Προς το περιεχόμενο

Καθαρισσμός DPF se Hyundai i20


gerrybezhani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Όπου και να μένω είσαι επικίνδυνος για τους άλλους και αυτά που προτείνεις είναι εξίσου επικίνδυνα.

Άμα είχα εγώ πετρέλαιο αυτοκίνητο θα το έκανα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και το αυτοκίνητο μου να δουλεύει σωστά 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η αφαίρεση του dpf είναι τόσο εγκληματική που κανονικά θα έπρεπε να επιφέρει ποινή φυλάκισης για ανθρωποκτονία εκ προθέσεως. 

Παραθέτω απόσπασμα: Diesel Particulate Matter (DPM) is more dangerous than gas emissions, because it contains microscopic particles that significantly increase the risk of cardiovascular, cardiopulmonary and respiratory disease and lung cancer. In the US, the State of California identified that around 70% of the risks associated with air-related cancer causes, could be attributed to diesel emissions. In the UK, 29,000 early deaths each year are attributed to air pollution with particulate matter being a major contributor. 

Όταν παίρνεις diesel το γνωρίζεις και πρέπει να ζυγίζεις την εξοικονόμηση με την πιθανή επισκευή ζημιάς σε dpf και αντλίας πετρελαίου.

 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, n4sleep είπε

Πραγματικά η αφαίρεση του dpf είναι τόσο εγκληματική που κανονικά θα έπρεπε να επιφέρει ποινή φυλάκισης για ανθρωποκτονία εκ προθέσεως. 

Παραθέτω απόσπασμα: Diesel Particulate Matter (DPM) is more dangerous than gas emissions, because it contains microscopic particles that significantly increase the risk of cardiovascular, cardiopulmonary and respiratory disease and lung cancer. In the US, the State of California identified that around 70% of the risks associated with air-related cancer causes, could be attributed to diesel emissions. In the UK, 29,000 early deaths each year are attributed to air pollution with particulate matter being a major contributor. 

Όταν παίρνεις diesel το γνωρίζεις και πρέπει να ζυγίζεις την εξοικονόμηση με την πιθανή επισκευή ζημιάς σε dpf και αντλίας πετρελαίου.

 

Αν είναι έτσι να απαγορευτούν όλα όσο κινούνται με diesel

χιλιάδες κινούνται χωρίς dpf επειδή τότε δεν υπήρχε δηλαδή πριν το 2007-8

δεν το συζητάω για φορτηγά-λεωφορεία-ταξί

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προτρέπεις τον αλλο να παρανομησει δημοσια ειναι αδικημα.

Κατα τα αλλα η ανεβασμενη σταθμη λαδιων πιθανων υποδηλωνει οτι εκανε αναγενηση μονο του στο δρομο και ΟΧΙ οτι θελει αναγενηση.Σε καθε περιπτωση με ενα απλο διαγνωστικο του κο@ου ενα τεχνικός μπορει να σου πει το ποσοστο αιθάλης στο DPF και αν χρειαζεται αναγενηση η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filipprin είπε

Το να προτρέπεις τον αλλο να παρανομησει δημοσια ειναι αδικημα.

Κατα τα αλλα η ανεβασμενη σταθμη λαδιων πιθανων υποδηλωνει οτι εκανε αναγενηση μονο του στο δρομο και ΟΧΙ οτι θελει αναγενηση.Σε καθε περιπτωση με ενα απλο διαγνωστικο του κο@ου ενα τεχνικός μπορει να σου πει το ποσοστο αιθάλης στο DPF και αν χρειαζεται αναγενηση η οχι.

Για να ανεβεί η στάθμη των λαδιών σημαίνει ότι κάνει συνέχεια αυτό καθαρισμό δεν έκανε μια φορά 

Μεγαλη ζημιά στον κινητήρα είναι όλα αυτά 

Τρελες θερμοκρασίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει λίγο να το πλακώσεις για να κάνει αναγέννηση γιατί στις χαμηλες στροφες και αν πηγαίνεις αργά αυτό δεν καταλαβαίνει ότι έχει βουλωμένο φίλτρο 

επίσης η σωστή αναγέννηση γίνεται με το πόδι κολλημένο στο  πάτωμα δηλαδή να πηγαίνεις κάπου στην εθνική πχ με 120 130 η να ανεβαίνεις μεγάλες  ανηφόρες  , άμα πας με 90 σε ευθεία   δεν θα κάνει ακόμη και αν πας με δευτερα 5000 στροφές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xphobus είπε

Πρέπει λίγο να το πλακώσεις για να κάνει αναγέννηση γιατί στις χαμηλες στροφες και αν πηγαίνεις αργά αυτό δεν καταλαβαίνει ότι έχει βουλωμένο φίλτρο 

επίσης η σωστή αναγέννηση γίνεται με το πόδι κολλημένο στο  πάτωμα δηλαδή να πηγαίνεις κάπου στην εθνική πχ με 120 130 η να ανεβαίνεις μεγάλες  ανηφόρες  , άμα πας με 90 σε ευθεία   δεν θα κάνει ακόμη και αν πας με δευτερα 5000 στροφές 

Δεν ισχύουν αυτά που λες 

Από τους αισθητήρες καταλαβαίνει εάν είναι βουλωμένο 

Επισης για να γίνει αναγέννηση είναι μια διαδικασία που την κάνει μόνο του 

Αν θέλεις να τα πετάξει όλα τότε πρέπει να πας με ότι ταχύτητα θέλεις αλλά με υψηλές στροφές. Οι στροφές είναι που παίζουν ρόλο όχι τα χιλιόμετρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Περνάς κανονικά 

Για πλάκα το λέει αλλά εσύ τόσο καμμενος που είσαι με το να πείσεις ότι το να βγάζεις το dpf είναι καλή κίνηση ούτε που το κατάλαβες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ideal09 είπε

Για πλάκα το λέει αλλά εσύ τόσο καμμενος που είσαι με το να πείσεις ότι το να βγάζεις το dpf είναι καλή κίνηση ούτε που το κατάλαβες.

Εδώ μέσα ναι οποίος λέει κάτι αντίθετο από εσάς είναι καμένος και άσχετος 

Όσο δεν δημιουργεί προβλήματα εντάξει 

Μετα από κάποια φάση δεν σώζεται η κατάσταση βουλώνει και καταστρέφεις το μοτέρ σου 

Αμα θες εσυ να πας να δώσεις 2000€ να βάλεις καινούργιο πάνε βάλε δεν μας πειράζει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που έχω παραγγείλει ενα Obd2 wifi απο Σκρούτζ θα μπορώ άραγε να δω σε τι φάση ειναι το φίλτρο απο το κινητό? ξέρουμε καμία εφαρμογή? 

15 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Για πλάκα το λέει αλλά εσύ τόσο καμμενος που είσαι με το να πείσεις ότι το να βγάζεις το dpf είναι καλή κίνηση ούτε που το κατάλαβες.

Να σου πω την αλήθεια θα ήθελα να πιστέψω ότι δεν περνάει αλλα και να μην πέρναγε όλο και κάποια πίσω πόρτα θα υπήρχε 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

 

επίσης έκλεισε από τον εγκεγαλο την egr και το αμάξι πήρε και δύναμη και δεν ξανά ενόχλησε ποτέ κανέναν τα τελευταία 6-7 χρόνια που δουλεύει 

αυτους πισω απο εσενα στα φαναρια τους ρωτησες ή δεν δεν μπορούσαν λόγο βήχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Tasos19s said:

Άμα είχα εγώ πετρέλαιο αυτοκίνητο θα το έκανα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και το αυτοκίνητο μου να δουλεύει σωστά 

 

και εμεις αν δεν ειχαμε εσενα θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο.αλλα ναι οι εταιρειες το εβαλαν επειδη θελουν το κακο σου και εσυ ο εξυπνος εχεις το knowledge που κρυβουν οι εταιρειες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...