Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Android συσκευής και μεταφορά δεδομένων


Mike_Sidereal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Αλλάζω απο Poco F1 σε Redmi Note 11 Pro + και ψάχνω τον πιο ασφαλή και γρήγορο τρόπο ώστε να μεταφέρω τα δεδομένα (όσα ειναι εκτός SD) απο τη μια συσκευή στην άλλη.

Υπάρχει κάποια λειτουργεία στις συσκευές ή κάποια εφαρμογή που να μπορεί να κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mike_Sidereal είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Αλλάζω απο Poco F1 σε Redmi Note 11 Pro + και ψάχνω τον πιο ασφαλή και γρήγορο τρόπο ώστε να μεταφέρω τα δεδομένα (όσα ειναι εκτός SD) απο τη μια συσκευή στην άλλη.

Υπάρχει κάποια λειτουργεία στις συσκευές ή κάποια εφαρμογή που να μπορεί να κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη ;

mi mover

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mi.global.mimover&hl=en&gl=US&pli=1

Επεξ/σία από Kag1ante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το mi mover, μου βγάζει σφάλμα, δοκίμασα εκκαθάριση play store, πάλι τίποτα.

Καμία άλλη εφαρμογή να κάνει το ίδιο?

Είμαι από Xiaomi Redmi note 9 pro σε Xiaomi 11T.

Δηλαδή έλεος. Δεν μπαίνει η εφαρμογή στο παλιό.

Κάπου είχα διαβάσει ότι παλαιότερα το mi mover το είχαν προεγκατεστημένο τα Xiaomi. Αν ξέρει κάποιος κάτι θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Screenshot_2023-05-14-23-26-24-863_com.android.vending.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για το ίδιο θέμα. Για μεταφορά περίπου 10.000 φωτό από Huawei με Google Apps σε Xiaomi Redmi note 12. Το share me κολλάει και δεν ξεκινά καν τη μεταφορά, καποια αλλα που κατέβασα για δοκιμη ειχαν τραγικο UI η ηταν τιγκα στις διαφημίσεις που τα παράτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ξεκινάει η συσκευή (η νέα) και σε φτάνει στο σημείο να περάσεις το google account και τα συναφή, σε ρωτάει αν θες να επαναφέρεις δεδομένα απο παλιά συσκευή. Αν το ακολουθήσετε τούτο βγάζει βήματα για μεταφορά αρχείων απο την παλιά συσκευή στη νέα και τελείωσε, δεν χρειάζεται κάποια έξτρα εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

όταν ξεκινάει η συσκευή (η νέα) και σε φτάνει στο σημείο να περάσεις το google account και τα συναφή, σε ρωτάει αν θες να επαναφέρεις δεδομένα απο παλιά συσκευή. Αν το ακολουθήσετε τούτο βγάζει βήματα για μεταφορά αρχείων απο την παλιά συσκευή στη νέα και τελείωσε, δεν χρειάζεται κάποια έξτρα εφαρμογή.

Για τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου το έκανα, για αρχεία δε θυμάμαι να υπήρχε βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για το ίδιο θέμα. Για μεταφορά περίπου 10.000 φωτό από Huawei με Google Apps σε Xiaomi Redmi note 12. Το share me κολλάει και δεν ξεκινά καν τη μεταφορά, καποια αλλα που κατέβασα για δοκιμη ειχαν τραγικο UI η ηταν τιγκα στις διαφημίσεις που τα παράτησα...

Και γιατί δεν τις ανεβάζεις στο photos  να ξεμπερδευεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχω ήδη. Αλλα στη συσκευη μου τις έχω χωρισμενες σε φακέλους και με βολευει έτσι αντι να τις βλεπω στο photos. Περισσότερο τις εχω εκει για backup.

Αν μπορουσα να δω στο photos τα folders που έχω και στη συσκευη μου, θα τις  κατεβαζα και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι αρκετά σίγουρος οτι σε ρωτάει και για τα αρχεία, ίσως να θυμάμαι λάθος;

Δεν έχει nearby share η συσκευή να τα στείλεις με τη μια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

είμαι αρκετά σίγουρος οτι σε ρωτάει και για τα αρχεία, ίσως να θυμάμαι λάθος;

Δεν έχει nearby share η συσκευή να τα στείλεις με τη μια;

Είναι περιπου 15gb και ενω επιλεγω τις φωτο και παταω send, δεν ξεκινά ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bikey77 είπε

Είναι περιπου 15gb και ενω επιλεγω τις φωτο και παταω send, δεν ξεκινά ποτε...

δεν εχει να λέει ο όγκος, κανονικά θα πρέπει αφού επιλέξεις τα αρχεία να ανοιξει το παραθυράκι και να ξεκινήσει την μεταφορα(προϋπόθεση να είναι ενεργοποιημένο και στην αλλη συσκευή για να τη δει) και πατας επιβεβαίωση. Δεν με χει "προδώσει" ποτέ η συγκεκριμενη μέθοδος (σαν το  παλιο καλό bluetooth) ανεξαρτήτως μάρκας κινητών και μεγέθους αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

δεν εχει να λέει ο όγκος, κανονικά θα πρέπει αφού επιλέξεις τα αρχεία να ανοιξει το παραθυράκι και να ξεκινήσει την μεταφορα(προϋπόθεση να είναι ενεργοποιημένο και στην αλλη συσκευή για να τη δει) και πατας επιβεβαίωση. Δεν με χει "προδώσει" ποτέ η συγκεκριμενη μέθοδος (σαν το  παλιο καλό bluetooth) ανεξαρτήτως μάρκας κινητών και μεγέθους αρχείων.

Την εκανα τη διαδικασία κανονικά για αλλους φακελους, μικροτερους,  χωρις προβλημα. Το πρόβλημα εμφανιζεται με φακελο >10GB

Επίσης, για τις φωτό που εν τελει μεταφέρονται, χανουν ολα τα EXIF metadata τους και στη νεα συσκευή ειναι ανακατεμενες αντι με την χρονική ακολουθια που τραβηχτηκαν/αποθηκευτηκαν. 

18 λεπτά πριν, StringKIller-gr είπε

Καλημέρα, τελικά κατέβασα το apk απο εδω και έγινε η δουλειά μου.για μεταφορά αρχείων και media εγώ δουλεύω το shareme, πολύ ωραία εφαρμογή.

Screenshot_2023-05-21-11-04-36-770_com.android.vending.jpg

Ποσα data μετέφερες με το share me?

Επεξ/σία από bikey77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...