Προς το περιεχόμενο

Πάτρα Αθήνα με scooter 125


panaxa10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, panaxa10 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την γνώμη σας.. Εχω ένα sym jet x 125, είμαι από Πάτρα και σκέφτομαι να πάω Αθήνα.. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. 

Πάτρα - Αθήνα : 212χλμ

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και άλλο ταξίδι 130χλμ... 

Εξοπλισμός υπάρχει και πολύ όρεξη επίσης..

Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι όλη η διαδρομή είναι σε εθνική δεν βγαίνω καθόλου σε επαρχιακό.. Π

όσο ασφαλές θα ήταν?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Το θέμα είναι αν μπορείς να ταξιδεύεις με 95-100km/h χωρίς να είσαι στο όριο , στο λέω αυτό γιατί το επικίνδυνο στην εθνική οδό είναι να σε προσπερνά μεγάλο όχημα (φορτηγά λεωφορεία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. Το μηχανάκι πάει 115-120 τελική. 

Όντως περίπου με 100χλμ θα πηγαινω

Αυτό με φοβίζει που λες για την εθνική.. Ίσως αν πήγαινα από τον παλιό να ήταν καλύτερα.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το βάζεις σε μια μεταφορική να το ανεβάσεις επάνω; Ούτε θα ταλαιπωρηθείς (με 100km/h θα ανάψι το μηχανακι πιστευω) ούτε το μηχανάκι θα ταλαιπωρηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει κ με λιγότερα κυβικά. Μια χαρά βγαίνει. Κ καλύτερα να πας από καινούργια εθνική πάρα από τον παλιό. Πιο κουραστικό είναι κ πιο επικίνδυνο. Ξεκινάς πρωί κάπου στις 10. Φώτα ανοιχτά. Σταθερή πορεία κ κρατάς αποστάσεις από μεγάλα οχήματα. Παντού έχει να σταματήσεις αν θες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαινει. Βασικα μεχρι τη διασταυρωση να φτασεις για τριπολη να φτασεις και μετα καθαρισες (πολυ φαρδυς δρομος και αρχιζουν και μπαινουν και αλλα μηχανακια που πανε προς Αθηνα). Προσοχη θελει στο προηγουμενο κομματι (στροφες) και σου προτεινω διαλείμματα. Αν φυγεις το πρωι δεν εχεις θεμα....

Απο παλια δε το συζηταω καν με μηχανη, ειναι αυτοκτονια (ακομα και μεγαλυτερη να ειχες) εκτος και αν το κανεις τουριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω κανει την διαδρομή πάνω απο 10 φορές με την 250άρα μου KLR. Μια χαρά βγαινει η διαδρομή είτε πας απο παλιά είτε απο καινούρια. Απο την παλιά θα κανεις παραπάνω ώρα αλλα χαζευεις τριγύρω τα σκηνικά, ενω με την καινούρια εισαι γκαζάκι - δεξια λωρίδα και μετρας αναποδα χιλιομετρα για 2μιση ωρες.

Με σκοτίζανε φιλοι και γνωστοι "θες μεγαλύτερα κυβικα/δεν ειναι για ταξιδι/ειναι επικινδυνο" κλπ κλπ. Μια χαρά ειναι, και εχω κανει και ακομα μεγαλυτερες διαδρομες ( ΑΘηνα - Γήθειο - Μονεμβασια κλπ). Οκ - πιαστήκανε λιγο τα ποδαρακια μου και ο νωπος κωλαρικος μου αλλα μια χαρά έφτασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Νομίζω ότι για να κινηθείς νόμιμα σε αυτοκινητόδρομο πρέπει να έχεις μοτοσακό άνω των 125κε 😕

* @Joshua21 γιατί γελάτε κύριοι;

Γιατί πέταξες κοτσάνα.

Μάθε πως ο κοκ όχι μόνο δεν τα απαγορεύει, αλλά ορίζει κιόλας μέγιστο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας στους αυτοκινητόδρομους για μοτοσυκλέτες έως 125cc τα 80χαω.

Αυτά που απαγορεύεται να κινούνται σε αυτοκινητόδρομους είναι εκείνα που η τελική τους ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45km/h.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chaosmaster είπε

Το έχω κάνει κ με λιγότερα κυβικά. Μια χαρά βγαίνει. Κ καλύτερα να πας από καινούργια εθνική πάρα από τον παλιό. Πιο κουραστικό είναι κ πιο επικίνδυνο. Ξεκινάς πρωί κάπου στις 10. Φώτα ανοιχτά. Σταθερή πορεία κ κρατάς αποστάσεις από μεγάλα οχήματα. Παντού έχει να σταματήσεις αν θες 

προφανως.

 

εχω ακουσει πολλες φορες αυτη τη δηλωση οτι ειναι καλύτερα/ασφαλέστερα απο επαρχιακο παρα την εθνικη της ατελειωτης ευθειας. πραγματικα δεν ξερω πως έχει φτάσει να διαδίδεται τοσο πολυ. ειναι ανάποδα απο κάθε λογικη και στατιστικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτά που απαγορεύεται να κινούνται σε αυτοκινητόδρομους είναι εκείνα που η τελική τους ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45km/h.

Είναι τα 70 km/h πλέον. Οπότε κι αυτό που λες για το max 80 σε 125cc δεν ξέρω κατά πόσο όντως ισχύει.

https://www.glavopoulos.com/kok-029/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

προφανως.

 

εχω ακουσει πολλες φορες αυτη τη δηλωση οτι ειναι καλύτερα/ασφαλέστερα απο επαρχιακο παρα την εθνικη της ατελειωτης ευθειας. πραγματικα δεν ξερω πως έχει φτάσει να διαδίδεται τοσο πολυ. ειναι ανάποδα απο κάθε λογικη και στατιστικη.

Κοίτα, επειδή κι εγώ έχω κάνει σχετικά μεγάλες αποστάσεις με παπάκι, αλλά και με ενοικιαζόμενο σκούτερ (άκυρο αλλά τεράστια μαλακία, ούτε η ασφάλεια δε με κάλυπτε αν συνέβαινε τίποτα), είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερα και για τον οδηγό και για το μηχανάκι. 
 

Πρωτον από τον καινούριο θα καταπονήσεις το μοτέρ, οπότε καλό θα ήταν να κανεις τακτικά στάσεις. Εμένα προσωπικά οι στάσεις μου σπάνε τα νεύρα, άλλον μπορεί να μην τον ενοχλούν.

Δευτερον από τον παλιό είναι πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή.

Τριτον, αν και το σκούτερ είναι πιο σταθερό από το παπάκι, αν πηγαινα έστω και 1 ώρα στα 100, που για το δικό μου ήταν σχεδόν τελική, τα πόδια μου ήταν φουλ μουδιασμένα και με έπιαναν συνεχώς κράμπες.

Και τεταρτον, στον παλιό πιθανοτατα θα πηγαίνεις πάνω από το όριο. Κάποιοι θα προσπεράσουν, αλλά όχι τόσοι όσοι στον καινούριο. Επίσης πολύ δύσκολα θα σε προσπεράσουν φορτηγά, ακόμη κι αν για κάποιον λόγο κινούνται στον παλιό.

Οπότε εγώ θα πήγαινα από τον παλιό ασυζητητί, αλλά είναι και τι προτιμά ο καθένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Κοίτα, επειδή κι εγώ έχω κάνει σχετικά μεγάλες αποστάσεις με παπάκι, αλλά και με ενοικιαζόμενο σκούτερ (άκυρο αλλά τεράστια μαλακία, ούτε η ασφάλεια δε με κάλυπτε αν συνέβαινε τίποτα), είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερα και για τον οδηγό και για το μηχανάκι. 
 

Πρωτον από τον καινούριο θα καταπονήσεις το μοτέρ, οπότε καλό θα ήταν να κανεις τακτικά στάσεις. Εμένα προσωπικά οι στάσεις μου σπάνε τα νεύρα, άλλον μπορεί να μην τον ενοχλούν.

Δευτερον από τον παλιό είναι πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή.

Τριτον, αν και το σκούτερ είναι πιο σταθερό από το παπάκι, αν πηγαινα έστω και 1 ώρα στα 100, που για το δικό μου ήταν σχεδόν τελική, τα πόδια μου ήταν φουλ μουδιασμένα και με έπιαναν συνεχώς κράμπες.

Και τεταρτον, στον παλιό πιθανοτατα θα πηγαίνεις πάνω από το όριο. Κάποιοι θα προσπεράσουν, αλλά όχι τόσοι όσοι στον καινούριο. Επίσης πολύ δύσκολα θα σε προσπεράσουν φορτηγά, ακόμη κι αν για κάποιον λόγο κινούνται στον παλιό.

Οπότε εγώ θα πήγαινα από τον παλιό ασυζητητί, αλλά είναι και τι προτιμά ο καθένας. 

Οι κράμπες τι σχέση έχουν με τον δρόμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chaosmaster είπε

Το έχω κάνει κ με λιγότερα κυβικά. Μια χαρά βγαίνει. Κ καλύτερα να πας από καινούργια εθνική πάρα από τον παλιό. Πιο κουραστικό είναι κ πιο επικίνδυνο. Ξεκινάς πρωί κάπου στις 10. Φώτα ανοιχτά. Σταθερή πορεία κ κρατάς αποστάσεις από μεγάλα οχήματα. Παντού έχει να σταματήσεις αν θες 

Μου θυμισες εποχή 90s που κατεβήκαμε καρναβάλι Πάτρας με 50άρι στρογγυλοφάναρο, δικάβαλο με έναν συμφοιτητή. Κάναμε περίπου 6 ώρες, το πιάσιμο απίστευτο, βάλαμε βενζινη 2 φορές, αλλά άξιζε τον κόπο απο κάθε άποψη😂

Στην επιστροφή γύρισαμε με τραίνο και φορτωσε και το μηχανάκι 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...