Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αστροφωτογραφία & γκαλερί αστροφωτογραφίας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Ωραίο θέμα. Τώρα το είδα.

Δυστυχώς (προσωπική άποψη) αυτό που απαιτεί η αστροφωτογρσφια σε κύριο βαθμο δεν είναι ούτε εξοπλισμός ούτε βενζίνη. Είναι η παρέα.

Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να ασχοληθώ τα τελευταία 2-3 χρόνια γιατί με συναρπάζει κ μόνο η ιδέα να βρεθώ σε ένα απομονωμένο σημείο κάτω από τα αστέρια. Αλλά δύσκολο να πείσεις κόσμο να ακολουθήσει (στην Ελλάδα της Τριάδας : καφέ ποτό τηλεόραση)

Οπότε το άφησα το χόμπι κ θα δώσω κ τον 10mm samyang που ευχα πάρει για αυτό κυρίως. Έμειναν 1-2 φορές δοκιμών σε νησιά (που βολεύουν) χωρίς καν κυρίως θέμα όπως στη φωτό που βάζω...μόνο πειραματισμοι να δούμε πως βγαίνει ο γαλαξίας κ τι ψάρια πιάνει ο φακός.

Το κακό είναι ότι σε πρόσφατη πεζοπορία βρήκα πολύ ωραίο θέμα κ σε απομακρυσμένο από φωτορύπανση σημειο...αλλά θα μείνει στις καλένδες.

 

1676379779260-01.jpeg

   Who dares ....... wins ......

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα μέρη μου όλα τα απομακρυσμένα από φωτορύπανση σημεία τα προτιμούν λύκοι - αρκούδες κι ορδές ατελείωτες απο αγριογούρουνα.

Εδώ πάω για πεζοπορίες στα ίδια μέρη μόνος μου ημερα και στον παραμικρό θόρυβο με λούζει κρύος ιδρώτας. Δεν μπορώ να διανοηθω καν πως θα είναι η εμπειρία να περπατήσω μέχρι ένα τέτοιο μέρος κ να μείνω εκεί για ώρες μόνος μου ενώ είναι νύχτα!

Όχι ευχαριστώ! 😂😂

Αν βρεθεί παρέα βάζω ευχαρίστως τις μπύρες.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sakis444 είπε

Ωραίο θέμα. Τώρα το είδα.

Δυστυχώς (προσωπική άποψη) αυτό που απαιτεί η αστροφωτογρσφια σε κύριο βαθμο δεν είναι ούτε εξοπλισμός ούτε βενζίνη. Είναι η παρέα.

Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να ασχοληθώ τα τελευταία 2-3 χρόνια γιατί με συναρπάζει κ μόνο η ιδέα να βρεθώ σε ένα απομονωμένο σημείο κάτω από τα αστέρια. Αλλά δύσκολο να πείσεις κόσμο να ακολουθήσει (στην Ελλάδα της Τριάδας : καφέ ποτό τηλεόραση)

Οπότε το άφησα το χόμπι κ θα δώσω κ τον 10mm samyang που ευχα πάρει για αυτό κυρίως. Έμειναν 1-2 φορές δοκιμών σε νησιά (που βολεύουν) χωρίς καν κυρίως θέμα όπως στη φωτό που βάζω...μόνο πειραματισμοι να δούμε πως βγαίνει ο γαλαξίας κ τι ψάρια πιάνει ο φακός.

Το κακό είναι ότι σε πρόσφατη πεζοπορία βρήκα πολύ ωραίο θέμα κ σε απομακρυσμένο από φωτορύπανση σημειο...αλλά θα μείνει στις καλένδες.

 

1676379779260-01.jpeg

Σε ποια περιοχή μένεις? Εχεις ψαχτεί να βρεις παρέα αλλους αστροφωτογράφους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakis444 είπε

Στα μέρη μου όλα τα απομακρυσμένα από φωτορύπανση σημεία τα προτιμούν λύκοι - αρκούδες κι ορδές ατελείωτες απο αγριογούρουνα.

Εδώ πάω για πεζοπορίες στα ίδια μέρη μόνος μου ημερα και στον παραμικρό θόρυβο με λούζει κρύος ιδρώτας. Δεν μπορώ να διανοηθω καν πως θα είναι η εμπειρία να περπατήσω μέχρι ένα τέτοιο μέρος κ να μείνω εκεί για ώρες μόνος μου ενώ είναι νύχτα!

Όχι ευχαριστώ! 😂😂

Αν βρεθεί παρέα βάζω ευχαρίστως τις μπύρες.....

     Για πόσες μπύρες μιλάμε ........ αυτά πρέπει να τα διευκρινίζουμε ....... 🤣🤣🤣 ....... και για τίποτε ψητό ........ δεν άκουσα να αναφέρεται κάτι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakis444 είπε

Στα μέρη μου όλα τα απομακρυσμένα από φωτορύπανση σημεία τα προτιμούν λύκοι - αρκούδες κι ορδές ατελείωτες απο αγριογούρουνα.

Εδώ πάω για πεζοπορίες στα ίδια μέρη μόνος μου ημερα και στον παραμικρό θόρυβο με λούζει κρύος ιδρώτας. Δεν μπορώ να διανοηθω καν πως θα είναι η εμπειρία να περπατήσω μέχρι ένα τέτοιο μέρος κ να μείνω εκεί για ώρες μόνος μου ενώ είναι νύχτα!

Όχι ευχαριστώ! 😂😂

Αν βρεθεί παρέα βάζω ευχαρίστως τις μπύρες.....

Να σου πω την αληθεια πιο πολυ με αγχωνει την μερα μην κανει το μπαμ κανενας κυνηγος παρά τη νυχτα με τα αγρια ζωα. 
Αλλα σιγουρα θελει παρεα, κ να πας σε καποια μερη πιο "πολιτισμενα". Δεν σου λεω μεσα στην πολη αλλα να μπεις να τσεκαρεις φωτορυπανση απο το δορυφορο κ να πας καπου αλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Να σου πω την αληθεια πιο πολυ με αγχωνει την μερα μην κανει το μπαμ κανενας κυνηγος παρά τη νυχτα με τα αγρια ζωα. 
Αλλα σιγουρα θελει παρεα, κ να πας σε καποια μερη πιο "πολιτισμενα". Δεν σου λεω μεσα στην πολη αλλα να μπεις να τσεκαρεις φωτορυπανση απο το δορυφορο κ να πας καπου αλλου.

    Εσείς ταβέρνα ψάχνετε ....... όχι να βγάλετε φωτογραφίες ...... καλά το μυρίστηκα από την αρχή ....... 🤣🤣🤣 ......... χώρια που με βάλατε σε ιδέες ............ να ανοίξω καμιά καντίνα σε καμιά βουνοκορφή ....... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τρίκαλα, Θεσσαλία. Για να φύγεις από τη φωτορύπανση του κάμπου κ των πολλών χωριών η μόνη επιλογή είναι να τρυπώσεις μέσα στην Πίνδο που αρχίζει διπλα στα δυτικά ή στα Χάσια στα βορειοανατολικά..

Θέλει παρέα. Ακόμα κ για να περάσει η ώρα κ να μην είσαι μόνος από τη στιγμη που θα πας μερα. 

Μπάμπη αν κάνεις το καλό με την ταβέρνα στην κορφή (ε να δεν είπαμε κι ότι μας χαλάει) θα μπορέσω να τραβήξω κ κανέναν. Αλλά μετά τις 11 θα έχει συσκότιση το μέρος! Συμφωνημένα;

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sakis444 είπε

 Τρίκαλα, Θεσσαλία. Για να φύγεις από τη φωτορύπανση του κάμπου κ των πολλών χωριών η μόνη επιλογή είναι να τρυπώσεις μέσα στην Πίνδο που αρχίζει διπλα στα δυτικά ή στα Χάσια στα βορειοανατολικά..

Θέλει παρέα. Ακόμα κ για να περάσει η ώρα κ να μην είσαι μόνος από τη στιγμη που θα πας μερα. 

Μπάμπη αν κάνεις το καλό με την ταβέρνα στην κορφή (ε να δεν είπαμε κι ότι μας χαλάει) θα μπορέσω να τραβήξω κ κανέναν. Αλλά μετά τις 11 θα έχει συσκότιση το μέρος! Συμφωνημένα;

 

 

 

     Πελατεία έτοιμη ......... τρίβω από τώρα τα χέρια μου ........ 🤣🤣🤣 ....... έτσι γεννιούνται οι σωστές ιδέες ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spitonoikokurhs είπε

Να το ονομάσετε το μαγαζί, G-αστρονομία

    Η ονομασία θα είναι θέμα δικό σας καθαρά ....... ότι πείτε αυτό θα γίνει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, οποιος θελει ας παρακολουθησει αυτο το ντοκιμαντέρ
Ειμαι σιγουρος θα αλλάξει το πως βλεπετε ορισμένα πράγματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το όμορφο θέμα που άνοιξε. Εγώ πάνω που άρχισα να ασχολούμαι απέκτησα 2 παιδάκια κ προς το παρόν χρόνος μηδέν. Είχα προλάβει να βγάλω κάποια πράγματα αλλά δεν το προχώρησα παραπέρα. Ίσως όταν μεγαλώσουν τα μικρά αν δείξουν κ αυτά ενδιαφέρον να γίνει κάτι καλύτερο. Έχω φτιάξει 3 βιντεο:

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως υπηρχε topic στο astrovox για συγκεντρωσεις εδω αττικη προς σουνιο απεναντι απο τον πατροκλο αλλα τα τελευταια 2 χρονια ισως λογω κορονοιου δεν υπηρξε καποια ενημερωση απο κανεναν... Επισης καποια παιδια πηγαιναν προς αγ. σωτηρα μετα την μανδρα οπως παμε για οινοη. Ειχα παει κ στα 2 σημεια, αρκετα καλα ειδικα για αττικη. Οπως ειπ και εγω πλεον δυσκολευομαι αν και ισως το κανονιζα αν γινοταν καμια μαζωξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Μπράβο για το όμορφο θέμα που άνοιξε. Εγώ πάνω που άρχισα να ασχολούμαι απέκτησα 2 παιδάκια κ προς το παρόν χρόνος μηδέν. Είχα προλάβει να βγάλω κάποια πράγματα αλλά δεν το προχώρησα παραπέρα. Ίσως όταν μεγαλώσουν τα μικρά αν δείξουν κ αυτά ενδιαφέρον να γίνει κάτι καλύτερο. Έχω φτιάξει 3 βιντεο:

 

Πολύ όμορφα βιντεο! Μπράβο!
Θέλει χρόνο ναι, μελέτη, προετοιμασία, χρόνο. Αν έχεις κ δουλεια κ παιδιά σίγουρα ζορίζει.
Αλλα λύσεις βρίσκονται.
 

 

24 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Η αληθεια ειναι πως υπηρχε topic στο astrovox για συγκεντρωσεις εδω αττικη προς σουνιο απεναντι απο τον πατροκλο αλλα τα τελευταια 2 χρονια ισως λογω κορονοιου δεν υπηρξε καποια ενημερωση απο κανεναν... Επισης καποια παιδια πηγαιναν προς αγ. σωτηρα μετα την μανδρα οπως παμε για οινοη. Ειχα παει κ στα 2 σημεια, αρκετα καλα ειδικα για αττικη. Οπως ειπ και εγω πλεον δυσκολευομαι αν και ισως το κανονιζα αν γινοταν καμια μαζωξη....

Εγω προσωπικά αν και δεν είμαι στην Αθήνα, τυγχάνει κ είμαι σε γκρουπ αστροπαρατηρητών-αστροφωτογράφων που κάνουν συνάξεις, είτε αστρονομικής φύσεως είτε για μπύρες κτλ.
Τα παιδιά είναι απο όλη την Αθήνα, απο Λούτσα μέχρι και Ιλιον. Και φυσικά είναι όλοι ένας κ ένας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, spitonoikokurhs είπε

Πολύ όμορφα βιντεο! Μπράβο!
Θέλει χρόνο ναι, μελέτη, προετοιμασία, χρόνο. Αν έχεις κ δουλεια κ παιδιά σίγουρα ζορίζει.
Αλλα λύσεις βρίσκονται.
 

 

Εγω προσωπικά αν και δεν είμαι στην Αθήνα, τυγχάνει κ είμαι σε γκρουπ αστροπαρατηρητών-αστροφωτογράφων που κάνουν συνάξεις, είτε αστρονομικής φύσεως είτε για μπύρες κτλ.
Τα παιδιά είναι απο όλη την Αθήνα, απο Λούτσα μέχρι και Ιλιον. Και φυσικά είναι όλοι ένας κ ένας!

Λυση ναι υπαρχει, αλλαζεις εστω προσωρινα χομπι, παλευω με drone απο το 2019 χαχα. Το καλο με τα τηλεσκοπια ειναι οτι δεν χανουν την αξια τους ευκολα καθως επισης και την ποιοτητα τους. Δλδ παιρνεις ενα τηλεσκοπιο με μια καλη βαση και για αρκετα χρονια δεν θα βγει κατι καλυτερο, ειδικα απο αποψη οπτικων. Ενα καλο τηλεσκοπιο του 90 ειναι ακομα ενα καλο τηλεσκοπιο και σημερα. Τωρα αν βαλεις μεσα καμερες κλπ εκει αλλαζει το θεμα ναι...

Απο ποια περιοχη εισαι? Εγω δυστυχως περα απο εδω τριγυρω νομο αττικης δεν εχω καταφερει να δω μεσα απο προσοφθαλμιο... Εκτος απο ενα καλοκαιρι που ειχα τα ειχα παρει μαζι μου μυτιληνη, αλλα ηταν η 1η χρονια που ασχολιομουν και ετσι σαν απειρος δεν καταφερα να αξιοποιησω αυτη την αποδραση....

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...