Προς το περιεχόμενο

Το Netflix διευκρινίζει τι θα ισχύει πλέον για όσους διαμοιράζονται μια συνδρομή του


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dkmaster είπε

Γιατί δεν χαλαρώνεται λίγο, να δούμε πώς και πότε θα εφαρμοστεί και μετά να αγχωθείτε; Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι που θα το κόψετε σκουπίδι το θεωρείται οπότε τι σας χαλάει; Γιατί πληρώνετε για σκουπίδια εξ αρχής;

Κάντε μια υπομονή και θα δούμε πως θα πάει. 

Μα δεν τίθεται θέμα υπομονής, σιγά που θα τα βάψει μαύρα το φόρουμ για την Netflix. Αυτό που εξοργίζει τον κόσμο είναι πως δεν έχει σταθερή πολιτική. Γιατί δεν ακούγονται τόσο οι υπόλοιπες streaming υπηρεσίες (μη μου πεις επειδή είναι λιγότερο γνωστές και με λιγότερο περιεχόμενο);

Μέσα σε μερικούς μήνες αύξησε πόσες φορές τις τιμές, ανακοίνωσε πως θα υπάρχει χαμηλότερο πακέτο με διαφημίσεις, ανακοίνωσε πως θα φρενάρει το sharing άλλα με έξτρα χρώση θα μπορείς να μοιράζεσαι τον κωδικό ενώ τώρα ανακοινώνει πως δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα και θα είναι αποκλειστικά και μόνο για 1 άτομο ανά λογαριασμό.

Μια εβδομάδα πριν διάβασα ένα άρθρο του Bloomberg που ο Τεντ Σαράντος (επικεφαλής Netflix) μαζί με τον Γκρέγκ Πίτερς (co CEO) απαντούσαν σε ερώτηση που αφορούσε 20 επιτυχημένες σειρές που κόπηκαν μέσα στον 2022, είπε λοιπόν πως η Netflix δεν έχει ακυρώσει ποτέ κάποια επιτυχημένη σειρά  (ΛΟΛ?) και για δικαιολογήσει αυτή την αμφιλεγόμενη αν μη τι άλλο δήλωση εξήγησε ότι πολλές από αυτές τις σειρές που ακυρώθηκαν είχαν καλές βλέψεις άλλα απευθύνονταν σε πολύ μικρό κοινό και είχαν πολύ μεγάλο προϋπολογισμό. Το κλειδί είναι να μπορεί να μια σειρά να "μιλά" σε μικρό κοινό με μικρό προϋπολογισμό και σε ένα μεγάλο κοινό με μεγάλο προϋπολογισμό.

Φυσικά ασκήθηκε έντονη κριτική από άλλες ιστοσελίδες ενημέρωσης και από απλούς χρήστες του ίντερνετ από δηλώσεις του τύπου "θέλουμε να κάνουμε ένα Squid Game την εβδομάδα" "είναι αστείο ότι δεν μπορεί να βρει κάποιος κάτι στο Νetflix έχει φτιάξει την καριέρα εκατοντάδων ηθοποιών" όπου από την μία οκ δείχνουν τον ενθουσιασμό τους άλλα από την άλλη δεν έχουν επαφή με τα πραγματικά προβλήματα της υπηρεσίας.

Το Forbes αποκάλυψε πως ακριβώς η Νetflix ακυρώνει τις σειρές. Οι υπεύθυνοι της πλατφόρμας δεν κοιτούν μόνο τις θεάσεις, άλλα βλέπουν και πόσο γρήγορα είδε το κοινό μια σειρά και κυρίως αν την ολοκλήρωσε. Διαπιστώθηκε λοιπόν πως πολλοί λίγοι ολοκλήρωσαν δημοφιλείς ή πολλά υποσχόμενες σειρές όπως το 1899 και το Warrior Nun.

Δηλαδή το Forbes επικρίνει την πολιτική αυτή της Netflix. Οι συνδρομητές συνηθισμένοι στις ακυρώσεις σε πολλές περιπτώσεις δεν ξεκινάνε μια σειρά επειδή είναι αβέβαιο αν θα συνεχιστεί και σε άλλες περιπτώσεις αν η πρώτη σεζόν κλείσει με cliffhanger πολλοί προτιμούν να δουν και την δεύτερη σεζόν μαζί, όπου το αποτέλεσμα με βάση την αξιολόγηση της πλατφόρμας μπορεί να είναι μοιραίο επειδή θα θεωρηθεί άπατη ενώ οι χρήστες έχουν άλλη εντύπωση.

Η Netflix πέφτει στην παγίδα που η ίδια στήνει διότι λέει στους συνδρομητές αν σας αρέσει κάτι στρωθείτε στις προβολές, πείτε το παντού και τελειώστε τα επεισόδια για να ανανεωθεί, οτιδήποτε λιγότερο θα καταλήξει σε ακύρωση.

H παραπάνω πολιτική δημιουργεί φόβο στους δημιουργούς και στους θεατές και μιλάμε για μια ψυχαγωγική υπηρεσία. 

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosjc είπε

Όχι φίλε μου, 5 προφίλ σου δίνει για την δουλειά που αναφέρεις. Η παροχή είναι 4 ταυτόχρονες θεάσεις, δηλαδή 4 άδειες που υποτίθεται ότι έχεις δικαίωμα να δεις μέσα σε ένα σπίτι ώστε να μπορεί κάθε μέλος να βλέπει σε δική του συσκευή ότι θέλει. Τα προφίλ μπορεί να στα δίνει και στα πακέτα των 2 ή της μιας θέασης. Άλλο πράγμα τα προφίλ και άλλο οι άδειες. Δεν πληρώνεις μόνο το 4Κ, κατά κύριο λόγο τις άδειες πληρώνεις. Δεν έχει κανένα νόημα εν έτη 2023 να υπάρχει πακέτο HD! Ούτε καν για χρήση σε κινητό! Οπότε εγώ που θέλω μια θέαση γιατί είμαι μόνος μου, αλλά έχω τηλεόραση 4K, θα πρέπει να πληρώσω το μεγάλο πακέτο με 4 ταυτόχρονες θεάσεις.

Αν η πληρωμή ήταν ανά ανάλυση, ας είχαν όλες 4 ταυτόχρονες θεάσεις να ξεκαθάριζαν ότι πληρώνεις την ποιότητα της εικόνας!

Επικοινωνιακά έχουν κάνει fail, και έτσι ο καθένας βγαίνει και το μεταφράζει όπως θέλει. 

Θα μπορούσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να έλεγε ότι το πακέτο 4K σου δίνει ΔΩΡΟ 4 προφίλ. Ή αλλιώς, το πακέτο family με τα 4 προφίλ σου προσφέρει ΔΩΡΟ το 4K. 

Αντ'αυτού, έχει ένα πακέτο που περιλαμβάνει και τα 2 (και άδειες δηλαδή αλλά και 4K), και βγαίνει ο κάθε ένας και λέει "Εγώ είμαι ΕΝΑΣ και γιατί να πληρώνω την ίδια τιμή με τους άλλους που είναι 4, επειδή θέλω να δω 4Κ".

Μάγκες, για να τελειώνουμε, το πακέτο είναι ΕΝΑ. Αν θες να δεις 4Κ μόνο αυτό θα πάρεις. Μην το κουράζετε και κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε. (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά)

21 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μέσα σε μερικούς μήνες αύξησε πόσες φορές τις τιμές, ανακοίνωσε πως θα υπάρχει χαμηλότερο πακέτο με διαφημίσεις, ανακοίνωσε πως θα φρενάρει το sharing άλλα με έξτρα χρώση θα μπορείς να μοιράζεσαι τον κωδικό ενώ τώρα ανακοινώνει πως δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα και θα είναι αποκλειστικά και μόνο για 1 άτομο ανά λογαριασμό.

Περίμενε.

Στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ αγορά στην οποία είμαστε εμείς, μπορείς να μου πεις πόσες φορές είπε αυτά που λες ότι είπε? 

Γιατί το μοναδικό που ΕΓΩ έχω δει είναι μία και μοναδική αύξηση το 2019! Ούτε άλλη αύξηση, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίποτα.

Η μοναδική λοιπόν ανακοίνωση που έχει βγάλει για την Ελληνική αγορά, είναι αυτό που μόλις έβγαλε για το κόψιμο των πολλαπλών χρηστών. 

Προσωπικά, δε νιώθω καθόλου μπερδεμένος. Αν εσύ διαβάζεις ΓΕΝΙΚΑ για το τί θα κάνει (αν κάνει) στην Ινδία και στην Αμερική και στο Πακιστάν ή αν ακρίβυνε η συνδρομή μέσω Εrdogan, μόνος σου μπερδεύεσαι, μην τα μπλέκουμε. 

Εγώ ήξερα ότι ΟΛΑ αυτά τα χρόνια έκανα abuse ένα παραθυράκι που είχαν αφήσει ανοικτό κατά τη γνώμη μου επίτηδες, για να γίνει mainstream η υπηρεσία τους. Με την ίδια λογική που τα Windows αν θέλανε μας κόβανε όλους το πειρατικό, αλλά επι τούτου άφηναν όλες τις πειρατικές εκδόσεις να σουλατσάρουν. Έτσι έγιναν mainstream. 

Απ'τη στιγμή λοιπόν που τώρα για τους δικούς τους λόγους αποφάσισαν να μου κλείσουν το παραθυράκι αυτό, θεωρώ ότι για την τσέπη μου δεν αξίζει να πληρώνω 14€ για netflix (και ας είναι 7 καφέδες όπως αρέσκονται να συγκρίνουν μερικοί, προτιμάω να τους πιω παρά να τα δώσω στο netflix), το κόβω όταν μας κόψει οριστικά και πάμε παρακάτω. 

Θα βγει τώρα ο κάθε μυρωδιάς από οικονομικά απ'το insomnia να ΚΡΑΞΕΙ το netflix επειδή θέλει να διαφυλάξει τα συμφέροντά του? 

Αν δε θέλετε την υπηρεσία ρε μάγκες ας γυρίσετε και εσείς όπως και εγώ στον Johnny Depp και πάμε παρακάτω. Έλεος με τη γκρίνια και τους λαϊκισμούς. 

21 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μια εβδομάδα πριν διάβασα ένα άρθρο του Bloomberg που ο Τεντ Σαράντος (επικεφαλής Netflix) μαζί με τον Γκρέγκ Πίτερς (co CEO) απαντούσαν σε ερώτηση που αφορούσε 20 επιτυχημένες σειρές που κόπηκαν μέσα στον 2022, είπε λοιπόν πως η Netflix δεν έχει ακυρώσει ποτέ κάποια επιτυχημένη σειρά  (ΛΟΛ?) και για δικαιολογήσει αυτή την αμφιλεγόμενη αν μη τι άλλο δήλωση εξήγησε ότι πολλές από αυτές τις σειρές που ακυρώθηκαν είχαν καλές βλέψεις άλλα απευθύνονταν σε πολύ μικρό κοινό και είχαν πολύ μεγάλο προϋπολογισμό. Το κλειδί είναι να μπορεί να μια σειρά να "μιλά" σε μικρό κοινό με μικρό προϋπολογισμό και σε ένα μεγάλο κοινό με μεγάλο προϋπολογισμό.

Δηλαδή το Forbes επικρίνει την πολιτική αυτή της Netflix.

 

Δηλαδή το Bloomberg, που οκ, οικονομικό media είναι, θα κάνει κουμάντο σε μία εταιρεία για το πώς θα τρέξει το μοντέλο της? 

Ναι, αν απευθύνεται σε μικρό κοινό, και αν έχει μεγάλο προύπολογισμό, φυσικά και θα βάλουν κάτω τα νούμερα και θα κρίνουν εκείνοι αν αξίζει ή όχι να συνεχιστεί. Δεν θα τους αναγκάζει το Bloomberg. 

Το Forbes επικρίνει την πολιτική της Netflix ε? Ε ας πληρώσει το Forbes τα έξοδα να μοιραστούνε μετά τα έσοδα, αφού κόπτεται τόσο πολύ και τους άρεσε τόσο πολύ η σειρά και ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την καριέρα των 5 νοματαίων ηθοποιών που έλαβαν μέρος στη σειρά.

By the way, Bloomberg και Forbes βγάζουν λεφτά επειδή ο κόσμος διαβάζει και καταναλώνει το περιεχόμενό τους. 

Άρα θα γράψουν αυτά που θέλουν με τον τρόπο που θέλουν προκειμένου να πουλήσουν. Δεν τα γράφουν επειδή θέλουν να προστατέψουν το Netflix και να τους πουν καλά μου παιδάκια κάνετε λάθος, γυρίστε το καράβι σας. Αν μπορούσε να καταγκρεμιστεί και να χρεοκοπίσει τελείως το netflix η καλύτερή τους θα ήταν, θα γράφανε για 5 μήνες και ο κόσμος-πρόβατο θα έμπαινε να διαβάσει τί σκατά γράφουν.

Σκέψου το λίγο..

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Επικοινωνιακά έχουν κάνει fail, και έτσι ο καθένας βγαίνει και το μεταφράζει όπως θέλει. 

Θα μπορούσε ΚΑΛΛΙΣΤΑ να έλεγε ότι το πακέτο 4K σου δίνει ΔΩΡΟ 4 προφίλ. Ή αλλιώς, το πακέτο family με τα 4 προφίλ σου προσφέρει ΔΩΡΟ το 4K. 

Αντ'αυτού, έχει ένα πακέτο που περιλαμβάνει και τα 2 (και άδειες δηλαδή αλλά και 4K), και βγαίνει ο κάθε ένας και λέει "Εγώ είμαι ΕΝΑΣ και γιατί να πληρώνω την ίδια τιμή με τους άλλους που είναι 4, επειδή θέλω να δω 4Κ".

Μάγκες, για να τελειώνουμε, το πακέτο είναι ΕΝΑ. Αν θες να δεις 4Κ μόνο αυτό θα πάρεις. Μην το κουράζετε και κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε. (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά)

Περίμενε.

Στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ αγορά στην οποία είμαστε εμείς, μπορείς να μου πεις πόσες φορές είπε αυτά που λες ότι είπε? 

Γιατί το μοναδικό που ΕΓΩ έχω δει είναι μία και μοναδική αύξηση το 2019! Ούτε άλλη αύξηση, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίποτα.

Η μοναδική λοιπόν ανακοίνωση που έχει βγάλει για την Ελληνική αγορά, είναι αυτό που μόλις έβγαλε για το κόψιμο των πολλαπλών χρηστών. 

Προσωπικά, δε νιώθω καθόλου μπερδεμένος. Αν εσύ διαβάζεις ΓΕΝΙΚΑ για το τί θα κάνει (αν κάνει) στην Ινδία και στην Αμερική και στο Πακιστάν ή αν ακρίβυνε η συνδρομή μέσω Εrdogan, μόνος σου μπερδεύεσαι, μην τα μπλέκουμε. 

Εγώ ήξερα ότι ΟΛΑ αυτά τα χρόνια έκανα abuse ένα παραθυράκι που είχαν αφήσει ανοικτό κατά τη γνώμη μου επίτηδες, για να γίνει mainstream η υπηρεσία τους. Με την ίδια λογική που τα Windows αν θέλανε μας κόβανε όλους το πειρατικό, αλλά επι τούτου άφηναν όλες τις πειρατικές εκδόσεις να σουλατσάρουν. Έτσι έγιναν mainstream. 

Απ'τη στιγμή λοιπόν που τώρα για τους δικούς τους λόγους αποφάσισαν να μου κλείσουν το παραθυράκι αυτό, θεωρώ ότι για την τσέπη μου δεν αξίζει να πληρώνω 14€ για netflix (και ας είναι 7 καφέδες όπως αρέσκονται να συγκρίνουν μερικοί, προτιμάω να τους πιω παρά να τα δώσω στο netflix), το κόβω όταν μας κόψει οριστικά και πάμε παρακάτω. 

Θα βγει τώρα ο κάθε μυρωδιάς από οικονομικά απ'το insomnia να ΚΡΑΞΕΙ το netflix επειδή θέλει να διαφυλάξει τα συμφέροντά του? 

Αν δε θέλετε την υπηρεσία ρε μάγκες ας γυρίσετε και εσείς όπως και εγώ στον Johnny Depp και πάμε παρακάτω. Έλεος με τη γκρίνια και τους λαϊκισμούς. 

Α δηλαδή ο διαμοιρασμός δεν αφορά τους πάντες, αφορά μόνο την Ελληνική αγορά; Οι αυξήσεις δεν αφορούν το σύνολο της υπηρεσίας ανά τον κόσμο και αφορά μόνο την Ελλάδα;

Κανείς δεν μεταφράζει τίποτα, μιλάμε για συνεντεύξεις που έχουν δώσει οι ίδιοι από την Netflix (ανέφερα και ονόματα) σε διάφορα μέσα ενημέρωσης, και το insomnia από κάπου copy paste τα κάνει, δεν μιλάνε απευθείας μαζί τους.

Κανείς δεν μίλησε για οικονομικά και ανέλυσα ένα ολόκληρο κείμενο μιας πολιτικής που εφαρμόζει η υπηρεσία που προφανώς δεν διάβασες καν εκτός από αυτά που θεώρησες ότι σε θίξανε, από την ίδια την υπηρεσία ξεκινάει η γκρίνια με το να κλαίγονται διαρκώς για τα πάντα για το χάσιμο των συνδρομών, για τα αυξημένα κόστη παραγωγών κ.α

Εγώ κρίνω ότι βλέπω και μπορώ να αντιληφθώ μέχρι ένα σημείο.

 

Όπως πολύ σωστά είπες η Netflix προσπαθεί να διαφυλάξει τα συμφέροντα της, το ίδιο και ο κόσμος που την πληρώνει, επειδή ο κόσμος χωρίς Netflix μπορεί, η Netflix χωρίς κόσμο ΟΧΙ!

Προφανώς και θα κόψω την συνδρομή μου εάν εφαρμοστεί, εδώ δεν συζητάμε "το γιατί πληρώνουμε" άλλα "το τι πληρώνουμε" άσε τους λαϊκισμούς απέξω, με την ίδια λογική λαϊκίζεις και εσύ, μόνο που μπαίνεις με Log in σε ένα φόρουμ και απαντάς στους άλλους άσχετα με το αν συμφωνείς ή όχι. Βλέπεις η Netflix από εμάς ζει, εκτός εάν πιστεύεις πως οι εκατομμυριούχοι είναι οι περισσότεροι που πληρώνουν συνδρομές απ`ότι οι κοινοί θνητοί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Έχω πάει επαγγελματικό ταξίδι 5 ημερών και η κοπέλα μου είναι σπίτι και βλέπει Netflix. Γι αυτές τις 5 μέρες θα πρέπει να φτιάξω άλλο account;  ANTE ΓΕΙΑ :P

Δεν καταλαβαίνεις πως δεν ισχύει αυτό; 🤔

Ούτε για gps εχω διαβάσει κάτι, ούτε τίποτα...

Τώρα το...

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Φεύγω και πάω στρατό και αφήνω πίσω μου γυναίκα, ίσως και παιδιά. Θα φτιάξω άλλο account ; Θα πρέπει να εξηγήσω στο Netflix ότι η στράτευση είναι υποχρεωτική;

Φίλε μου, ζεις το Λούφα και Παραλλαγή το original που έδειχνε τον στρατό στην χούντα; Ωραία τα φαντάστικα σενάρια, αλλά δεν παίζει στον μήνα να μην βρεθείς σπίτι σου :) Κι έτσι να είναι, first world problems, θα βάζεις κάναν κωδικό έξτρα για όσο είστε μακριά :) 

Ποτέ δεν έδιναν "license για 4 άτομα" απλά έκαναν τα στραβά μάτια για να μεγαλώσει το κοινό τους. Ούτε γω συμφωνώ με την τιμολογιακή πολιτική τους αλλά αυτό δίνουν, επιλογή τους είναι και ο καιρός θα δείξει αν θα κρατήσει. Όπως ανέφερε κάποιος άλλος παραπάνω, αν ο συνολικός αριθμός accounts αυξηθεί κι ας μειωθεί το viewership (λιγότερο κόστος κιόλας σε bandwidth) αυτοί κερδισμένοι θα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4mage είπε

Μα δεν τίθεται θέμα υπομονής, σιγά που θα τα βάψει μαύρα το φόρουμ για την Netflix. Αυτό που εξοργίζει τον κόσμο είναι πως δεν έχει σταθερή πολιτική. Γιατί δεν ακούγονται τόσο οι υπόλοιπες streaming υπηρεσίες (μη μου πεις επειδή είναι λιγότερο γνωστές και με λιγότερο περιεχόμενο);

Καμία σχέση το κόψιμο των σειρών (στο οποίο συμφωνώ μαζί σου) με το θέμα του διαμοιρασμού της συνδρομής.

Όπως είπε και ο @polaki για την Ελληνική αγορά ποτέ δεν αναφέρθηκε το πακέτο με τις διαφημίσεις, όπως επίσης και οι 3-4 αυξήσεις τιμών που έγιναν σε άλλες χώρες και όχι παντού. Και αυτό δεν μας αφορά αν δεν έρθει στην Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και έχει να κάνει με το "γιατί πληρώνουμε" είναι πώς όλοι εδώ θεωρούν σκουπίδια το περιεχόμενο και ο λόγος που θα το κόψουν δεν είναι αυτός αλλά το κόψιμο του διαμοιρασμού. Μαζοχισμός.

Επίσης και η Disney ανακοίνωσε αύξηση τιμής και το HBO Max και το Amazon Prime (η καθολική υπηρεσία) έκανε αυξήσεις. Θα σου πω μόνο για την Disney γιατί ίσως να μην ακούγεται κατά τη γνώμη μου, διότι το μεγαλύτερο ποσοστό έχει την υπηρεσία είτε δωρεάν, είτε με πολύ χαμηλή τιμή. Εγώ π.χ. είχα 3 μήνες δωρεάν με τη σύνδεση του σπιτιού, έπειτα είχα για 1 μήνα με 0.70 λεπτά για τη μία σιμ, και τώρα έχω πάλι με 0.70 με την άλλη σιμ. Επίσης το ετήσιο μπορώ να το βάλω με τους πόντους που μαζεύω (479) όπου κάθε πόντος και 1 μπατ. Τους πόντους τους μαζεύω επειδή πληρώνω τον λογαριασμό της γραμμής ίντερνετ στην ώρα μου.

Για πες μου π.χ. γιατί να παραπονεθώ για αυτή την υπηρεσία; (Είδα ό,τι με ενδιέφερε σε 1 μήνα).

Για εμένα το καλύτερο θα ήταν αν δίνουν όλες οι πλατφόρμες συνδρομές με το στιλ που το κάνουν οι Κινέζικες πλατφόρμες, κάρτα για μια μέρα, για 3 μέρες, για 1 εβδομάδα και για 1 μήνα χωρίς διαφορές στην ανάλυση.

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kercyn είπε

Δε βλέπω πώς μπορεί να εξαρτώνται οι απολαβές σου από τις πωλήσεις, πέρα από το να έχεις stock options που εκεί ίσως με λίγη φαντασία να μπορείς να πεις ότι τα λεφτά που θα πάρεις στο τέλος του χρόνου έχουν να κάνουν και με τις πωλήσεις. Αν είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου, please share.

Ναι, οκ, κάτι σαν indie dev το φανταζόμουν και το αρχικό σχόλιο που έγινε.

10 ώρες πριν, Kercyn είπε

Επίσης, δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι έχω Netflix, ότι δεν πληρώνω ήδη εξ ολοκλήρου το λογαριασμό, ότι τον έχω μαζί με άλλους ή ότι το να ξοδεύεις 10 δευτερόλεπτα μια φορά τη βδομάδα (αν υποθέσουμε ότι βλέπεις συνέχεια και όχι 2 φορές το μήνα) είναι μεγάλος κόπος.

Δεν ξέρω τίποτα!

Δε νομίζω πάντως να παίξει το συνεχές authorization εξωτερικής συσκευής ανά εβδομάδα, θα ήταν χαζό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, polaki είπε

Δηλαδή το Bloomberg, που οκ, οικονομικό media είναι, θα κάνει κουμάντο σε μία εταιρεία για το πώς θα τρέξει το μοντέλο της? 

Ναι, αν απευθύνεται σε μικρό κοινό, και αν έχει μεγάλο προύπολογισμό, φυσικά και θα βάλουν κάτω τα νούμερα και θα κρίνουν εκείνοι αν αξίζει ή όχι να συνεχιστεί. Δεν θα τους αναγκάζει το Bloomberg. 

Το Forbes επικρίνει την πολιτική της Netflix ε? Ε ας πληρώσει το Forbes τα έξοδα να μοιραστούνε μετά τα έσοδα, αφού κόπτεται τόσο πολύ και τους άρεσε τόσο πολύ η σειρά και ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την καριέρα των 5 νοματαίων ηθοποιών που έλαβαν μέρος στη σειρά.

By the way, Bloomberg και Forbes βγάζουν λεφτά επειδή ο κόσμος διαβάζει και καταναλώνει το περιεχόμενό τους. 

Άρα θα γράψουν αυτά που θέλουν με τον τρόπο που θέλουν προκειμένου να πουλήσουν. Δεν τα γράφουν επειδή θέλουν να προστατέψουν το Netflix και να τους πουν καλά μου παιδάκια κάνετε λάθος, γυρίστε το καράβι σας. Αν μπορούσε να καταγκρεμιστεί και να χρεοκοπίσει τελείως το netflix η καλύτερή τους θα ήταν, θα γράφανε για 5 μήνες και ο κόσμος-πρόβατο θα έμπαινε να διαβάσει τί σκατά γράφουν.

Σκέψου το λίγο..

Τα έχεις κάνει όλα τριμπού@δελο.

Ποιο Bloomberg κάνει κουμάντο και σε ποια εταιρεία; Τι λες; Το Bloomberg και το κάθε Bloomberg μετέφερε τα όσα απαντήθηκαν από μια σειρά ερωτήσεων κατά τη διάρκεια μιας συνέντευξης. Για ποια διαστρέβλωση μιλάς;

Ο προϋπολογισμός ανάλογα με το μικρό ή μεγάλο κοινό ήταν για να δικαιολογήσει η Netflix την πράξη της. Το αν οι θεατές μένουν με αμφιβολίες ύστερα από τις ακυρώσεις των σειρών είναι επειδή έχει εξακριβωθεί πως κάτι τέτοιο συμβαίνει. Δεν ισχύει πως σταμάτησαν αρκετές σειρές οι οποίες μάλιστα ήταν πολλά υποσχόμενες; ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ!

Η Netflix υπολογίζει τις σειρές με βάση το πόσο γρήγορα γρήγορα κινούνται οι προβολές και πόσο γρήγορα τις τελειώνουν. Αμέτρητος κόσμος βλέπει ταυτόχρονα 2-3-4 σειρές οπότε τελειώνει ότι βλέπει και συνεχίζει στο επόμενο. Εάν όλος αυτός ο κόσμος δεν πατήσει άμεσα για προβολή η Netflix θα θεωρήσει πως δεν έχει απήχηση, ενώ ο κόσμος δεν προλαβαίνει να τα βλέπει όλα.

Αμέτρητοι άνθρωποι πάλι βλέπουν μια σειρά με βάση να έχουν βγει 2 seasons τουλάχιστον. Που σημαίνει ότι η προβολή θα γίνει πολύ μετά, έτσι υπάρχει πιθανότητα η Netflix να μην βγάλει άλλη σεζόν επειδή δεν πιάνει τα νούμερο που θέλει ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Και το insomnia βγάζει χρήματα από τον κόσμο, τι νόημα θα είχε αν δεν υπήρχε επισκεψιμότητα; Το ίδιο και το καφέ, μπαρ,  κρεοπωλείο και ότι αφορά καταναλωτικό κοινό. Άμα είναι σταμάτα να βλέπεις, να ακούς, να πίνεις και να τρως.

Όλοι συνωμοτούν να κλείσουν το Netflix, λες και δεν έχει μιλήσει κανείς και ποτέ με καλά λόγια μόνο κράζουν.

Το είδαμε κι αυτό, συνωμοτεί το Bloomberg να χρεωκοπήσει η NETFLIX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, StavrosD said:

Θα είμαστε δηλαδή υπεύθυνοι για το τι κατεβάζουν άλλοι από το δίκτυό μας εν αγνοία μας;

Εννοείται και είναι ο κάτοχος της γραμμής υπεύθυνος, για κάτι πολύ πιο σοβαρό όπως πχ παιδική πορνογραφία ποιον νομίζεις θα τρέχουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Καμία σχέση το κόψιμο των σειρών (στο οποίο συμφωνώ) με το θέμα του διαμοιρασμού της συνδρομής.

Όπως είπε και ο @polaki για την Ελληνική αγορά ποτέ δεν αναφέρθηκε το πακέτο με τις διαφημίσεις, όπως επίσης και οι 3-4 αυξήσεις τιμών που έγιναν σε άλλες χώρες και όχι παντού. Και αυτό δεν μας αφορά αν δεν έρθει στην Ελλάδα.

 

 

Ποτέ δεν αναφέρθηκα στο "γιατί πληρώνω" παρά μόνο στο "τι πληρώνω"

Οι αλλαγές όταν εφαρμόζονται σε μια χώρα, σιγά σιγά καταλήγουν παντού. Πιστεύω πως μέσα στο 2023 θα αυξηθεί η συνδρομή στην Ελλάδα τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι εξελίξεις (άποψη μου).

Ο διαμοιρασμός εννοείται πως έχει σχέση με το κόψιμο των σειρών, διότι αν ξενερώνει ο κόσμος με το να βλέπει κάτι που του αρέσει και σταματάει τις προβολές μετά μένουν μόνοι οι υπόλοιποι που μπορεί να βρίσκουν κάτι άλλο ενδιαφέρον, έτσι συνεχίζει η συνδρομή. Αν όμως το σταματήσουν και αυτό τότε το ποσοστό που θα κλείσει τις συνδρομές θα είναι μεγάλο. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως πάρα πολλοί άνθρωποι κρατάνε τις συνδρομές τους για άλλα μέλη της οικογενειας, αν αυτοί δεν μπορούν να δουν και δεν βλέπει τόσο πολύ ή καθόλου αυτός που το πληρώνει δεν έχει λόγο να συνεχίζει να το πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4mage είπε

Οι αλλαγές όταν εφαρμόζονται σε μια χώρα, σιγά σιγά καταλήγουν παντού. Πιστεύω πως μέσα στο 2023 θα αυξηθεί η συνδρομή στην Ελλάδα τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι εξελίξεις (άποψη μου).

Και ναι και όχι. Δεν πιστεύω ότι θα δούμε αύξηση στην Ελλάδα φέτος, ίσως κάνω λάθος αλλά στις 4 ανακοινώσεις για αυξήσεις τιμών που θυμάμαι τα τελευταία χρόνια μόνο μία φορά έγινε στην Ελλάδα.

4 λεπτά πριν, d4mage είπε

Ο διαμοιρασμός εννοείται πως έχει σχέση με το κόψιμο των σειρών, διότι αν ξενερώνει ο κόσμος με το να βλέπει κάτι που του αρέσει και σταματάει τις προβολές μετά μένουν μόνοι οι υπόλοιποι που μπορεί να βρίσκουν κάτι άλλο ενδιαφέρον, έτσι συνεχίζει η συνδρομή. Αν όμως το σταματήσουν και αυτό τότε το ποσοστό που θα κλείσει τις συνδρομές θα είναι μεγάλο. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως πάρα πολλοί άνθρωποι κρατάνε τις συνδρομές τους για άλλα μέλη της οικογενειας, αν αυτοί δεν μπορούν να δουν και δεν βλέπει τόσο πολύ ή καθόλου αυτός που το πληρώνει δεν έχει λόγο να συνεχίζει να το πληρώνει.

Εδώ, διαφωνώ. Αν δεν υπάρχει περιεχόμενο απλά το κόβεις, δεν περιμένεις την παύση του διαμοιρασμού. Θεωρώ αδύνατο τα μέλη της οικογένειας να βλέπουν ριζικά διαφορετικά πράγματα ώστε να διατηρείται η συνδρομή για 1 είδος περιεχομένου. Εξαίρεση είναι τα παιδιά, αλλά αν το kids υπάρχει και στη συνδρομή για 1 συσκευή γιατί να μην πας εκεί; Ή γενικότερα αν διατηρείται η συνδρομή για 1-2 άτομα; Τα παιδιά δε νομίζω να τα πειράξει το HD vs UHD.

Από εκεί και πέρα στα του διαμοιρασμού όπως είπα και πριν υπομονή να δούμε την υλοποίηση διότι εγώ όπως το καταλαβαίνω περισσότερο τις Τούρκικες, Αργεντίνικες συνδρομές πάει να χτυπήσει παρά τον απλό διαμοιρασμό μεταξύ μελών οικογένειας. 

Γι' αυτό προτείνω το κράξιμο και τα κοψίματα να περιμένουν μέχρι την υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη λειτουργησει σωστα αυτη η π@π@ρι@..

Θα χορτασουν μηνυματα στο support,θα δουν οτι χανουν και τις μισες συνδρομες και θα το ανακαλεσουν.

Αυτο γινεται οταν βαζουν χαρτογιακαδες να κατεβασουν ιδεες,ενω δεν εχουν ιδεα πως  δουλευει η "πιατσα".

11 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Αν δεν υπάρχει περιεχόμενο απλά το κόβεις, δεν περιμένεις την παύση του διαμοιρασμού.

Μαλλον περιμενεις την αφορμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Σιγα μη λειτουργησει σωστα αυτη η π@π@ρι@..

Θα χορτασουν μηνυματα στο support,θα δουν οτι χανουν και τις μισες συνδρομες και θα το ανακαλεσουν.

Αυτο γινεται οταν βαζουν χαρτογιακαδες να κατεβασουν ιδεες,ενω δεν εχουν ιδεα πως  δουλευει η "πιατσα".

Το πιο εύστοχο σχόλιο που διάβασα. Προσωπικά "χαλάστηκα" εδώ και καιρό, πάνω από ένα χρόνο, που άρχισε να λέει αυτές τις aνοησίες το Netflix και το έκοψα, (έφυγα από την ομάδα δηλαδή) και δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που το έκανα. Δεν θα αναφερθώ ούτε σε ανταγωνισμό, ούτε στον "θείο", το μόνο που θα πω είναι, τι νομίζουν ότι έχουν στα χέρια τους ; την κότα που γεννάει "χρυσά αυγά" και την πασάρουν όσο θέλουν ; ναι θα πει κάποιος, οκ θα πω εγώ, σας έχω κόψει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Σιγα μη λειτουργησει σωστα αυτη η π@π@ρι@..

Θα χορτασουν μηνυματα στο support,θα δουν οτι χανουν και τις μισες συνδρομες και θα το ανακαλεσουν.

Αυτο γινεται οταν βαζουν χαρτογιακαδες να κατεβασουν ιδεες,ενω δεν εχουν ιδεα πως  δουλευει η "πιατσα".

Μαλλον περιμενεις την αφορμη.

Μα σε κάθε θέμα για το Netflix το ίδιο γίνεται από τα ίδια άτομα. Ανακοινώνονται αυξήσεις Αμερική, "θα το κόψω". Ανακοινώνονται κοψίματα σειρών "θα το κόψω"... και συνήθως είναι τα ίδια άτομα. Ε κόψτε το να χαλαρώσετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...