Προς το περιεχόμενο

Το Disney+ ανακοινώνει για πρώτη φορά την απώλεια 2,4 εκατ. συνδρομητών ενώ σχεδιάζει την απόλυση 7 χιλιάδων εργαζομένων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/2/2023 στις 7:43 ΜΜ, Gk2016 είπε

Όμως, όταν βλέπω, βλέπουμε όλοι μας, χιλιάδες απολύσεις από εταιρείες που μεγαλούργησαν, δημιούργησαν όνειρα και προσμονές σε κόσμο (σ.σ. τους νυν "άνεργους") που μετά (σ.σ. τώρα) τους πετάνε ως λεμονόκουπες

Αυτο με τις απολυσεις εδω στην Ελλαδα πρεπει να το διευκρινισουμε λιγο επειδη πολυς κοσμος που δεν εχει βγει περα απο τα συνορα τα εχει μπερδεμενα στο μυαλο του.

Η απολυση στην Ευρωπη/Αμερικη δεν ειναι κατι τρομερο επειδη την αλλη ημερα οποιος θελει βρισκει δουλεια αλλου. Ειδικα προσωπικο που εργαζοταν π.χ στην disney, στην microsoft, στην google, μπορει να δουλεψει κυριολεκτικα παντου, την επομενη ημερα. 

Αυτα τα "μας πεταξανε σαν λεμονοκουπες" ειναι καταλοιπα του σοσιαλιστο/κομουνιστικου παρελθόντος της χωρας μας που περιμενες να σε διορισουν στο δημοσιο για να ζησεις, και η απολυση ηταν το τελος του κοσμο

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Αφού δεν σου αρέσουν αυτά που παράγουν, γιατί μπαίνεις στον κόπο να τα βλέπεις; Κοροϊδεύεις εμένα ή τον εαυτό σου τώρα;

 

Βλέπω μόνο ότι μου αρέσει. Και η αλήθεια είναι ότι πλέον σχεδόν τίποτα δεν υπάρχει. Εν πάσει περιπτώσει, κοστολογώ το προϊόν τους για 0 ευρώ και τόσο τους δίνω. Ούτε 1 λεπτό παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

Αυτο με τις απολυσεις εδω στην Ελλαδα πρεπει να το διευκρινισουμε λιγο

Δεν ειναι τρομερο (στην Αμερικη, οχι στην Ευρωπη) επειδη δεν εχεις κανενα δικαιωμα και κανενα προνομιο οποτε δεν χανεις τιποτα. Και στην Ελλαδα αν δουλευεις σε αυτες τις εταιριες βρισκεις την αλλη μερα δουλεια.

Το "μας πεταξανε σαν λεμονοκουπες" ειναι κλασικο Αμερικανικο, σημερα σ' εχω αναγκη, αυριο που δεν σ' εχω σε πεταω στο δρομο. Στην Ελλαδα και την Ευρωπη οπως θα ξερεις, αμα εχεις αρκετα χρονια δεν μπορουνε να σε πεταξουνε σα λεμονοκουπα, κι αν κανεις κατι χοντρο και σε διωξουνε, αυτα που επερνες δεν θα τα ξαναπαρεις, εξου και ειναι το τελος του κοσμου.

Τα κερδη της Disney ανεβαινουν παρεμπιπτόντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μούφα, να ναι καλά ο..φίλος μας το καλοκαίρι. Σίγουρα η συνδρομή δεν θα συνεχιστεί και μετά το πέρας.

Το έχω μόνο για να με κοιμίζει το family guy και το futurama.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απίστευτο γέλιο να διαβάζω απόψεις ότι το woke, δηλαδή η ορατότητα των διαφόρων μειονοτήτων, είναι η κυρία ευθύνη για ένα ουσιαστικά φυσιολογικό γεγονός στις streaming πλατφόρμες τη κούραση μετά την απότομη γιγάντωση του ίδιου του κοινού τους από το συνεχόμενο binge watching μετά την πανδημία…

Βάζω στοίχημα όπως τα ίδια λέγανε για το Netflix και τώρα λένε για το Disney+, τα ίδια θα λένε και για το Amazon Prime, HBO Max, Apple TV ακόμα και ANT+…

Κάποια στιγμή ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε και να καταλάβουμε πότε λέμε την άποψη μας που βασίζεται σε δεδομένα και γνώση και πότε προβάλουμε απλά τους φόβους μας ή τις επιθυμίες μας… 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Έχει απίστευτο γέλιο

Γελα οσο θες. Αυτες οι σειρες ειναι αντικειμενικα μαπα. Και ειναι επιτηδες μαπα. Το εχουν κανει ετσι για να διαιρουν τον κοσμο. Οι ιδιοι παιζουν και τις δυο πλευρες για να μην ανεβει ο σοσιαλισμος. Μολις δεν θα τους εχουν αναγκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Γελα οσο θες. Αυτες οι σειρες ειναι αντικειμενικα μαπα. Και ειναι επιτηδες μαπα. Το εχουν κανει ετσι για να διαιρουν τον κοσμο. Οι ιδιοι παιζουν και τις δυο πλευρες για να μην ανεβει ο σοσιαλισμος. Μολις δεν θα τους εχουν αναγκη...

Όταν λες, αυτές οι σειρές είναι μάπα, σε ποιες αναφέρεσαι? Ρωτάω γιατί αν αναφέρεσαι σε σειρές με συμπερίληψη/ορατότητα βλέπω συγκεκριμένους λογαριασμούς εδώ και ιδεολογικά ταγμένους ανθρώπους στην κοινωνία να παραπονιούνται συνέχεια ασχέτως αποτελέσματος… 

Τώρα για τις οικονομικό πολιτικές προεκτάσεις που ουσιαστικά προσπαθείς να δώσεις έμφαση, δεν θα συμμετέχω… όχι γιατί δεν έχω άποψη, αλλά γιατί έτσι ευτελίζεται ένα κοινωνικό θέμα πολύ σημαντικότερο από το οικονομικοπολιτικό μοντέλο που δεν σου αρέσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Όταν λες, αυτές οι σειρές είναι μάπα, σε ποιες αναφέρεσαι?

Για να δωσω μονο ενα παραδειγμα, το Rings of power, δεν βλεπεται, οποιος το κατακρινει, κατηγορειται για ρατσισμο. Κανεναν δεν εχω δει να ειναι straight up ρατσιστης (Και σε site που βριζεις και λες οτι θες, οχι εδω), τα εξαναγκαστικα στοιχεια που δεν ταιριαζουν και χαλανε το εργο, τα κυρηγματα και το αδικο guilt trip, τους ηθοποιους που αντικειμενικα δεν κανουν για το ρολο τους, τα δυο μετρα και δυο σταθμα, το reverse-racism, αυτα δεν αρεσουν στον κοσμο. Κανενας δεν ειπε οτι το brokeback mountain ή το As Good as It Gets ειναι κακες ταινιες, κανενας δεν ειπε να μην παιξει o Samuel Jackson το Nick Fury. Και δεν το ειπε κανενας γιατι δεν υπηρχαν ολα αυτα τα στοιχεια που προανεφερα και εμφανιστηκαν ξαφνικα.

Βεβαια δεν θα συμετασχεις, γιατι θα χασεις. Το τι μου αρεσει δεν θα το μαθει κανενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Για να δωσω μονο ενα παραδειγμα, το Rings of power, δεν βλεπεται, οποιος το κατακρινει, κατηγορειται για ρατσισμο. Κανεναν δεν εχω δει να ειναι straight up ρατσιστης (Και σε site που βριζεις και λες οτι θες, οχι εδω), τα εξαναγκαστικα στοιχεια που δεν ταιριαζουν και χαλανε το εργο, τα κυρηγματα και το αδικο guilt trip, τους ηθοποιους που αντικειμενικα δεν κανουν για το ρολο τους, τα δυο μετρα και δυο σταθμα, το reverse-racism, αυτα δεν αρεσουν στον κοσμο. Κανενας δεν ειπε οτι το brokeback mountain ή το As Good as It Gets ειναι κακες ταινιες, κανενας δεν ειπε να μην παιξει o Samuel Jackson το Nick Fury. Και δεν το ειπε κανενας γιατι δεν υπηρχαν ολα αυτα τα στοιχεια που προανεφερα και εμφανιστηκαν ξαφνικα.

Βεβαια δεν θα συμετασχεις, γιατι θα χασεις. Το τι μου αρεσει δεν θα το μαθει κανενας.

Το RoP φίλε μου δεν “βλέπετε” όχι γιατί έχει woke περιεχόμενο αλλά γιατί οι σεναριογράφοι δεν ξέρανε να γράψουν σωστά μια ιστορία…

Πραγματικά μπορείτε να ξεχωρίσετε γιατί μια σειρά/ταινία κλπ είναι κακή, μέτρια καλή ή αριστούργημα? Εδώ ακούσαμε την ίδια καραμέλα για το πρόσφατο 3ο επεισόδιο του TLoU, όπως είχαμε ακούσει για το Stranger Things, το Σεξουαλική Αγωγή, το The Sandman και δεκάδες άλλες καλές ή πολύ καλές  σειρές…

Αν θέλετε να μείνετε στο RoP και στο She Hulk, μείνετε… σαν επιχείρημα όμως για να κτυπήσετε την συμπερίληψη/ορατότητα δεν στέκει μιας και οι περισσότερες σειρές που κατηγορείτε για woke είναι αντικειμενικά πάνω του μετρίου…

Οπότε είτε το θέλεις είτε όχι, τα προβλήματα του Netflix και της Disney δεν είναι το go woke go broke αλλά άλλα σημαντικότερα θέματα όπως πχ πως θα συνεχίσεις να ικανοποιείς με κέρδη τα μεγαλοστελέχη μετά από μια αναπάντεχη πανδημία που διπλασίασε τα ποσοστά σου…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το RoP φίλε μου

Πες μου μια σκηνη που κατηγορηθηκε με straight up ρατσιστικη λογικη και αν ειναι αληθεια θα το παραδεχτω. Οταν ο κοσμος μιλαει για woke, αυτα τα τοξικα στοιχεια που περιεγραψα εννοει. Ακομα και ανθρωποι απο αυτες τις μειονοτητες δεν τους υποστηριζουν και δεν δεχονται να τους αντιπροσωπευουν γιατι ξερουν οτι ειναι βαλτοι. Δεν ειμαι με καποιους "εμεις", μαλλον εσυ εισαι. Το 7% και το 11% αντιπροσωπεύονται με 50% και πανω στην οθονη με εντολη της Disney, παραπανω απο γεναιοδωρα μπορω να πω. Oλοι με αυτα που ειπα εχουν προβλημα, εξαναγκαστικα στοιχεια που χαλανε το εργο, κυρηγματα, αδικο guilt tripping, δυο μετρα και δυο σταθμα, reverse-racism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...