Προς το περιεχόμενο

Masters of photography


anestis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ύστερα απο παρότρυνση σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα που θα μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφικό υλικό και βιογραφικά στοιχεία για μεγάλους Έλληνες και ξένους φωτογράφους . Ετσι θα μπορούμε να μαθαίνουμε απο τους πρωτοπόρους της φωτογραφίας και να εμπνεόμαστε απο αυτούς . Ωραίο θα ήταν να κάνουμε και κάποιο challenge και απο μια φωτογραφία ενός μεγάλου φωτογράφου να κάνουμε και εμείς μια 
Θα αρχίσω με  τον  Andre Kertesz και κάποιες απο τις φωτογραφίες του !!!!


André Kertész - Photographer's Biography & Art Works - Huxley-Parlour  Gallery
 

André Kertész - Inspiration From Masters Of Photography - 121Clicks.com

André Kertész | A Great Photographer Who Has Influenced Cartier-Bresson -  Fotor's Blog

Master Photographers: André Kertész, η ζωή και το έργο του | pttl.gr
 


ANDRÉ KERTÉSZ (1894-1985)

 

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

   Καλή επιτυχία στο καινούργιο νήμα , περιμένουμε αρκετά και ενδιαφέροντα που θα συμπληρώσουν τις γνώσεις.μας .

   Ευχαριστούμε πολύ !

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Καλή επιτυχία στο καινούργιο νήμα , περιμένουμε αρκετά και ενδιαφέροντα που θα συμπληρώσουν τις γνώσεις.μας .

   Ευχαριστούμε πολύ !

Να εισαι καλα σ ευχαριστώ για την παρότρυνση !!!! Θα χαρώ να συμμετέχετε  !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γίνει ήδη το αγαπημένο  μου θέμα!! Έχω πάρα πολλούς και πολλές αγαπημένες/ους φωτογράφους.

Επειδή έχω μια λατρεία στην ασπρόμαυρη φωτογραφία θα αναρτήσω για αρχή φωτογραφίες από έναν καλλιτέχνη ορόσημο για την Ελλάδα μας τον Γαλλοελβετό Frédéric Boissonnas 1858-1946 ο οποίος για 30 χρόνια (1900-1930)φωτογράφιζε τοπία και ανθρώπους από την Ελλάδα μας.

Έγινε ιδιαίτερα γνωστός για την φωτογραφική του τεχνική. Το έργο του, σε ό,τι αφορά τουλάχιστον την Ελλάδα, θεωρείται εν γένει «πρωτοποριακό αλλά και καθοριστικό για την εξέλιξη της ελληνικής φωτογραφίας κατά τον 20ό αιώνα».

Η ορθοχρωματική πλάκα, δική τους επινόηση (του ιδίου αλλά και του αδελφού του που ήταν χημικός ) έδινε βελτιωμένο φωτογραφικό αποτέλεσμα έτσι κατάφερε να αποστάσει και το πρώτο βραβείο της παγκόσμιας έκθεσης του Παρισίου αλλά και άλλες πολλές διακρίσεις.

 

(1914) Mount Olympus shepherds, Greece

Frédéric Boissonnas (1914) Mount Olympus shepherds, Greece

1911 Ομαλός στην Κρήτη

Frédéric Boissonnas (1911) Omalos villagers, Crete

Βοσκός κάτω από την Ακρόπολη 1903

Boissonnas2

Ο ίδιος ο φωτογράφος

002-ceb2oissonnas.jpg?w=570&h=438

 

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Έχει γίνει ήδη το αγαπημένο  μου θέμα!! Έχω πάρα πολλούς και πολλές αγαπημένες/ους φωτογράφους.

Επειδή έχω μια λατρεία στην ασπρόμαυρη φωτογραφία θα αναρτήσω για αρχή φωτογραφίες από έναν καλλιτέχνη ορόσιμο για την Ελλάδα μας τον Γαλλοελβετό Frédéric Boissonnas 1858-1946 ο οποίος για 30 χρόνια (1900-1930)φωτογράφιζε τοπία και ανθρώπους από την Ελλάδα μας.

Έγινε ιδιαίτερα γνωστός για την φωτογραφική του τεχνική. Το έργο του, σε ό,τι αφορά τουλάχιστον την Ελλάδα, θεωρείται εν γένει «πρωτοποριακό αλλά και καθοριστικό για την εξέλιξη της ελληνικής φωτογραφίας κατά τον 20ό αιώνα».

Η ορθοχρωματική πλάκα, δική τους επινόηση (του ιδίου αλλά και του αδελφού του που ήταν χημικός ) έδινε βελτιωμένο φωτογραφικό αποτέλεσμα έτσι κατάφερε να αποστάσει και το πρώτο βραβείο της παγκόσμιας έκθεσης του Παρισίου αλλά και άλλες πολλές διακρίσεις.

 

(1914) Mount Olympus shepherds, Greece

Frédéric Boissonnas (1914) Mount Olympus shepherds, Greece

1911 Ομαλός στην Κρήτη

Frédéric Boissonnas (1911) Omalos villagers, Crete

Βοσκός κάτω από την Ακρόπολη 1903

Boissonnas2

Ο ίδιος ο φωτογράφος

002-ceb2oissonnas.jpg?w=570&h=438

 

πριν απο λίγο ήμουν στην έκθεση που έκανε το μουσείο φωτογραφίας της Θεσσαλονίκης και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα !!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Να εισαι καλα σ ευχαριστώ για την παρότρυνση !!!! Θα χαρώ να συμμετέχετε  !!!

 

   Η παρότρυνση ήταν για άλλον βέβαια , όμως υπάρχει ακόμη θεματολογία για όποιον ενδιαφέρεται να προσθέσει στο κομμάτι της φωτογραφίας γενικά . 

  Χαίρομαι ιδιαίτερα πάντως και το λέω με ειλικρίνεια , για την είσοδο γυναικών στα νήματα εδώ μέσα . Μακάρι να προστεθούν κι' άλλες γυναίκες φωτογράφοι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anestis1975 είπε

πριν απο λίγο ήμουν στην έκθεση που έκανε το μουσείο φωτογραφίας της Θεσσαλονίκης και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα !!!!!

Στην Θεσσαλονίκη είστε γενικά πολύ τυχεροί από όλες τις απόψεις!

Ευχαριστούμε για το θέμα αυτό, γιατί πρόκειται να γίνει πηγή έμπνευσης για πολλούς νέους και παλαιότερους φωτογράφους. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ από που ξεκίνησε η Τέχνη της Φωτογραφίας. Κάποιες φορές το αποτέλεσμα παλαιών φωτογραφιών είναι τα σημερινά εφέ που θέλουμε να δημιουργήσουμε. Βέβαια για εκείνους τους φωτογράφους δεν χρειαζόταν και ιδιαίτερη επεξεργασία.

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

Χαίρομαι ιδιαίτερα πάντως και το λέω με ειλικρίνεια , για την είσοδο γυναικών στα νήματα εδώ μέσα . Μακάρι να προστεθούν κι' άλλες γυναίκες φωτογράφοι

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τα όμορφες φωτογραφίες σας. Ευελπιστώ να κάνω καλύτερες λήψεις κι εγώ στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Ωραίο θα ήταν να κάνουμε και κάποιο challenge

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τόσο υπερήφανη για το αποτέλεσμα του challenge χαχα άλλη ωραία ιδέα και αυτή !!

20230212_213830.jpg

το πιρούνι πάντως είναι vintage lol

Xμμ σε λάθος γωνία το έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τόσο υπερήφανη για το αποτέλεσμα του challenge χαχα άλλη ωραία ιδέα και αυτή !!

20230212_213830.jpg

το πιρούνι πάντως είναι vintage lol

Xμμ σε λάθος γωνία το έχω βάλει.

    Ένα challenge με εκπαιδευτικό χαρακτήρα δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα . Το σημαντικό πιστεύω πως είναι να εξοικειωθεί κανείς με την τεχνική / τεχνικές της πρωτότυπης λήψης . 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ένα challenge με εκπαιδευτικό χαρακτήρα δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα . Το σημαντικό πιστεύω πως είναι να εξοικειωθεί κανείς με την τεχνική / τεχνικές της πρωτότυπης λήψης . 

   

Θα έχει ενδιαφέρον να προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε διάσημες φωτογραφίες... Αλλά δεν είναι και απαιτείτο να τις κάνουμε και ίδιες μπορούμε απλά να κάνουμε μια φωτογραφία που να μοιάζει αλλά να έχει και την δική μας μάτια και άποψη 

20 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τόσο υπερήφανη για το αποτέλεσμα του challenge χαχα άλλη ωραία ιδέα και αυτή !!

20230212_213830.jpg

το πιρούνι πάντως είναι vintage lol

Xμμ σε λάθος γωνία το έχω βάλει.

Μια χαρά είναι το ζητούμενο δεν είναι να την κάνουμε ίδια (θα είναι σχεδόν  ακατόρθωτο) αλλά να έχει και την δική μας μάτια !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

“I became an artist simply by taking pictures. My career in photography is based on instinct, trial and error.” αυτά είπε η ταλαντούχα Barbara Cole 1953 Τορόντο του Καναδάς.

Είναι γνωστή για τις φωτογραφίες της που παίζουν με την ανθρώπινη σκιά καθώς και αυτές μέσα στο νερό. Την ανακάλυψα σχετικά αργά πριν μερικές ημέρες.

Blue Bow, Shadow Dancing Series

2018

Barbara Cole, Blue Bow, Shadow Dancing Series, 2018
 

Ivonna Seated, Shadow Dancing Series

2022

https://s3.amazonaws.com/holdenluntz.com/wp-content/uploads/20220629174355/Barbara-Cole-Yvonne-Seated-600x474.jpg

 

Shadow Dancing, Shadow Dancing Series

2022

https://s3.amazonaws.com/holdenluntz.com/wp-content/uploads/20220328190431/Shadow-Dancing.jpg

 

 

https://s3.amazonaws.com/holdenluntz.com/wp-content/uploads/20221107194031/ELLA.jpg

2019 αυτή μοιάζει σαν πίνακας ζωγραφικής!

https://s3.amazonaws.com/holdenluntz.com/wp-content/uploads/20220712200756/Barbara-Cole-Essence-Surfacing-2019.jpg

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anestis1975 είπε

μια του Κερτέζ και μια δικία μου ίδιες δεν ειναι αλλα έχουν πολλά κοινά σημεία !!

Είναι τέλεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alfred Stieglitz: Ο πρωτοπόρος που επέβαλε τη φωτογραφία ως μορφή τέχνης ισάξια με τις άλλες


 «Κατά τη γνώμη μου, το πιο δύσκολο ζήτημα στη φωτογραφία είναι να μάθει κανείς να βλέπει. Όλα τα άλλα είναι σχετικώς απλά, και ο άνθρωπος μπορεί να μάθει να βλέπει μόνο μέσω της σύγκρισης, μέσω της αντιδιαστολής. Αυτή είναι η μεγαλύτερη προσπάθεια που μπορεί να καταβάλει ένας καλλιτέχνης»

Ο Αμερικανός Alfred Stieglitz γεννήθηκε το 1864 στο Hoboken του New Jersey των ΗΠΑ, από γονείς γερμανοεβραϊκής καταγωγής.
Θεωρείται ένας από τους πρωτοπόρους δημιουργούς και υποστηρικτές της λεγόμενης «μοντέρνας φωτογραφίας», όχι μόνο επειδή ήταν και ο ίδιος φωτογράφος, αλλά περισσότερο γιατί είχε τις ιδιότητες του εκδότη, του συγγραφέα και του γκαλερίστα παράλληλα.

Ο Stieglitz μετακόμισε με την οικογένειά του στο Μανχάταν της Νέας Υόρκης το 1871 και στη Γερμανία το 1881. Εγγεγραμμένος από το 1882 ως φοιτητής μηχανολογίας στο Technische Hochschule (Τεχνικό Λύκειο) στο Βερολίνο, ήρθε σε επαφή για πρώτη φορά με τη φωτογραφία, όταν πήρε ένα μάθημα φωτοχημείας το 1883.

Σημεία – σταθμοί στη σταδιοδρομία του ήταν η ίδρυση τόσο του φωτογραφικού περιοδικού «Camera Work» όσο και του εκθεσιακού χώρου «291» στη Νέα Υόρκη στις αρχές του 1900.

Ο Stieglitz αγωνίστηκε σε όλη του τη ζωή για την αναγνώριση της φωτογραφίας ως μιας μορφής τέχνης ισάξιας με τις υπόλοιπες. Οι φωτογραφίες του Stieglitz καλύπτουν μια περίοδο 60 χρόνων. Στην αρχή και γοητευμένος από το νέο αυτό εκφραστικό μέσο, πειραματίστηκε πολύ χρησιμοποιώντας τη μηχανή του κάτω από βροχή, χιόνι ή με ελάχιστο φως τη νύχτα.

Φωτογραφίζει συστηματικά τη μετέπειτα γυναίκα του, Αμερικανίδα ζωγράφο, Georgia O’Keefe. Στα τελευταία χρόνια της ζωής του φωτογραφίζει και πάλι στα μέρη που είχε πατήσει ξανά έπειτα από πολλά χρόνια σπουδών, φωτογραφίζοντας τους δρόμους, τα κτήρια και τα πρόσωπα της Νέας Υόρκης.

Ο Alfred Stieglitz, μέσω των φωτογραφιών του, απορρίπτει τις αισθητικές υπερβολές του Πικτοριαλισμού και είναι υπέρ της αρετουσάριστης (μη επεξεργασμένης) εικόνας. Για το λόγο αυτό, δεν χρησιμοποιεί οπτικές τεχνικές και ειδικά εφέ. Επιλέγει να παρουσιάσει με αμεσότητα το θέμα, στηριζόμενος στη διαύγεια και στην απόδοση των λεπτομερειών.

Ο Άλφρεντ Στίγκλιτζ (1 Ιανουαρίου 1864 – 13 Ιουλίου 1946) υπήρξε επαναστατικός καλλιτέχνης, πρωτοποριακός φωτογράφος, ένας πραγματικός ηγέτης στην καλλιτεχνική μεταμόρφωση και αλλαγή. Αναμφισβήτητα βοήθησε πολύ τη φωτογραφία και ήταν ένας από τους καθοριστικούς παράγοντες ώστε η φωτογραφία να αρχίζει να αποκτά και μια ανώτερη καλλιτεχνική υπόσταση.

Θεωρείται ένας πραγματικός γίγαντας του αμερικανικού μοντερνισμού, ο οποίος εισήγαγε με την τέχνη του τα εντυπωσιακά πλάνα του ασπρόμαυρου περιβάλλοντος με τις τρομερές φωτοσκιάσεις αλλά και τις τεχνολογικά πρωτοποριακές εκτυπώσεις με πλατίνα, παλλάδιο και ασημένια ζελατίνη. Σε ολόκληρο το σπουδαίο έργο του συναντάμε εντυπωσιακά παραδείγματα εικόνων και εκτυπώσεων.

Το Μουσείο Καλών Τεχνών (MFA), στη Βοστόνη, με μια εξαιρετική έκθεση «Alfred Stieglitz and Modern America» από 36 συνολικά φωτογραφίες του -που όλες ανήκουν στο μουσείο- το 2017 τίμησε το έργο αυτού του μεγάλου ιμπρεσάριου της φωτογραφίας.

Παρουσιάζονται απόψεις της πόλης της Νέας Υόρκης, καθώς και προσωπογραφίες και τοπία που τράβηξε ο καλλιτέχνης στο σπίτι της οικογένειάς του στη λίμνη George.

Πολλές από τις φωτογραφίες του δωρήθηκαν από τον ίδιο στο μεγάλο μουσείο της Βοστόνης το 1924, καθιστώντας το ένα από τα πρώτα μουσεία στις ΗΠΑ που τοποθέτησε στις συλλογές του τη φωτογραφία ως τέχνη.

Οι φωτογραφίες, πραγματικά έργα τέχνης, με τις απόψεις της Νέας Υόρκης, αποκαλύπτουν το ενδιαφέρον του καλλιτέχνη για την πόλη.
 

stieglitz-hb_33-1-43-1-29.jpg

stieglitz26c33cc15a1cbadfc57334492416c1ee.jpg

stieglietz-restricted.jpg

 

stieglietz-estricted.jpg

stieglitz-unnamed.jpg

πηγή: https://www.catisart.gr/alfred-stieglitz-o-fotografos-igetis-tis-kallitechnikis-metamorfosis-kai-tis-allagis/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δείχνει την αξία φωτογραφιών που σήμερα αποκαλούνται snapshots. Ειδικά πολλές δεκαετίες μετά. Αρκεί να είναι τεχνικά άρτιες. Χωρίς να χρειάζεται να έχουν συγχρονιστεί με ήλιο , σελήνη , εκλείψεις , ουράνια σώματα , αεροπλάνα , συγκεκριμένα γεγονότα κτλ . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...