Προς το περιεχόμενο

Νέο Mac Mini από την Apple με επιλογές για M2 και M2 Pro SoC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ στη δουλειά εδώ και ένα χρόνο το mac mini m1 με 16/256. Πραγματικά δεν έχω βρει κάτι που να το έχει ζορίσει.

Ανοίγει έγγραφα 300-400 mb για πλάκα, με πάνω από 20-30 καρτέλες ανοιχτές σε Chrome και παράλληλα επεξεργασία video - audio με τις γνωστές εφαρμογές σε πολύ γρηγορότερες ταχύτητες από imac με i5 και από σύγχρονο pc με κορυφαία χαρακτηριστικά (μιλάω πάντα για αυτό το εύρος τιμών 100-1500 ευρώ).

Το preview σε αρχείο pdf πολλών σελίδων και mb είναι αστραπιαίο.

Πιστεύω το καινούργιο στην έκδοση m2 pro με 16/512, όποιος μπορεί να το προμηθευτεί από Αμερική 1299$ ή να το πάρει εδώ χωρίς ΦΠΑ, είναι κορυφαία επιλογή για χρόνια, μαζί με ένα μόνιτορ 4κ των 250-300 ευρώ. Με γύρω στα 1500 ευρώ θα έχει απίστευτων δυνατοτήτων μηχάνημα, ειδικά για αυτούς που δεν κλείνουν ποτέ τον υπολογιστή τους και λόγω χαμηλής κατανάλωσης.

Υ.Γ. Παιχνίδια δεν παίζω για να έχω άποψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Alekc24 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μήπως εννοείς το istorm care? το apple care είναι τους 2 πρώτους μήνες, και ο φίλος απο το customer care της apple μου τα μασούσε και δε κατάλαβα αν όντως μπορώ να βάλω.

Πάντως Εγγυηση έχουν ολα τα καινούρια 1 χρόνο απο Apple και 2ο χρόνο απο το κατάστημα αγοράς.

offtopic-ish ^

Ναι, γράψε λάθος. 60 μέρες απο την αγορά.

Για τα υπόλοιπα περί δεύτερου χρόνου ισχύει η εύθυνη του πωλητή, όμως εκεί δε σε καλύπτουν περίπτώσεις θραύσης π.χ. και γενικότερα δικής σου υπαιτιότητας που καλύπτει το AppleCare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Συμφωνώ. Το μεγαλό αρνητικό όμως στα Apple προιόντα πλέον είναι ότι και να θες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα upgrade μετά. Ούτε μνήμη ούτε σκληρό. Και οκ, δεν ξέρω αν το 90% του κόσμου αισθάνεται άνετο με 8gb ram αλλά εγώ τα 16gb τα έχω το bare minimum που λένε.

Εντάξει ναι έχεις δίκιο, και κατά τη δική μου άποψη τα 16GB θα έπρεπε να ήταν standard.

Αλλά και πάλι όμως, σπίτι έχω το macmini 2018 με 20GB ram (4 + 16), και το Macbook Air M1 με τα 8GB είναι σαφώς πιο γρήγορο (οκ αναμενόμενο) αλλά και δε μασάει καθόλου από άποψη μνήμης. 

Αλλά εννοείται, εν έτει 2023 δε γίνεται να συζητάμε για μηχανήματα 8GB ram... είναι και καθαρά θέμα longetivity του μηχανήματος από ένα σημείο και μετά. Laptop που μπορεί να σου κράταγε 10 χρόνια με ένα upgrade ram ή δίσκου, πλέον στην 5ετία το πολύ θα δυσκολεύει το workflow. 

16 ώρες πριν, vasim είπε

879 κάνει το Μ1, οπότε πάνω από 900 θέλεις να πεις.

Τελικά στα 799€ είναι το macmini M2 τελική.

Αλλά ακόμα και 900€ να ήταν, θα άξιζε. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως μετα απο σχεδόν δυομιση χρόνια με ενα mac mini 8 gb M1 και εμα Macbook Air M1 έχω να πώ οτι είναι απλά απίστευτα μηχανήματα. Αν εξαιρέσεις τα πολλα προβλήματα με το bluetooth module (Mac Mini M1) που έστρωσε μετα απο πολλά updates έχω να πώ οτι θεωρώ αδιανόητο το να πληρώνω 609 ευρω το iphone mini 13 που έχω , και να έχω πληρώσει για το mac mini 8gb 256 μολις 650 ευρώ σε καμπάνια απο amazon. Γενικά το mac mini για το 99% των χρηβστών το λές και κλοπή για αυτά που κάνει και για το capacity και το συνολικό computing experience που προσφέρει.......ηελλο 2023-01-18 at 3.20.09 PM.jp2

 

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, random_dude είπε

Αν τα ροδάκια μπορούν να μπουν κάτω από μια καμπίνα rack με βάρος εκατοντάδων κιλών τότε η αξία τους είναι δικαιολογημένη. Δοκίμασε να βρεις ροδάκια να βάλεις κάτω από το ψυγείο σου και θα δεις τι σαβούρα αγοράζεις με κόστος μερικές δεκάδες ευρώ και πόσο εύκολα χαλάνε.

Tωρα ψάχνουμε να βρούμε γιατι έχουν τα ροδάκια 1000 ευρώ? Δεν εξηγείται με αντικειμενικά κριτήρια.... πόσο ζυγίζει ο mac pro, και άντε να κάτσει και ο υπέρβαρος χρήστης πάνω του και να τον κάνει σκαμπό..... 200 κιλά? τι να λέμε τώρα? Τόσο δεν κάνουν τα ρουλεμάν τροχού φορτηγού..... Η εξήγηση είναι απλά ότι είναι εξάρτημα official apple για κάτι που κάνει 5000, άρα κάνει 1000.... ασχέτως κόστους κατασκευής 

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Εντάξει ναι έχεις δίκιο, και κατά τη δική μου άποψη τα 16GB θα έπρεπε να ήταν standard.

Αλλά και πάλι όμως, σπίτι έχω το macmini 2018 με 20GB ram (4 + 16), και το Macbook Air M1 με τα 8GB είναι σαφώς πιο γρήγορο (οκ αναμενόμενο) αλλά και δε μασάει καθόλου από άποψη μνήμης. 

Αλλά εννοείται, εν έτει 2023 δε γίνεται να συζητάμε για μηχανήματα 8GB ram... είναι και καθαρά θέμα longetivity του μηχανήματος από ένα σημείο και μετά. Laptop που μπορεί να σου κράταγε 10 χρόνια με ένα upgrade ram ή δίσκου, πλέον στην 5ετία το πολύ θα δυσκολεύει το workflow. 

Τελικά στα 799€ είναι το macmini M2 τελική.

Αλλά ακόμα και 900€ να ήταν, θα άξιζε. 

ΩΩ, φτηνότερο από το M1 όταν βγήκε που ήταν στα 879. Εγώ τόσο το πήρα το M1 από σκρουτζομάγαζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Mpelon said:

Κάποιοι βέβαια νιώθουν υποχρεωμένοι να αναφέρουν τα ροδάκια της Apple κάθε τόσο. Το τελευταίο προϊόν του καταλόγου που δεν χρειάζεται να είσαι φαν για να καταλάβεις πως είναι μόνο για flex. Χτυπάει λίγο άσχημα για το επίπεδο του thread, καταλαβαίνεις τι εννοώ.

ταυτοχρονα χτυπαει και ασχημα για την ιδια την apple ομως.

8 hours ago, Runner25 said:

αυτο με τα ροδακια καταντησε γελοιο, ειχα δει στο eshop ροδες για server hp στα 300 ευρω η κατι τετοιο αρα δεν πουλαει μονο η apple ακριβα αλλα απλα τοσο κανουν, οσο για το mini ας κανει οσο θελει ειναι μηχανημα για δουλεια δεν ειναι για να μπαινεις ιντερνετ και να βλεπεις βιντεακια ασχετα αν το κανουν πολλοι και εγω μαζι

εχω δει server hp απλα ολοι ειναι rack mount οποτε δεν εχω πετυχει ροδακια. και βεβαια servers που η τιμη τους παει κοντα στο 5ψηφιο βεβαια. εκτος αν μιλας για ροδακια για rack που παμε αλλου.αυτα σηκωνουν 1 τονο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Δλδ από την βασική έκδοση των 600€ στην επόμενη με τα 1300€ η apple χρεώνει 700€ τις 2 επιπλέον θύρες Tb4, 8Gb ram και 256Gb μνήμης;

Για δες το ξανά φίλε. Μη βιάζεσαι να γράφεις σχόλια @@ ………..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, nikosgnr said:

Πέρα απο τα 2 χρόνια εγγύησης εντός Ε.Ε, υπάρχει και το AppleCare (3 χρόνια).

Που δεν νοείται σε νέο μηχάνημα να μη το βάλεις.

σε τοσο ακριβο μηχανημα η επεκταση εγγυησης ειναι must.οτι και να παθει το μηχανημα θα βγει πιο ακριβα απο το care που εχει η καθε εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

ταυτοχρονα χτυπαει και ασχημα για την ιδια την apple ομως.

Ρε ποια ροδάκια ρεεεε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple πουλάει Hermes λουράκια, κι ασχολούμαστε πόσο έχουν overengineered ροδάκια και stands! Όντως δεν καταλαβαίνετε γιατί τα φτιάχνει αυτά και γιατί τα πουλάει τόσο; Γιατί μπορεί, γιατί αυτό θέλει να στολίζει το γραφείο του ο ΧΥΖ executive κτλ - δεν τα φτιάχνουν για μας! Offtopic τελος 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως να ξέρετε οτι με την Apple μπορείς να πάρεις το 100% της εμπειρίας χρήσης και με σχετικά λίγα χρήματα. Δηλαδή με ενα Μ2 Mac Mini , μπορεί να μην παίρνεις πληκτρολόγιο και mouse αλλα παίρνεις Pages, Numbers, Keynote, ενα rock solid Unix απιστευτης ομορφιάς λειτουργικο, ασφάλεια αδιανόητη, 5 gb cloud storage , μόλις 20 watt κατανάλωση , απίστευτη ησυχία απο ενα fan που η εξέλιξη του κόστισε όσο μια καρτα γραφικών της Nvidia, μια τροφοδοσία in case που είναι απίστευτα εξελιγμένη και σχεδιασμένη, unified memory και σκληρό που σπέρνει , 5 nm επεξεργαστή που δεν μασαει να κάνει export 4k video στοι 1/3 του χρόνου ενός i9 , 2 thuderbold ports που δεν γονατίζουν με τίποτα, ενα αξιοπρεπές in case ηχείο, ενα audio output με εξαιρετικής ποιότητας ενίσχυση , updates για τα επόμενα 200 χρόνια , wifi 6 , bluetooth 5.3 και πολλά πολλά διάφορα μικρα που είναι εξαιρετικά σχεδιασμένα και φτιαγμένα να λειτουργούν αρμονικά μαζί σε ένα υπέροχο πακέτο. 

 

Τωρα όποιος δεν θέλει.....παίζει και innovator pc, η turbo-x.....(που ειναι μια χαρά αλλα εμένα δεν μου κάνουν)

 

ΥΓ.....Επίσημη υποστήριξη για 2πλό μόνιτορ έως 144hz(ΑΠΟΛΑΥΣΗ) αν και ανεπίσημα μπορεί να σηκώσει μέχρι και 6!

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2023 στις 10:07 ΜΜ, Bourdoulas είπε

(599 * 1.079) * 1.24

Σε αυτό προσθέστε και οποίο κέρδος του retailer, middle man, whatever 

Άρα πάμε πάνω από 800 ευρώ η βασική έκδοση 

Και στις ΗΠΑ, αν πας ν' αγοράσεις οτιδήποτε, προστίθεται και ο φόρος της κάθε πολιτείας κατά την αγορά σου. Το ότι λέει 599, μη νομίζει κανείς εδώ ότι πάει και το παίρνει και ο Αμερικάνος τόσο.

Όσο αφορά την ισοτιμία Ευρώ/Δολαρίου, η αλήθεια είναι, ότι δεν είναι συμφέρουσα εποχή για εμάς, λόγω ισχυρού δολαρίου.

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...