Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Maximus Z790 Hero. Πρόβλημα με internet στην εγκατάσταση τον windows !!


word1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Μετά από 16 χρονια αποφάσισα να κάνω ένα καινούργιο pc μιας και σερνόταν πλέον αυτό που είχα ! Για μητρική λοιπόν αγόρασα την Asus ROG Maximus Z790 Hero . Συναρμολόγησα λοιπόν το pc και αφού τελειωσα την συναρμολόγηση ξεκίνησα και την εγκατάσταση τον win11 απο usb. Αφού τελειώνει το πρώτο μέρος την εγκατάστασης τον αρχείων που χρειάζεται και κάνει reset για να ξεκινήσουν τα windows διαλέγω την χωρα και το πληκτρολόγιο και χρήση χωρίς κλειδί ! Οταν φτάνει στο internet δεν μου βγάζει καμια απόλυτος επιλογή ώστε να προχωρήσω με αποτέλεσμα να μην προχωράει η εγκατάσταση τον win11 θέλοντας και μη ! ! είναι σαν να μην το έχω σύνδεση στο modem ! Αλλαξα καλώδιο τίποτα  ! εσβησα και ξανά έκανα εγκατάσταση τίποτα ! Εκανα και αναβάθμιση το BIOS λέω μήπως είναι από αυτό αλλα και πάλι τίποτα !  Για δοκιμη λοιπόν πέρασα τα win10 όπου ολοκληρώνεται η εγκατάσταση χωρίς internet μιας και εκεί μου δίνη την επιλογή ! όμως όταν ξεκινάει το pc κανονικά και  ξεκινάω να βάζο τους drivers απο το usb που είχε η μητρική πάλι δεν μου βγάζει ότι είναι συνδεμένο στο internet ! Από δευτερα θα πάρω τηλέφωνο στο κατάστημα που την αγόρασα να δω τι θα μου πουν ! Εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να παίζει ! internet δεν βλέπει η μητρική για κανέναν λόγο ! Επίσης να συμπληρώσω ότι τα δυο ledakia  που έχει πίσω το πράσινο και το πορτοκαλί ανάβει μόνο το πράσινο ! το πορτοκαλί που έπρεπε να αναβοσβήνει ώστε να δείχνει ότι έχει internet δεν ανάβει ! κάτι μου λέει ότι έπεσα σε προβληματική μητρική ! 

Θα με βοηθούσατε πολύ να μου δύναται καμια συμβουλή ! Μήπως μου ξέφυγε κάτι ! Αν και δεν νομίζω γιατί έχω κάποιες γνώσης από στήσιμο ενός pc έχω κάνει και σε φίλους συναρμολογησης σε pc ! Tέτοιο περιστατικό πρώτη φορα μου συμβαίνει ! Ευχαριστώ προκαταβολικά :) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογώ πως είναι το πρόβλημα που έχουν οι intel network controllers i226 και i225. 1 x Intel® 2.5Gb Ethernet βλέπω πως έχει η μητρική σου. Γενικά εμφανίζεται random το πρόβλημα, απ'ότι έχω διαβάσει. Απ'ότι λένε είναι hardware πρόβλημα και προσπάθησε η intel να το διορθώσει με software fix. Σε κάποιους διορθώνεται αν βάλουν να λειτουργεί σε 1Gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, word1983 είπε

Καλησπέρα ! Μετά από 16 χρονια αποφάσισα να κάνω ένα καινούργιο pc μιας και σερνόταν πλέον αυτό που είχα ! Για μητρική λοιπόν αγόρασα την Asus ROG Maximus Z790 Hero . Συναρμολόγησα λοιπόν το pc και αφού τελειωσα την συναρμολόγηση ξεκίνησα και την εγκατάσταση τον win11 απο usb. Αφού τελειώνει το πρώτο μέρος την εγκατάστασης τον αρχείων που χρειάζεται και κάνει reset για να ξεκινήσουν τα windows διαλέγω την χωρα και το πληκτρολόγιο και χρήση χωρίς κλειδί ! Οταν φτάνει στο internet δεν μου βγάζει καμια απόλυτος επιλογή ώστε να προχωρήσω με αποτέλεσμα να μην προχωράει η εγκατάσταση τον win11 θέλοντας και μη ! ! είναι σαν να μην το έχω σύνδεση στο modem ! Αλλαξα καλώδιο τίποτα  ! εσβησα και ξανά έκανα εγκατάσταση τίποτα ! Εκανα και αναβάθμιση το BIOS λέω μήπως είναι από αυτό αλλα και πάλι τίποτα !  Για δοκιμη λοιπόν πέρασα τα win10 όπου ολοκληρώνεται η εγκατάσταση χωρίς internet μιας και εκεί μου δίνη την επιλογή ! όμως όταν ξεκινάει το pc κανονικά και  ξεκινάω να βάζο τους drivers απο το usb που είχε η μητρική πάλι δεν μου βγάζει ότι είναι συνδεμένο στο internet ! Από δευτερα θα πάρω τηλέφωνο στο κατάστημα που την αγόρασα να δω τι θα μου πουν ! Εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να παίζει ! internet δεν βλέπει η μητρική για κανέναν λόγο ! Επίσης να συμπληρώσω ότι τα δυο ledakia  που έχει πίσω το πράσινο και το πορτοκαλί ανάβει μόνο το πράσινο ! το πορτοκαλί που έπρεπε να αναβοσβήνει ώστε να δείχνει ότι έχει internet δεν ανάβει ! κάτι μου λέει ότι έπεσα σε προβληματική μητρική ! 

Θα με βοηθούσατε πολύ να μου δύναται καμια συμβουλή ! Μήπως μου ξέφυγε κάτι ! Αν και δεν νομίζω γιατί έχω κάποιες γνώσης από στήσιμο ενός pc έχω κάνει και σε φίλους συναρμολογησης σε pc ! Tέτοιο περιστατικό πρώτη φορα μου συμβαίνει ! Ευχαριστώ προκαταβολικά :) !

εμενα δεν μου διαβαζε το lan αλλα το wifi το εβλεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμενα η MSI το ίδιο εκανε (δεν εβλεπε το Lan εβλεπε WiFi). Βέβαια για εγκατάσταση Windows δε χρειάζεται το ιντερνετ. Ξανα κανε το USB installer device ή κανε αναβάθμιση σε Windows 11 μέσα από το περιβάλλον των Windows 10. Η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα. 

Πως να έχεις internet βρε χωρίς το LAN driver? 

Πήγαινε στο device manager > Network adapters > δεξι κλικ uninstall device και μετα πάτα να βρει drivers μεσω του windows update. 

Ή κατέβασε κανενα driver boost και κάνε εγκατάσταση των drives για το ethernet από εκεί ή πάνε στο site της Intel (ακόμη καλύτερα) και κατέβασε απευθείας από εκει τα drivers του LAN. 

https://www.guru3d.com/files-details/intel-network-installation-software.html

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Πιθανολογώ πως είναι το πρόβλημα που έχουν οι intel network controllers i226 και i225. 1 x Intel® 2.5Gb Ethernet βλέπω πως έχει η μητρική σου. Γενικά εμφανίζεται random το πρόβλημα, απ'ότι έχω διαβάσει. Απ'ότι λένε είναι hardware πρόβλημα και προσπάθησε η intel να το διορθώσει με software fix. Σε κάποιους διορθώνεται αν βάλουν να λειτουργεί σε 1Gb.

μέσο του bios δηλαδή αλλάζουν την συχνότητα !? 

21 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Και εμενα η MSI το ίδιο εκανε (δεν εβλεπε το Lan εβλεπε WiFi). Βέβαια για εγκατάσταση Windows δε χρειάζεται το ιντερνετ. Ξανα κανε το USB installer device ή κανε αναβάθμιση σε Windows 11 μέσα από το περιβάλλον των Windows 10. Η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα. 

Πως να έχεις internet βρε χωρίς το LAN driver? 

Πήγαινε στο device manager > Network adapters > δεξι κλικ uninstall device και μετα πάτα να βρει drivers μεσω του windows update. 

Ή κατέβασε κανενα driver boost και κάνε εγκατάσταση των drives για το ethernet από εκεί ή πάνε στο site της Intel (ακόμη καλύτερα) και κατέβασε απευθείας από εκει τα drivers του LAN. 

https://www.guru3d.com/files-details/intel-network-installation-software.html

δεν με αφήνει να συνεχίσω την εγκατάσταση στα win11 χωρίς internet ! ενώ στα win10 έχει επιλογή για συνεχεια εγκατάστασης χωρίς internet ! πολύ περίεργο !

34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εμενα δεν μου διαβαζε το lan αλλα το wifi το εβλεπε

δυστυχώς ούτε με lan ούτε με wifi δεν βγάζει κάτι ! :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, word1983 είπε

μέσο του bios δηλαδή αλλάζουν την συχνότητα !? 

δεν με αφήνει να συνεχίσω την εγκατάσταση στα win11 χωρίς internet ! ενώ στα win10 έχει επιλογή για συνεχεια εγκατάστασης χωρίς internet ! πολύ περίεργο !

Δοκίμασε να το κανεις μεσω του περιβάλλοντος των Windows τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, word1983 είπε

όμως όταν ξεκινάει το pc κανονικά και  ξεκινάω να βάζο τους drivers απο το usb που είχε η μητρική πάλι δεν μου βγάζει ότι είναι συνδεμένο στο internet !

Υποθετω περνας και τον εθερνετ ντριβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SAnathema είπε

και σε εμένα έπαιζε wifi αλλά όχι ethernet. Μόνο απευθείας τοίχο, όχι μέσω switch. Έβαλα 1gbit switch (το παλιό ήταν 10/100) και έφτιαξε.

από το bios την άλλαξες την ρύθμιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, word1983 είπε

δεν με αφήνει να συνεχίσω την εγκατάσταση στα win11 χωρίς internet

Εγώ για άλλο λόγο, επειδή ηθελα να παρακάμψω το υποχρεωτικό account,είχα κάνει αυτό που δείχνει πρωτο o cowboy με το shift+f10 κ το taskmanager.Πρακτικα είναι εγκατάσταση win 11 ,χώρις ίντερνετ.

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι κάνουν την εγκατάσταση χωρίς internet, μάλλον όπως δείχνει το βίντεο του φίλου από επάνω. Κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούν επιπλεόν switch. Και κάποιοι διαφορετική κάρτα δικτύου...

Εδώ θα βρείτε πολλές αναφορές σε threads με προβλήματα του controller αυτού.

https://www.techpowerup.com/303854/psa-intel-i226-v-2-5gbe-on-raptor-lake-motherboards-has-a-connection-drop-issue-no-fix-available

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αναγκαστικά πέρασα τα win10 μιας και μου έδινε περισσότερες επιλογές χωρίς internet και αφού πέρασα τους drivers για να δουλέψει το internet τότε αναβάθμισα σε win11 ! τα πέρασα από πάνω ! Γιαμενα δεν είναι καθαρή εγκατάσταση :( αλλα αλλιώς δεν γινόταν τίποτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, word1983 είπε

από το bios την άλλαξες την ρύθμιση ?


Δεν άλλαξα τίποτα, απλά κατά την εγκατάσταση το σύνδεσα τοίχο και έπιασε και επειδή μου φάνηκε παράξενο μετά μόν άλλαξα switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...