Προς το περιεχόμενο

Διάρκεια ζωής λαμπτήρων led


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει κάποιους λαμπτήρες Led, μερικοί εκ των οποίων λένε για διάρκεια ζωής 15000 ώρες. 

Ο ένας λαμπτήρας μετά από 1 έτος περίπου και χονδρικά λειτουργία περίπου 5000 ώρες κάηκε. 

Ένας δεύτερος που έβαλα χωρίς καν να έχει περάσει ένα 6μηνο εννοείται με πολύ λιγότερες ώρες λειτουργίας φαίνεται πως αναβοσβήνει ένα μέρος του και έχει μειωθεί η ένταση από το φως. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι την αποψη σας εμπειρικα για το πόσο σας έχουν αντέξει τέτοιες λάμπες. 

Είχα αγοράσει μια παρτίδα που την κράτησα για να τις βάλω εξωτερικά σε σποτάκια αλλά με αυτά που βλέπω προς το παρόν σκέφτομαι να μην τις επιλέξω και να αγοράσω τις λάμπες οικονομίας που είχαμε παλιά και άντεχαν για ένα σεβαστό και εύλογο χρονικό διάστημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ώρες που αναγράφει ο κατασκευαστής είναι για συγκεκριμένες συνθήκες. Οι διακυμάνσεις στην τάση, τα πολλά on-off επηρεάζουν το χρόνο ζωής τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τους λαμπτήρες. Αν είναι φτηνό-κινεζικοί, το τι γράφουν στο κουτί δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Αν θυμάμαι καλά, παίζει αυτές οι λάμπες να έχουν και αριθμό αντοχής σε άνοιξε - κλείσε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 15000 ειναι θεωρητικο μεγιστο ζωης των ιδιων των LED αν ο λαμπτηρας ειναι μονιμα ανοιχτος. Το αναψε σβυσε καταπονει το συστημα τροφοδοσιας των LED οποτε ενω τα LED μπορει να ειναι ακομα λειτουργικα, ο λαμπτηρας δεν αναβει γιατι καηκε ενα πυκνωτακι ξερωγω

 

γενικα προτιμα επωνυμες λαμπες, οχι κινεζιες, αντεχουν περισσοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αυτό που λέτε με τα on/off. 

Κάθε μέρα ανάβει και σβήνει 1-2 φορές. Οι συνθήκες είναι εσωτερικές δεν τους έχω έξω. Πρόβλημα με διακυμάνσεις δεν έχουμε. 

Πάντως έψαξα λίγο στα google στα αγγλικά και διαβάζω πως δεν επηρεάζεται η διάρκεια ζωής από τα on off. 

Αυτοί που μου κάηκαν ήταν σχετικά άγνωστες μάρκες νομίζω.

Έχω και κάτι καλούς μάρκας Geyer και OSRAM που αντέχουν 25000 ώρες. 

Αυτός που κάηκε και έλεγε για 15k ήταν ένας omega, ενώ αυτός τώρα που αναβοσβήνει ένα μέρος του είναι μάρκας Universe. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάτι φωτιστικά και τους έβαζα φτηνές λεντ από τοπικό μαγαζί, κινέζικες. Καιγόντουσαν ούτε στους δύο μήνες οι μισές, οι άλλες χρόνο δεν έβγαζαν.

Αποφάσισα και έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα ίδιου τύπου και χαρακτηριστικών επώνυμες από τον Καυκά. Έχουν 2 χρόνια δεν έχει καεί καμία.

Από τότε ποτέ ξανά φτηνοκινέζικη λεντ. Δεν αξίζει ούτε καν οικονομικά αφού αγοράζεις συνέχεια.

Δεν ξέρω τι ακριβώς χάλαγε σε αυτές αλλά όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, το πόσες ώρες γράφουν επάνω ότι διαρκούν δεν έχει καμία σημασία στις φτηνές/κινέζικες

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω αγοράσει κάποιους λαμπτήρες Led, μερικοί εκ των οποίων λένε για διάρκεια ζωής 15000 ώρες. 

Ο ένας λαμπτήρας μετά από 1 έτος περίπου και χονδρικά λειτουργία περίπου 5000 ώρες κάηκε. 

Ένας δεύτερος που έβαλα χωρίς καν να έχει περάσει ένα 6μηνο εννοείται με πολύ λιγότερες ώρες λειτουργίας φαίνεται πως αναβοσβήνει ένα μέρος του και έχει μειωθεί η ένταση από το φως. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι την αποψη σας εμπειρικα για το πόσο σας έχουν αντέξει τέτοιες λάμπες. 

Είχα αγοράσει μια παρτίδα που την κράτησα για να τις βάλω εξωτερικά σε σποτάκια αλλά με αυτά που βλέπω προς το παρόν σκέφτομαι να μην τις επιλέξω και να αγοράσω τις λάμπες οικονομίας που είχαμε παλιά και άντεχαν για ένα σεβαστό και εύλογο χρονικό διάστημα. 

Και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα παλιότερα που έβαζα φτηνές (και δεν εννοώ Κινέζικες) led, εδώ και 5 χρόνια που άρχισα να βάζω Philips σώθηκα, δεν έχει καεί καμμία και δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση απόδοσης ούτε τρεμόπαιγμα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι λάμπες led είναι η ζέστη. Οι φθηνές δεν έχουν ούτε καλές ψύκτρες ούτε ποιοτικά εξαρτήματα για να αντέχουν, με αποτέλεσμα να ψήνεται το κύκλωμα που οδηγεί τα led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω αγοράσει κάποιους λαμπτήρες Led, μερικοί εκ των οποίων λένε για διάρκεια ζωής 15000 ώρες. 

Ο ένας λαμπτήρας μετά από 1 έτος περίπου και χονδρικά λειτουργία περίπου 5000 ώρες κάηκε. 

Ένας δεύτερος που έβαλα χωρίς καν να έχει περάσει ένα 6μηνο εννοείται με πολύ λιγότερες ώρες λειτουργίας φαίνεται πως αναβοσβήνει ένα μέρος του και έχει μειωθεί η ένταση από το φως. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι την αποψη σας εμπειρικα για το πόσο σας έχουν αντέξει τέτοιες λάμπες. 

Είχα αγοράσει μια παρτίδα που την κράτησα για να τις βάλω εξωτερικά σε σποτάκια αλλά με αυτά που βλέπω προς το παρόν σκέφτομαι να μην τις επιλέξω και να αγοράσω τις λάμπες οικονομίας που είχαμε παλιά και άντεχαν για ένα σεβαστό και εύλογο χρονικό διάστημα. 

Αν δεν ειναι τερμα κινεζιες, οι περισσοτερες δινουν εγγυηση αν εχεις κρατησει την αποδειξη το γραφουν πανω στο κουτι τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Titos301 είπε

Αν δεν ειναι τερμα κινεζιες, οι περισσοτερες δινουν εγγυηση αν εχεις κρατησει την αποδειξη το γραφουν πανω στο κουτι τους 

Το γνωρίζω. Μου είχανε πει από μαγαζί για 2 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια έχω λάμπες led και ποτέ δεν μου έχει καεί ούτε μισή.Και το είχα απορεία και νόμιζα οτι ποτέ δεν χαλάνε ώσπου διάβασα αυτό το topic 😀 Μάλον πάτε και παίρνετε του κιλού.Δεν εξηγείται αλλιώς.Επίσης ίσως (λέω ίσως) να παίζει και κάποιο ρόλο το ρεύμα του δικτύου της περιοχής σας.Μπορεί επειδή είναι ηλεκτρονικές διατάξεις , ίσως να καταπονούνται περισσότερο όταν το δίκτυο είναι ασταθές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα παλιότερα που έβαζα φτηνές (και δεν εννοώ Κινέζικες) led, εδώ και 5 χρόνια που άρχισα να βάζω Philips σώθηκα, δεν έχει καεί καμμία και δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση απόδοσης ούτε τρεμόπαιγμα.

 

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα παλιότερα που έβαζα φτηνές (και δεν εννοώ Κινέζικες) led, εδώ και 5 χρόνια που άρχισα να βάζω Philips σώθηκα, δεν έχει καεί καμμία και δεν έχω παρατηρήσει ούτε μείωση απόδοσης ούτε τρεμόπαιγμα.

Συμφωνω κι εγω, εχω εδω και 3 χρονια philips led, και δεν εχει καει ουτε μια, παρολο που οι μισες ειναι σε κλιμακοστασιο που αναβοσβηνει 5 φορες τη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2018 που μετακόμισα στο καινούριο σπίτι σε όλα τα φωτιστικά έβαλα LED λάμπες κυρίως Philips. Μέχρι σήμερα, δεν έχω αλλάξει καμία απολύτως λάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

 

Συμφωνω κι εγω, εχω εδω και 3 χρονια philips led, και δεν εχει καει ουτε μια, παρολο που οι μισες ειναι σε κλιμακοστασιο που αναβοσβηνει 5 φορες τη μερα.

Τις πρώτες 4 τις είχα πάρει εδώ και πάνω από 5 χρόνια σε προσφορά από τον Καυκά, είχε ανοιχτεί και ανάλογο θέμα τότε στις προσφορές:

τις οποίες τις έβαλα στο φωτιστικό της κουζίνας όπου αναβοσβήνουν τουλάχιστον 20 φορές και μένουν αναμμένες για τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τις πρώτες 4 τις είχα πάρει εδώ και πάνω από 5 χρόνια σε προσφορά από τον Καυκά, είχε ανοιχτεί και ανάλογο θέμα τότε στις προσφορές:

τις οποίες τις έβαλα στο φωτιστικό της κουζίνας όπου αναβοσβήνουν τουλάχιστον 20 φορές και μένουν αναμμένες για τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά.

Α, κι εγω τοτε τις ειχα παρει, αρα 5μιση χρονια πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...