Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S23 Ultra έρχεται με κάμερα 200MP αλλά και με Snapdragon 8 Gen 2 chipset


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PolG είπε

Αν νομίζεις πως σε κοροϊδεύει η Samsung τι να πεις και για Apple με  αυξημένες τιμές κάθε χρόνο χωρίς καινοτομία που μόνο το λειτουργικό του σύστημα το σώζει.

Όπως το δει κανείς. Γιατί για μένα, το λειτουργικό σύστημα δεν το σώζει αλλά το θάβει...... 

Γούστα είναι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostasff είπε

Όπως το δει κανείς. Γιατί για μένα, το λειτουργικό σύστημα δεν το σώζει αλλά το θάβει...... 

Γούστα είναι αυτά. 

Δεν νομίζω να το θάβει, το αντίθετο. Αν το έθαβε δεν θα πουλούσε καθολου η apple (που ουσιαστικά το 90% των πελατών για το ios αγοράζει όχι για το hardware) αφού σε android εχεις 100 επιλογές κάθε χρόνο και σε ios 4!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kinitos είπε

αυτό είπα και εγώ. απλά αντιγράφει την απλ άρα ανεβάζει την τιμή χωρίς να πρέπει επειδή το έκανε η απλ

έβγαλε το 3.5 βύσμα η απλ το ίδιο η σαμ

Εβαλε τρυπα συην οιονη η απλ εβαλε και η σαμ2

Αν βαλει ασπρομαυρη οθονη θα το κανει και η σαμ

δυστηχως οτι λαθος το αντιφραφει χθες

ετσι παει και το μηλο θα καταργησει τα 128 αν οχι στη σειρα 15 που θα ανακοινωθει φετος στην επομενη......Μενει να αφαιρεθει και το καλωδιο. Κ οι 2 αντιγραφουν προς ωφελος δικο τους αποκλειστικά. Οι τιμες θα ανεβουν κ αλλο στα iphone αλλα κ να μην ανεβουν θα σου πει εχω 256 βασικη εκδοση στην ιδια τιμη (που πρακτικα σημαινει αυξηση τιμης αφου δεν θα  υπαρχει επιλογη για 128)

  

2 ώρες πριν, fotis6 είπε

Καλημέρα και από μένα. Έχω πάνω από 2 χρόνια το note20 ultra. Αξίζει η όχι να πάω για το S23 ultra; 🤔

εξαρταται αν αντεχει κανα χρονο ακομα η συσκευη περιμενε τα S24.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω το εξής σχόλιο σχετικά με τον επεξεργαστή.
το chip είναι της TSMC . 
Αφού λοιπόν γίνει η υλοποίηση και η κατασκευή του , η TSMC δίνει το chip στη Samsung.
Στη συνέχεια, η UAT Ομάδα της Samsung τεστάρει τον επεξεργαστή και πειράζει ασπούμε με ποιο απλά λόγια τα clock speeds.
Οταν λοιπόν φτάσει στα αποτελέσματα που θέλει, σταματάει το testing και δίνει το chip (data, algorithms,analysis κτλπ)  πίσω στην TSMC για μαζική παραγωγή.
Αυτό είναι μια μεταξύ τους εμπορική συμφωνία .
( ένα παράδειγμα ακριβώς ίδιο, είναι αυτό της GOOGLE με τη Samsung όσο αφορά το tensor chip ).

Επεξ/σία από Spyka69
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, TutaKachun είπε

Τώρα βεβαια ρε παιδιά χωρίς να θέλω να υπερασπιστω καμια εταιρεια, τι αλλο μπορουσε να κανει. Εβαλε ολα τα φετινά specs, ειναι καλύτερο σε καθε κατηγορία hardware. Τι αλλο να εκανε ακριβώς; Πιστευω οτι τα smartphones εχουν φτάσει σε ενα λεβελ που δεν μπορουν να εχουν διαφορες χρονο με τον χρονο. Μεχρι να ερθει το επομενο innovation. Οι τιμες θα ειναι φαρμακι οσο υπαρχει κοσμος που τα αγοράζει. Τα ιδια λεγαμε και περσι για το S22 και διαβαζα τις προαλες οτι εφτασε η μολις περασε τα 30 μυρια. Επομενως αυτα που λεμε εδω ειναι αδιαφορα

Θα μπορούσε να βάλει τον τεράστιο αισθητήρα δακτυλικών που υπάρχει σε άλλα τηλέφωνα και θα μπορούσε να βάλει έστω 65w φόρτιση. Οι 2 μοναδικοί λόγοι που δεν το αγοράζω είναι αυτοί. Σε όλα τα άλλα εγώ βλέπω αναβάθμιση. 

11 ώρες πριν, johnagelo είπε

Θα μπορούσε να  βαλει τον κανονικό snapdragon.  Για μενα  ειναι αυτο που με  φοβίζει  τωρα να  δώσω τα  λεφτά μου,  γιατι κρατάω τα  κινητά  3-4 χρονια  . Σε note 4 και note 9 τα άλλαξα  γιατι έκαιγαν  τόσο που δεν μπορούσα  να  τα  κρατήσω στο χέρι μου άνετα 

Ο κανονικός SD είναι φίλε, έγραψε ο άλλος κάτι για γλαροσουπες και πέσατε να φάτε. Το made for Samsung ουσιαστικά προδίδει το overlock που έχει γίνει στο chip απτην Qualcomm. Ο επεξεργαστής είναι φτιαγμένος από την TSMC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dhm21911 είπε

Ο κανονικός SD είναι φίλε, έγραψε ο άλλος κάτι για γλαροσουπες και πέσατε να φάτε. Το made for Samsung ουσιαστικά προδίδει το overlock που έχει γίνει στο chip απτην Qualcomm. Ο επεξεργαστής είναι φτιαγμένος από την TSMC.

Καλά, μη παίρνεις και όρκο. Κάτσε πρώτα να βγει και να παει καλα σε θερμοκρασίες ΚΑΙ επιδόσεις και μετα θα ξέρουμε σίγουρα. Ποιος αποκλείει να είναι ενα ωραίο μάρκετινγκ ολο αυτο και στην ουσία να παίρνεις τον exynos με αλλο όνομα? Κατι πρέπει να έχει να διορθώσει στο επόμενο μοντέλο.. 

Η σαμσουνγκ ολο πατάτες κάνει τελευταία. Στο galaxy tab s8 ultra (που εχω) σχεδόν δεν έβαλε ψήκτρα στο soc. Έτσι έχει τις χειρότερες επιδόσεις απο καθε αλλη συσκευή με το συγκεκριμένο soc, (ακομα και απο κινητά που είναι πολύ ποιο δύσκολο να τα ψύξεις στον περιορισμένο χωρο) και τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Στο xda θα δεις mod, το ανοίγουν και απλα αφαιρούν ενα πλαστικό ώστε να ακουμπάει το soc στο σασί και να ψύχεται. Η συσκευή μεταμόρφωνεται μετα, αλλά πόσοι θα κάνουν μια τοσο δύσκολη επέμβαση? Ουτε 1% να έγινε τυχαία αυτό, και ο νοών νοητό..  Η αποθέωση του μάρκετινγκ. Πληρώνεις ναυαρχίδα soc σε ναυαρχίδα tablet, και παίρνεις απόδοση και επιδόσεις κοντά σε midrange (σε βαριά χρήση μετα απο λίγη ωρα λογω throttling, αλλιώς μια χαρα πάει, δεν το καταλαβαίνεις). Αν δεν την αγοραζα στο 1/3 της τιμής θα έβριζα..  (εγω που καταλαβαίνω τι γίνεται γιατί το 90% που την έχουν πιθανότατα το μαθαίνουν τώρα που το διαβάζουν). 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε είμαστε σοβαροι ;                Διαβασα τα πρώτα δέκα σχολια και δεν έχει την λέξη Apple ή iPhone πουθενά….
Για  σοβαρευτείτε εδώ μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα κλασσικά σχόλια μηδενισμού και αποθέωσης ( ανάλογα ποιος σχολιάζει ) να δούμε λίγο τα πράγματα αντικειμενικά.

Το κινητό είναι στολίδι,αλλά δεν αξίζει η δικαιολογεί την αγορά αν κάποιος έχει το s21 ultra η το 22 ( ειδικά ).Ναι σίγουρα,το οτι έχει Snapdragon επεξεργαστή είναι πολύ σημαντικό,έχει λίγο καλύτερη οθόνη,λίγο το ότι είναι το μοναδικό κινητό με το νέο gorilla glass και καλύτερη κάμερα ανεβάζουν την τιμή του,για μένα δεν αξίζει αλλά κουμάντο στην τσέπη των άλλων δεν κάνω.Αλλα από άποψη χαρακτηριστικών έχουμε πιάσει ταβάνι μας αρέσει δεν αρέσει...

Αυτό που εκμεταλλεύεται η Samsung και για μένα καλά κάνει,είναι το οτι δεν πουλάει μόνο το hardware αλλά και το support,όταν η Xiaomi/Huawei/OnePlus και άλλες πουλάνε τις συσκευές τους στο χιλιάρικο με support ούτε καν κοντά στης Samsung σε αναγκάζουν να πας εκεί...Το θέμα των updates είναι πολύ σημαντικό και παίζει ρόλο στην τιμή καλώς η κακώς που πολλοί το προσπερνάνε.

Ωραία συσκευή,πολύ καλή αλλά ταυτόχρονα πολύ ακριβή,αυτά από μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, oldnew είπε

Καλά, μη παίρνεις και όρκο. Κάτσε πρώτα να βγει και να παει καλα σε θερμοκρασίες ΚΑΙ επιδόσεις και μετα θα ξέρουμε σίγουρα. Ποιος αποκλείει να είναι ενα ωραίο μάρκετινγκ ολο αυτο και στην ουσία να παίρνεις τον exynos με αλλο όνομα? Κατι πρέπει να έχει να διορθώσει στο επόμενο μοντέλο.. 

Η σαμσουνγκ ολο πατάτες κάνει τελευταία. Στο galaxy tab s8 ultra (που εχω) σχεδόν δεν έβαλε ψήκτρα στο soc. Έτσι έχει τις χειρότερες επιδόσεις απο καθε αλλη συσκευή με το συγκεκριμένο soc, (ακομα και απο κινητά που είναι πολύ ποιο δύσκολο να τα ψύξεις στον περιορισμένο χωρο) και τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Στο xda θα δεις mod, το ανοίγουν και απλα αφαιρούν ενα πλαστικό ώστε να ακουμπάει το soc στο σασί και να ψύχεται. Η συσκευή μεταμόρφωνεται μετα, αλλά πόσοι θα κάνουν μια τοσο δύσκολη επέμβαση? Ουτε 1% να έγινε τυχαία αυτό, και ο νοών νοητό..  Η αποθέωση του μάρκετινγκ. Πληρώνεις ναυαρχίδα soc σε ναυαρχίδα tablet, και παίρνεις απόδοση και επιδόσεις κοντά σε midrange (σε βαριά χρήση μετα απο λίγη ωρα λογω throttling, αλλιώς μια χαρα πάει, δεν το καταλαβαίνεις). Αν δεν την αγοραζα στο 1/3 της τιμής θα έβριζα..  (εγω που καταλαβαίνω τι γίνεται γιατί το 90% που την έχουν πιθανότατα το μαθαίνουν τώρα που το διαβάζουν). 

Φανταζομαι θα καταλαβαινεις οτι αν συνεβαινε κατι τετοιο και αποκαλυπτονταν την στιγμη που επιβεβαιωνει η Qualcomm οτι κατασκευαζεται απο την TSMC θα εχαναν την αξιοπιστια τους δυο κολοσσοι και οι συνεπειες θα ηταν απροβλεπτες συν οτι ειναι αδυνατον να παραμεινει κρυφο με τοσους ανθρωπους που εμπλεκονται στην κατασκευη...

Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι marketing αλλα απατεωνια βγαλμενη απο χολυγουντιανο σεναριο.

Δεν ειναι μπακαλικο της γειτονιας η Samsung και η Qualcomm.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα, αν έχει κάποιος απο εσάς promo κωδικό για προπαραγγελία και δεν σκοπεύετε να προβείτε σε αγορά, ας μου τον στείλει σε ενα πμ μπας και καταφέρω να γλυτώσω κάτι.. ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...