Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής


NikosGR-95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ω ναι. Σε 2 περιπτώσεις μέχρι τώρα μου είπαν από το μεσιτικό πως σε περίπτωση συμφωνίας για ένα διαμέρισμα, θέλει 2 ενοίκια ο μεσίτης και άλλα 2 ο ιδιοκτήτης. Άρα για ένα διαμέρισμα ας πούμε με 700 ευρώ ενοίκιο, πέρα από το κόστος μετακόμισης κλπ θα πρέπει να έχεις έτοιμα και άλλα 2800 ευρώ με το "καλημέρα"....

wtf, έχω δυστυχώς αποσυνδεθεί από την ελληνική νοοτροπία σε αρκετά θέματα και κάνω αρκετά αφελή σχόλια.

Μου φαίνεται λογικό ο μεσίτης να πάρει την αμοιβή από τον ιδιοκτήτη αλλά ίσως γιατί έχω ζήσει σε αυτό το πλαίσιο οπότε ίσως το λογικό να είναι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα. Αυτό γίνεται μόνο όταν ψάχνεις να νοικιάσεις ή ο μεσίτης θα σου ζητήσει και ποσοστό από αγορά σπιτιού αντί να τα πάρει από τον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, Speculoos είπε

wtf, έχω δυστυχώς αποσυνδεθεί από την ελληνική νοοτροπία σε αρκετά θέματα και κάνω αρκετά αφελή σχόλια.

Μου φαίνεται λογικό ο μεσίτης να πάρει την αμοιβή από τον ιδιοκτήτη αλλά ίσως γιατί έχω ζήσει σε αυτό το πλαίσιο οπότε ίσως το λογικό να είναι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα. Αυτό γίνεται μόνο όταν ψάχνεις να νοικιάσεις ή ο μεσίτης θα σου ζητήσει και ποσοστό από αγορά σπιτιού αντί να τα πάρει από τον ιδιοκτήτη;

Μαθαίνω πως υπάρχουν πλέον διάφορες συμφωνίες μεταξύ ιδιοκτητών και μεσιτών που καθορίζουν και το ύψος της αμοιβής που ζητείται κάθε φορά. Για παράδειγμα μπορεί να υπάρξει συμφωνία ώστε ένα ακίνητο να το διαχειρίζεται αποκλειστικά ένα μεσιτικό γραφείο και όχι να μοιράζεται σε πολλά διαφορετικά κλπ, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις αλλάζει και το ποσό της προμήθειας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasim είπε

Welcome to 1950. Εγώ πάντως με 2 παιδιά και παντρεμένος 18 χρόνια μπορεί να μην πλένω σώβρακα (τα κάνει το πλυντήριο) αλλά και σκούπα βάζω και πιάτα πλένω και σφουγγαρίζω. Και όχι δεν είμαστε σαν ξένοι.

Δεν ειπε καποιος να μην κανεις τιποτα....κι εγω κανω

Αλλα αν η γυναικα αηδιαζει στη σκεψη οτι θα αγγιξει το σωβρακο σου ή οτι θα κανει κατι χωρις να ειναι εντελως μοιρασμενες οι δουλειες με laser του Σολομωντα,πολυ απλα δεν θα παει καλα η συγκατοικηση γιατι θα υπαρχει μονιμη γκρινια.Αυτο θα εμφανιζεται και αλλου,πχ εγω εδωσα 59 ευρω στο σουπερ και εσυ 58.80,αρα μου χρωστας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα σε αυτα που λεει ο  @alexioannou, δες μηπως βρεις ακρες σε φοιτητικες fb ομαδες. Πουλανε αρκετο πραγμα καθε χρονο. Και λογικα αυτην την περιοδο ολο και κατι θα δινουν ατομα που τελειωνουν με εξεταστικη.

Στρωμα εννοειτε αγοραζεις καινουργιο, για λογους υγιεινης

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

go for it 

όλοι περάσαμε από την ίδια φάση και την παλέψαμε μια χαρά. 

Προφανώς δεν θα είναι εύκολο αλλά αν θέλετε να πετύχει θα πετύχει.

Δύσκολα αλλά ωραία χρόνια :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) όταν μπήκα σε δικό μου σπίτι είχα μόνο ένα στρώμα στο έδαφος, μόνο κρεββάτι (λεφτά για διπλό βρήκαμε 2 χρόνια μετά), αγόρασα μονο πληντυριο και ψυγείο.

ουτε τραπέζι, ούτε καρέκλες, ούτε καναπέ, ούτε λεφτά για θέρμανση! Πολυτέλειες!

2) όμως μου έβγαινε να το κρατήσω και μόνος. Αφού ψευτοσυζησαμε 2 μήνες με το κορίτσι, τότε μετακόμισε επίσημα.

Αρα υπολόγισε ότι σε περίπτωση που χαλάσει η συγκατοίκηση επειδή κάποιος δε χρησιμοποιεί τη βούρτσα στην τουαλέτα, να μπορεί να βγει για κάποιο διάστημα η μοναχική ζωή.

Τα λεφτά θα βγάλεις άκρη. Φάε φακές αντί μπριζόλα. Αλλά η συγκατοίκηση είναι το πιο δύσκολο.

Επεξ/σία από dstilio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Δεν πας πουθενά με αυτά τα λεφτά κάτσε εκεί π είσαι και βρες πρώτα λεφτα. Σε αυτούς π λένε η αρχή θα είναι δύσκολη δλδ μετά θα είναι πιο εύκολο τι θα αλλάξει και θα είναι πιο εύκολο?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Δεν ξέρω να σου απαντησω γιατί δεν εχω ζήσει ποτέ με τοσο λίγα χρήματα, αλλά απο περιέργεια επειδή οι μισθοί μου φαίνονται υπερβολικά χαμηλοί, μπορώ να σε ρωτήσω τι ηλικία έχετε και για τί δουλειες πρόκειται;  Την λύση του εξωτερικού την έχετε σκεφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

Πέρα από την πλάκα, στην αρχή θα είναι δύσκολα μέχρι να μπείτε σε ένα ρυθμό. Μετά θα την παλέψετε χωρίς δυσκολία. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει και ένας προγραμματισμός και μια λογική. 

Εντάξει τα παιδιά θα συζήσουν, μην τους αποπαίρνουμε λες και θα ανοίξουν πολυεθνική. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φευγεις απο πατρικο; δηλαδη πρωτη φορα μονος και με κοπελα μαζι ?

Καταρχην το οτι φευγεις απο το πατρικο ειναι το πρωτο +

Απογαλακτισμός.

Τα λεφτα ειναι οκ, αλλοι ζουνε με λιγοτερα και ζουνε και αξιοπρεπως (δεν μιλαω να τρωτε μια φορα τον μηνα κρεας μονο), ηλικια δεν ξερω αν εχεις πει παιζει μεγαλο ρολο.

Επισης εχε υποψη σου οτι παιζει και να χωρισετε 😄

Στην συγκατοίκησή βγαινουν χουγια, γκρινιες, πραγματα που δεν τα εχεις φανταστει.

Καλη αρχή!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 4:08 ΜΜ, NikosGR-95 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να συγκατοικήσουμε,
Εκέινη παίρνει 600 ευρώ και εγω 700.
Το σπίτι που βρήκαμε είναι στα 360 50 τετραγωνικά.
Δυαράκι στη Χαλκίδα.

Η δουλειά μου εμένα είναι στην Αθήνα που χρειάζεται να πηγαίνω κάποιες φορές (1 με 2) φορες την εβδομάδα.(αυτεχω συγγενεις για τη διανυκτερευση μου εκει).
Θεωρείται πως είναι εντάξει οι μισθοί μας?
Με ένα σπιτι να ξεκινάει απο την αρχή χωρις ηλεκτρικές συσκευές, έπιπλα κτλ?
Δεν έχω ξανακατοικήσει μόνος μου για αυτό ρωτάω και εσάς που σίγουροι κάποιοι εχουν μείνει εκτός του Πατρικού τους.

Μείνε για αρχή μόνος σου φίλε , το να συγκατοικήσεις ενώ δεν έχεις φύγει ποτέ από το πατρικό σου είναι λάθος, εκτός και αν με την κοπέλα είστε μαζί πολλά χρόνια και ξέρετε πολύ καλά ο ένας τον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Μείνε για αρχή μόνος σου φίλε , το να συγκατοικήσεις ενώ δεν έχεις φύγει ποτέ από το πατρικό σου είναι λάθος, εκτός και αν με την κοπέλα είστε μαζί πολλά χρόνια και ξέρετε πολύ καλά ο ένας τον άλλον.

λαθος δεν ξερω, big step ναι. Οπως ειπα θα βγουν πολλα στην επιφανια που μπορει να σου χαλασουν την εμπειρια.

Βεβαια δεν ειναι οτι εισαι εργενης και σου χαλαει το οτι θα κανεις παρτυ καθε μερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, great είπε

λαθος δεν ξερω, big step ναι. Οπως ειπα θα βγουν πολλα στην επιφανια που μπορει να σου χαλασουν την εμπειρια.

Βεβαια δεν ειναι οτι εισαι εργενης και σου χαλαει το οτι θα κανεις παρτυ καθε μερα.

 

Ναι ισχύει, περνάει μια πίστα χωρίς να την έχει παίξει,το σωστό για εμένα είναι, πατρικό-μόνος και αν βρεις κοπέλα με τα χρόνια και το πάτε για σοβαρά τότε ναι συγκατοικείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συμβουλή μου είναι κοίτα να κινηθείς με τρόπο τέτοιο έτσι ώστε και αν χαλάσει κάτι στην σχέση σου δεν θα έχουν πάει όλα σου τα λεφτά και ο χρόνος χαμένα.

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...