Προς το περιεχόμενο

Hp 6020e


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούω γνώμες για το πολυμηχάνημα του τίτλου. Θέλω κάτι για απλή χρήση στο σπίτι.

Από άποψη ταχύτητας και ποιότητας δε θα έχω θέμα αν σκεφτούμε ότι μέχρι τώρα με καλύπτει εκτυπωτής 10ετίας των 40€.

Διαβάζω όμως σε μερικά sites αρκετά αρνητικά σχόλια. Περισσότερο με ενδιαφέρει να μπορώ να τυπώνω με μαϊμού μελάνια. Να μην είναι ολόκληρη ιστορία δηλαδή και μια τυπώνει, μια δε τυπώνει.

Μ αρέσει που έχει εκτύπωση διπλής όψης.

Τον βρισκω σε τιμή 79€ και απ ότι βλέπω έχει επιστροφή 20€, άρα θα μου βγει 59€? Βλέπω έχει και κάτι με δωρεάν μελάνια για 6 μήνες, δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά αφού είναι τζάμπα, καλό το βλέπω. Έχετε καμια άλλη πρόταση;

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, οι εκτυπωτές αυτής της κατηγορίας δεν έχουν σημαντικές διαφορές. Πρόκειται για φθηνές (για να μην πω φτηνιάρικες) χαμηλού κόστους κατασκευές της λογικής: "τόσο-όσο" με πανάκριβα φυσικά ανά σελίδα μελάνια. Δεν είναι αγορά της τάξης των πχ 500€ για να το ψειρίζεις πολύ. Διάλεξε όποια σου αρέσει και προχώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, οι εκτυπωτές αυτής της κατηγορίας δεν έχουν σημαντικές διαφορές. Πρόκειται για φθηνές (για να μην πω φτηνιάρικες) χαμηλού κόστους κατασκευές της λογικής: "τόσο-όσο" με πανάκριβα φυσικά ανά σελίδα μελάνια. Δεν είναι αγορά της τάξης των πχ 500€ για να το ψειρίζεις πολύ. Διάλεξε όποια σου αρέσει και προχώρα.

καλά οι διαφορές είναι μικρές. Απλά ρωτάω για κάποιο χτυπητό πρόβλημα. Πχ αν δε παίρνει μαϊμού μελάνια και τζάμπα να μου τον δώσουν δε τον θέλω. Κυρίως αυτό με ενδιαφέρει. Τώρα από ποιότητα και ταχύτητα μου είναι τελείως αδιάφορο. Όσο χάλια και να είναι, για το σπίτι θα είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ακόμα δεν πολυκυκλοφορούν συμβατά για το συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλά αυτό δε λέει κάτι. Το πιθανότερο είναι ότι σύντομα θα συμβεί κι αυτό. Αν αυτό δεν μας κάνει, κανένα πρόβλημα. Διάλεξε 2-3 από τα ποιοτικά καταστήματα συμβατών και κάνε εκεί αναζήτηση ποια μοντέλα έχουν συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2023 στις 9:39 ΜΜ, georgeole είπε

Κοίτα, ακόμα δεν πολυκυκλοφορούν συμβατά για το συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλά αυτό δε λέει κάτι. Το πιθανότερο είναι ότι σύντομα θα συμβεί κι αυτό. Αν αυτό δεν μας κάνει, κανένα πρόβλημα. Διάλεξε 2-3 από τα ποιοτικά καταστήματα συμβατών και κάνε εκεί αναζήτηση ποια μοντέλα έχουν συμβατά.

Διαβάζω κάτι κουλά στο Net γι αυτούς τους εκτυπωτές για την πατέντα instaInk που έχουν και παρόλο που θεωρητικά φαίνεται καλός εκτυπωτής για τα λεφτά του (ας είναι καλά το duplex) λέω να πάω σε canon TS3150 κι ας χάσω το duplex 🤔. Τουλάχιστον αυτός παίρνει παλιά μελάνια, είχα κάποια στιγμή έναν που έπαιρνε τα ίδια.

Δεν έχω καταλάβει αυτό το instaink πως δουλεύει. Θα μου πεις μη το χρησιμοποιείς.  Διαβάζω ότι σου κλειδώνει τον εκτυπωτή να χρησιμοποιείς μόνο τα μελάνια τους. Αν είναι δυνατόν δηλαδή θα μας ελέγχουν και τον εκτυπωτή. Αφού τελειώσει η δωρεάν περίοδος μπορείς να βάλεις μαϊμου; Φαντάζομαι ναι, διότι αν μπορούσαν να τον κλειδώσουν τελείως, θα το κάνανε από την αρχή, δε θα περιμένανε να γραφτείς σε αυτή τη βλακεία.

Κανείς που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει 2 λόγια για το πως δουλεύει ακριβώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Διαβάζω κάτι κουλά στο Net γι αυτούς τους εκτυπωτές για την πατέντα instaInk που έχουν και παρόλο που θεωρητικά φαίνεται καλός εκτυπωτής για τα λεφτά του (ας είναι καλά το duplex) λέω να πάω σε canon TS3150 κι ας χάσω το duplex 🤔. Τουλάχιστον αυτός παίρνει παλιά μελάνια, είχα κάποια στιγμή έναν που έπαιρνε τα ίδια.

Δεν έχω καταλάβει αυτό το instaink πως δουλεύει. Θα μου πεις μη το χρησιμοποιείς.  Διαβάζω ότι σου κλειδώνει τον εκτυπωτή να χρησιμοποιείς μόνο τα μελάνια τους. Αν είναι δυνατόν δηλαδή θα μας ελέγχουν και τον εκτυπωτή. Αφού τελειώσει η δωρεάν περίοδος μπορείς να βάλεις μαϊμου; Φαντάζομαι ναι, διότι αν μπορούσαν να τον κλειδώσουν τελείως, θα το κάνανε από την αρχή, δε θα περιμένανε να γραφτείς σε αυτή τη βλακεία.

Κανείς που το έχει χρησιμοποιήσει να μας πει 2 λόγια για το πως δουλεύει ακριβώς....

Κοίτα από το instantink ούτε εγώ ξέρω τα πολλά, μόνο ό,τι διαβάζω στο φόρουμ. Έχοντας όμως υπόψη τη λογική και τις πρακτικές των εταιρειών, θα φρόντιζα να το αποφύγω, ακόμα κι αν είναι εντελώς τσάμπα. Θα προτιμούσα ένα μηχάνημα με αξιόπιστα συμβατά μελάνια. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μου φαινεται κατι εντελως ηλιθιο και ανουσιο... Να μπει καποιος σε προγραμμα 10-50-100 σελιδων ξερω γω και να τις μετραει μια μια λες και ειναι μοναδες στο καρτοκινητο, να περιμενει να παραλαβει μελανια, να στελνει πισω τα προηγουμενα, τρεχα γυρευε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lector είπε

Προσωπικα μου φαινεται κατι εντελως ηλιθιο και ανουσιο... Να μπει καποιος σε προγραμμα 10-50-100 σελιδων ξερω γω και να τις μετραει μια μια λες και ειναι μοναδες στο καρτοκινητο, να περιμενει να παραλαβει μελανια, να στελνει πισω τα προηγουμενα, τρεχα γυρευε... 

γελοιότητες είναι όλα αυτά, εννοείται. Εμένα δε με απασχολεί το Instaink, δε κοιτάω τον συγκεκριμένο εκτυπωτή λόγω αυτού. Απλά επι ευκαιρίας ρωτάω να δω τι είναι.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνει μαϊμού μελάνια.

Το σκεπτικό μου είναι ότι κοστίζει 79€, με το cashback (20€) πάει στα 59€ και σε αυτά τα χρήματα έχω το duplex (που πάντα μ άρεσε αν και δε το χρησιμοποιώ συχνά) και την ευκολία να παίρνει το χαρτί από μπροστά και όχι από πάνω. Γι αυτό τον έβαλα στο μάτι.

Τελικά θα πάω στον canon TS3150 απ ότι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

γελοιότητες είναι όλα αυτά, εννοείται. Εμένα δε με απασχολεί το Instaink, δε κοιτάω τον συγκεκριμένο εκτυπωτή λόγω αυτού. Απλά επι ευκαιρίας ρωτάω να δω τι είναι.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνει μαϊμού μελάνια.

Το σκεπτικό μου είναι ότι κοστίζει 79€, με το cashback (20€) πάει στα 59€ και σε αυτά τα χρήματα έχω το duplex (που πάντα μ άρεσε αν και δε το χρησιμοποιώ συχνά) και την ευκολία να παίρνει το χαρτί από μπροστά και όχι από πάνω. Γι αυτό τον έβαλα στο μάτι.

Τελικά θα πάω στον canon TS3150 απ ότι φαίνεται

Σεναριο 1.

Αγοραζεις τον εκτυπωτη, τον συνδεεις δικτυακα, ενεργοποιεις το HP+, εγγραφεσαι στο instant ink, εχεις για 6 μηνες δωρεαν μελανια για  εκτυπωσεις 700 σελιδων το μηνα και μετα το εξαμηνο, διακοπτεις την συνδρομη αλλα ΔΕΝ μπορεις να χρησιμοποιησεις μελανια εκτος της ΗΡ

 

Σεναριο 2.

Αγοραζεις τον εκτυπωτη, τον συνδεεις δικτυακα, ΔΕΝ ενεργοποιεις το HP+, ΔΕΝ εγγραφεσαι στο instant ink, ΔΕΝ εχεις για 6 μηνες δωρεαν μελανια για  εκτυπωσεις 700 σελιδων το μηνα, αλλα χρησιμοποιεις οτι μελανια θελεις.

Το προβλημα με το 2, ειναι πως εαν υπαρξει μηχανικο ζητημα στη συσκευη, ακομα και εντος εγγυησης να ειναι εφοσον διαπιστωθει οτι απο τα μελανια προκληθηκε, τοτε μπορει να σου αρνηθουν την επισκευη. Το οφελος / κερδος φυσικα ειναι το οικονομικο.

Συμπερασμα, τσαμπα δεν υπαρχει και ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του, στο κομματι της εκτυπωσης, δεν αγοραζει βασικα συσκευη αλλα χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Σεναριο 1.

Αγοραζεις τον εκτυπωτη, τον συνδεεις δικτυακα, ενεργοποιεις το HP+, εγγραφεσαι στο instant ink, εχεις για 6 μηνες δωρεαν μελανια για  εκτυπωσεις 700 σελιδων το μηνα και μετα το εξαμηνο, διακοπτεις την συνδρομη αλλα ΔΕΝ μπορεις να χρησιμοποιησεις μελανια εκτος της ΗΡ

Σεναριο 2.

Αγοραζεις τον εκτυπωτη, τον συνδεεις δικτυακα, ΔΕΝ ενεργοποιεις το HP+, ΔΕΝ εγγραφεσαι στο instant ink, ΔΕΝ εχεις για 6 μηνες δωρεαν μελανια για  εκτυπωσεις 700 σελιδων το μηνα, αλλα χρησιμοποιεις οτι μελανια θελεις.

Το προβλημα με το 2, ειναι πως εαν υπαρξει μηχανικο ζητημα στη συσκευη, ακομα και εντος εγγυησης να ειναι εφοσον διαπιστωθει οτι απο τα μελανια προκληθηκε, τοτε μπορει να σου αρνηθουν την επισκευη. Το οφελος / κερδος φυσικα ειναι το οικονομικο.

Συμπερασμα, τσαμπα δεν υπαρχει και ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του, στο κομματι της εκτυπωσης, δεν αγοραζει βασικα συσκευη αλλα χρηση.

1. 

αυτή ήταν η απορία μου, το είχα διαβάσει σε σχόλιο ενός χρήστη. Όταν διακόψεις τη συνδρομή δε μπορείς να βάλεις μαϊμού τελικά; Έχουν τρόπο να το κλειδώσουν; Κι αν μπορούν να το κάνουν γιατί δε τους πουλάνε όλους κλειδωμένους από την αρχή;

 

2.

σε εκτυπωτές ~60€ είναι αστείο να αγοράζεις γνήσια μελάνια των 40€ με το σκεπτικό μη χάσεις την εγγύηση. 2-3 σετ μαιμού μελάνια να αγοράσεις κι έβγαλες το κόστος για αγορά νέου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ενεργοποιεις το instant ink, ο εκτυπωτης πρεπει να ειναι online ετσι ωστε να μπορει η υπηρεσια να παρακολουθει τις σταθμες και να στελνει μελανια. Αφου λοιπον θα ειναι μονιμα online, τοτε φυσιολογικο κι επομενο ειναι να ενημερωνεται και ο εκτυπωτης με firmware κτλ και καπως ετσι θα "κλειδωσει".  Για αυτο, εαν εχει αποφασισει καποιος μετα τα αρχικα μελανια να χρησιμοποιει ιμιτασιον, απλα δεν ενεργοποιει το HP+, δεν βαζει το instant ink και δεν αφηνει να περασουν ενημερωσεις στο μηχανημα. Κουρτινα 1 και κουρτινα 2 και ο καθενας επιλεγει οτι θελει. Οχι φυσικα και τις δυο αλλα μια απο αυτες.

Και παμε στο ...."ΖΟΝΚ" που κρυβεται στο 2. 

Σε ενα σεναριο αγορας ενος μηχανηματος των 60€ που ειναι πιθανον να βγαλει βλαβη σε 3-4 μηνες ας πουμε, σε διαρκεια εγγυησης 1 ετους. Την εργοστασιακη δηλαδη και χωρις να λαβουμε υποψιν οτι μπορει να εχει 2 ή και 3 χρονια εγγυησης. Αν λοιπον βγαλει βλαβη σε αυτο το μικρο διαστημα, καθοτι μηχανηματα ειναι και συμβαινει ή απλα το εκαψε η ΔΕΗ με τα πανω κατω στις τασεις, για πες, συμφερει ;  Εγω λεω οχι αφου αποσβεση ΔΕΝ προλαβε να γινει. Εξου λοιπον και το ρισκο και ο καθενας επιλεγει οτι θελει. 

Και επαναλαμβανω. Ειδικα σε οτι αφορα τους κλασσικους εκτυπωτες μελανης και οχι τους inktank ή τους laser, αγοραζουμε χρηση και οχι μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://iguru.gr/hp-allos-enas-logos-min-agorazete-ektypotes/

πάλι καλά που τελικά έμεινα μακριά από αυτούς τους.... (βάλτε ότι λέξη νομίζετε)

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitbit είπε

https://iguru.gr/hp-allos-enas-logos-min-agorazete-ektypotes/

πάλι καλά που τελικά έμεινα μακριά από αυτούς τους.... (βάλτε ότι λέξη νομίζετε)

Για μια ακόμη φορά θα θυμηθώ την παροιμία που εφαρμόζουν: "Βόηθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω!!!".😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...