Προς το περιεχόμενο

Corsa vs Clio vs Swift vs Punto


Agiaklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οι νουθεσιες για το τι θα γραψω εδω μεσα , ενω πρακτικα δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις, ειναι τοσο αδιαφορες οσο και τα ποστ σου.

 

11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Γράφεις πολλά άλλα δεν λες τίποτα όπως και πριν. 

Μπορούσες απλά να γράψεις λοιπόν πως δεν έχεις ιδέα για τα μοντέλα που αναφέρει και όχι γενικότητες για μάρκες που είναι άχρηστες για το θέμα με ένα υποτιθέμενο disclaimer. 

Θα το εκτιμούσα αν έχετε να συμβάλλετε κάτι ουσιαστικό στο ερώτημα που έχω θέσει, αλλιώς θα προτιμούσα να τα πείτε σε κάποιο προσωπικό μήνυμα και να μη δημιουργείτε ένα αχρειαστο pissing contest που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι. Ευχαριστώ για το χρόνο σας όπως και να 'χει.

5 λεπτά πριν, wesker είπε

Το 1000άρι

Πόσον καιρό είναι στην κατοχή σας και τι χιλιόμετρα έχουν διανυθεί αν επιτρέπεται; Έχετε πραγματοποιήσει κάποιο ταξίδι μικρό ή μεγάλο με το συγκεκριμένο όχημα; Γενικότερα υπάρχει κάτι αρνητικό σε βαθμό που να ενοχλεί, κυρίως σε οδήγηση εντός πόλης; Συγγνώμη αν ακούγεται σαν έρευνα εταιρείας δημοσκοπήσεων. 😅

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BackFromHell said:

Οι νουθεσιες για το τι θα γραψω εδω μεσα ειναι τοσο αδιαφορες οσο και τα ποστ σου.

Όχι ρε συ! Πληγώθηκα ιδιαίτερα από τον τυχαίο άγνωστο στο insomnia! :lol:

Μην μπερδεύεσαι. Δεν το έγραψα για νουθεσία. 

Για να το διαβάσει ο topic starter γράφτηκε να καταλάβει ότι γράφεις γενικόλογα χωρίς να έχεις ιδέα. 

 

6 minutes ago, BackFromHell said:

Ok boomer :D

the-princess-bride-inigo-montoya.gif

 

5 minutes ago, Agiaklis said:

Θα το εκτιμούσα αν έχετε να συμβάλλετε κάτι ουσιαστικό στο ερώτημα που έχω θέσει,

Έχεις οδηγήσει κάποιο από αυτά? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Όχι ρε συ! Πληγώθηκα ιδιαίτερα από τον τυχαίο άγνωστο στο insomnia! :lol:

Μην μπερδεύεσαι. Δεν το έγραψα για νουθεσία. 

Για να το διαβάσει ο topic starter γράφτηκε να καταλάβει ότι γράφεις γενικόλογα χωρίς να έχεις ιδέα. 

 

the-princess-bride-inigo-montoya.gif

 

Οκ boomer.

Στα γραψε κι ο ts για το ποσο χρησιμη ειναι κι αυτη η συμμετοχη σου btw. Αλλα που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι ρε συ! Πληγώθηκα ιδιαίτερα από τον τυχαίο άγνωστο στο insomnia! :lol:

Μην μπερδεύεσαι. Δεν το έγραψα για νουθεσία. 

Για να το διαβάσει ο topic starter γράφτηκε να καταλάβει ότι γράφεις γενικόλογα χωρίς να έχεις ιδέα. 

 

the-princess-bride-inigo-montoya.gif

 

Έχεις οδηγήσει κάποιο από αυτά? 

 

Το Corsa του 2012 για λίγο κι ένα Swift 2009 μερικές φορές. Το Swift μου ήταν ψιλοαδιαφορο οδηγικά, βέβαια μιλάμε για μοντέλο 14 ετών. Το Corsa ήταν τίμιο. Εν ολίγοις, δεν έχω οδηγήσει κάποιο από αυτά που ψάχνω, αν και θα το κάνω τώρα που θα αρχίσω να τα βλέπω από κοντά. Απλώς ήθελα κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες για αρχή με σκοπό να αποφύγω άσκοπες δοκιμές με οχήματα που ίσως αποκλείσω πριν καν πάω να τα οδηγήσω.

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ θα κοίταζα από τα 4 που έχεις στη λίστα το Clio. Το πιο όμορφο και σύγχρονο με πολύ καλή άνεση και ποιότητα γενικά.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

Eγώ θα κοίταζα από τα 4 που έχεις στη λίστα το Clio. Το πιο όμορφο και σύγχρονο και πολύ καλή άνεση και ποιότητα γενικά.

Είναι στα τοπ 2 που κοιτάζω, γιατί μαζί με το Corsa είναι τα μόνα που βρίσκω σε χρονολογίες 2015-2017 και επομένως είναι τα πιο σύγχρονα για να συμφωνήσω με το σχόλιό σου. Έχεις εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Agiaklis said:

Το Corsa του 2012 για λίγο κι ένα Swift 2009 μερικές φορές. Το Swift μου ήταν ψιλοαδιαφορο οδηγικά, βέβαια μιλάμε για μοντέλο 14 ετών. Το Corsa ήταν τίμιο. Εν ολίγοις, δεν έχω οδηγήσει κάποιο από αυτά που ψάχνω, αν και θα το κάνω τώρα που θα αρχίσω να τα βλέπω από κοντά. Απλώς ήθελα κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες για αρχή με σκοπό να αποφύγω άσκοπες δοκιμές με οχήματα που ίσως αποκλείσω πριν καν πάω να τα οδηγήσω.

Για αρχή καλό είναι να αποφύγεις να βγάλεις συμπεράσματα με γενικότητες που γράφτηκαν παραπάνω. 

Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα να τα οδηγήσεις εφόσον είναι δυνατόν ώστε να δεις και στη συμπεριφορά τι σου κάνει. Τι νόημα έχει αν σου προτείνουμε κάτι αλλά τελικά δεν σου αρέσει στο δρόμο? 

Εμένα για παράδειγμα το Corsa που λες μου φαίνεται τρομερά βαρετό στο δρόμο. 

Προσωπικά θα έβαζα πρώτο το Clio. Δεν έχω ακούσει κάποιο γενικό πρόβλημα και το μόνο παράπονο που έχω διαβάσει είναι πως τρώει τα τακάκια σχετικά γρήγορα το οποίο θεωρώ πως διορθώνεται.  

Το Punto όσο καλό και να είναι παρουσιάστηκε το 2005 οπότε είναι το παλιότερο. 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν στο budget σου Nissan Micra τελευταίας γενιάς. Θα έριχνα μια ματιά. Στο Clio βασίζεται. 

 

Δυστυχώς είναι κακή περίοδος για αγορά αυτοκινήτου καθώς όλα έχουν ανέβει αλλά δεν βλέπω να βελτιώνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Για αρχή καλό είναι να αποφύγεις να βγάλεις συμπεράσματα με γενικότητες που γράφτηκαν παραπάνω. 

Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα να τα οδηγήσεις εφόσον είναι δυνατόν ώστε να δεις και στη συμπεριφορά τι σου κάνει. Τι νόημα έχει αν σου προτείνουμε κάτι αλλά τελικά δεν σου αρέσει στο δρόμο? 

Εμένα για παράδειγμα το Corsa που λες μου φαίνεται τρομερά βαρετό στο δρόμο. 

Προσωπικά θα έβαζα πρώτο το Clio. Δεν έχω ακούσει κάποιο γενικό πρόβλημα και το μόνο παράπονο που έχω διαβάσει είναι πως τρώει τα τακάκια σχετικά γρήγορα το οποίο θεωρώ πως διορθώνεται.  

Το Punto όσο καλό και να είναι παρουσιάστηκε το 2005 οπότε είναι το παλιότερο. 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν στο budget σου Nissan Micra τελευταίας γενιάς. Θα έριχνα μια ματιά. Στο Clio βασίζεται. 

 

Δυστυχώς είναι κακή περίοδος για αγορά αυτοκινήτου καθώς όλα έχουν ανέβει αλλά δεν βλέπω να βελτιώνεται. 

Θα ξεκινήσω από το τελευταίο σου σχόλιο και θα συμφωνήσω όπως όλοι ότι είναι καλή περίοδος, αλλά δυστυχώς έχει γίνει επιτακτική ανάγκη για μένα η αγορά αυτοκινήτου. Σίγουρα θα τα οδηγήσω και θα δω τι μου άρεσε περισσότερο, αλλά αν βρω ένα Corsa στις 9.000€ τελική τιμή σε σχέση με τις 10.000€ ενός Clio, αξίζει να δώσω τη διαφορά των 1000€ κατά τη γνώμη σου, θεωρώντας ιδανικά ότι και τα 2 οχήματα είναι στην ίδια κατάσταση; Το Micra ξεφεύγει σε τιμή, αν και έχω πολύχρονη εμπειρία με το προηγούμενο μοντέλο ως το δεύτερο οικογενειακό όχημα και το βαριέμαι αφάνταστα. Όσον αφορά το να μου προτείνετε κάτι και να μη μου αρέσει στο δρόμο, όπως ανέφερα σε άλλο ποστ, απλώς θέλω κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Agiaklis said:

αλλά αν βρω ένα Corsa στις 9.000€ τελική τιμή σε σχέση με τις 10.000€ ενός Clio, αξίζει να δώσω τη διαφορά των 1000€ κατά τη γνώμη σου,

Εγώ θα τα έδινα καθώς το θεωρώ τόσο καλύτερο το Clio ώστε να τα αξίζει.

8 minutes ago, Agiaklis said:

αν και έχω πολύχρονη εμπειρία με το προηγούμενο μοντέλο ως το δεύτερο οικογενειακό όχημα και το βαριέμαι αφάνταστα.

Για αυτό σου είπα συγκεκριμένα για το τελευταίο. Το προηγούμενο δεν θα το πρότεινα καν. 

9 minutes ago, Agiaklis said:

απλώς θέλω κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες.

Συνολικά κανένα από αυτά δεν είναι κακό αυτοκίνητο οπότε δύσκολα να μην σε καλύψει κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Εγώ θα τα έδινα καθώς το θεωρώ τόσο καλύτερο το Clio ώστε να τα αξίζει.

Για αυτό σου είπα συγκεκριμένα για το τελευταίο. Το προηγούμενο δεν θα το πρότεινα καν. 

Θα το έχω στο νου μου αυτό για το Clio, ευχαριστώ και πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Agiaklis είπε

Είναι στα τοπ 2 που κοιτάζω, γιατί μαζί με το Corsa είναι τα μόνα που βρίσκω σε χρονολογίες 2015-2017 και επομένως είναι τα πιο σύγχρονα για να συμφωνήσω με το σχόλιό σου. Έχεις εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο; 

Ναι το είχε η σύζυγος. Πολύ καλό αμαξάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MarioGr είπε

Φίλε μου καλησπέρα , 

Να σε ρωτήσω γιατί έχεις αποκλείσει τα μοντέλα με diesel κινητήρες και κοιτάς αποκλειστικά βενζίνη ;

Γιατί θα κάνω 8.000χλμ ετησίως και θα κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά εντός πόλης, όπως έχω γράψει και σε άλλα ποστ.

17 λεπτά πριν, tzotzo είπε

To yaris γιατι το απερριψες;

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής, έχω μπει σε Yaris και δε μου αρέσει.

Επεξ/σία από Agiaklis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...