Προς το περιεχόμενο

Οι AMD Ryzen 9 7900X3D και 7950X3D βρίσκονται ήδη στα χέρια OEMs και reviewers


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά διαβάζοντας τα σχόλια σας τους βγάζετε άχρηστους και δίχως θέση στην αγορά, τότε για τον ίδιο λόγο τι θέση έχει η 13 γενιά της intel ή και η 12 μην πω. Αφού και αυτές οι cpu πολλά watt και εστιάζουν στο gaming πρώτα και μετά στο productivity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Βασικα ειναι ενα τελειως αχρηστο προιον για τους gamers. Δεν εχoυν νοημα οι 7950x3d και 7900x3d λογο 2ccx. Ουτε για gamer ουτε για productivity.

Για τον gamer το καλυτερο ειναι 8core 1CCX 3D cache δηλαδη ενας 7700x3D θα ηταν το απολυτο χωρις να ξεφευγει η τιμη. 

Για αυτον που θελει productivity χιλιες φορες να παει σε απλο 7900X με κορυφαια τιμη που παιζει. 

Τα 800αρια για 7950x3d και τα 700αρια για 7900x3d ειναι τελειως απαραδεκτα και δεν εχουν καμια θεση στην αγορα. 

Για gaming και εγω πιστεύω ότι είναι overkill, εκτός αν έχεις GPU του 2000αρου και πας για το απόλυτο. Όμως σε productivity θα διαφωνήσω. Εγώ που χρειάζομαι όσο περισσότερους πυρήνες, οι οποίοι τρέχουν πολλές φορές επί μήνα/ες 24/7 στο 100% για rendering,  ο 3D με βάζει σε σκέψεις. Ήμουν στο τσακ να πάρω τον 7950x όταν έμαθα πως θα βγεί η σειρά 3D. Εϊναι λίγο καλύτερη η X, τύπου 3-5% και έιναι φθηνότερος, αλλά για να δουλεύει στο 100% χωρίς να πιάνει θερμοκρασίες που θα τον ρίξουν χρειάζεται ψύξη το λιγότερο των 200-250 ευρώ, και το ρεύμα θα έρχεται σταθερά πιο πολύ. Οπότε σίγουρα θα κάνω την υποχώρηση του 5%, για την οικονομία που θα μου προσφέρει ο καινούριος.

Επεξ/σία από kostaspota
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostaspota είπε

Για gaming και εγω πιστεύω ότι είναι overkill, εκτός αν έχεις GPU του 2000αρου και πας για το απόλυτο. Όμως σε productivity θα διαφωνήσω. Εγώ που χρειάζομαι όσο περισσότερους πυρήνες, οι οποίοι τρέχουν πολλές φορές επί μήνα/ες 24/7 στο 100% για rendering,  ο 3D με βάζει σε σκέψεις. Ήμουν στο τσακ να πάρω τον 7950x όταν έμαθα πως θα βγεί η σειρά 3D. Εϊναι λίγο καλύτερη η X, τύπου 3-5% και έιναι φθηνότερος, αλλά για να δουλεύει στο 100% χωρίς να πιάνει θερμοκρασίες που θα τον ρίξουν χρειάζεται ψύξη το λιγότερο των 200-250 ευρώ, και το ρεύμα θα έρχεται σταθερά πιο πολύ. Οπότε σίγουρα θα κάνω την υποχώρηση του 5%, για την οικονομία που θα μου προσφέρει ο καινούριος.

δεν θα μπορουσες απλα να κανεις ενα undervolt είτε να μην κανεις overclock τον cpu για να εισαι στα ιδια επιπεδα με το 3D? επισης αυτό το 2%-5% ποσο ρευμα/οικονομία πιστευεις να σου αποφέρει? 5ευρω/χρονο? οσο για ψυξη μια artic cooler 360/420 νομιζω ειναι υπεραρκετή και στα 130euro.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Βασικα ειναι ενα τελειως αχρηστο προιον για τους gamers. Δεν εχoυν νοημα οι 7950x3d και 7900x3d λογο 2ccx. Ουτε για gamer ουτε για productivity.

Για τον gamer το καλυτερο ειναι 8core 1CCX 3D cache δηλαδη ενας 7700x3D θα ηταν το απολυτο χωρις να ξεφευγει η τιμη. 

Για αυτον που θελει productivity χιλιες φορες να παει σε απλο 7900X με κορυφαια τιμη που παιζει. 

Τα 800αρια για 7950x3d και τα 700αρια για 7900x3d ειναι τελειως απαραδεκτα και δεν εχουν καμια θεση στην αγορα. 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να έχουν 3d cache οι 7950 και 7900. Γι'αυτό το λόγο δεν είχαν οι ναυαρχίδες της σειράς 5. Μάλλον η amd δημιουργεί επιπλέον πειραματικά skus για να δει τι ψάρια θα πιάσει στην αγορά.

1 ώρα πριν, SkaL- είπε

Ρε παιδιά διαβάζοντας τα σχόλια σας τους βγάζετε άχρηστους και δίχως θέση στην αγορά, τότε για τον ίδιο λόγο τι θέση έχει η 13 γενιά της intel ή και η 12 μην πω. Αφού και αυτές οι cpu πολλά watt και εστιάζουν στο gaming πρώτα και μετά στο productivity.

Άχρηστη δεν είναι καμία cpu, αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω είναι ότι δεν έχει νόημα μια cpu που είναι σχεδιασμένη για productivity να έχει 3d cache καθώςστα benchmark θα υστερει σε σχεση με την ίδια χωρίς το 3d. Το ίδιο θα ισχύει αν έβγαζε και η Intel έναν αντίστοιχο 13900 με 3d. Έχει περισσότερο νόημα να κάνει κάτι αντίστοιχο στον 13600.

Επεξ/σία από JB VastoLorde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPUs που ζήτημα να αφορούν 1 στους 1000 χρήστες. Πρακτικά αυτά τα CPUs συνδυάζονται με πανάκριβες GPUs οπότε μιλάμε για συστήματα συνολικού κόστους χιλιάδων ευρώ. Πάμε παρακάτω.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο οτι η σειρά 7 έχει θέμα με υψηλές θερμοκρασίες και οτι οι 3D έχουν υψηλότερες από τα κανονικά μοντέλα , δεν θέλω να σκεφτώ τι θερμοκρασίες θα έχουν αυτοί και τι ψύξη θα χρειαστούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ένας οι αλεξιπτωτιστές, παιδιά, δεν προλαβαίνουμε κι εδώ και στο θέμα με τους "οδηγούς που καταστρέφουν τα win11".

Για τους τύπους, απλά να πω ότι οι 3δ έχουν χαμηλότερα όρια σε κατανάλωση/boost κλπ από τη μαμά, θα είναι πιο δροσεροί συνεπώς, θα καίνε λιγότερο, θα ζητάνε λιγότερα σε ψύξη και λοιπές απαιτήσεις.

Αυτά, στο κουτί τους. Όποιος τους βάλει απάνω και θέλει να δει πόσο μπορεί να τεντώσει είτε το 3δ είτε το μη 3δ κομμάτι του επεξεργαστή, θα κάνει και τις αντίστοιχες κινήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ένας ένας οι αλεξιπτωτιστές, παιδιά, δεν προλαβαίνουμε κι εδώ και στο θέμα με τους "οδηγούς που καταστρέφουν τα win11".

Για τους τύπους, απλά να πω ότι οι 3δ έχουν χαμηλότερα όρια σε κατανάλωση/boost κλπ από τη μαμά, θα είναι πιο δροσεροί συνεπώς, θα καίνε λιγότερο, θα ζητάνε λιγότερα σε ψύξη και λοιπές απαιτήσεις.

Αυτά, στο κουτί τους. Όποιος τους βάλει απάνω και θέλει να δει πόσο μπορεί να τεντώσει είτε το 3δ είτε το μη 3δ κομμάτι του επεξεργαστή, θα κάνει και τις αντίστοιχες κινήσεις.

Ο 5800X3D δεν είναι πιο ζεστός απο τον 5700X ?  Αυτή την εντύπωση έχω .

 

 

 

 

Επεξ/σία από basan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι , θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω . Έχω παλιό σύστημα AM3 (FX8350,GTX960 , οθόνη 1080 κλπ) και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για gaming . Θέλω να πάω σε AM5 και διαθέτω περίπου 2.500€ με οθόνη 2Κ 144/165Hz σε αυτό το budget . Προτάσεις ? Κουτί , RAM , μητρική , τροφοδοτικό , επεξεργαστή , κάρτα γραφικών , ψύξη (όχι δίσκους) . Δεδομένο ότι το pc είναι πάνω στο γραφείο θα ήθελα να είναι και όμορφο με τα ανάλογα RGB ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tί σχέση έχει αυτό με τους 3δ στην 7 σειρά?

Κάπου διάβασα οτι η 3D αρχιτεκτονική δημιουργεί μεγαλύτερες θερμοκρασίες , εξού και ο 5800X3D είναι πιο ζεστός απο τον 5700X . Άρα λογικά , με αυτό το δεδομένο , ο 7800X3D δεν θα είναι πιο ζεστός απο τον ήδη ζεστό 7700Χ ?

Επεξ/σία από basan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostaspota είπε

Για gaming και εγω πιστεύω ότι είναι overkill, εκτός αν έχεις GPU του 2000αρου και πας για το απόλυτο. Όμως σε productivity θα διαφωνήσω. Εγώ που χρειάζομαι όσο περισσότερους πυρήνες, οι οποίοι τρέχουν πολλές φορές επί μήνα/ες 24/7 στο 100% για rendering,  ο 3D με βάζει σε σκέψεις. Ήμουν στο τσακ να πάρω τον 7950x όταν έμαθα πως θα βγεί η σειρά 3D. Εϊναι λίγο καλύτερη η X, τύπου 3-5% και έιναι φθηνότερος, αλλά για να δουλεύει στο 100% χωρίς να πιάνει θερμοκρασίες που θα τον ρίξουν χρειάζεται ψύξη το λιγότερο των 200-250 ευρώ, και το ρεύμα θα έρχεται σταθερά πιο πολύ. Οπότε σίγουρα θα κάνω την υποχώρηση του 5%, για την οικονομία που θα μου προσφέρει ο καινούριος.

Δεν χρειάζεσαι ψύξη 250 ευρώ για να κάνεις render 24/7 με ένα 7950X, μία απλή αερόψυξη των 120 ευρώ θα έχει σχεδόν ολόιδιες επιδόσεις με την καλύτερη υδρόψυξη.

Στο render αν δεν κάνω λάθος οι 3D είναι πιο αργοί και πιο ζεστοί από τους απλούς.

Τη δουλειά σου θα την κάνεις καλύτερα με ένα μικρό render farm από headless μηχανήματα, τουλάχιστον πολύ καλύτερα από το να πάρεις ένα πανάκριβο μηχάνημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, patousitsas είπε

δεν θα μπορουσες απλα να κανεις ενα undervolt είτε να μην κανεις overclock τον cpu για να εισαι στα ιδια επιπεδα με το 3D? επισης αυτό το 2%-5% ποσο ρευμα/οικονομία πιστευεις να σου αποφέρει? 5ευρω/χρονο? οσο για ψυξη μια artic cooler 360/420 νομιζω ειναι υπεραρκετή και στα 130euro.

 

To 2-5% ειναι η διαφορά στην απόδοση. Ο x είναι τόσο καλύτερος, όμως έχει TDP 170w και 230W PPT. Τώρα ο 3D έχει TDP 120W, που τον κάνει 30% πιο οικονομικό στο ρεύμα. Οπότε αυτό που εννοούσα ήταν ότι με ένα 30% οικονομικότερο ρεύμα, θα έχω 3-5% χειρότερη απόδοση. Που σε βάθος χρόνου δίνει. Και το κερασάκι στη τούρτα είναι και η ψύξη. Με τον 3D η αερέψυξη που έχω και τώρα στον επεξεργαστή, νομίζω είναι οριακά αρκετή, αφού με 50% τις στροφές μου τον έχει στους 70 βαθμούς και ειναι 105W. Τώρα η ψύξη που προτείνεις όντως φαίνεται αρκετή, Θα την κοιτάξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Δεν χρειάζεσαι ψύξη 250 ευρώ για να κάνεις render 24/7 με ένα 7950X, μία απλή αερόψυξη των 120 ευρώ θα έχει σχεδόν ολόιδιες επιδόσεις με την καλύτερη υδρόψυξη.

Στο render αν δεν κάνω λάθος οι 3D είναι πιο αργοί και πιο ζεστοί από τους απλούς.

Τη δουλειά σου θα την κάνεις καλύτερα με ένα μικρό render farm από headless μηχανήματα, τουλάχιστον πολύ καλύτερα από το να πάρεις ένα πανάκριβο μηχάνημα.

Έχω δει αρκετά review και test με τον X, και νομίζω δεν είχα δει πουθενά αερόψυξη, που να τον κρατάει σε θερμοκρασίες χαμηλές ωστε να μην κόβει ταχύτητα. Τώρα η αλήθεια αυτό που λες με το render farm, δεν το ξέρω και μου ακούγεται πως θέλει παραπάνω γνώση από αυτή που έχω. Άλλωστε τον υπολογιστή τον χρειάζομαι, και για editing, cad, unreal engine, οπότε με βολεύει να έχω γενικά ένα καλό μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, basan είπε

Ο 5800X3D δεν είναι πιο ζεστός απο τον 5700X ?  Αυτή την εντύπωση έχω .

 

 

 

 

O 5800X3d έχει base frequency 3.4Ghz. Δεν κατεβαίνει χαμηλότερα No matter what. Ο κανονικός 5800Χ μπορεί να κατέβει όταν σερφάρεις πχ και σε 0.8Ghz.

Οπότε ναι είναι περισσότερο ζεστός απο τον απλό ο 3d.

Όμως χαμηλώνει το maximum της συχνότητας που μπορεί να πιάσει και το overclock γιατι η extra cache δυσκολεύει την απαγωγή θερμότητας οπότε κάπως έτσι ισοφαρίζει.

Εγω που εκανα upgrade απο 3600 απλό κλαίω! Δε φτάνει που αγόρασα το σύστημα παμφθηνα, με ενα απλο cpu upgrade απογειώθηκε σε επίπεδα next gen.

Φτάνει και περνάει στα games ανετα τις νεες σειρες απο intel και amd. Στα games ομως μόνο.

Ενας reviewer ειχε πει κατι πολύ σωστό για τον 5800X3d...το δώρο της Amd στους gamers...πράγματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kostaspota είπε

Έχω δει αρκετά review και test με τον X, και νομίζω δεν είχα δει πουθενά αερόψυξη, που να τον κρατάει σε θερμοκρασίες χαμηλές ωστε να μην κόβει ταχύτητα. Τώρα η αλήθεια αυτό που λες με το render farm, δεν το ξέρω και μου ακούγεται πως θέλει παραπάνω γνώση από αυτή που έχω. Άλλωστε τον υπολογιστή τον χρειάζομαι, και για editing, cad, unreal engine, οπότε με βολεύει να έχω γενικά ένα καλό μηχάνημα. 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-7950x-cooling-requirements-thermal-throttling/

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάνεις συχνά CPU render και σου τρώει πολύ χρόνο τότε προσπάθησε να κόψεις ότι είναι περιττό από το σύστημα που θα φτιάξεις (πχ 250 ευρώ σύστημα ψύξης, γρήγορες RAM, ακριβά τροφοδοτικά/μητρικές/GPU κλπ κλπ) και δες μήπως φτιάξεις κάνα δύο ακόμα PC χωρίς οθόνη ώστε το CPU render να γίνεται από όλα μαζί (με network render).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...