

Αν εχουν λυθει ολα αυτα στο μελλον τοτε ναι θα το σκεφτομουν για ενα τοσο μεγαλο κοστος , Αν και απο οτι διαβαζω και το ALienware Εχει τετοια θεματα και εκτος αυτου εχει και ενα προβλημα με την γραμματοσειρα .

Λογο οτι δουλευω και IPS Και VA monitor Στην δουλεια , θα πω οτι και αυτα ειναι γεματα προβληματα ητε ειναι ghosting ητε ειναι glow και χαμηλο Contrast , ομως ειναι θεμα τι ψαχνει ο καθενας.

Για ταινιες το Βραδυ σε απολυτο σκοταδι βλεπω στην OLED , την ημερα στο Μεγαλο Σαλονι προτιμω να βλεπω  Στην SONY XH95 που ειναι 10 φορες ποιο φωτεινή ( ειδικα σε περιεχομενο οπως ποδοσφαιρο η ταινια με Θαλασσα Ουρανο fullscreen)  και στο PC οταν δουλευω εχω ενα IPS 400Nits σταθερη φωτεινοτητα με πολυ καλο φιλτρο antiglare Asus Proline .  Οποτε ολα εχουν να κανουν αναλογα την χρήση , και κατα την γνωμη μου OLED και μονιτορ για την ωρα δεν πανε πακετο .  Και σιγουρα οτι και να λενε οσοι εχουν OLED δεν ειναι το απολυτο Πανελ , ολα εχουν προβληματα . 

 

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Aztec είπε

Η C2 το Μάρτιο του 2022 δεν βγήκε ; 

Και ουτε καν ηρθε Μαρτιο Ελλαδα , αργοτερα...  Απλα ορισμένοι ειναι τυχεροί κατοχοι OLED 3 γεματα χρονια χωρίς προβληματα και αρκετες δοκιμές πριν βγουν στην αγορα . 

Εκτος αν εκανε λαθος ο ανθρωπος το κωδικό και δεν ειναι η C2 , θα μεγαλωσει λίγο και την 42αρα oled μιας και αυτη δεν υπηρχε 3 χρονια γεματα και ολα οκ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Agony είπε

Για αρχη το Πανελ στα OLED ειναι τοσο γυαλιστερο που ειναι σαν να εχεις εναν Καθρεπτη μπροστα σου , τι να το κανεις το απολυτο μαυρο οταν βλεπεις να καθρεπτιζεται ολο σου το σπιτι  , και δεν ειναι μονο σε σκηνες με μαυρο ακομα και το Βραδυ αν εχεις ενα μικρο φως πισω σου ακομα και αυτο κανει μπαμ ,  Καλα δεν το συζηταω καν για Μονιτορ .... Απλα με ΤΙΠΟΤΑ μονιτορ χωρις ματ πανελ ειναι κατα την γνωμη μου ανεπιτρεπτο δεν θα πρεπε καν να βγαζουν ,ητε εισαι Gamer με 100 λαμπακια σε πληκτρολογιο ποντικια το Tower Πανω κτλ ολα θα φαινονται στην OLED Οθονη το ξερω το ειχα αρκετο καιρο ετσι , αν εχεις και κανα παραθυρο κοντα ? αστα βραστα ... Για επαγγελματιες επισης ΔΕΝ κανει , εδω εχουν και πλαινα προστατευτικα σε οθονες με τρομερο anti glare filter φαντασου να πανε να δουλεψουν σε Glossy OLED 

 

Τα συγκεκριμένα 27" πάνελ είναι matte, φαίνεται και απ'την φωτογραφία αν παρατηρήσεις καλά. Διαφωνώ ότι είναι καλύτερο στις oled, με matte δεν θα δεις ποτέ μαύρο αν έχεις φώς, η μισή οθόνη θα γίνεται γκρι, απλά δεν θα έχεις καθαρή αντανάκλαση.

Εξαρτάται, οι επαγγελματίες colorist των movie studios και σε oled sony δουλεύουν μεταξύ άλλων, αλλά πάντα σε σκοτεινό δωμάτιο προφανώς, αφού για τέτοιο προορίζεται και το περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 5:03 ΠΜ, Pokemon640 είπε

Η τεχνολογία προχώρησε. Έτσι έλεγαν και για τις plasma. Μέχρι που έφτασαν 10η γενιά (14η η τελευταία) και δεν υπήρχε αυτό το ζήτημα. Το ίδιο ισχύει και στις σύγχρονες oled. Δεν καίγονται τόσο εύκολα.

Αν δείχνεις κινο 12 ώρες την ημέρα επί χρόνια θα καεί ούτως η άλλως ότι οθόνη και να έβαζες. 

Οι πλασμα ποτε δεν λύθηκαν τα προβληματα τους και αλλαγες λαμπας, για αυτο και δεν βλεπουμε πλεον συχνα Plasma .

Το Burn in απο οτι ξερω δεν ειναι καμενο πιξελ η καμενο πανελ. 

Παντος οι Oled οντος εχουν κανει αλματα και εχουν λυσει αρκετα προβληματα , και απο οτι βλεπω και η Samsung το κυνηγαει το θεμα αρκετα οποτε σιγουρα κατι περισσοτερο ξερουν Samsung + LG .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agony είπε

Και ουτε καν ηρθε Μαρτιο Ελλαδα , αργοτερα...  Απλα ορισμένοι ειναι τυχεροί κατοχοι OLED 3 γεματα χρονια χωρίς προβληματα και αρκετες δοκιμές πριν βγουν στην αγορα . 

Εκτος αν εκανε λαθος ο ανθρωπος το κωδικό και δεν ειναι η C2 , θα μεγαλωσει λίγο και την 42αρα oled μιας και αυτη δεν υπηρχε 3 χρονια γεματα και ολα οκ.  

Εντάξει κι εγώ πάντως με CX, όχι σαν μόνιτορ, αλλά αρκετό twitch με αρκετά στατικά μέρη 2+ χρόνια δεν έχω θέμα burn in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jts είπε

Τα συγκεκριμένα 27" πάνελ είναι matte, φαίνεται και απ'την φωτογραφία αν παρατηρήσεις καλά. Διαφωνώ ότι είναι καλύτερο στις oled, με matte δεν θα δεις ποτέ μαύρο αν έχεις φώς, η μισή οθόνη θα γίνεται γκρι, απλά δεν θα έχεις καθαρή αντανάκλαση.

Εξαρτάται, οι επαγγελματίες colorist των movie studios και σε oled sony δουλεύουν μεταξύ άλλων, αλλά πάντα σε σκοτεινό δωμάτιο προφανώς, αφού για τέτοιο προορίζεται και το περιεχόμενο.

Πολυ θετικο που ειναι matte Επιτελους , αν εχει και ενα καλο antiglare Φιλτρο τοτε μια χαρα, το θεμα ειναι πως θα δειχνει ενα πανελ OLED με matte πανελ που σιγουρα δεν θα εχει το contrast και το μαυρο αυτο που εχει μαθει ο κοσμος με το γυαλιστερο πανελ.  Ουτος η αλλος καθαρο μαυρο μεχρι σημερα δεν βλεπαμε με ips Και VA , αλλα αυτο που γινεται η μιση οθονη γκρι με το φως πισω δεν το εχω δει ποτε, ισως να εννοειται το ips Glow το οποιο σε καλα πανελ απο Eizo η Asus Pro line δεν υπαρχει ( τουλαχιστον σε ενοχλητικο βαθμο) . Επαγγελματιες colorist ναι σε σκοτεινο δωματιο προφανως οπως λετε, το αλλο 90% απο επαγγελματιες ομως δουλευουν σε κτηρια ητε μερα ητε βραδυ με φως πανω απο το κεφαλι τους , οποτε εκει σιγουρα δεν κανει ενα glossy panel . 

4 λεπτά πριν, Jts είπε

Εντάξει κι εγώ πάντως με CX, όχι σαν μόνιτορ, αλλά αρκετό twitch με αρκετά στατικά μέρη 2+ χρόνια δεν έχω θέμα burn in.

Και εγω ποτε δεν ειχα burn in και πριν την C8 και την A8 ειχα μια LG αν θυμαμαι καλα 7α καπως ετσι και την ειχα ανοιχτη απο το πρωι μεχρι το βραδυ να παιζει Nickelodeon , ο λογος που την πουλησα ηταν για να παρω την επομενη . Και να σου πω την αληθεια μου παρολα τα προβληματα (εντος εγγυησης) η επομενη που θα παρω για να βλεπω ταινιες και μονο θα ειναι ξανα κατι σε oled τωρα θα ειναι Qled η οχι θα δω. Αλλα για μονιτορ ? θα πρεπει να περασουν καποια χρονια να δω πως θα παει να δω και μια απο κοντα με φως ημερας και τοτε οκ. Παντος σιγουρα ειναι το μελλον θα βρουν λυσεις σε ολα τα προβληματα πιστευω , αυτο με την ψυξη παραδειγμα ειναι ενα θετικο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Agony είπε

Και εγω ποτε δεν ειχα burn in και πριν την C8 και την A8 ειχα μια LG αν θυμαμαι καλα 7α καπως ετσι και την ειχα ανοιχτη απο το πρωι μεχρι το βραδυ να παιζει Nickelodeon , ο λογος που την πουλησα ηταν για να παρω την επομενη . Και να σου πω την αληθεια μου παρολα τα προβληματα (εντος εγγυησης) η επομενη που θα παρω για να βλεπω ταινιες και μονο θα ειναι ξανα κατι σε oled τωρα θα ειναι Qled η οχι θα δω. Αλλα για μονιτορ ? θα πρεπει να περασουν καποια χρονια να δω πως θα παει να δω και μια απο κοντα με φως ημερας και τοτε οκ. Παντος σιγουρα ειναι το μελλον θα βρουν λυσεις σε ολα τα προβληματα πιστευω , αυτο με την ψυξη παραδειγμα ειναι ενα θετικο . 

Πολύ πιθανόν να περίμεναν το νέο πάνελ mla(micro lens array) ώστε να έχουν ψηλή φωτεινότητα, χωρίς να χρειάζεται να pusharoun το πάνελ στο μέγιστο, ώστε να είναι ακόμα πιο ανθεκτικές. Ουσιαστικά είναι τα πρώτα lg panel oled monitors σε μικρές διαστάσεις. Λένε 60% πάνω σε φωτεινότητα και κάποιοι reviewers, σε non-calibrated displays βέβαια, μέτρησαν και 1500nits(σε 5 ή 10% δεν θυμάμαι) αρκετά πάνω από περυσι.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Jts είπε

Πολύ πιθανόν να περίμεναν το νέο πάνελ mla(micro lens array) ώστε να έχουν ψηλή φωτεινότητα, χωρίς να χρειάζεται να pusharoun το πάνελ στο μέγιστο, ώστε να είναι ακόμα πιο ανθεκτικές. Ουσιαστικά είναι τα πρώτα lg panel oled monitors σε μικρές διαστάσεις. Λένε 60% πάνω σε φωτεινότητα και κάποιοι reviewers, σε non-calibrated displays βέβαια, μέτρησαν και 1500nits(σε 5 ή 10% δεν θυμάμαι) αρκετά πάνω από περυσι.

Γνωρίζεις αν ειναι τα πιξελ σε διαμορφωση οπως στα Qoled τριγωνικα ? η σε σειρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Agony είπε

Γνωρίζεις αν ειναι τα πιξελ σε διαμορφωση οπως στα Qoled τριγωνικα ? η σε σειρα ? 

Σε σειρά θα είναι rgbw(το white για extra φωτεινότητα) σαν τις τηλεοράσεις, δεν ξέρω πως θα φαίνεται σε τέτοιο μέγεθος βέβαια, θεωρητικά είναι λίγο χειρότερο από απλό RGB, αλλά καλύτερο απ'το τριγωνικό σε desktop use.

Πάντως επειδή μάλλον θα αυξηθούν τα oled monitors με διαφορετικό απ'το κλασικό layout, μπορεί κάποια στιγμή η Microsoft να κάνει update στο clear type και να τα λάβει υπ'οψιν, ελπίζω δηλαδή.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...