Προς το περιεχόμενο

Προταση για ξεκουραστα παπουτσια;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω παπουτσια ανετα και ξεκουραστα στο ποδι για καθημερινη χρηση. Οχι τρεξιμο, γυμναστηριο κτλ.. 

Ειχα για 2,3 χρονια τα Asics Contend 4, το οποιο ηταν αρκετα vfm παπουτσι και ειπα να παρω το καινουριο μοντελο. Προτιμησα το 7αρι απο το 8, λογω αξιολογησεων. Αλλα το νεο μοντελο εχει πεσει αρκετα σε ποιοτητα, ειναι λες και φοραω διαφορετικο παπουτσι. Βεβαια 40 ευρω εδωσα, αλλα τοσα περιπου ειχα δωσει και για το παλαιοτερο.

Δλδ προτιμω να φοραω τo Nike Pegasus Trail 3 που εχω και ειναι για βουνο, το βρισκω πιο ανετο στο ποδι. Εχω και κατι Ultraboost παλια, 3 ετων αν θυμαμαι καλα, τα οποια καθονται στο ραφι. Λεω να τα χρησιμοποιω μονο για τρεξιμο σε ταρταν ή γυμναστηριο, εαν παω ποτε.. Να κρατησουν καιρο ακομα, μη τα χαλασω.

Διαβαζω αρκετα καλα λογια για τα Skechers, αλλα ποτε μου δεν ειχα καποιο παπουτσι απο αυτη την εταιρια. Κυριως για το Skechers Arch Fit. Εχετε καποια γνωμη; Καποια αλλη προταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και τα 574 ειναι αρκετα ανετα που αναφερθηκαν, και αλλα ομως, εμενα και τα nmd με βολεψαν, και τα Nite jogger,δηλαδη μια μιξη Ultraboost με casual. Τελευταια εχω παθει πλακα με τα huarache που ειναι παααρα πολυ ανετα.
Το προβλημα ομως που εντοπιζω ειναι πως φορας το ιδιο παπουτσι για τρια χρονια. Κανονικα οι γιατροι λενε οτι μερα παρα μερα πρεπει να φορας διαφορετικο παπουτσι. Τα Ultraboost δεν κανουν για γυμναστικη, περαν ισως του τρεξιματος

Γνωμη μου ειναι να παρεις 2-3 ζευγαρια καλης ποιοτητας και να τα κανεις rotate. Μιλαμε για ολο το συστημα απο τα πελματα εως την σπονδυλικη στηλη.
Στις εκπτωσεις μπορεις να βρεις ζευγαρια απο 70€ που κανονικα εχουν 100-120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχω να προτείνω. Το αν θα πέσεις σε ανετο χαλαρό και ανθεκτικό παπούτσι είναι θέμα τύχης. Το πόδι του καθενος έχει την δική του ανατομία ενώ επίσης ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο που βαδίζει, τρέχει κτλ. 

Γενικά πάντως, με 40 ευρώ δε νομίζω ότι παίρνεις κάτι καλό από αθλητικά. Κοίτα από 60-70 και επάνω, επίσης ούτε κάτι ακριβό σημαίνει πως θα σου βγει και καλό. Εμπειρικα θα πω ότι vfm παπούτσια αθλητικά βρίσκεις από 70 ως 120 ευρώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπατζετ? Αναλογα το οικονομικό εύρος, υπάρχουν και οι αντίστοιχες προτασεις. Π.χ. σε κατω των 50-60€, τα Skechers έχουν περισσότερα μοντέλα. Η άνεση και το πάτημα τους, εξαιρετικά , για τα χρήματα τους. Εμένα με έχουν βολέψει και κάποια Reebok πάντως, εκει μεχρι τα 50 και κατι €, μειονέκτημα τους οτι αρχιζει να τρίβεται η φτέρνα εσωτερικά και τελικα γίνεται τρύπα, βέβαια τα εχω λιώσει στο περπάτημα ως τότε! 
Οσο ανεβαίνουμε στην τιμή, υπάρχουν επίσης πολύ καλά παπούτσια. Έχω βρει σε εκπτώσεις ενα Nike free run shield, στα 60€, που με εχει βολέψει αφάνταστα, ειδικά σε βροχερές μέρες . Βέβαια είναι και πως θα καθίσει το παπούτσι στον καθένα. 
Τα brooks που αναφέρθηκαν, όπως και τα Hoka Clifton, που ήταν η τελευταια μου αγορά, ειναι πιο εξειδικευμένες μάρκες, με ιδιαίτερο πάτημα, οποτε μονο με δοκιμή μπορει να καταλαβει κανείς αν του ταιριάξει. Και είναι κι ακριβούτσικα ..

Επεξ/σία από PSYHAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μεινω χαμηλα σε budget. Μαζι με τα Contend 7 ειχα παρει και τα Nike Pegasus Trail 3 στα 100 ευρω. Οποτε εδωσα 140 ευρω τον προηγουμενο μηνα. Με ενδιαφερει μονο να ειναι ξεκουραστα και να θελεις να τα φορας. 

Πχ τα Contend 4 ο μονος λογος που τα αφησα, ειναι επειδη σχιστηκαν στο μπροστα μερος. Αλλα δε τα εχω πεταξει. Ετοιμος ειμαι να τα κολλησω και να τα φορεσω ξανα. Σιγουρα εαν εβρισκα καπου στοκ, θα τα ξαναγοραζα.

Παντως τα Contend 7 για 40 ευρω, δεν ειναι κακα παπουτσια, το αντιθετο μαλιστα. Αλλα σιγουρα εχει πεσει η ποιοτητα, οπως ειπα και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πτώση ποιότητας/άνεσης, γιατί το κάνουν ρε Δία.

Είχα τα Zaraca 2 και ήταν αφρός, τα 3 και τα 4 για κλωτσιές.

Έτυχε και βρήκα πέρσι πάλι τα 2 σε μια ξεχασμένη αποθήκη (~10 ετών μοντέλο) και αν εξαιρέσεις ότι άνοιξαν μπροστά πολύ γρήγορα, το πάτημά του ήταν υπέροχο.

Βγάζουν τα επόμενα και είναι χειρότερα αντί να είναι καλύτερα ή έστω το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην στέκεσαι στην μάρκα αλλά στο μοντέλο της εκάστοτε μάρκας. Υπάρχουν nike, Asics, adidas που είναι τσόκαρα σε σχέση με ένα Skechers. Όπως επίσης και το αντίστροφο.  

Καλό είναι να δοκιμάζεις 2-3 ζευγάρια να δεις πως "κάθονται" στο πόδι σου. 

Για το Arch Fit θα εντυπωσιάσεις με το πόσο ελαφρύ είναι.

Σημαντικό ακόμη είναι όπως είπε και ο @tzotzo να γίνεται εναλλαγή στα παπούτσια ειδικά αν τα φοράμε πολλές ώρες κάθε μέρα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Αυτό με την πτώση ποιότητας/άνεσης, γιατί το κάνουν ρε Δία.

Είχα τα Zaraca 2 και ήταν αφρός, τα 3 και τα 4 για κλωτσιές.

Έτυχε και βρήκα πέρσι πάλι τα 2 σε μια ξεχασμένη αποθήκη (~10 ετών μοντέλο) και αν εξαιρέσεις ότι άνοιξαν μπροστά πολύ γρήγορα, το πάτημά του ήταν υπέροχο.

Βγάζουν τα επόμενα και είναι χειρότερα αντί να είναι καλύτερα ή έστω το ίδιο.

Κατι δικά μου Nike 10 ετων σχεδόν αφορετα, αποφάσισα να τα φορέσω μια φορά. Στα παπούτσια ξεκόλλησε όλος ο πάτος και η σόλα, πάλι καλά που δεν βγήκε όλο το ποδι μου έξω να γίνω ρεζίλι στο λεωφορείο. Είχαν αποδομηθει τα πλαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Θα ηθελα να μεινω χαμηλα σε budget.

Ένα παπούτσι φθηνό που έχω ακόμα και το βρήκα πολύ άνετο για απλή, καθημερινή χρήση είναι το Adidas Duramo SL. Συνήθως τα βρίσκεις κάτω από 40€, προσωπικά είχα πάρει το '21 αυτά στα 24€.

Βλέπω πως πλέον έχει βγει και δεύτερη γενιά (SL 2.0), δεν έχω άποψη για αυτήν όμως. Σε κάθε περίπτωση και με δεδομένο το budget σας, θα σας πρότεινα να τα δοκιμάσετε από κοντά, μπορεί να σας ταιριάξουν.

Επιπρόσθετα θα σας πρότεινα και εγώ την τακτική εναλλαγής των παπουτσιών που φοράτε καθημερινά. Όταν δεν φοράτε ένα παπούτσι κάθε μέρα, δίνεται η δυνατότητα να επαναφερθεί ο πάτος του στα κανονικά του επίπεδα, καθώς και να στεγνώσει σωστά. Σε βάθος χρόνου, αυτό είναι ευεργετικό τόσο για το πορτοφόλι σας, όσο και - κυρίως - τα πόδια σας. Επομένως αν βρείτε κάποιο μοντέλο που σας βολεύει και θέλετε να το φοράτε κάθε μέρα, πάρτε το εις διπλούν και κάντε rotation.

Θα σας κρατήσει πολύ περισσότερο από το να τα αγοράσετε ξανά αφού φθαρεί το πρώτο ζευγάρι (αν υπάρχει ακόμα στην αγορά).

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, konto_by_konto είπε

Αν είσαι σε λεφτά έως 120 πηγενε πάρε τα HOKAN η 8 η μία gek σειρά θα ηρεμήσεις πραγματικά.

Ποια ειναι αυτα τα μοντελα που λες; Δε τα βρισκω.

Και για τα Skechers Summits διαβαζω τα καλυτερα.. 

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...