Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες και απορίες από τον νέο μου color laser printer


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, georgeole είπε

Σίγουρα δεν είναι χαζή η ερώτηση. Όλα όσα διαβάζεις αφορούν την περίπτωση που ΔΕΝ έχεις το μηχάνημα στα χέρια σου. Όταν όμως το έχεις αγοράσει, είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσεις. Κάνεις δύο πολύ απλές κινήσεις:

α) Πας στο μενού εκτύπωσης και στις ιδιότητες και εκεί κοιτάς αν έχει ξεχωριστή ασπρόμαυρη, κλίμακα του γκρι (δεν ξέρω πώς μπορεί να το γράφει) εκτύπωση. Αν όντως έχει, αυτό είναι ΘΕΤΙΚΟ και

β) για να το σιγουρέψεις ΕΝΤΕΛΩΣ, κοιτάς τη στάθμη των 4 τόνερ και κατόπιν δίνεις να εκτυπώσει 3-4 φωτο που να πιάνουν το λιγότερο τη μισή Α4 και να είναι επιλεγμένο το ασπρόμαυρο ή κλίμακα του γκρι που λέγαμε πριν. Στη συνέχεια ελέγχεις πάλι τη στάθμη των τόνερ. Είτε έχει κατέβει μόνο το μαύρο είτε όλα τα χρώματα, η ερώτησή σου για το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει απαντηθεί.

α) Εννοεις, στο μενου εκτυπωσης, στον υπολογιστη, στο print window ας πουμε. Γιατι στο μενου του εκτυπωτη, στην lcd οθονη, δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο.

β) Δεν νομιζω οτι πεφτει τοσο ευκολα, η σταθμη των τονερ. Δηλαδη εννοω, πρεπει κανεις να ριξει πολλες εκτυπωσεις, για να δεις την μπαριτσα να πεφτει. Δεν αξιζει να το κανει αυτο καποιος για πειραμα, ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

α) Εννοεις, στο μενου εκτυπωσης, στον υπολογιστη, στο print window ας πουμε. Γιατι στο μενου του εκτυπωτη, στην lcd οθονη, δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο.

β) Δεν νομιζω οτι πεφτει τοσο ευκολα, η σταθμη των τονερ. Δηλαδη εννοω, πρεπει κανεις να ριξει πολλες εκτυπωσεις, για να δεις την μπαριτσα να πεφτει. Δεν αξιζει να το κανει αυτο καποιος για πειραμα, ετσι δεν ειναι;

α) Ναι, στο μενού εκτύπωσης.

β) Φυσικά και πέφτει. Στους laser σου δείχνει τη στάθμη των τόνερ σε status monitor στην οθόνη του υπολογιστή με ακρίβεια επί τοις εκατό. Αν τυπώσεις όπως είπαμε 3-4 φωτογραφίες (όχι σώνει και καλά άσχετες, τύπωσε πχ φωτο με οικογενειακές στιγμές και δώσε τις σε δικούς σου ανθρώπους, για να μην πηγαίνουν οι εκτυπώσεις χαμένες σε πείραμα) και ΑΥΤΟΜΑΤΑ θα δεις διαφορά 1%, 2%, 3% -δεν ξέρω πόσο- είτε στο μαύρο είτε ΚΑΙ στα έγχρωμα.

ΥΓ Αν κάποιος έχει και ethernet,  μπορεί και μέσω του web interface να βλέπει τη στάθμη των τόνερ.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας, πως να το πω, αυτοματοποιημενος τροπος, να μετρησει καποιος την πραγματικη ταχυτητα εκτυπωσεων ενος laser printer;
Εννοω, περαν του να εχω χρονομετρο στο χερι, να μετρησω 60 δευτερολεπτα, εχοντας δωσει μια μεγαλη εκτυπωση πολλων σελιδων, ωστε να δω ποσες θα βγαλει μεσα σε 1 λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Υπαρχει κανενας, πως να το πω, αυτοματοποιημενος τροπος, να μετρησει καποιος την πραγματικη ταχυτητα εκτυπωσεων ενος laser printer;
Εννοω, περαν του να εχω χρονομετρο στο χερι, να μετρησω 60 δευτερολεπτα, εχοντας δωσει μια μεγαλη εκτυπωση πολλων σελιδων, ωστε να δω ποσες θα βγαλει μεσα σε 1 λεπτο.

Είναι ο μόνος σωστός τρόπος
Επειδη η αρχικοποίηση κάνει κάποια δευτερόλεπτα. Μονο με μέσο όρο θα πάρεις ασφαλή νούμερα για να γνωρίζεις στο περίπου.
Απλά την επόμενη φορά που θα δώσεις μια μεγάλη εκτύπωση (άνω των 30-40 σελίδων) σημείωσε τις ρυθμίσεις σου σε τι πρόγραμμα το δίνεις και κατέγραψε τα στοιχεία σου. Κάνοντας το αυτό σε όλα τα προγράμματα (eco, toner save, grayscale κλπ) θα έχεις έναν μπούσουλα για το καθένα, καθώς και την ποιότητα της εκτύπωσης που παίρνεις.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18 γεννάρη έγραψες....

 

Οι εκτυπωσεις μου ειναι αραιες.
Δεν θα τυπωνω για να τυπωνω.
Γι'αυτο και τυπωνω την δοκιμαστικη σελιδα εξαλλου καθε βδομαδα.
Τα μελανια, οπως μπηκαν το 2019, ακομη δεν χρειαστηκε να τα αλλαξω.

 

Δέν έχει ουσία να αναλώνεσαι σε τέτοιες λεπτομέριες

αφου τυπώνεις πολύ αραιά.Κοίτα να χαρείς το μηχάνημα

(που σου έγραψε και ο georgeole)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mindreader είπε

Υπαρχει κανενας, πως να το πω, αυτοματοποιημενος τροπος, να μετρησει καποιος την πραγματικη ταχυτητα εκτυπωσεων ενος laser printer;
Εννοω, περαν του να εχω χρονομετρο στο χερι, να μετρησω 60 δευτερολεπτα, εχοντας δωσει μια μεγαλη εκτυπωση πολλων σελιδων, ωστε να δω ποσες θα βγαλει μεσα σε 1 λεπτο.

 

20 ώρες πριν, highpriest είπε

Είναι ο μόνος σωστός τρόπος
Επειδη η αρχικοποίηση κάνει κάποια δευτερόλεπτα. Μονο με μέσο όρο θα πάρεις ασφαλή νούμερα για να γνωρίζεις στο περίπου.
Απλά την επόμενη φορά που θα δώσεις μια μεγάλη εκτύπωση (άνω των 30-40 σελίδων) σημείωσε τις ρυθμίσεις σου σε τι πρόγραμμα το δίνεις και κατέγραψε τα στοιχεία σου. Κάνοντας το αυτό σε όλα τα προγράμματα (eco, toner save, grayscale κλπ) θα έχεις έναν μπούσουλα για το καθένα, καθώς και την ποιότητα της εκτύπωσης που παίρνεις.

 

Να ξέρεις ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο τυπώνω 30 διαφορετικές σελίδες και από το τυπώνω 1 σελίδα 30 φορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, smpt είπε

 

Να ξέρεις ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο τυπώνω 30 διαφορετικές σελίδες και από το τυπώνω 1 σελίδα 30 φορές

Αμελητέα η διαφορά έως μη καταγραψιμη στους laser λόγο τρόπου εκτυπωσης (σε σχέση με την ταχύτητα).

Αυτο που λες ισχυει στους inkjet που πηγαίνει πέρα δώθε η κεφαλή. Στους laser αποτυπώνεται με διαφορετικό τρόπο η εκτύπωση πάνω στο χαρτί.

Η διαφορά στην ταχύτητα των laser πέρα απο όλα τα προφανή, έχει να κάνει και με το πόση μνήμη έχουν, ωστε να δώσεις πολλές σελίδες με την μια και να μην πάει στο ρελαντί. Απο την στιγμή όμως που μιλάμε για έναν μονο εκτυπωτή και θέλουμε να βγάλουμε την μέση ταχύτητα του σε διάφορες συνθηκες και προγράμματα εκτύπωσης, ουτε καν αυτό παίζει ρόλο. Θα ενσωματωθεί η όποια καθυστέρηση λόγο μνήμης σε ένα απο τα σενάρια με πολλές σελίδες.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 3:43 ΜΜ, mindreader είπε

Εχουν περασει πολλοι εκτυπωτες απο τα χερια μου ολα τα χρονια. Color laser ομως, τωρα ειναι η πρωτη φορα.

Πηρα τον Brother HL-L3230CDW στα 300 ευρω, για γενικη οικιακη χρηση, και κυριως για να ξεφυγω επιτελους απο το χτικιασμα των inkjet και των μελανιων τους!

Η βασικη του 'συνεργασια' θα ειναι με mac.

Αρχικες εικονες και εντυπωσεις, αλλα θα λεω και πραγματα εν καιρω, καθως ανακαλυπτω....ακομη ελαχιστα εχω τυπωσει.

- Βαρος. 20 κιλα. Μου επεσαν τα...νεφρα, για να τον μεταφερω απο το ενα σημειο σε αλλο. Δεν ειναι για μετακινησεις. Ασηκωτο.

- Το eco mode διαβασα καπου οτι ριχνει τη ποιοτητα εκτυπωσης εμφανως, οποτε το εχω disable. Εχω ομως on, το toner save. Αυτο, τι εξοικονομηση υποτιθεται οτι κανει; Θα μου ριξει κι αυτο, εμφανως, την ποιοτητα εκτυπωσης; Δεν εχω τρελες απαιτησεις. Αλλα οταν θα χρειαστει να τυπωσω πχ φωτογραφια, ε τοτε τα θελω ολα οτι μπορει να δωσει.

- Το ups μου, apc, ειχε δεχτει αδιαμαρτυρητα μεχρι και ασπρομαυρο laser. 650va, 390watt. Τωρα πια ομως.... σε standby οκ κανενα προβλημα, αλλα οταν παει να τυπωσει, του μηδενιζει ολη τη μπαταρια (η οθονη δειχνει 0!) και το ups σφυριζει/σκουζει, μεχρι που δινει την εκτυπωση ο printer, μετα σταματα να σφυριζει το ups. Αναγκαστηκα να τον βγαλω απο το ups, και τον εριξα μονο του σε μια αλλη πριζα, με πολυμπριζο προστασιας.

- Ταχυτητα, οκ, δεν εδωσα και πολλα, αλλα δεν μου εδωσε και την εντυπωση της...σφαιρας! Αλλα μπορει να ειναι και θεμα ρυθμισεων.

- Ποιοτητα, εγχρωμα κλπ, μενει να το δω στην πραξη, οπως προκυπτει να τυπωσω διαφορα.

- Εχει ξαναερωτηθει/απαντηθει, αλλα επειδη πλεω σε ενα μικρο ωκεανο που ψαχνω πραγματα, 'ειδικα' χαρτια τα ξεχναω; Ακομη και φωτογραφια σε πληρη αναλυση, οι color laser την δινουν και σε απλο A4; Καμια σχεση με inkjet που θες ειδικο χαρτι οπωσδηποτε-κι ας μη το θες που λεει ο λογος- γιατι πανιαζει το χαρτι απο τα μελανια;

- Καλως ή κακως, ο μονος τροπος προς ωρας, επικοινωνιας mac - printer, ειναι με wifi direct, airprint στην προκειμενη περιπτωση. Παροτι οπαδος του καλωδιου, δεν φαινεται να το αναγνωριζει το usb, σε οποιο hub και αν το συνεδεσα (και μιλαμε για καλα hubs). Το ψαχνω το τι θα γινει με αυτο το θεμα, ιδεες δεκτες, τις αναμενω αν εχετε!

 

Θα μπορούσες να κάνεις μια αναφορά σε κόστος ανταλλακτικών (toner και drum) και πόσες εκτυπώσεις κάνουν; Είμαι και εγώ στην αναζήτηση, και πλησιάζω αρκετά σε έγχρωμο laser, αλλά φοβάμαι λίγο το κόστος των ανταλλακτικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Θα μπορούσες να κάνεις μια αναφορά σε κόστος ανταλλακτικών (toner και drum) και πόσες εκτυπώσεις κάνουν; Είμαι και εγώ στην αναζήτηση, και πλησιάζω αρκετά σε έγχρωμο laser, αλλά φοβάμαι λίγο το κόστος των ανταλλακτικών.

Μην τρομοκρατείσαι, αγαπητέ φίλε. Το κόστος των αξιόπιστων συμβατών τόνερ για τον Brother HL-L3230CDW είναι εντελώς υποφερτό: 70€ η τετράδα και αποδίδουν 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα. Όσο για το drum, αν δεν κάνω λάθος, αλλάζει στις 18.000 σελίδες το μαύρο και το ίδιο το έγχρωμο. Τα συμβατά drum κοστίζουν γύρω στα 40€ το καθένα. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν στην πλειοψηφία των έγχρωμων laser αυτής της κατηγορίας. Εξαίρεση αποτελούσε πχ ο Kyocera P5021cdn, όπου εκεί με το ίδιο περίπου κόστος στα τόνερ, drum άλλαζες κάθε 100.000 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Θα μπορούσες να κάνεις μια αναφορά σε κόστος ανταλλακτικών (toner και drum) και πόσες εκτυπώσεις κάνουν; Είμαι και εγώ στην αναζήτηση, και πλησιάζω αρκετά σε έγχρωμο laser, αλλά φοβάμαι λίγο το κόστος των ανταλλακτικών.

Για drum δεν εψαξα. Εκτιμω οταν αν περασουν τοσα χρονια και τοσες εκτυπωσεις, ωστε να θες drum, τοτε πας καλυτερα για νεο μηχανημα. Γιατι ολο και κατι αλλο θα εχει φθαρει και για μενα δεν αξιζει...πασαλειματα δουλειες...αλλαξα drum παλια σε brother μονοχρωμο, μετα μου τυπωνε αχνα, γραμμη μες τις εκτυπωσεις κλπ...ειναι σαν να πηγαινω παλια παπουτσια μετα απο χρονια, για επιδιορθωση.... σιγουρα επαγγελματικα μηχανηματα, αξιζει να αλλαζεις και drum, αλλα για οικιακα δεν νομιζω...

Toner ολα μαζι τα χρωματα και το μαυρο, ενα καλο σετ στα 70 ευρω. Και χωρις το χτικιασμα απο τα μελανια των inkjet... Μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειναι δυνατον, καποια χαρακτηριστικα του εκτυπωτη, να ειναι μονο προσβασιμα απο την lcd οθονη και το μενου της; Πχ το tonersave/eco mode, δεν εχω δει να μπορω να το ρυθμισω απο το print window.  Driver δεν υπαρχει, μονο airprint για συσκευες της apple, το συνιστα (ως μονη επιλογη αναλογα με το os version) ή ιδια η brother. Αρα μηπως κανενα web interface ισως; Δεν βρηκα κατι σχετικο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2023 στις 10:26 ΜΜ, mindreader είπε

Ειναι δυνατον, καποια χαρακτηριστικα του εκτυπωτη, να ειναι μονο προσβασιμα απο την lcd οθονη και το μενου της; Πχ το tonersave/eco mode, δεν εχω δει να μπορω να το ρυθμισω απο το print window.  Driver δεν υπαρχει, μονο airprint για συσκευες της apple, το συνιστα (ως μονη επιλογη αναλογα με το os version) ή ιδια η brother. Αρα μηπως κανενα web interface ισως; Δεν βρηκα κατι σχετικο ομως.

Αν τον εχεις συνδεσει μεσω δικτυου, ειτε ethernet ειτε wifi, θα εχει παρει μια ip τυπου 192.168.x.xxx μεσα στο δικτυο του χωρου σου. Χτυπας αυτη τη διευθυνση σε ενα browser και θα σε βαλει στο web interface του εκτυπωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lector είπε

Αν τον εχεις συνδεσει μεσω δικτυου, ειτε ethernet ειτε wifi, θα εχει παρει μια ip τυπου 192.168.x.xxx μεσα στο δικτυο του χωρου σου. Χτυπας αυτη τη διευθυνση σε ενα browser και θα σε βαλει στο web interface του εκτυπωτη.

Δεν μιλας για την wifi direct συνδεση ομως, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν μιλας για την wifi direct συνδεση ομως, σωστα;

Οχι, η wifi direct ειναι απευθειας μεταξυ κινητου και εκτυπωτη, δε μεσολαβει το τοπικο δικτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...