Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής


NikosGR-95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι.
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Επεξ/σία από NikosGR-95
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι μισθοί είναι οκ για να ζήσετε, αλλά χωρίς κάτι στην άκρη για έπιπλα/συσκευές, προφανώς δεν μπορείτε να μπείτε σε σπίτι. 

Αν είσαι ψιλό σίγουροι για τις δουλειές σας, πιστωτική κάρτα με άτοκες δόσεις και τουλάχιστον τα βασικά (πλυντήριο, κρεβάτι, καναπέ, τραπέζι, κουζίνα, συσκευές μικρές) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosGR-95 είπε

 600 ευρώ και εγω 700.

 360 50 τετραγωνικά.
 στη Χαλκίδα.

είναι εντάξει οι μισθοί μας?
χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?

 .

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosGR-95 είπε

Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?

Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?

Ε οχι,ποιος θα επιπλωσει το σπιτι; Αν δεν υπαρχει Αι Βασιλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι έχεις υπολογίσει περαν από τα 350 το κόστος ρεύματος νερού τηλεφώνου κοινοχρήστων και άλλων παγίων. 

Το σπίτι το εχετε νοικιάσει τυπικά με την υπογραφή των συμβολαίων η απλά βρήκατε ένα που σας ταιριάζει και είστε έτοιμοι να πείτε οκ στον στον ιδιοκτήτη να το νοικιάσετε;

Λεφτα για συσκευές και έπιπλα, υποθέτω πως τα έχετε ήδη στην άκρη για να τα ξοδέψετε για την αγορά τους, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για οτιδήποτε. Εαν εξαιρέσεις το παραπάνω, σχετικά ενταξει είστε με αυτούς τους μισθούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε έτοιμοι να πούμε το οκ.
Υπάρχουν περίπου 2500 ευρώ στην άκρη για συσκευές και έπιπλα.
Κάτι θα μπεί σίγουρα με δόσεις.
Σκούπα Ηλεκτρική υπάρχει.
Όπως και τα μικροαντικέιμενα πιρουνια πιατα κατσαρολες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, NikosGR-95 said:

Είμαστε έτοιμοι να πούμε το οκ.
Υπάρχουν περίπου 2500 ευρώ στην άκρη για συσκευές και έπιπλα.
Κάτι θα μπεί σίγουρα με δόσεις.
Σκούπα Ηλεκτρική υπάρχει.
Όπως και τα μικροαντικέιμενα πιρουνια πιατα κατσαρολες κτλ.

Εγώ θα το έκανα...μην ξεχνάτε καιντην αγορά των μεταχειρισμένων όπου μπορείτε να βρείτε αξιοπρεπή έπιπλα και ηλεκτρικά σε καλές τιμές. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εισόδημα σας θα φτάνει για μια πολύ λιτή και απέριττη ζωή. Υπολόγισε το σπίτι χοντρικά θέλει άλλα 150-200€/μήνα σε έξοδα. Κοινόχρηστα, θέρμανση, ΔΕΗ, νερό, ίντερνετ, ασφάλεια κτλ. 

Έχεις αλλά έξοδα πχ αμάξι? Τα 2 πήγαινε-ελα Αθήνα στα πληρώνει η δουλειά? Εάν όχι και πας με αμάξι μόνο αυτά είναι ένα 200αρι το μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριακά εντάξει αλλά πρέπει να το δοκιμάσετε κατά τη γνώμη μου.

Επίσης δεν κατάλαβα ακριβώς τι δουλειές κάνετε αλλά αν πρέπει να πηγαίνεις μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα μήπως υπάρχει περιθώριο και για κάτι άλλο συμπληρωματικό έστω 1-2 φορές; Θα βοηθούσε πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

προχωρα και μην κολωνεις! τα καταφεραν αλλοι και αλλοι! θα την βρειτε την ακρη. 

  • Like 24
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Είμαστε έτοιμοι να πούμε το οκ.
Υπάρχουν περίπου 2500 ευρώ στην άκρη για συσκευές και έπιπλα.
Κάτι θα μπεί σίγουρα με δόσεις.
Σκούπα Ηλεκτρική υπάρχει.
Όπως και τα μικροαντικέιμενα πιρουνια πιατα κατσαρολες κτλ.

Έχετε συζητήσει με τον ιδιοκτήτη για τα περί εγγύησης; Γιατί μπορεί να σου πετάξει για 2 ενοίκια εγγύηση. Οπότε όπως καταλαβαίνεις θέλεις αρκετά λεφτά από πριν. Ρεύμα έχεις άλλη παροχή στο όνομα σου; Θα δώσεις εγγύηση ένα 100 η 150αρι. 

Τα μικροαντικειμενα δεν είναι τίποτα, τα έπιπλα και τα πλυντήριο κουζίνα είναι το θέμα, βρίσκεις και από 250 ευρώ αλλά αν θέλετε κάτι καλό τότε πάτε παραπάνω στην τιμή. Γενικά ψαχτείτε για τα πάντα διότι θέλει ψάξιμο να καταλήξετε σε κάτι vfm που θα σας ικανοποιεί. Από έπιπλα δεν έχω άποψη για κόστος και τι παίζει. Έχω την αίσθηση ότι οριακά είστε. Οι δόσεις είναι μια λύση μόνο με το παρακάνετε. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχετε συζητήσει με τον ιδιοκτήτη για τα περί εγγύησης; Γιατί μπορεί να σου πετάξει για 2 ενοίκια εγγύηση. Οπότε όπως καταλαβαίνεις θέλεις αρκετά λεφτά από πριν. Ρεύμα έχεις άλλη παροχή στο όνομα σου; Θα δώσεις εγγύηση ένα 100 η 150αρι. 

Τα μικροαντικειμενα δεν είναι τίποτα, τα έπιπλα και τα πλυντήριο κουζίνα είναι το θέμα, βρίσκεις και από 250 ευρώ αλλά αν θέλετε κάτι καλό τότε πάτε παραπάνω στην τιμή. Γενικά ψαχτείτε για τα πάντα διότι θέλει ψάξιμο να καταλήξετε σε κάτι vfm που θα σας ικανοποιεί. Από έπιπλα δεν έχω άποψη για κόστος και τι παίζει. Έχω την αίσθηση ότι οριακά είστε. Οι δόσεις είναι μια λύση μόνο με το παρακάνετε. 

Ρευμα σίγουρα όχι ΔΕΗ,
2 ενοίκια και μισό ο μεσήτης.

Επεξ/σία από NikosGR-95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Μια χαρα μπορειτε να ανοιξετε το σπιτι με 2500 για αρχη, υπολογισε 500 ευρω για ψυγειο + πλυντηριο και κανα 1000 ευρω για ολα τα υπολοιπα (καναπεδες, τηλεοραση, τραπεζια, καρεκλες, κουβερτες, κατσαρολες, κλπ) αν τυχον ζοριστειτε που δεν το βλεπω, μπορειτε να δειτε και για δοσεις (δεν το προτεινω γιατι θα σας στενεψουν αργοτερα)

Με τα 1300 το μηνα, υπολογισε 600 το σπιτι (ενοικιο + παγια) 300 το σουπερ μαρκετ και σας μενει ενα 400ρι για τους καθημερινους καφεδες. Εαν δεν καπνιζετε, μπορειτε να την βγαλετε με οικονομια βεβαια. Εαν καπνιζετε, θα ειναι πιο δυσκολα. Αν εχετε αυτοκινητο, υπολογισε τα δωρα να πηγαινουν σε αυτο (σερβις, τελη, κλπ), οποτε δεν το βαζω στον μηνιαιο προυπολογισμο. 

Με τον καιρο θα στρωσετε τη ζωη σας, οπως κανουν τοσα ζευγαρια καθημερινα, ψαχνοντας δευτερες δουλειες, καλυτερες δουλειες, προαγωγες, μπονους, εξτρα εισοδηματα, κανα χωραφι, κανα ιδιαιτερο, κλπ

Καλο ξεκινημα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...