Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αστροφωτογραφία & γκαλερί αστροφωτογραφίας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Δεν εχω δοκιμάσει τέτοιο τύπου φίλτρο. Ειμαι σε περιοχή β4-5 και ακόμα παλεύεται καπως η φωτορύπανση εδώ.
Παντως αν θελει καποιος να φωτογραφισει απο μεγαλη πόλη, ισως βοηθουσε να φωτογραφίζει συγκεκριμενους στοχους, πχ νεφελώματα εκπομπής.
Εκει χρειαζεται μεν εξειδικευμενο εξοπλισμο και φίλτρα που "φιλτραρουν" οσο μπορουν την φωτορυπανση κ επιτρεπουν συγκεκριμενο μήκος κύματος να περάσει στον αισθητήρα.
Τα φιλτρα τα λεμε συνοπτικα με τα αρχικά τους, SHO, Sulfur-Hydrogen-Oxygen.
S=Sii
H=Ha
O=Oiii

image.png.611810053abfc88adfa866d2f505ae4a.png

 

 

Προσωπικά πιστευω ότι απλά ο κόσμος δεν θελει να "επενδυσει ενα Χ ποσό για αυτον τον τομεα φωτογραφίας.
Να σου πω γιατι:
1) Ειναι σε μερος με φωτορυπανση κ δεν θα βγαλει τιποτα
2)Πολυ απλα δεν θελει να ξοδεψει χρημα
3)Δεν θελει να πηγαινει σε μερη σκοτεινα-φοβαται
4)θεωρει οτι δεν θα εχει παρεα
5)κρυο?
6)Συνδυασμος των παραπανω.

Ψηφίζω το 6 πλην 5 κυρίως επειδή το καλοκαίρι γίνεται ο τζέρτζελος με πυρήνα γαλαξία μετά το γυρνάμε στα street photography και τις γάτες  :D

10 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε



Το να στησεις ενα αστροστατη ειναι 10 λεπτα δουλεια για την πρωτη φορα.
Μετα οπως το ειπες, συνηθιζεις, μαθαινεις κ το κανεις σε 1 λεπτο
Εγω που ειμαι ψειρας συνδεω τον φορητο αστροστατη που εχω σε πισι κ κανω πολική μεσω προγράμματος. (Οχι οτι θα μου εχει διαφορα για το συγκεκριμενο setup που εχω, απλα εγώ ειμαι περίεργος και με πιανει το ψυχαναγκαστικο μου 😅)

Για οτιδήποτε άνω των ~85mm μάλλον είναι απαραίτητη η σωστή ευθυγράμμιση ισχύει. Δεν ξέρω από αυτά, δεν έχω ιδέα. Έχω δει δηλαδή απο περιέργεια βίντεο των astrobackyard, peter zelinka κλπ και για στήσιμο guiding και για dithering επειδή το περσινό καλοκαίρι προσπάθησα να βγάλω το rho ophiuchi αλλά έμεινα σε αυτά. Τίποτα επί του πρακτέου. Αποφάσισα να μείνω στην παρατήρηση που ξεκίνησε σα χομπι μέσω της αστρονομικής ομάδας στο Φυσικό Ηρακλείου και σε καμιά εκδρομή στον Σκίνακα και στο φωτογραφικό μέρος να περιοριστώ σε ευρυγώνιες λήψεις που είναι φοβερά πιο απλές ως προς το τεχνικό μέρος. Ωστόσο πάντα απολαμβάνω εικόνες ανθρώπων όπως οι δικές σου και εκτιμώ τον κόπο που κατέβαλαν για να τις παράξουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Thechosennone είπε

 

367768689_cassiopiabymanostzavaras.jpg.9d35b02acea4fa8ad583e7907d2a8b1e.jpg

Sony a7s mod, manual Nikon 50mm, Hutech idas filter, 2 panel mosaic 98x30sec+47x30sec

spitonoikokurhs ευχαριστούμε πολύ για το θέμα! Μιας και είμαστε συμφορουμίτες στο astrovox γνωρίζω την δουλειά σου και εύχομαι να γνωριστούμε από κοντά στην φετινή Πανελλήνια ή σε κάποιο νέο φεγγάρι στον Πάρνωνα.

4 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Πολύ κοντινός προορισμός με σχετικά καλό ουρανό είναι το Σούνιο και ιδιαίτερα τώρα τον χειμώνα. Απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος συνήθως μαζεύονται κάποιοι ερασιτέχνες αστρονόμοι για παρατήρηση, ισως να αναζητήσεις την παρέα τους και να ρίξεις μια ματιά από τα τηλεσκόπια τους. Αστέρια υπάρχουν όλο τον χρόνο, οπότε ναι μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα. Για το γαλαξιακό κέντρο θα πρέπει να κάνεις υπομονή λίγο ακόμη. Παρ όλ αυτα υπάρχουν αστερισμοί με ενδιαφέρον όπως ο Ωρίωνας που και με stock dslr/mirrorless είναι πολύ καλοί στόχοι.

Πολυ μου αρεσει η ληψη αυτη, ειδικα με την Ανδρομεδα να "γεμιζει" τον κενο-μαυρο χωρο! 
Μακαρι φιλε μου να μας κατσει η ευκαιρια, ισως επομενο μηνα να γινει μια εξορμηση Παρνωνα, θα δειξει. 
Για Πανελληνια, πρεπει να εκβιασω εργοδοτη, κατι θα γινει, ισως κλεψω 1 νυχτα κ να ερθω να τα πουμε κ απο κοντα. Μακαρι!

Μικρη εξηγηση της φωτο αυτης, βλεπουμε τον αστερισμο της Κασσιοπης καθως απο πάνω της κομματι της σπειρας του Γαλαξια μας.
Οι "κοκκινιλες" ειναι διαφορα νεφελωματα που "κοσμουν" το νυχτερινο ουρανο!

15 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αποφάσισα να μείνω στην παρατήρηση που ξεκίνησε σα χομπι μέσω της αστρονομικής ομάδας στο Φυσικό Ηρακλείου και σε καμιά εκδρομή στον Σκίνακα και στο φωτογραφικό μέρος να περιοριστώ σε ευρυγώνιες λήψεις που είναι φοβερά πιο απλές ως προς το τεχνικό μέρος. Ωστόσο πάντα απολαμβάνω εικόνες ανθρώπων όπως οι δικές σου και εκτιμώ τον κόπο που κατέβαλαν για να τις παράξουν.

Ωραια και η παρατηρηση. Καθετι εχει τα δικα του καλα. Το πιστευεις οτι εγω προσωπικα ξεκινησα να ασχολουμαι με αυτο το χομπι χωρις καν να εχω δει μεσα απο τηλεσκοπιο? Καταλαθος προσεξα κομματι του Γαλαξια μας ενα βραδυ του Μαϊου 2019 και αυτο ηταν η σπιθα.
Πρωτη μου αστροφωτο με αστροστατη ηταν Αυγουστος του 20.
Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια. Μια φωτο πραγματικα θελει κοπο για να βγει.

Απο την πασα της φωτο του φιλόυ THECHOSENONE
αν αυτο το κομματακι το ζουμαρουμε, βλεπουμε το νεφελωμα Πακμαν ή IC281!
image.png.a0f3ebff20f8c6021d6d9050814e2c95.png
Ζουμ εδω:
image.png.4db7f28a01c6810249d8305615633758.png

image.png.3a5c0ca3b1674d6c76a86953ecfa8e0b.png

Επεξ/σία από spitonoikokurhs
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, 
Την Κυριακη στις 20:00 θα κάνουμε ενα live στο youtube, εγω με καποιους φιλους με θέμα Κομήτες και η φωτογραφισή του!
Οποιος ενδιαφέρεται μπορει να ερθει να μας δει <-----

Επισης θα κανουμε κ παρουσιαση φωτογραφιών απο θεατές που μας στέλνουν φωτό.
Στείλτε μας τις αστροφωτογραφίες σας που περιέχουν κομήτες μαζί με ονοματεπώνυμο, μια μικρή περιγραφή της φωτογραφίας, εξοπλισμό και περιοχή!
[email protected]

Ευχαριστώ πολύ κ ελπίζουμε να σας δούμε ονλάην στην αστροφωτογραφική μας παρέα!

υ.γ. οποιοσδήποτε μπορεί να παρακολουθήσει. Δεν χρειάζονται αστροφωτογραφικές ή αστρονομικές γνώσεις!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερό θέμα, ευχαριστώ και από τη μεριά μου τους εμπειρότερους που το στηρίζουν.
Μερικές ερωτήσεις:
 

Στις 6/2/2023 στις 3:57 ΜΜ, spitonoikokurhs είπε

Στα νεφελώματα, ανάλογα μεν για ποιο μιλάμε, είναι πιο αχνά. Εκεί θέλουμε τηλεσκόπιο γρήγορο (μεγάλη εστιακή απόσταση, αυτο που λεμε f)

1) Υποθέτω ήθελες να πεις μεγάλο διάφραγμα αντί μεγάλης εστιακής;

2) Σχετκά με τη μάσκα Bahtinov: Αν δεν έχει κανείς 3D printer, υπάρχει τρόπος να την αγοράσει; από πού; πόσο κοστίζει; Την έχεις ενσωματώσει στη ρουτίνα κάθε αστροφωτογράφησης;

3)Υπάρχουν ειδικές για τηλεσκόπια κάμερες ώστε να μη χρειάζεται να προσαρτήσεις μια DSLR; αξίζουν; Πόσο κοστίζουν;

Στις 7/2/2023 στις 11:44 ΜΜ, spitonoikokurhs είπε

ο τηλεσκοπιο που έχω, ειναι εστιακης 1000mm f/5

Με την ευκαιρια του νήματος αυτού βλέπω ότι πωλούνται πχ τηλεσκόπια 1500mm με F10 με 1600+ ευρώ. Αυτό μειονεκτεί ας πούμε λόγω του F10 σε σχέση με το δικό σου;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Τρομερό θέμα, ευχαριστώ και από τη μεριά μου τους εμπειρότερους που το στηρίζουν.
Μερικές ερωτήσεις:
 

1) Υποθέτω ήθελες να πεις μεγάλο διάφραγμα αντί μεγάλης εστιακής;

2) Σχετκά με τη μάσκα Bahtinov: Αν δεν έχει κανείς 3D printer, υπάρχει τρόπος να την αγοράσει; από πού; πόσο κοστίζει; Την έχεις ενσωματώσει στη ρουτίνα κάθε αστροφωτογράφησης;

3)Υπάρχουν ειδικές για τηλεσκόπια κάμερες ώστε να μη χρειάζεται να προσαρτήσεις μια DSLR; αξίζουν; Πόσο κοστίζουν;

Με την ευκαιρια του νήματος αυτού βλέπω ότι πωλούνται πχ τηλεσκόπια 1500mm με F10 με 1600+ ευρώ. Αυτό μειονεκτεί ας πούμε λόγω του F10 σε σχέση με το δικό σου;

α)Σωστά, εκανα typo, διάφραγμα ειναι το σωστο.

β) Ιδανικα μπορεις να παραγγειλεις ονλαην σε καποιο κατάστημα που υποστηριζει εκτύπωση 3d του σχεδίου σου. Υπαρχει κ η επιλογη, αν εχεις γνωριμια με καποιον γνωστό σου που εχει 3d printer να στο τυπωσει ο ιδιος.Ειναι αρκετα απλό το σχεδιο κ 99% θα βρεις ετοιμο το αρχειοπου θες να τυπωσεις.

γ) Ναι, εγω προσωπικα αν κ ξεκινησα με dslr πλεον χρησιμοποιω ασπρομαυρη ψυχώμενη καμερα. Εχω προσαρμοσει πανω επισης ενα τροχο με καρουζελ διαφορων φιλτρων οπου αυτα επιτρεπουν να περασουν φωτονια συγκεκριμενου wavelength 
image.png.25798899ff86ee24d2cbb47a5f3c4785.png
Στη φωτο βλεπεις διαφορα φιλτρα και τα nm που αντιστοιχουν στο καθενα
Χρησιμοποιω 7 φιλτρα: R, G, B, Lum, Hα, Sii, Oiii
Broadband=RGB,Lum
RGB= κοκκινο πρασινο μπλε
lum= φωτεινοτητα  (αν δειτε με το γκρι, ξεκιναει περιπου λιγο πιο μετα το μπλε κ τελειωνει λιγο μετα το κοκκινο)
Τα Ha-Sii-Oiii ανηκουν στα narrowband, (στενού φάσματος)
Narrowband Imaging — Starizona
Μακρυγορώ αλλα είναι καλο καποιος να ξερει το πως δουλευει γενικα μια καμερα.

Τι συμβαινει μεν με τις εγχρωμες? Πως εμφανιζουν το χρωμα?
Λοιπον, οι αισθητηρες στις εγχρωμες εχουν πανω ενα φιλτρο. Το ονομαζουν bayer filter.
Συνήθως σε ενα τετραγωνακι, υπαρχουν 2 πρασινα 1 κοκκινο κ 1 μπλε:
Bayer filter - YouTube


Συνοψιζοντας. Οι μονοχρωμες ειναι πιο ακριβές αλλα πιο αποδοτικές (δεν θα εμβαθυνω το γιατι, καποια αλλη φορα)
Αυτο μεν δεν σημαινει οτι με εγχρωμες δεν βγαζεις καλο αποτελεσμα. Εχει να κανει με τον καθενα ποσο θελει να ξοδεψει κ να μαθει.
Ξεκινουν απο 700 ευρω κ ταβανι δεν υπαρχει. Ας πουμε μια παρομοια με την δικη μου κοστιζει γυρω στα 2700€, μονο η καμερα, χωρις φιλτρα-καρουζελ κτλ που χρειαζεται. Η εγχρωμη νομιζω παει στην ιδια τιμη. 

Σχετικα με την τελευταια σου ερωτηση. Θεωρω μιλας για το Nexstar 6SE 150mm f/10 .
Ειναι sct:

image.png.951301c61e792993622de940fab9049a.png
Κ αυτό ειναι το δικό μου:
image.png.184f4d4e669e5c5a3cc22904ce14ec4d.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτικότατος!

6 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Συνοψιζοντας. Οι μονοχρωμες ειναι πιο ακριβές αλλα πιο αποδοτικές

Αυτό δε το περίμενα. Δηλαδή υπάρχουν σενάρια όπου προτιμά κανείς να μην έχει χρώμα στην αστροφωτογραφία χάρην κάποιου άλλου πλεονεκτήματος; ή δεν κατάλαβα κάτι;

7 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Σχετικα με την τελευταια σου ερωτηση. Θεωρω μιλας για το Nexstar 6SE 150mm f/10 .
Ειναι sct:

Ναι, σε αυτό αναφερόμουν (1500mm, όχι 150mm). Τι σημαίνει SCΤ; Χάνει κάπου σε σχέση με ένα 1000mm f5 όπως το δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αναλυτικότατος!

Αυτό δε το περίμενα. Δηλαδή υπάρχουν σενάρια όπου προτιμά κανείς να μην έχει χρώμα στην αστροφωτογραφία χάρην κάποιου άλλου πλεονεκτήματος; ή δεν κατάλαβα κάτι;

Ναι, σε αυτό αναφερόμουν (1500mm, όχι 150mm). Τι σημαίνει SCΤ; Χάνει κάπου σε σχέση με ένα 1000mm f5 όπως το δικό σου;

Συλλεγεις πληροφορια με τα μονοχρωμα φιλτρα, κ μετα τα συνδυαζεις κ βγαζεις το χρωμα.
Ολες οι φωτο που εχω βαλει εδω ειναι με μονοχρωμη καμερα κ φιλτρα οπου οταν συνδυασεις τις πληροφοριες βγαινει το εγχρωμο αποτελεσμα

 

1500mm ειναι η εστιακη σου και 150mm η διαμετρος, f/10 η "ταχυτητα". Αν πολλαπλασιασεις τη διαμετρο με τη ταχυτητα βγαινει η εστιακη. 150*10=1500mm "εστιακη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spitonoikokurhs είπε

Συλλεγεις πληροφορια με τα μονοχρωμα φιλτρα, κ μετα τα συνδυαζεις κ βγαζεις το χρωμα.
Ολες οι φωτο που εχω βαλει εδω ειναι με μονοχρωμη καμερα κ φιλτρα οπου οταν συνδυασεις τις πληροφοριες βγαινει το εγχρωμο αποτελεσμα

Προσπαθώντας να φέρω το ανάλογο setup στο μυαλό μου από μια μονόχρωμη κάμερα (εννοώ κάμερα με αισθητήρα σχεδιασμένο για ασπρόμαυρη φωτογραφία) και ένα οποιουδήποτε χρώματος φίλτρο μπροστά στο φακό, δυσκολεύομαι να φανταστώ πως στο καλό θα αποκτήσει χρώμα η φωτογραφία αφού οποιοδήποτε χρώμα έχει το φίλτρο θα μεταφραστεί σε BW από τον αισθητήρα. Κάτι χάνω εδώ πέρα.

4 ώρες πριν, spitonoikokurhs είπε

1500mm ειναι η εστιακη σου και 150mm η διαμετρος, f/10 η "ταχυτητα". Αν πολλαπλασιασεις τη διαμετρο με τη ταχυτητα βγαινει η εστιακη. 150*10=1500mm "εστιακη"

Σε ποιά διάμετρο αναφέρεσαι; Του φακού; Έχω φακούς σταθερής διαμέτρου και μεταβλητού διαφράγματος (αυτό που ονομάζεις ταχύτητα). Η εστιακή απόστασή τους παραμένει ίδια ανεξάρτητα της τιμής του διαφράγματος.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Προσπαθώντας να φέρω το ανάλογο setup στο μυαλό μου από μια μονόχρωμη κάμερα (εννοώ κάμερα με αισθητήρα σχεδιασμένο για ασπρόμαυρη φωτογραφία) και ένα οποιουδήποτε χρώματος φίλτρο μπροστά στο φακό, δυσκολεύομαι να φανταστώ πως στο καλό θα αποκτήσει χρώμα η φωτογραφία αφού οποιοδήποτε χρώμα έχει το φίλτρο θα μεταφραστεί σε BW από τον αισθητήρα. Κάτι χάνω εδώ πέρα.

Όλος ο χρωματισμός στη φωτογραφία γίνεται ψηφιακά. Φαντάζομαι ότι το φίλτρα που χρησιμοποιούν είναι για να ξέρουν μετά τι χρώμα να χρησιμοποιήσουν.
 

 

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Έχω φακούς σταθερής διαμέτρου και μεταβλητού διαφράγματος (αυτό που ονομάζεις ταχύτητα). Η εστιακή απόστασή τους παραμένει ίδια ανεξάρτητα της τιμής του διαφράγματος.

Δεν εννοεί τη διάμετρο του φακού αλλά τη διάμετρο του διαφράγματος σου.
D (διάμετρος του διαφράγματος) = F (εστιακό μήκος φακού) / Ν (το διάφραγμα που χρησιμοποιούμε).
Σε ένα φακό 100mm όταν λέμε ότι βγάλαμε φωτογραφία με f4 αυτό που εννοούμε είναι ότι δημιουργήσαμε διάμετρο για να περάσει το φως που είναι όσο το εστιακό μήκος του φακού (100mm) διαιρεμένο με το 4 (25mm).
Λογικά ο φακός που έχεις μεταβλητού διαφράγματος θα είναι και ζουμ.

 

Υ.Γ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, για τον θέμα με τη διάμετρο του διαφράγματος, αυτό είναι η θεωρία, στην πραγματικότητα και τι ισχύει μέσα σε ένα φακό μπορεί να είναι διαφορετικό. Σύμφωνα με τη θεωρία ένας φακός 24-105 μεταβλητού διαφράγματος 3,5-7.1 θα έχει στα 24mm διάμετρο 6,8mm και στα 105mm 14,7mm. Βέβαια στην πράξη παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα όπως ο μεγέθυνση  που δημιουργείται μεταξύ των κρυστάλλων του φακού και του διαφράγματος.
Για να μην βγαίνω πολύ Off topic εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ένα topic και όταν βρω χρόνο θα κάνω ένα wall of text.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Λογικά ο φακός που έχεις μεταβλητού διαφράγματος θα είναι και ζουμ.

Έχω ας πούμε τον Nikkor 105mm micro. Prime φακός. To 105mm είναι η (μοναδική) εστιακή απόσταση του φακού. Το διάφραγμά του μεταβάλλεται σε διάμετρο, διότι το f κυμαίνεται από f2.8 ως f32. Δε βλέπω πως η μεταβολή αυτή αλλάζει την εστιακή απόσταση. Ξέρω πως το f δεν είναι το απόλυτο αλλά το αντίστροφο του σχετικού διαφράγματος (relative aperture) αλλά με δεδομένη τη σταθερή διάμετρο του φακού δεν είναι δυνατό να αλλάξει το σχετικό διάφραγμα χωρίς να αλλάξει και το απόλυτο διάφραγμα.

Αυτά τα δύο μεγέθη είναι, όπως άλλωστε δείχνει και η εξίσωση, ένα γίνομενο δίχως νόημα για ένα φακό σταθερής εστιακής απόστασης. Γιατί το γινόμενο αυτό παραμένει σταθερό. Αλλάζεις το f-number; Θα αλλάξει και το απόλυτο διάφραγμα κατ΄ αντιστροφο τρόπο.

Ένας χρήσιμος ιδιωτικός διάλογος με τον φίλο @GQPhDFBI που ευγενικά θεώρησε ότι η περαιτέρω ανάλυση του θέματος θα οδηγούσε το νήμα offtopic, με βοήθησε να επαναδιατυπώσω το αρχικό ερώτημα με μεγαλύτερη σαφήνεια:

Έχουμε δύο φακούς: έναν 1500mm f10 και έναν 1000mm f5. Ποιός είναι καλύτερος για αστροφωτογραφία και γιατί; Είναι φανερό ότι ο 1000άρης συλλέγει περισσότερο φως (προφανώς, αφού είναι f5 με δεδομένο ότι οι φακοί έχουν το ίδιο image circle που μάλλον θα έχουν). Αλλά αρκεί αυτό από μόνο του για φωτογραφία βαθέως ουρανού; Δε γνωρίζω προσωπικά. Αλλά μου φαίνεται λογικό ένας φακός που έχει 50% παραπάνω εστιακή απόσταση να έχει κάποια πλεονεκτήματα από αυτή την άποψη και μόνο. Θα μεγεθύνει περισσότερο τα απομακρυσμένα αντικείμενα.

Τώρα, αν η μεγέθυνση αυτή μπορεί να εκφραστεί (κατοπτρικός ή άλλος φακός δε νομίζω ότι είναι σχετικό) ως γινόμενο του f number επί του effective aperture, τι ακριβώς μας νοιάζει; Τίποτα κατά τη γνώμη μου. Επειδή γνωρίζουμε ΗΔΗ ότι ο f5 είναι πιο φωτεινός του f10.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2023 στις 6:50 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Έχω ας πούμε τον Nikkor 105mm micro. Prime φακός. To 105mm είναι η (μοναδική) εστιακή απόσταση του φακού. Το διάφραγμά του μεταβάλλεται σε διάμετρο, διότι το f κυμαίνεται από f2.8 ως f32. Δε βλέπω πως η μεταβολή αυτή αλλάζει την εστιακή απόσταση. Ξέρω πως το f δεν είναι το απόλυτο αλλά το αντίστροφο του σχετικού διαφράγματος (relative aperture) αλλά με δεδομένη τη σταθερή διάμετρο του φακού δεν είναι δυνατό να αλλάξει το σχετικό διάφραγμα χωρίς να αλλάξει και το απόλυτο διάφραγμα.

Αυτά τα δύο μεγέθη είναι, όπως άλλωστε δείχνει και η εξίσωση, ένα γίνομενο δίχως νόημα για ένα φακό σταθερής εστιακής απόστασης. Γιατί το γινόμενο αυτό παραμένει σταθερό. Αλλάζεις το f-number; Θα αλλάξει και το απόλυτο διάφραγμα κατ΄ αντιστροφο τρόπο.

Ένας χρήσιμος ιδιωτικός διάλογος με τον φίλο @GQPhDFBI που ευγενικά θεώρησε ότι η περαιτέρω ανάλυση του θέματος θα οδηγούσε το νήμα offtopic, με βοήθησε να επαναδιατυπώσω το αρχικό ερώτημα με μεγαλύτερη σαφήνεια:

Έχουμε δύο φακούς: έναν 1500mm f10 και έναν 1000mm f5. Ποιός είναι καλύτερος για αστροφωτογραφία και γιατί; Είναι φανερό ότι ο 1000άρης συλλέγει περισσότερο φως (προφανώς, αφού είναι f5 με δεδομένο ότι οι φακοί έχουν το ίδιο image circle που μάλλον θα έχουν). Αλλά αρκεί αυτό από μόνο του για φωτογραφία βαθέως ουρανού; Δε γνωρίζω προσωπικά. Αλλά μου φαίνεται λογικό ένας φακός που έχει 50% παραπάνω εστιακή απόσταση να έχει κάποια πλεονεκτήματα από αυτή την άποψη και μόνο. Θα μεγεθύνει περισσότερο τα απομακρυσμένα αντικείμενα.

Τώρα, αν η μεγέθυνση αυτή μπορεί να εκφραστεί (κατοπτρικός ή άλλος φακός δε νομίζω ότι είναι σχετικό) ως γινόμενο του f number επί του effective aperture, τι ακριβώς μας νοιάζει; Τίποτα κατά τη γνώμη μου. Επειδή γνωρίζουμε ΗΔΗ ότι ο f5 είναι πιο φωτεινός του f10.

Παιζει ρολο τι θελεις να φωτογραφισεις.
Π.χ τωρα μπορεις να φωτογραφισεις τον κομητη με 1000mm f/5  (Α)
Μπορεις να τον φωτογραφισεις και με 500mm f/2.5 (Β)

Στο εναν θα εισαι πιο κοντα στον κομητη αλλα θα "γεμιζεις" φωτονια πιο αργα (Α)
Ενω στον (Β) θα εισαι πιο μακρια αλλα θα τραβας πληροφορια πιο γρηγορα.

Δεν μπορουμε να πουμε καποιος ειναι καλυτερος.
Ειναι σαν να συγκρινουμε αγωνιστικο αυτοκινητο με τρακτερ. Αλλη δουλεια το ενα αλλη το αλλο.

Παιδια υπενθυμιση, αποψε το βραδυ στις 20:00 ειμαστε λαηβ στο ΥΤ εγω με μερικά ακομα φιλαρακια αστροφωτογραφους.  


Θα μιλησουμε για τους κομητες καθώς επισης θα δειξουμε υλικο αστροφωτογραφίας απο εμας και οσους μας στειλουν το δικο τους υλικο*!
                                                                                                                 [email protected] 
*μπορειτε να μας στειλετε κ εσεις φωτογραφιες με κομητες μεσα, ειτε τον τωρινο ειτε καποιο παλαιοτερο, μαζι με ενα ονοματεπωνυμο, περιοχη & εξοπλισμο. Θατις παρουσιασουμε κ αυτες!

Επεξ/σία από spitonoikokurhs
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Παιζει ρολο τι θελεις να φωτογραφισεις.
Π.χ τωρα μπορεις να φωτογραφισεις τον κομητη με 1000mm f/5  (Α)
Μπορεις να τον φωτογραφισεις και με 500mm f/2.5 (Β)

Στο εναν θα εισαι πιο κοντα στον κομητη αλλα θα "γεμιζεις" φωτονια πιο αργα (Α)
Ενω στον (Β) θα εισαι πιο μακρια αλλα θα τραβας πληροφορια πιο γρηγορα.

Δεν μπορουμε να πουμε καποιος ειναι καλυτερος.
Ειναι σαν να συγκρινουμε αγωνιστικο αυτοκινητο με τρακτερ. Αλλη δουλεια το ενα αλλη το αλλο.

Παιδια υπενθυμιση, αποψε το βραδυ στις 20:00 ειμαστε λαηβ στο ΥΤ εγω με μερικά ακομα φιλαρακια αστροφωτογραφους.  


Θα μιλησουμε για τους κομητες καθώς επισης θα δειξουμε υλικο αστροφωτογραφίας απο εμας και οσους μας στειλουν το δικο τους υλικο*!
                                                                                                                 [email protected] 
*μπορειτε να μας στειλετε κ εσεις φωτογραφιες με κομητες μεσα, ειτε τον τωρινο ειτε καποιο παλαιοτερο, μαζι με ενα ονοματεπωνυμο, περιοχη & εξοπλισμο. Θατις παρουσιασουμε κ αυτες!

    Καλά έκανες και το θύμισες ....... 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 9:50 ΜΜ, spitonoikokurhs είπε

Οποτε βρίσκω ένα μικρό κενό θα προσπαθώ να γράφω μερικά πράγματακια κ να εμπλουτίζεται το νήμα!
Μου άρεσει μεν να βλεπω κ κόσμο να αλληλεπιδρά, με ερωτήσεις απορίες ή και δικές του λήψεις του νυχτερινού ουρανού ή και νυχτερινά τοπία!

Nεφέλωμα της λιμνοθάλασσας ή αλλιώς Messier 8!
Περίπου 3 ωρες χρόνος έκθεσης με ψυχώμενη αστροκάμερα και custom νευτώνιο εστιακης 1000mm (f/5)

2x lagoon - Copy.jpg

έχω μείνει με το στώμα ανοιχτό... φοβερή!!! Συγχαρητήρια!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

έχω μείνει με το στώμα ανοιχτό... φοβερή!!! Συγχαρητήρια!!!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ευχαριστώ πολυ @Yannis1976 !
 

20 ώρες πριν, babisskg είπε

Καλά έκανες και το θύμισες ....... 👍

Ελπιζω να σου αρεσε το stream @babisskg !

Για οσους δεν καταφεραν να το δουν, ημασταν ζωντανα χθες απο τις 20:00 μεχρι 9 κ κατι! Μιλησαμε για τους κομητες καθώς πως μπορει καποιος να τους φωτογραφίσει.
Επίσης κάναμε μια μινι παρουσίαση με φωτογραφίες διάφορων Ελλήνων αστροφωτογράφων.
Ο συνδεσμος ειναι διαθέσιμος εδώ (δεν χρειαζεται να εχετε εξειδικευμενες γνώσεις για να το παρακολουθήσετε)

Χμμ, τωρα που το σκέφτομαι, δεν έχω ανεβάσει εδώ φωτογραφία του κομήτη, C/2022 E3 ZTF.
 

C2022 E3 ZTF +stars sign.jpg

Επεξ/σία από spitonoikokurhs
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο θέμα. Τώρα το είδα.

Δυστυχώς (προσωπική άποψη) αυτό που απαιτεί η αστροφωτογρσφια σε κύριο βαθμο δεν είναι ούτε εξοπλισμός ούτε βενζίνη. Είναι η παρέα.

Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να ασχοληθώ τα τελευταία 2-3 χρόνια γιατί με συναρπάζει κ μόνο η ιδέα να βρεθώ σε ένα απομονωμένο σημείο κάτω από τα αστέρια. Αλλά δύσκολο να πείσεις κόσμο να ακολουθήσει (στην Ελλάδα της Τριάδας : καφέ ποτό τηλεόραση)

Οπότε το άφησα το χόμπι κ θα δώσω κ τον 10mm samyang που ευχα πάρει για αυτό κυρίως. Έμειναν 1-2 φορές δοκιμών σε νησιά (που βολεύουν) χωρίς καν κυρίως θέμα όπως στη φωτό που βάζω...μόνο πειραματισμοι να δούμε πως βγαίνει ο γαλαξίας κ τι ψάρια πιάνει ο φακός.

Το κακό είναι ότι σε πρόσφατη πεζοπορία βρήκα πολύ ωραίο θέμα κ σε απομακρυσμένο από φωτορύπανση σημειο...αλλά θα μείνει στις καλένδες.

 

1676379779260-01.jpeg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...