Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ MOTHERBOARD MEΤΑ ΑΠΟ BIOS UPDATE


mitrolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους,

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Σε μητρική MSI X58 PLATINUM  MS-7522 ver.1.0 έκανα αναβαθμιση στο τελευταιο bios απο το site της ΜSI κανονικα και μετά από έρευνα ότι ειναι συμβατο και δεν θα έχει πρόβλημα. αποτελεσμα ηταν μολις το έκανα ο υπολογιστης οταν αναβει δεν δειχνει σημα στην οθονη (no signal from your device μου γράφει). εχω δοκιμασει τα παρακάτω χωρις επιτυχια ομως. ξερει κανεις τι να κανω;

δοκιμη:

- με διαφορετικες μνημες σε διαφορετικά σοκετ

- με άλλον επεξεργαστη

- με αλλο τροφοδοτικό

- με αλλη καρτα γραφικών

- μετα από clear cmos

- μετα από καθαρισμα με σπρέι επαφων ξανα , ενώ του ειχα κάνει και πριν αλλαξω το bios  και δουλευε κανονικα.

 

 

viber_image_2023-02-18_11-57-26-213.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε μια Tomahawk συμβατο ειχα βαλει και δεν ξαναναψε και το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι ουτε η msi  μπορεσε να τη φτιαξει.............ευτυχως οι μητρικες τους εχουν καλα vrm!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση,αν και για να σας ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχουν συμβει στο τομεα της τεχνολογιας απο το 2009 μεχρι σημερα,δεν θυμαμαι ακριβως τι ισχυε με το X58 ειναι και 14 ετων παλιο τσιπ. Νομιζω οτι ειχαν ανακοινωσει οι κατασκευαστες μητρικων οτι δεν θα υποστηριχτει το X58 στο Windows 10 και οτι μερικοι χρηστες τα καταφεραν με καποιους εναλλακτικους τροπους.

Σκεφτηκατε να επαναφερατε το παλιο bios μηπως ξαναλειτουργησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, benign είπε

Μου κανει εντυπωση,αν και για να σας ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχουν συμβει στο τομεα της τεχνολογιας απο το 2009 μεχρι σημερα,δεν θυμαμαι ακριβως τι ισχυε με το X58 ειναι και 14 ετων παλιο τσιπ. Νομιζω οτι ειχαν ανακοινωσει οι κατασκευαστες μητρικων οτι δεν θα υποστηριχτει το X58 στο Windows 10 και οτι μερικοι χρηστες τα καταφεραν με καποιους εναλλακτικους τροπους.

Σκεφτηκατε να επαναφερατε το παλιο bios μηπως ξαναλειτουργησει?

Πως θα το επαναφέρει αν δε δείχνει τίποτα η οθόνη; Bios flashback δε νομίζω να έχει η μητρική. Υπάρχουν κάποιοι που αφαιρούν το τσιπακι της rom που έχει αποθηκευμένο το bios, του αλλάζουν την έκδοση και μετά ξανά κολλάνε το τσιπακι στην μητρική αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος για τόσο παλιά μητρική.

ΥΓ Σε 2 msi b450 που έχω κάνει update δεν είχα πρόβλημα.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Πως θα το επαναφέρει αν δε δείχνει τίποτα η οθόνη; Bios flashback δε νομίζω να έχει η μητρική. Υπάρχουν κάποιοι που αφαιρούν το τσιπακι της rom που έχει αποθηκευμένο το bios, του αλλάζουν την έκδοση και μετά ξανά κολλάνε το τσιπακι στην μητρική αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος για τόσο παλιά μητρική.

Καταλαβα λαθος οτι μονο οταν πηγαινε να μπει windows δεν εδειχε τιποτε η οθονη.Μας εδειξε και το screenshot με το bios,συνετελεσε και αυτο.

Δυσκολα τα πραγματα τοτε.

Για δοκιμαστε με παλιου τυπου καλωδιο vga,ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολη η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε εναν ηλεκτρονικό να σου flashαρει το προηγούμενο BIOS εξωτερικά με προγραμματιστή

Αν θέλεις στο αναλαμβάνω και εγώ οικονομικά αλλά βρίσκομαι Χανιά (μπορείς να στείλεις και μόνο το chip αν είναι τα παλιά αποσπόμενα DIP8)

Ορέστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
32 λεπτά πριν, stefsim είπε

Αν αλλάξει το chip του bios θα δουλέψει Google με το τύπο της μητρικής θα το βρείτε γύρο στα 7€

Αν είναι αποσπώμενο ναι , δεν βλέπω να είναι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα το ίδιο θέμα και ήταν η κάρτα γραφικών. Μπήκα μέσα με hdmi που συνέδεσα στην τηλεόραση και έκανα update το vbios της καρτας γραφικών τότε μια 3080-Ti

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/3/2023 στις 8:53 ΜΜ, Dark_Nightfall είπε

Αν είναι αποσπώμενο ναι , δεν βλέπω να είναι όμως.

Αφου εψαξα το θεμα λογω αναλογου προβληματος με αποσπωμενο τσιπακι , ειδα οτι υπαρχουν

πλεον πολυ φτηνα usb bios programmers και με  ενα extension που ακουμπαει στα ποδαρακια

του bios Που ειναι κολημενο πανω στη μητρικη, μπορεις και το φλασαρεις . Δεν ειναι και το

πιο ευκολο , αλλα δεν θελει και ηλεκτρονικο ειδικο να ξεκολλησει και ξανακολησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...