Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής


NikosGR-95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Μια ερωτηση μενει τοτε,θα σου πλενει τα σωβρακα; 

Αν η απαντηση ειναι οτι "θα πλενει ο καθενας τα δικα του" μην μπειτε στον κοπο...

Ναι φυσικα μπορει ο ανδρας να συμβαλλει στις δουλειες του σπιτιου αλλα αν η γυναικα ονειρευεται καποια απολυτη ισορροπια σαν να μενεις με ξενο σε φοιτητικη εστια,δεν θα παει καλα.

Φίλε OP καλή αρχή στην αυτόνομη ζωή σου και να θυμάσαι σχόλια σαν αυτό και να γελάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος θέλει να ξεκινήσει τη ζωή του με τον άνθρωπό του θα κάνει το σκατό του παξιμάδι και θα το πετύχει. 

οι γιαγιάδες μας ήταν έγγυες και άρμεγαν γάλα, έφτιαχναν τυρί και κουβαλούσαν και νερό από τα πηγάδια και σε όλα αυτά και τη φτώχεια, και σπίτια ανοιξαν και παιδιά μεγάλωσαν.

έλεος μερικοί καλομαθημένοι. 

καλή αρχή σας εύχομαι :)

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήστε το σπίτι, και πηγαίνετε να κάνετε σαιζόν παρέα.

 

Στον πρώτο τσακωμό για τα οικονομικά θα τα σπάσετε και μετά θα σου μείνουν οι λογαριασμοί. 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζετε εμένα και τον σύζυγο μου όταν ξεκινήσαμε. Εμείς φτάναμε τα 900 ευρω μαζί και 270 το σπίτι τότε. Με αρκετό ζόρι στην αρχή τα καταφέραμε. Αν έχετε και λίγο υποστήριξη στην αρχή θα τα καταφέρετε. Υπομονή Κ αγάπη να υπάρχει. Βρίσκεις σε διάφορες πλατφόρμες ηλεκτρικά σε φυσιολογικές τιμές. Με καλό ψάξιμο πιστεύω θα τα βρείτε όλα. Αλλά δεν είναι απαραίτητο να αγοραστούν όλα την πρώτη μέρα που θα μείνετε στο σπίτι. Πάρτε αρχικά τα απαραίτητα. Ψυγείο κουζίνα κρεβάτι. Ένα κρεβάτι διπλό με αποθηκευτικό το βρίσκεις 500 ευρω μαζί με στρώμα. Αξιοποιείστε και γονείς αν έχουν τπτ να σας δώσουν. Θα το πάρετε καινούριο αργότερα. 
καλη δύναμη σας εύχομαι και μακάρι να τα καταφέρετε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Είστε στο όριο.
Αν το κάνετε προτιμήστε τα μεταχειρισμένα όπως πρότειναν και άλλοι, εγώ με 300 πήρα ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο.
Χάλασε το πλυντήριο πριν κάτι μήνες, το είχα από το 14 και ήταν του 2009! Το ψυγείο έκανα μαλακία εγώ κ χάλασε η κουζίνα ακόμα ψήνει μια χαρά αν και έχει καμιά 15αριά χρόνια στην πλάτη της.

Επίσης φροντίστε να ψωνίζετε 4-6 το πολύ φορές την εβδομάδα. οι μικρές βόλτες στο σουπερ σε γεμίζουν έξοδα που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις.

Τέλος συμφωνήστε σε ένα ελάχιστο ποσό που θα αποταμιεύετε μηνιαίως. Πχ 50€ και μην το σταματήσετε ότι και να γίνει. Όταν μπορείτε βάλτε περισσότερα στην άκρη. Πίστεψέ με θα βοηθήσει αυτό όταν παραστεί ανάγκη.

Και να θυμάσαι...Ζεις πραγματικά μόνος όταν σε ρωτάνε πόσο κάνει η σκατόβουρτσα και ξέρεις να απαντήσεις....Οπότε μελετήστε από πριν τι θα σας κοστίσει το κάθε τι.

Επεξ/σία από mirrage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Είναι κάποιος από τους δυο σας από την Χαλκίδα;

"Επειδή έχω ζήσει 6 χρόνια Χαλκίδα είναι από τις πόλεις που δεν θα ήθελα να μείνω. Επίσης δεν είναι καθόλου φθηνή σαν επαρχία γενικά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Είναι κάποιος από τους δυο σας από την Χαλκίδα;

"Επειδή έχω ζήσει 6 χρόνια Χαλκίδα είναι από τις πόλεις που δεν θα ήθελα να μείνω. Επίσης δεν είναι καθόλου φθηνή σαν επαρχία γενικά"

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mirrage είπε



Τέλος συμφωνήστε σε ένα ελάχιστο ποσό που θα αποταμιεύετε μηνιαίως. Πχ 50€ και μην το σταματήσετε ότι και να γίνει. Όταν μπορείτε βάλτε περισσότερα στην άκρη. Πίστεψέ με θα βοηθήσει αυτό όταν παραστεί ανάγκη.
 

Πολυ σωστο οτι ποσο και να ειναι αυτο κερδισμενοι θα βγειτε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Συγγνώμη για το highjacking αλλά τι εννοείς ότι ο μεσίτης ζητάει νοίκι;

Ω ναι. Σε 2 περιπτώσεις μέχρι τώρα μου είπαν από το μεσιτικό πως σε περίπτωση συμφωνίας για ένα διαμέρισμα, θέλει 2 ενοίκια ο μεσίτης και άλλα 2 ο ιδιοκτήτης. Άρα για ένα διαμέρισμα ας πούμε με 700 ευρώ ενοίκιο, πέρα από το κόστος μετακόμισης κλπ θα πρέπει να έχεις έτοιμα και άλλα 2800 ευρώ με το "καλημέρα"....

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν χρόνια,2011,ψάχνοντας έπιπλα να γεμίσω μια γκαρσονιέρα που νοικιαζω σε φοιτητές,αγόρασα 2 κρεββατια με στρώματα,2 ντουλάπες μια 2φυλλη μια 3φυλη με καθρέπτη μέσα έξω ,ένα γραφείο,ραδιοcd Philips,καλόγερο,ένα πολύ ωραιο φωτιστικο,μια βιβλιοθήκη,280€ από 2 Κύπριες φοιτήτριες που έφευγαν.

Παραμένουν στην γκαρσονιέρα σε άριστη κατάσταση αφού είναι πολυ ποιοτικες κατασκευές.

Χρησιμοποίησα το ένα κρεββάτι,το άλλο λυμένο στο παταρι.Στα 3 χρόνια πέταξα το ενα στρώμα,έβαλα το άλλο.

Στη πορεία βρήκα μεταλλικό κρεββάτι με καινουριο στρώμα στα 50€.

Κουζίνα με 4 μάτια 60€,υπάρχει ακόμα και δουλεύει άψογα.

Ψυγείο είχα ένα καβατζα,ενώ η κουζίνα στην γκαρσονιέρα φτιάχτηκε νέα σχεδιασμένη στο ΙΚΕΑ με κόστος 990€,αλλα αγόρασα τα κουτιά από πρακτικέρ 250€ 😅🤣😂😂🤣

Καναπές 3πλος υπήρχε,ενώ πήρα από ΙΚΕΑ 1 τραπέζι και 2 καρέκλες 60€.

Η συγκεκριμένη γκαρσονιέρα πάντα νοικιασμένη από το 2011 μέχρι σήμερα,με ενοίκιο 450€.

Κάτω απο 1000€ να γεμίσω ένα χώρο 38τμ.

Ένα χώρο που έμαθα από τους ενοικιαστές "από τις πιο όμορφες που έχουμε δει".

Τα 2500 που έχεις άκρη είναι ΠΟΛΛΑ να τα πετάξεις σε αγορές νέων επιπλων,συσκευών κτλ.

Βρίσκεις τα πάντα σχεδόν καινούργια με λίγο ψάξιμο......και σε τιμές χώμα ....

Μην μπλέξεις με κάρτες πιστωτικές και δόσεις γενικά ....

Βάζω και "απόδειξη" της αγοράς στρώματος με μεταλλικό κρεββάτι 1,20χ195  που κοιμίζει άνετα 2 άτομα....

IMG_20230201_125715.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sylsyl είπε

Αλλά δεν είναι απαραίτητο να αγοραστούν όλα την πρώτη μέρα που θα μείνετε στο σπίτι. Πάρτε αρχικά τα απαραίτητα. Ψυγείο κουζίνα κρεβάτι.

Το αυτό. Δεν χρειάζεται να στουμπώσεις σπίτι που δεν είναι καν δικό σου, με το καλημέρα.

Αγοράζεις ποιοτικό ψυγείο και πλυντήριο (κουζίνα μεταχειρισμένη), κρεβάτι από κανένα ikea, videnov, polyhome και ένα στρώμα της προκοπής. Ταινίες θα βλέπετε στο κινητό/τάμπλετ/πισί για αρχή. Οι καλεσμένοι, του πρώτους μήνες θα χαίρονται την παρέα σας και δεν θα τους πειράζουν οι πλαστικές καρέκλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μια ερωτηση μενει τοτε,θα σου πλενει τα σωβρακα; 

Αν η απαντηση ειναι οτι "θα πλενει ο καθενας τα δικα του" μην μπειτε στον κοπο...

Ναι φυσικα μπορει ο ανδρας να συμβαλλει στις δουλειες του σπιτιου αλλα αν η γυναικα ονειρευεται καποια απολυτη ισορροπια σαν να μενεις με ξενο σε φοιτητικη εστια,δεν θα παει καλα.

Μην ξαναδημοσιευσεις please. 

Τιποτα. Ποτέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Γιατί;

Προσωπική άποψη εννοείτε, δεν μου αρέσει η νοοτροπία αυτής της πόλης γενικά, το ότι δεν είναι φθήνη πόλη είναι δεδομένο, ποτέ δεν ήταν. Επίσης 0 πράσινο και πάρκα, χάλια δρόμοι με τα λιγότερα φανάρια πανελλαδικά (βέβαια τώρα θα ξεκινήσει ο περιφερειακός αλλά αυτό εξυπηρετεί περισσότερο την υπόλοιπη Εύβοια παρά την Χαλκίδα). Ο προαστιακός που θα ήταν έτοιμος από το 2007 και θα έφτανες στο Σταθμό Λαρίσης σε 35 λεπτά ακόμη γίνεται τελευταία φορά το τρένο έκανε 1:35 λεπτά για Αθήνα. 

Έχει θάλασσα όμως αλλά οι παραλείες του Ευβοϊκού είναι χάλια ειδικά στο σημείο της Χαλκίδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...