Προς το περιεχόμενο

Στο νέο trailer του "The Flash" τα βλέπουμε όλα διπλά


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Ήταν για να δείξουν οτι ειναι πατριώτης , ηθελε να πάει στο πόλεμο για τη χώρα του και δε μπορούσε..

Οπως ειχε πει ο Fury,”they needed the boost”..

Ετσι ειναι γραμμένος ο χαρακτήρας , απο παντα και με τον πατέρα του , και απο άποψης χαρακτήρα:

robert downey jr genius GIF
 

Γτ ειναι γραμμένοι ετσι , άρα προϋπήρχαν 

..ενώ δε μπορούμε να πούμε το ιδιο σε όλες της αλλαγές με το στανιο που γίνονται στα σενάρια και σε χαρακτήρες μονο και μονο για virtue & Twitter points..

 

Καλο θα ήταν να ξέρουμε τι λέμε προτού προβαινουμε σε γενικότητες..

Άρα μόλις παραδέχτηκες ότι ουσιαστικά λειτουργείς με δυο μέτρα και δυο σταθμά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η δικαιολογία προϋπήρχαν δεν στέκει στα θέμα που συζητάμε…

31 λεπτά πριν, torgar είπε

Man το 1ο Captain America και Iron Man ηταν ταινιες δρασης. Τα Eternals και Black Panther, Mrs Marvel (σειρα) οχι. Επισης αν το σκεπτικο ηταν τοσο πετυχημενο στις 2 ταινιες που αναφερεις το μοτιβο θα παρεμενε ιδιο αντιθετα ομως η δραση μεγαλωσε και στα 2 αυτα franchise. Οι αναφορες που κανεις ειναι μερος της γεννησης του χαρακτηρα και της διαμορφωσης του. Στη συνεχεια λιγο πολυ με οτι ο Χ χαρακτηρας εξελισεται και δειχνει τι μπορει πανω κατω να κανει. Στο Eternals εχεις χαρακτηρες 6-10.000 ετων που κλαινε γιατι ο μπαμπας τους την ειπε καποτε και αυτο γινεται για ολη τη διαρκεια της ταινιας. Η δραση ειναι λιγη και ο villain πραγματικα ανυπαρκτος δηλαδη εδω ειχαμε χρονο για "ψαγμενα" νοηματα αλλα οχι για οτιδηποτε αλλο; Στο Black Panther (αναφερομαι στη νεα ταινια) ολοι οι ανδρες ειναι κακοι ή στοκοι ενω στο μεγαλυτερο μερος το κυριο ρολο των εχουν οι γυναικες. Δεν με απασχολει αν παιζουν καλα ή οχι γιατι ειναι υποκειμενικο. Υστερει ομως σαν ταινια σε σχεση με το προηγουμενο (που ηταν μετριοτατο) στον τομεα της δρασης και εστιαζει σε τι ακριβως; Το να μου αναφερεις και εσυ αλλα και οποιοσδηποτε για τα δικαιωματα μαυρων, ασιατων, τρανς και την αποδοχη τους στο σημερα ειναι πολυ ωραιο αλλα δε καταλαβαινω που βρισκει εφαρμογη σε μια action hero ταινια. Παρομοιο μοτιβο υπαρχει στο Star Trek Discovery που μετραει ηδη 5-6 σαιζον και μπορεις να το συγκρινεις οποτε θελεις με το κατα 30 χρονια σχεδον παλιοτερο Next Generation. Και ναι ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για ταση των σεναριογραφων/παραγωγων να προσεγγισουν μεγαλυτερο κοινο και στη τελικη καλα κανουν αλλα οταν αυτο ειναι σε βαρος ολων των στοιχειων που εκαναν αυτα τα φιλμ πετυχημενα τοτε πιο ακριβως το οφελος; 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέω και δυστυχώς πιο απλά δεν μπορώ να το διατυπώσω…

Πως γίνεται να τα ονομάζεις woke και να σε ενοχλούν όταν υπάρχει συμπερίληψη ενώ μέχρι τώρα τα ίδια κλισέ με άνδρες πρωταγωνιστές δεν σε ενοχλούσαν?

Το να μου έλεγες ότι η ταινία είναι κακή λόγο σεναρίου το καταλαβαίνω, το να μου έλεγες ότι εσένα δεν είναι του γούστου σου επίσης, η τόση επιμονή στο woke είναι που με βάζει σε σκέψεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άρα μόλις παραδέχτηκες ότι ουσιαστικά λειτουργείς με δυο μέτρα και δυο σταθμά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η δικαιολογία προϋπήρχαν δεν στέκει στα θέμα που συζητάμε…

Οπως παντα , βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα , και δεν καταλαβαίνεις κιόλας … Εννοείται πως ενας χαρακτήρας αφού ειναι ετσι γραμμένος δεν υπάρχουν ούτε μέτρα ούτε σταθμά ούτε καλάθια γτ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ..

 

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

η τόση επιμονή στο woke είναι που με βάζει σε σκέψεις

Ειναι woke γτ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ Ο,ΤΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΤΛ ΚΤΛ

..δε μπορω να στο σπάσω αλλο σε κέρματα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Οπως παντα , βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα , και δεν καταλαβαίνεις κιόλας … Εννοείται πως ενας χαρακτήρας αφού ειναι ετσι γραμμένος δεν υπάρχουν ούτε μέτρα ούτε σταθμά ούτε καλάθια γτ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ..

 

Ειναι woke γτ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ Ο,ΤΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΤΛ ΚΤΛ

..δε μπορω να στο σπάσω αλλο σε κέρματα…


Το ποιος βγάζει συμπεράσματα φαίνεται μιας και δεν έχεις καταλάβει τι συζητάμε με το φίλο torgar, φίλε μου…

Για να καταλάβω όμως,  δεν σε ενοχλεί ένας χαρακτήρας που μπορεί να είναι κακογραμμένος απλά επειδή προϋπάρχει αλλά σε ενοχλεί ένας χαρακτήρας επειδή τον άλλαξαν και τον κάνανε μαύρο ή gay…

(Να σου θυμίσω ότι στα τέλη της δεκαετίας του 80 - αρχές 90, τα ίδια διαβάζαμε για την αλλαγή των κεντρικών χαρακτήρων στα κόμιξ της Marvel πχ τον Stark με τον Rhodes… σήμερα φαίνεται τόσο αναχρονιστικό όλο αυτό το πράγμα που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνεχίζεται να τα αναπαράγετε)

Ξανά λέω γιατί κανείς τα στραβά μάτια και διαβάζεις ότι σε συμφέρει, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν καλά και κακά σενάρια το woke δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα τους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξανά λέω γιατί κανείς τα στραβά μάτια και διαβάζεις ότι σε συμφέρει, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν καλά και κακά σενάρια το woke δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα τους…

Στραβά μάτια δε κάνω πουθενά..Τα εχουμε ξαναπεί πάμπολλες φορές:οταν το σενάριο ειναι κακό λόγω διαστρέβλωσης χαρακτήρων για να περαστούν μυνηματα που δεν έχουν σχέση με την ιστορία τότε,θες δε θες ειναι woke..

36 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να σου θυμίσω ότι στα τέλη της δεκαετίας του 80 - αρχές 90, τα ίδια διαβάζαμε για την αλλαγή των κεντρικών χαρακτήρων στα κόμιξ της Marvel πχ τον Stark με τον Rhodes… σήμερα φαίνεται τόσο αναχρονιστικό όλο αυτό το πράγμα που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνεχίζεται να τα αναπαράγετε

 Φιλε μου ο Rhodes ήταν και ειναι ο Warmachine ποτε δεν αντικατέστησε τον Ironman , εκτός απο κατι λίγα τεύχη στην earth 616,οπου ο ιδιος ο Τονυ του δώσε τη στολη του..

Βεβαια,θα ηθελα να δω και αυτα που και καλα «διάβαζες» για τότε ..

Οπως λενε κ τα παιδια δλδ 

pics or it didn’t happen 

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

σήμερα φαίνεται τόσο αναχρονιστικό όλο αυτό το πράγμα που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνεχίζεται να τα αναπαράγετε

Αναπαράγετε γτ δημιουργείται κατα κόρον ψεύτικος ντόρος απο τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής και τσιμπάνε οι virtue signaling warriors και γίνεται όλος αυτός ο ντόρος και κουραφέξαλα..

Πηγαινε άσουμε και δες το Βελμα απο HBO και έλα να μου πεις ξανά γτ αναπαράγετε η φαση 

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Στραβά μάτια δε κάνω πουθενά..Τα εχουμε ξαναπεί πάμπολλες φορές:οταν το σενάριο ειναι κακό λόγω διαστρέβλωσης χαρακτήρων για να περαστούν μυνηματα που δεν έχουν σχέση με την ιστορία τότε,θες δε θες ειναι woke..

 

Δηλαδή όταν το σενάριο είναι καλό πάρα τη διαστρέβλωση χαρακτήρων για να περαστούν μηνύματα που δεν έχουν σχέση με την ιστορία τότε, δεν είναι woke?

Και στην τελική βρε παιδιά, τι είναι woke?

Ρωτάω γιατί εκτός του ότι ο κάθε ένας δίνει και διαφορετικό ορισμό, υπάρχουν άτομα που την μια σου λένε έτσι και την άλλη γιουβέτσι, ανάλογα με το πόσο έχεις όρεξη να τους “στριμώξεις”… Το μόνο κοινό σημείο σε όλους είναι η αντίδραση σε οτιδήποτε είναι μη όμοιο με αυτούς…

ΥΓ: για να καταλάβεις τον παραλογισμό, είμαστε μια χαρά με τον Stark που είναι ένα πρότυπο ανδρός παλαιότερες δεκαετιών (playboy, γυναικάς, απόλυτος, αλκοολικός κλπ) μόνο και μόνο γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του, αλλά βγάζουνε αφρούς όταν κάνει κάτι αντίστοιχο μια γυναίκα, ένας μαύρος ή ένας gay… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δηλαδή όταν το σενάριο είναι καλό πάρα τη διαστρέβλωση χαρακτήρων για να περαστούν μηνύματα που δεν έχουν σχέση με την ιστορία τότε, δεν είναι woke?

Ποιος ξέρει ? Δεν ειναι ποτε καλο…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αδιέξοδο, πάρε την βοήθεια του κοινού… 🙂

Για δώσε ενα παράδειγμα εσυ δλδ που ξέρεις 

 

Καταλαβα….απορία ψαλτου , φατσούλα !

 

..τα γνωστά δλδ 

thumbs up ,5 stars 

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

Αναπαράγετε γτ δημιουργείται κατα κόρον ψεύτικος ντόρος απο τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής και τσιμπάνε οι virtue signaling warriors και γίνεται όλος αυτός ο ντόρος και κουραφέξαλα..

Πηγαινε άσουμε και δες το Βελμα απο HBO και έλα να μου πεις ξανά γτ αναπαράγετε η φαση 

Επειδή τώρα είδα την προσθήκη… 

Πραγματικά το ότι κάθεσαι και βλέπεις το κάθε σκουπίδι, για να κάνεις λίστα  με τα χειρότερα που εμπεριέχουν συμπερίληψη/ορατότητα, να τα ονομάσεις woke και να αυτοαποδείξεις  ότι και καλά υπάρχει ατζέντα με ξεπερνάει…

Για να καταλάβεις, αυτοί που τσιμπάνε και αντιδράνε πρώτοι* είναι οι οπαδοί της woke συνομωσία, όλοι οι άλλοι, που και καλά ονομάζεις vsw, απλά σχολιάζουν αυτές τις τριτοκλασσάτες θεωρίες συνομωσίας μπας και τους κάνουν να καταλάβουν τι παίζει…
 

* γιατί ποτέ δεν είδα κανένα μέσο, θεατή, review ή site να βγαίνει και να ζητοκραυγάζει για το πόσο υπέροχη ήταν η σειρά ή η ταινία επειδή είχε μέσα δυναμικές γυναίκες, μαύρους, gay και αδύναμους άνδρες…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, AtiX είπε

αυτοί που τσιμπάνε και αντιδράνε πρώτοι* είναι οι οπαδοί της woke συνομωσία, όλοι οι άλλοι, που και καλά ονομάζεις vsw, απλά σχολιάζουν αυτές τις τριτοκλασσάτες θεωρίες συνομωσίας μπας και τους κάνουν να καταλάβουν τι παίζει

Οτι δλδ οι πραγματικοί φανς ειναι υπόλογοι για τη woke κουλτούρα πρώτη φορά το ακούω ,λολ, το τερματίσαμε και απόψε 🤣

52 λεπτά πριν, AtiX είπε

γιατί ποτέ δεν είδα κανένα μέσο, θεατή, review ή site να βγαίνει και να ζητοκραυγάζει για το πόσο υπέροχη ήταν η σειρά ή η ταινία επειδή είχε μέσα δυναμικές γυναίκες, μαύρους, gay και αδύναμους άνδρες…

Και πάλι,αυτο ειναι καθαρά δικό σου θεμα , το οτι δεν τα εχεις δει δεν πάει οτι δεν εχει βουίξει ο τόπος απο έμπιστα σαιτ και περσόνες που λενε οτι κυριολεκτικά η προσθήκη τέτοιων μέσων πραγματικά «έσωσε ζωές»

λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Οτι δλδ οι πραγματικοί φανς ειναι υπόλογοι για τη woke κουλτούρα πρώτη φορά το ακούω ,λολ, το τερματίσαμε και απόψε 🤣

Το ότι οι πραγματικοί φανς πρέπει να έχουν και άποψη και τον πρώτο λόγο για το δημιούργημα του οποιοδήποτε άλλου,  πρώτη φορά το ακούω, λολ, το τερματίσαμε και απόψε…

Όλοι οι άλλοι είναι vsw… 

8 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Και πάλι,αυτο ειναι καθαρά δικό σου θεμα , το οτι δεν τα εχεις δει δεν πάει οτι δεν εχει βουίξει ο τόπος απο έμπιστα σαιτ και περσόνες που λενε οτι κυριολεκτικά η προσθήκη τέτοιων μέσων πραγματικά «έσωσε ζωές»

λολ

εδώ μέσα πχ μόνο αυτό που περιγράφω γίνεται, το ίδιο και στα social, το ίδιο παντού…

ΥΓ: επειδή εδώ και αρκετά ποστ ήμαστε off το σταματάω εδώ, αν θέλεις όντως να το συζητήσουμε στείλε pm, αν θέλεις απλά να μου πας κόντρα, συνέχισε εδώ… 🙂 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ότι οι πραγματικοί φανς πρέπει να έχουν και άποψη και τον πρώτο λόγο για το δημιούργημα του οποιοδήποτε άλλου,  πρώτη φορά το ακούω, λολ, το τερματίσαμε και απόψε…

Τελος και από μένα , μόνο αυτό.ξανα.  :B61DB81D-402F-4599-90EE-713A11228260.jpeg.4fca1d3712b44767c72d81f97ef7e441.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, AtiX είπε

Άρα μόλις παραδέχτηκες ότι ουσιαστικά λειτουργείς με δυο μέτρα και δυο σταθμά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η δικαιολογία προϋπήρχαν δεν στέκει στα θέμα που συζητάμε…

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέω και δυστυχώς πιο απλά δεν μπορώ να το διατυπώσω…

Πως γίνεται να τα ονομάζεις woke και να σε ενοχλούν όταν υπάρχει συμπερίληψη ενώ μέχρι τώρα τα ίδια κλισέ με άνδρες πρωταγωνιστές δεν σε ενοχλούσαν?

Το να μου έλεγες ότι η ταινία είναι κακή λόγο σεναρίου το καταλαβαίνω, το να μου έλεγες ότι εσένα δεν είναι του γούστου σου επίσης, η τόση επιμονή στο woke είναι που με βάζει σε σκέψεις…

Μου αναφερεις δηλ τι ακριβως; Πως καθε story εχει στη βαση κλισε/στερεοτυπα; Μα αυτο ισχυει για οτιδηποτε καλλιτεχνικο απο ζωγραφικη, γλυπτικη, μουσικη, λογοτεχνια και φυσικα το σινεμα. Το προβλημα μου πχ δε θα ηταν αν φαινονταν στοκοι οι αντρες στο Black Panther και η ταινια κρατουσε το δυναμισμο και την αδρεναλινη ψηλα. Στα comics υπαρχουν ουκ ολιγα παραδειγματα γυνακειων ηρωων που κανουν ακριβως αυτο. Για χαρη ομως ¨μοντερνας" αισθητικης/αφηγησης η δραση μειωνεται πλεον και στη θεση της μπαινει κατι αλλο. Ο Captain America που αναφερες ειδικα στην 1η (μετρια και ανευρη κατα τη γνωμη μου) ταινια εξελιχθηκε στη συνεχεια σε κατι αρκετα πιο δυνατο στις επομενες. Οποτε ναι λοιπον περιμενω κατι αντιστοιχο ειδικα μετα τα Avengers, τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για τα Iron Man. Δεν ειναι ομως ολες οι ταινιες τις Marvel το ιδιο. Δες πχ τα 2 Hulk ειδικα το τελευταιο οπου δεν υπαρχουν "woke" στοιχεια αλλα η αφηγηση/σκηνοθεσια γινονται τοσο και καλα ποιητικες που στερουν τη δραση σε εναν απο τους πιο δυνατους και μαχητικους χαρακτηρες του Marvel universe και μαντεψε; Δεν ειχε συνεχεια το franchise μαλιστα δε θα με παραξενεψει να γινει reboot για τον απλουστατο λογο οτι δεν τραβηξε κοσμο. Να προσθεσω επισης πως στα Wolverine η τελευταια ταινια που ηταν τιγκα στα αργα σημεια ηταν κατα πολυ ανωτερη των προηγουμεων (γνωμη μου παντα) και ας εμφανιστηκε στη θεση του Hugh Jackman ενα 10χρονο κοριτσι. Αν στη θεση της Marvel ηταν το Star Wars universe τοτε θα περιμενα αναπτυξη χαρακτηρων και δραμα ως ενα σημειο και σιγουρα οχι εις βαρος των σκηνων μαχης με lightsabers, use the force, μαχες στο διαστημα, αλλα πλανητικα συστημα με αντιστοιχους κινδυνους κτλ (στη τελικη λεγεται Star Wars οχι Star drama). Επισης δε καταλαβαινω ποια ακριβως αναπαραγωγη στερεοτυπων πρεπει να ειναι ακριβως αποδεκτη; Δηλ πιστευεις οτι δεν υπηρχε κοσμος που στραβωνε πχ με westerns, πολεμικες ταινιες, εποχης, κομωδιες και κοινωνικες; Ο Τιτανικος πχ δεν ειχε κλισε; Οι ταινιες του γερμανικου εξπρεσιονισμου δεν ειχαν; Ολα ειναι θεμα γουστου και κανεις δεν μπορει να ικανοποιει ολες τις αποψεις. Επισης μεχρι στιγμης δεν εχεις σχολιασει το πιο απλο. Οι ταινιες δρασεις του εδω που τα λεμε αυτη τη περιοδο πιο επιτυχημενου στουντιο (Disney) ειναι καλυτερες τωρα που εχουν αυτα τα "επιπλεον" στοιχεια στην αφηγηση ή οχι; Και μη παρεις μονο τη προσωπικη σου αποψη δες τι απηχηση εχουν στην πλειοψηφια, δεν εχω ιδεα για νουμερα και πολυ πιθανο να πεφτω εξω οποτε στη περιπτωση αυτη ειμαι λαθος

Επεξ/σία από torgar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, torgar είπε

Μου αναφερεις δηλ τι ακριβως; Πως καθε story εχει στη βαση κλισε/στερεοτυπα; Μα αυτο ισχυει για οτιδηποτε καλλιτεχνικο απο ζωγραφικη, γλυπτικη, μουσικη, λογοτεχνια και φυσικα το σινεμα. Το προβλημα μου πχ δε θα ηταν αν φαινονταν στοκοι οι αντρες στο Black Panther και η ταινια κρατουσε το δυναμισμο και την αδρεναλινη ψηλα. Στα comics υπαρχουν ουκ ολιγα παραδειγματα γυνακειων ηρωων που κανουν ακριβως αυτο. Για χαρη ομως ¨μοντερνας" αισθητικης/αφηγησης η δραση μειωνεται πλεον και στη θεση της μπαινει κατι αλλο. Ο Captain America που αναφερες ειδικα στην 1η (μετρια και ανευρη κατα τη γνωμη μου) ταινια εξελιχθηκε στη συνεχεια σε κατι αρκετα πιο δυνατο στις επομενες. Οποτε ναι λοιπον περιμενω κατι αντιστοιχο ειδικα μετα τα Avengers, τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για τα Iron Man. Δεν ειναι ομως ολες οι ταινιες τις Marvel το ιδιο. Δες πχ τα 2 Hulk ειδικα το τελευταιο οπου δεν υπαρχουν "woke" στοιχεια αλλα η αφηγηση/σκηνοθεσια γινονται τοσο και καλα ποιητικες που στερουν τη δραση σε εναν απο τους πιο δυνατους και μαχητικους χαρακτηρες του Marvel universe και μαντεψε; Δεν ειχε συνεχεια το franchise μαλιστα δε θα με παραξενεψει να γινει reboot για τον απλουστατο λογο οτι δεν τραβηξε κοσμο. Να προσθεσω επισης πως στα Wolverine η τελευταια ταινια που ηταν τιγκα στα αργα σημεια ηταν κατα πολυ ανωτερη των προηγουμεων (γνωμη μου παντα) και ας εμφανιστηκε στη θεση του Hugh Jackman ενα 10χρονο κοριτσι. Αν στη θεση της Marvel ηταν το Star Wars universe τοτε θα περιμενα αναπτυξη χαρακτηρων και δραμα ως ενα σημειο και σιγουρα οχι εις βαρος των σκηνων μαχης με lightsabers, use the force, μαχες στο διαστημα, αλλα πλανητικα συστημα με αντιστοιχους κινδυνους κτλ (στη τελικη λεγεται Star Wars οχι Star drama). Επισης δε καταλαβαινω ποια ακριβως αναπαραγωγη στερεοτυπων πρεπει να ειναι ακριβως αποδεκτη; Δηλ πιστευεις οτι δεν υπηρχε κοσμος που στραβωνε πχ με westerns, πολεμικες ταινιες, εποχης, κομωδιες και κοινωνικες; Ο Τιτανικος πχ δεν ειχε κλισε; Οι ταινιες του γερμανικου εξπρεσιονισμου δεν ειχαν; Ολα ειναι θεμα γουστου και κανεις δεν μπορει να ικανοποιει ολες τις αποψεις. Επισης μεχρι στιγμης δεν εχεις σχολιασει το πιο απλο. Οι ταινιες δρασεις του εδω που τα λεμε αυτη τη περιοδο πιο επιτυχημενου στουντιο (Disney) ειναι καλυτερες τωρα που εχουν αυτα τα "επιπλεον" στοιχεια στην αφηγηση ή οχι; Και μη παρεις μονο τη προσωπικη σου αποψη δες τι απηχηση εχουν στην πλειοψηφια, δεν εχω ιδεα για νουμερα και πολυ πιθανο να πεφτω εξω οποτε στη περιπτωση αυτη ειμαι λαθος

Φίλε μου επειδή το έχουμε τραβήξει πέραν του επιτρεπτού στα off topic, θα απαντήσω μόνο στην τελευταίες σου διατύπωση… 

Η τέταρτη φάση του MCU είναι τόσο μέτρια, όχι γιατί περιέχει συμπερίληψη/ορατότητα αλλά γιατί είναι ένα τεράστιο filler μιας και κάπως θα έπρεπε να ξεκαθαρίσουν πως θα εισέλθουν οι υπόλοιποι χαρακτήρες που τα δικαιώματα τους τα έχει/είχε η Sony… 

Με λίγα λόγια, το πρόβλημα που εσύ το αντιλαμβάνεσαι ως woke, στην ουσία είναι ένας κακός σχεδιασμός από μεριά της Marvel, μιας και τις ίδιες μέτριες ταινίες θα βλέπαμε και χωρίς να υπήρχε συμπερίληψη… 

🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...