Προς το περιεχόμενο

Χρήση πλοήγησης (Here we go, Android maps/auto) σε Skoda Kamiq και (διάφορα) προβλήματα.


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αυτοκίνητο είναι 6 μηνών, με ενσύρματη σύνδεση για android auto.

Η χρήση της πλοήγησης είναι από προβληματική έως αδύνατο πλέον.

Εξηγούμαι:

Στο μεν "Here we Go" (κάποτε Here Maps/Here), εμφανίζονται όλα κανονικά στην οθόνη του αυτοκινήτου, επιλέγω διαδρομή κλπ, ξεκινά η πλοήγηση, και μετά από λίγα μέτρα απλά κολλάει. Μένει ο χάρτης, δεν ανανεώνεται η πορεία, δεν προχωρά κλπ. Μπορεί κάποια χλμ μετά (αν το αφήσω τόσο), να ανανεωθεί, να δείξει για ελάχιστα, μετά πάλι τα ίδια.

Έχει αλλαχτεί καλώδιο 2 φορές, έχει αλλαχτεί τηλέφωνο (RN7 και MI 11i), δεν υπάρχει η παραμικρή διαφορά. Έχω ακολουθήσει κάθε οδηγία της εφαρμογής για άδειες κλπ, τίποτα. Υποψιάζομαι ασυμβατότητα της εφαρμογής με τη συγκεκριμένη υλοποίηση στο αυτοκίνητο, αλλά δεν είμαι σίγουρος φυσικά.

Εννοείται πως αν "πετάξω" κάπου το τηλέφωνο, λειτουργεί άψογα η εφαρμογή στη συσκευή, χωρίς κανένα θέμα.

Άντε, λέω, να δοκιμάσω το ενσωματωμένο του γούγλη. Στην αρχή όλα καλά. Φωνητική αναζήτηση στα ελληνικά, άψογη. Η πλοήγηση του γούγλη είναι έτσι κι έτσι γενικότερα, αλλά η δουλίτσα γινόταν.

Πλέον, εδώ και 1-2 μήνες, δεν λειτουργεί η φωνητική αναζήτηση στα ελληνικά (από ότι καταλαβαίνω έχει κατσικωθεί ο "βοηθός" (ο οποίος φυσικά δεν υποστηρίζει ελληνικά) και θέλει αναζήτηση αγγλικά...για κάντε αναζήτηση για ελληνικούς δρόμους κλπ στα αγγλικά...να γελάσει κάθε πικραμένος. Αν είναι μαγαζί με "αγγλικό" όνομα ο προορισμός, κάτι γίνεται.

Αν κόψω/πετάξω το "βοηθό", ίσως γυρίσει στα ελληνικά πάλι η αναζήτηση, αλλά τότε χάνω όλα τα υπόλοιπα φωνητικά ουσιαστικά (ιδίως την κλήση κλπ, για να μην μπλέκω με χέρια την ώρα που οδηγώ...βέβαια, κι εδώ η "αντίληψη" των ονομάτων επαφών είναι τουλάχιστον αστεία).

Ξέρουμε κάτι, υπάρχει κάποια λύση ή πάμε στο παραδοσιακό "όλα με το χέρι" (επιλογή διεύθυνσης κλπ) και μετά έναρξη?

Ευτυχώς που μας λύνει τα χέρια η τεχνολογία, τρομάρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αλλά σε Vitara 2021 όταν έχουμε ενεργοποιημένο τον βοηθώ τότε δεν δέχεται 

φωνητικές εντολές το google maps, μόλις τον απενεργοποιούμε όλα ΟΚ. 

Το πρόβλημα επανέρχεται όταν πέσει αναβάθμιση στο ΚΙΝ και ενεργοποιεί πάλι τον βοηθό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, higraf είπε

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αλλά σε Vitara 2021 όταν έχουμε ενεργοποιημένο τον βοηθώ τότε δεν δέχεται 

φωνητικές εντολές το google maps, μόλις τον απενεργοποιούμε όλα ΟΚ. 

Το πρόβλημα επανέρχεται όταν πέσει αναβάθμιση στο ΚΙΝ και ενεργοποιεί πάλι τον βοηθό.

 

Ε, αυτό συμβαίνει από όσο βλέπω όσο το ψάχνω.

Με το ζόρι ο βοηθός, ο οποίος χαλάει τελικά πολλά περισσότερα από όσα ψάχνει, αφού δεν υποστηρίζει ελληνικά (μεταξύ άλλων).

Εξαιρετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

Ξέρουμε κάτι, υπάρχει κάποια λύση ή πάμε στο παραδοσιακό "όλα με το χέρι" (επιλογή διεύθυνσης κλπ) και μετά έναρξη?

Ευτυχώς που μας λύνει τα χέρια η τεχνολογία, τρομάρα της.

2+ χρόνια με το καμικ άλλη λυση δεν βρηκα. ξεκιναω το search και το navigation πρωτα στο Galaxy S10 κ μετα συνδέω με καλώδιο για να βλέπω στην οθονη. νομίζω το πρόβλημα ειναι κυρίως του android auto και της φωνητικης διεπαφης που δεν καταλαβαινει Ελληνικα...εξου κ δεν συνδέεται ασύρματα. κάποια εποχη δεν σε αφηνε να ψαξεις η πληκτρολογησεις τιποτα απαξ κ ξεκιναγες navigation, κ καλα γιατι οδηγουσες κ να μην αποσπαστεις... τωρα με τον assistant κατι μπορεις να κανεις οσο κανει navigation π.χ. send viber message, λες contact (αν τα εχεις σωσμενα σε english/ greeklish) και υπαγορευεις μηνυμα στα Αγγλικα φυσικα...

υπηρχε κ ενα θεμα για το android auto αν ψαξεις, ισως εχει νεες πληροφοριες για το super app που μας επιβαλλεται απο την google...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pp6210 είπε

2+ χρόνια με το καμικ άλλη λυση δεν βρηκα. ξεκιναω το search και το navigation πρωτα στο Galaxy S10 κ μετα συνδέω με καλώδιο για να βλέπω στην οθονη. νομίζω το πρόβλημα ειναι κυρίως του android auto και της φωνητικης διεπαφης που δεν καταλαβαινει Ελληνικα...εξου κ δεν συνδέεται ασύρματα. κάποια εποχη δεν σε αφηνε να ψαξεις η πληκτρολογησεις τιποτα απαξ κ ξεκιναγες navigation, κ καλα γιατι οδηγουσες κ να μην αποσπαστεις... τωρα με τον assistant κατι μπορεις να κανεις οσο κανει navigation π.χ. send viber message, λες contact (αν τα εχεις σωσμενα σε english/ greeklish) και υπαγορευεις μηνυμα στα Αγγλικα φυσικα...

υπηρχε κ ενα θεμα για το android auto αν ψαξεις, ισως εχει νεες πληροφοριες για το super app που μας επιβαλλεται απο την google...

Νομίζω ότι η αντίδραση του Picard στο avatar σου περιγράφει ακριβώς την κατάσταση που βιώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 1:29 ΜΜ, Πέτρος είπε

Στο μεν "Here we Go" (κάποτε Here Maps/Here), εμφανίζονται όλα κανονικά στην οθόνη του αυτοκινήτου, επιλέγω διαδρομή κλπ, ξεκινά η πλοήγηση, και μετά από λίγα μέτρα απλά κολλάει. Μένει ο χάρτης, δεν ανανεώνεται η πορεία, δεν προχωρά κλπ. Μπορεί κάποια χλμ μετά (αν το αφήσω τόσο), να ανανεωθεί, να δείξει για ελάχιστα, μετά πάλι τα ίδια.

στην προσπαθεια μου να βοηθησω θα ρωτησω τα εξης

- υπαρχει εστω μια εφαρμογη πλοηγησης που να λειτουργει σωστα στο Skoda Kamiq σημερα ? παλια ?

- εχεις δοκιμασει το smartphone σε αλλο οχημα και να λειτουργουν αυτες οι εφαρμογες που τωρα εχουν θεμα ?

- εχεις επικοινωνησει με το service της skoda ?

γνωριζω απο ελληνες που εχουν android auto πως αυτη η εφαρμογη, οπως και αλλες λειτουργουν απροβληματιστα. Προφανος ειναι σε αλλες μαρκες και μοντελα αυτοκινητων, οποτε κατι πρεπει να φταει στον δικο σου συνδυασμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lneam είπε

στην προσπαθεια μου να βοηθησω θα ρωτησω τα εξης

- υπαρχει εστω μια εφαρμογη πλοηγησης που να λειτουργει σωστα στο Skoda Kamiq σημερα ? παλια ?

- εχεις δοκιμασει το smartphone σε αλλο οχημα και να λειτουργουν αυτες οι εφαρμογες που τωρα εχουν θεμα ?

- εχεις επικοινωνησει με το service της skoda ?

γνωριζω απο ελληνες που εχουν android auto πως αυτη η εφαρμογη, οπως και αλλες λειτουργουν απροβληματιστα. Προφανος ειναι σε αλλες μαρκες και μοντελα αυτοκινητων, οποτε κατι πρεπει να φταει στον δικο σου συνδυασμο.

H πλοήγηση της google λειτουργεί μια χαρά (με τις ελλείψεις και τους περιορισμούς της), απλά εγώ προτιμώ το Here (και λόγω του ιστορικού τοποθεσιών που έχω εγώ κατά καιρούς αποθηκεύσει, από το 2011 νομίζω). Με τη google  το θέμα μου είναι στην φωνητική αναζήτηση, όχι στην πλοήγηση καθεαυτή.

Περιμένω τις επόμενες ημέρες ένα φίλο με rav4 να περάσει, να κάνουμε τη δοκιμή του Here στο δικό του. Επίσης κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσω στο kamiq με τη συσκευή της γυναίκας μου (1+8), μήπως δεν του "αρέσει" το MIUI γενικότερα.

Η skoda μου λέει πως "δεν έχουμε ακούσει για κανένα θέμα" (μόνο αλλαγή καλωδίου μου είχαν προτείνει), αλλά δεν τους δίνω και ιδιαίτερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

H πλοήγηση της google λειτουργεί μια χαρά (με τις ελλείψεις και τους περιορισμούς της), απλά εγώ προτιμώ το Here (και λόγω του ιστορικού τοποθεσιών που έχω εγώ κατά καιρούς αποθηκεύσει, από το 2011 νομίζω). Με τη google  το θέμα μου είναι στην φωνητική αναζήτηση, όχι στην πλοήγηση καθεαυτή.

Περιμένω τις επόμενες ημέρες ένα φίλο με rav4 να περάσει, να κάνουμε τη δοκιμή του Here στο δικό του. Επίσης κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσω στο kamiq με τη συσκευή της γυναίκας μου (1+8), μήπως δεν του "αρέσει" το MIUI γενικότερα.

Η skoda μου λέει πως "δεν έχουμε ακούσει για κανένα θέμα" (μόνο αλλαγή καλωδίου μου είχαν προτείνει), αλλά δεν τους δίνω και ιδιαίτερη σημασία.

σχετικα με το καλωδιο, ως βλαβη το θεωρω 99% απιθανο. Δοκιμασε με αλλη συσκευη και δες το αποτελεσμα Και αναλογα γραψε εδω στο θεμα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update στο multimedia  του αυτοκινήτου έχεις κάνει; Στο Hyundai i10 που έχουμε σπίτι δίνει update κάθε 6 μήνες σε χάρτες και firmware συσκευής που διορθώνει διάφορα θέματα. Δεν γνωρίζω η Skoda  τι κάνει και πως δίνει τις αναβαθμίσεις, η Hyundai έχει πρόγραμμα στο υπολογιστή που περνάς την αναβάθμιση μέσα στην sd card και την φορτώνεις στο αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chios είπε

Update στο multimedia  του αυτοκινήτου έχεις κάνει; Στο Hyundai i10 που έχουμε σπίτι δίνει update κάθε 6 μήνες σε χάρτες και firmware συσκευής που διορθώνει διάφορα θέματα. Δεν γνωρίζω η Skoda  τι κάνει και πως δίνει τις αναβαθμίσεις, η Hyundai έχει πρόγραμμα στο υπολογιστή που περνάς την αναβάθμιση μέσα στην sd card και την φορτώνεις στο αυτοκίνητο.

Όχι, δεν μου έχουν πει κάτι τέτοιο, ότι υπάρχει διαδικασία.

Θα κοιτάξω να δω πως/αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποια νεότερα, λοιπόν.

Βάζω σήμερα το 1+8 στο αμάξι, συνδέεται κλπ, βάζω προορισμό στο Here, με έβγαλε μέχρι τέλους χωρίς το παραμικρό. Τρώω ξενέρα, λέω θα είναι θέμα με το MIUI.

Στο γυρισμό, από περιέργεια, βάζω πάλι το δικό μου, τα γνωστά. Κάποια στιγμή, σε φανάρι, το ξεκλειδώνω γιατί κάτι ήθελα να δω, λειτουργεί άμεσα. Το κρατάω ξεκλείδωτο παίζοντας με την οθόνη, ολόσωστη λειτουργία/πλοήγηση. Για να μην πολυλογώ, 4-5 δοκιμές με τη σύζυγο πια να το ξεκλειδώνει/κλειδώνει, βάζει κανονικά/ανάποδα στη φορά του αυτοκινήτου κλπ, το βρήκαμε.

Όταν κλειδώσει η συσκευή, για κάποιο λόγο εμφανίζει (το Here, πάντα), τη συμπεριφορά που περιγράφω παραπάνω). Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με κάποια άδεια που ίσως έχω κόψει είτε στην εφαρμογή είτε στη συσκευή, για εξοικονόμηση μπαταρίας ενδεχομένως.

Αν πάει κάπου το μυαλό σας, μου λέτε, γιατί επαναφορά στη συσκευή για αυτό μόνο αποκλείεται να κάνω. Την εφαρμογή θα την "καθαρίσω" τώρα, να δω τις επόμενες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα update ακόμα, και μάλλον και η λύση (για το Here, πάντα).

Το είχε βάλει το MIUI αυτόματα σε εξοικονόμηση πόρων όταν ήταν στο παρασκήνιο (όταν κλείδωνε το τηλέφωνο, δηλαδή) και παρά το AndroidAuto δεν το κρατούσε "ξύπνιο".

Το έβαλα στο "ελεύθερο" προφίλ και η σημερινή δοκιμή πήγε άψογα.

Για το γούγλη και τη φωνητική αναζήτηση σε προορισμούς, επαφές κλπ...καλά κρασά.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...