Προς το περιεχόμενο

IDC: Οι πωλήσεις των smartphones είναι τόσο κακές που ούτε η εορταστική περίοδος έφερε βελτίωση


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nickmanak είπε

Εχω να αγορασω smartphone απο το Δεκεμβριο του 2017, που ειχα χτυπησει το Samsung S7 σε σκοτωμενη τιμη/προσφορα απο Γερμανο (250€ με άρθρο 39). Ακομα αυτο χρησιμοποιώ και όλα καλά!  

ακόμη με το s7 ωραίος :)

πόσες φορές έκανες αλλαγές μπαταρίας στα 6 χρονια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Μόνο φέτος;

Ε φέτος η κατάσταση ήταν άνευ προηγουμένου, οι ναυαρχίδες των Apple, Xiaomi, Samsung κλπ ΟΛΕΣ για πέταμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, TheoAlex50 said:

Οι τιμές δεν προορίζονται για Ελλάδα. Άλλωστε αυτοί που είναι να τα δώσουν για iphone θα τα δώσουν ακόμα και 5κ να φτάσει. Κατά δεύτερον υπάρχουν και κινητά με 200-300 ευρώ αξιοπρεπεστατα, δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος να πάρει Pro Plus ultra superb excellent version. 

Σίγουρα δεν έχουν βασικό στόχο την Ελλάδα, αλλά κανουν την ζημιά τους, αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή η είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aces είπε

ακόμη με το s7 ωραίος :)

πόσες φορές έκανες αλλαγές μπαταρίας στα 6 χρονια? 

Δεν αλλαξα μπαταρια ακόμη φιλε! Αυτο δεν σημαινει οτι αντεχει ακομα. Θελει κανα 2-3 φορες να μπει στην πριζα ανά ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Δεν αλλαξα μπαταρια ακόμη φιλε! Αυτο δεν σημαινει οτι αντεχει ακομα. Θελει κανα 2-3 φορες να μπει στην πριζα ανά ημέρα.

Το λες και καψονι αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκέμβριο του 2019 αγόρασα το Xiaomi Note 8 Pro και ακόμα αυτό έχω αφού πάει σφαίρα σε όλα και η μπαταρία ακόμα κρατάει αρκετά.

Ποιος ο λόγος να αλλάξω κινητό και να δίνω πάλι 200-300 ευρώ? Τη δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην χαίρεστε όλοι με τα κινητά 4ετίας και βάλε. Θα βγάλουν καμιά ενημέρωση που θα ξεζουμίζει την μπαταρία σε 10 ώρες αναμονής και θα τραβάει και ένα degrade στον επεξεργαστή στο 50% και θα αναγκαστούμε να πάμε σε νέο κινητό.

Έχω από το 2018 ένα honor 8x 4/64 το οποίο έχω παρατηρήσει ότι οι ίδιες εφαρμογές που άνοιγαν σφαίρα στην αρχή, κάθε χρόνος που περνούσε λάγκαραν όλο και περισσότερο. Η μπαταρία όμως διαμάντι ακόμα και τώρα. Τα πρώτα δύο χρόνια το φόρτιζα στις 4 μέρες, μετά στις 3 και τα τελευταία δύο χρόνια στις 1.5 με 2-2.5 μέρες ανάλογα αν παίξω πολύ και ασχοληθώ πολύ με το κινητό ή όχι. Μέσα στην μέρα δεν το έχω φορτίσει ποτέ.

Επίσης βλέπω ότι αρκετά κινητά του 2022 είναι κάπως χειρότερα από αυτά που αντικαταστούν του 2021 (στην ίδια τιμή φυσικά, βλέπε sammy, xia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Είναι που κατά τα άλλα νοιάζονται όλοι για το περιβάλλον!

Αλόγιστη παραγωγή και κατανάλωση αγαθών παντού!

Πολύ σωστά φίλε. Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα:

Πώς θα έρθει ανάπτυξη χωρίς κατανάλωση; Κι εγώ εναντίον είμαι, αλλά βλέπω και τα θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου λένε στο μέλλον αν θες να μπεις στην ιστοσελίδα ή να δείς τα DM σου πρέπει να έχεις κινητό διετίας <Buy now>

25 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Πολύ σωστά φίλε. Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα:

Πώς θα έρθει ανάπτυξη χωρίς κατανάλωση; Κι εγώ εναντίον είμαι, αλλά βλέπω και τα θετικά.

Το καλό με τον καπιταλισμό είναι η συνεχής (άπειρη) παραγωγή προϊόντων για να διατηρηθεί και να ανεβαίνει η γραφική παράσταση. Αλλά έχουμε ορισμένο αριθμό υλών. 😢

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

 

Το καλό με τον καπιταλισμό είναι η συνεχής (άπειρη) παραγωγή προϊόντων για να διατηρηθεί και να ανεβαίνει η γραφική παράσταση. Αλλά έχουμε ορισμένο αριθμό υλών. 😢

Θα πρέπει να στραφούμε σε υπηρεσίες, όχι προιόντα που απαιτούν ύλη.

Είμαι σύμφωνος και με την όλη φάση περί ενέργειας, αλλά το πήγαν πολύ γρήγορα, σχεδόν βίαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Έχω από το 2018 ένα honor 8x 4/64 το οποίο έχω παρατηρήσει ότι οι ίδιες εφαρμογές που άνοιγαν σφαίρα στην αρχή, κάθε χρόνος που περνούσε λάγκαραν όλο και περισσότερο.

Spoiler

Οι εφαρμογές αναβαθμίζονται. Προστίθενται καινούρια features, γίνεται πιο όμορφο (και πιο βαρύ) το UI , κλπ κλπ κλπ. Εάν βρεις και κατεβάσεις το ίδιο version του app που είχες πριν από 5 χρόνια, το ίδιο θα τρέχει.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Οι εφαρμογές αναβαθμίζονται. Προστίθενται καινούρια features, γίνεται πιο όμορφο (και πιο βαρύ) το UI , κλπ κλπ κλπ. Εάν βρεις και κατεβάσεις το ίδιο version του app που είχες πριν από 5 χρόνια, το ίδιο θα τρέχει.

 

Ουτε ποιο όμορφο δεν γίνεται πλέον το ui. Σου λεει η πχ  Samsung "one ui4.1" και ψάχνεις με το κυαλι να βρεις τι άλλαξε. Θυμάμαι μια φορά που στις ρυθμίσεις μια επιλογή πηγε μια γραμμή παρακάτω..  Αυτη ήταν η αλλαγή. Αλλαγές για τις αλλαγές για να έχουμε να λεμε. Την αυτονομία όμως μια χαρά την αλλάζουν. Την ανεβοκατεβαζουν σε κάθε update, αλλα στη 2ετια πάντα την κατεβάζουν γιατί τότε θέλουν να πάρεις καινούργιο κινητο. Όταν γράφαμε οτι χαλάνε επίτηδες την αυτονομία, πόλοι εδώ μέσα μας αντιμετώπιζαν σαν παλιοημερολογητες. Αργότερα αποδείχθηκε, βρήκανε στοιχεία οτι όντως συμβαίνει. Σου πέτανε και το τυράκι των "ενημερώσεων ασφαλείας" που ο μέσος χρήστης επειδή δεν καταλαβαίνει πως δουλεύει ενα κινητο, νομίζει ότι πχ θα έχει μεγαλύτερη ασφάλεια στο ebanking πχ. Ενώ έχεις ακριβώς την ιδια ασφαλεία και χωρίς ενημερώσεις ασφαλείας ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ EBANKING. Το ξέρω δεν το πιστεύεις αλλα ισχύει. Το βασικό που κερδίζεις με τις ενημερώσεις, είναι καλύτερη προστασία των προσωπικών στοιχείων για θέματα διαφημίσεων κλπ. Κάθε εφαρμογή είναι απομονωμένη εντελώς απο οτιδήποτε αλλο στο Android. Δε θα σε βοηθήσει η ενημέρωση ασφαλείας στην εφαρμογή ebanking (η οποία ενημερώνεται η ίδια κανονικά για αυξημένη προστασία, ητε έχεις ητε δεν εχεις ενημερώσεις ασφαλείας) . Αμα μπεις από browser, ίσως, αλλα και πάλι ελάχιστα. Το βασικό είναι να "τρως" και ολα τα υπόλοιπα μαζί με τις ενημερώσεις ασφαλείας. Φωνή βοώντος εν τη έρημο βέβαια. Κακώς τα γράφω γιατί κανείς δεν τα πιστεύει. Εντωμεταξύ 10 χρόνια + χωρίς ενημερώσεις ασφαλείας σε ποσα κινητα ρουταρισμενα κιόλας, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, απλά επειδή καταλαβαίνω τι κάνω. Με ebanking και οτι αλλο θες. Και όχι δεν είναι απο τύχη. Φίλοι με ενημερώσεις κλπ, σε αυτούς κλέψανε κωδικούς. Γιατί απλούστατα την πάτησαν με Fishing χωρίς να το καταλάβουν. Ετσι την πατάει το 99% και δε σε σώζουν οι ενημερώσεις ασφαλείας. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...