Προς το περιεχόμενο

Οι AMD Ryzen 9 7900X3D και 7950X3D βρίσκονται ήδη στα χέρια OEMs και reviewers


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

O 5800X3d έχει base frequency 3.4Ghz. Δεν κατεβαίνει χαμηλότερα No matter what. Ο κανονικός 5800Χ μπορεί να κατέβει όταν σερφάρεις πχ και σε 0.8Ghz.

Οπότε ναι είναι περισσότερο ζεστός απο τον απλό ο 3d.

Όμως χαμηλώνει το maximum της συχνότητας που μπορεί να πιάσει και το overclock γιατι η extra cache δυσκολεύει την απαγωγή θερμότητας οπότε κάπως έτσι ισοφαρίζει.

Εγω που εκανα upgrade απο 3600 απλό κλαίω! Δε φτάνει που αγόρασα το σύστημα παμφθηνα, με ενα απλο cpu upgrade απογειώθηκε σε επίπεδα next gen.

Φτάνει και περνάει στα games ανετα τις νεες σειρες απο intel και amd. Στα games ομως μόνο.

Ενας reviewer ειχε πει κατι πολύ σωστό για τον 5800X3d...το δώρο της Amd στους gamers...πράγματι!

Οπότε προτείνεις να περιμένω τον 7800Χ3D ? Όπως έγραψα παραπάνω τώρα έχω σύστημα AM3 και σχεδιάζω PC με αρκετά μεγάλο budget . Είχα υπολογίσει τον 7700Χ . Προβλέπω o 7800Χ3D να έρθει στα 500€ . Αξίζουν τα 100-150€ παραπάνω ίσως εις βάρος της gpu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, elpenor είπε

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-7950x-cooling-requirements-thermal-throttling/

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάνεις συχνά CPU render και σου τρώει πολύ χρόνο τότε προσπάθησε να κόψεις ότι είναι περιττό από το σύστημα που θα φτιάξεις (πχ 250 ευρώ σύστημα ψύξης, γρήγορες RAM, ακριβά τροφοδοτικά/μητρικές/GPU κλπ κλπ) και δες μήπως φτιάξεις κάνα δύο ακόμα PC χωρίς οθόνη ώστε το CPU render να γίνεται από όλα μαζί (με network render).

Οπότε θεωρητικά μια noctua, μπορεί σχεδόν να φτάσει ενα ΑΙΟ, όταν τερματίζουμε τον επεξεργαστή. Απλά από ότι βλέπω σε πιο idle κατάσταση είναι λίγο πιο θερμό. Σε αυτή τη φάση δεν έχω να διαθέσω χρήματα βέβαια για 2α και 3α συστήματα, αλλά θα το έχω υπόψην μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, basan είπε

Οπότε προτείνεις να περιμένω τον 7800Χ3D ? Όπως έγραψα παραπάνω τώρα έχω σύστημα AM3 και σχεδιάζω PC με αρκετά μεγάλο budget . Είχα υπολογίσει τον 7700Χ . Προβλέπω o 7800Χ3D να έρθει στα 500€ . Αξίζουν τα 100-150€ παραπάνω ίσως εις βάρος της gpu ?

Αν πας για νεο σύστημα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!

ο 5800X3d είναι για όσους ήδη έχουν ΑΜ4 σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fotaras76 είπε

CPUs που ζήτημα να αφορούν 1 στους 1000 χρήστες. Πρακτικά αυτά τα CPUs συνδυάζονται με πανάκριβες GPUs οπότε μιλάμε για συστήματα συνολικού κόστους χιλιάδων ευρώ. Πάμε παρακάτω.

 

 

 

Σωστά τα λές, κι εχεις και τα κωλοπαιδα τους ασχετους που αγοραζουν τετοιους επεξεργαστες για να παιζουν pubg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, basan είπε

Με δεδομένο οτι η σειρά 7 έχει θέμα με υψηλές θερμοκρασίες και οτι οι 3D έχουν υψηλότερες από τα κανονικά μοντέλα , δεν θέλω να σκεφτώ τι θερμοκρασίες θα έχουν αυτοί και τι ψύξη θα χρειαστούν .

Ως κάτοχος 7700χ πιστεψε ενα απλο undervolt κανεις και ουτε ρευμα καιει ουτε θερμοκρασιες εχεις σε αντίθεση με εναν αντίστοιχο ιντελ δοκιμασμένα,παιζω. Max σε 4κ 240 hz και πανω απο 55 βαθμους δεν ανεβαινει ενο ο 13700κ 70!

Επεξ/σία από dragonbornGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blueakamah είπε

Σωστά τα λές, κι εχεις και τα κωλοπαιδα τους ασχετους που αγοραζουν τετοιους επεξεργαστες για να παιζουν pubg

Τους αγαπάμε όμως, γιατί αγοράζουν αυτοί ακριβά στην αρχή, και μετά κάπως πέφτουν οι τιμές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...