Προς το περιεχόμενο

Με τη συνεργασία της Leica, η σειρά Xiaomi 13 έρχεται από τις 15 Μαρτίου στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ea6gka είπε

1400,  μου βγήκε ο καπουτσίνο από τα αυτιά . 

Δεν πάει προσωπικά σε εσένα, αλλά και στους υπολοιπους που γράφουν τα ίδια. Πόσο θα ήθελες να κάνει? Έχεις δει specs? Έχει κορυφαία κάμερα και οθόνη, καλύτερη φόρτιση - καλύτερα (αναμένουμε review φυσικά αλλά πρός τα εκεί πάει) από το S23 ultra, το οποίο έχει παρόμοια τιμή. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, badounask είπε

Μπράβο στην xiaomi  πάρα πολύ καλές τιμές θα είναι τυχεροί αυτοί που θα τα πάρουν πρώτη μέρα και μετά από 2-3 μήνες θα διαπιστώσουν τι εστί λογισμικό xiaomi, και. θα έχουν χάσει 2/3 της αξίας τους. 

Τι εστί λογισμικό Xiaomi??

Έχω 2 χρόνια Xiaomi και δεν Μ έχει δυσκολέψει κάπου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν πάει προσωπικά σε εσένα, αλλά και στους υπολοιπους που γράφουν τα ίδια. Πόσο θα ήθελες να κάνει? Έχεις δει specs? Έχει κορυφαία κάμερα και οθόνη, καλύτερη φόρτιση - καλύτερα (αναμένουμε review φυσικά αλλά πρός τα εκεί πάει) από το S23 ultra, το οποίο έχει παρόμοια τιμή. 

Φίλε μου δεν είναι μόνο το hardware που αγοράζεις σε μία συσκευή. Ειδικά όταν δίνεις τόσα λεφτά! Είναι το software και η υποστήριξη απο εκεί και πέρα. Γιατί λες εσυ να πουλάει η apple και να έχει 70% μερίδιο σε αυτές τις τιμές πάνω απο χιλιάρικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θα έλεγα να μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα. Ας δούμε review από Έλληνες και ξένους και κρίνουμε τότε. Εγώ μόλις διάβασα το review στην gsmarena και είναι πολύ εγκωμιαστικό για το συγκεκριμένο κινητό. Ουσιαστικά του προσάπτει δύο αρνητικά: ξεπερασμένη selfie camera και το ότι χρειάζεται οπωσδήποτε θήκη διότι γλιστράει. Εγώ είδα τα δείγματα φωτογραφιών. Κορυφαία για κινητό τηλέφωνο. Με ενοχλεί αυτή η πάγια έλλειψη οξύτητας στους φακούς που την βλέπεις σε όλα τα κινητά. Όμως και πάλι η ποιότητα κορυφαία για κινητή συσκευή. Η γνώμη μου είναι ότι τα αξίζει τα λεφτά της. Για όποιον μπορεί να τα δώσει. Έχω τις αμφιβολίες μου και για το MIUI. Τελευταία φορά που το είχα (σε αρκετά χαμηλότερου κόστους συσκευή βέβαια) μου είχε αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις. Βέβαια εδώ μιλάμε για κινητό-σκυλί οπότε μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου δεν είναι μόνο το hardware που αγοράζεις σε μία συσκευή. Ειδικά όταν δίνεις τόσα λεφτά! Είναι το software και η υποστήριξη απο εκεί και πέρα. Γιατί λες εσυ να πουλάει η apple και να έχει 70% μερίδιο σε αυτές τις τιμές πάνω απο χιλιάρικο? 

Φυσικά και δεν είναι μόνο το hardware αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να πουλήσει το 13 PRO στα 800€ ας πούμε όταν είναι flagship στα πάντα. 

To γιατί έχει αυτό το μερίδιο η Apple στα 1000€ και πάνω είναι άσχετο με το θέμα μας, αλλά είναι αυτονόητη και η απάντηση. Όταν οι μόνες συσκευές που έχει η Apple κάνουν 1000€ και πάνω, όποιος θέλει iphone αναγκαστικά θα δώσει 1000αρικο. Στο android δεν ισχύει αυτό. Και στο λέω γιατί πρόσφατα έψανα επί 1 μήνα για κινητό, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 1000αρικο +  σε android, μεταξύ edge 30 ultra και zenfone 9 ήμουνα, αμφότερες οι συσκευές είναι κάτω απτά 1000. Eίχα και το 14pro κατά νού αλλά μετά από λίγη έρευνα έφυγε offside με συνοπτικές διαδικασίες

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Φυσικά και δεν είναι μόνο το hardware αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να πουλήσει το 13 PRO στα 800€ ας πούμε όταν είναι flagship στα πάντα. 
 

Μια χαρά μπορεί να το πουλήσει στα 800-900 όπως και έκανε πριν κάποια χρόνια. Πόσο λες εσυ να πλήρώνει η apple και η Samsung τους software developers της και πόσο η Xiaomi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μια χαρά μπορεί να το πουλήσει στα 800-900 όπως και έκανε πριν κάποια χρόνια. Πόσο λες εσυ να πλήρώνει η apple και η Samsung τους software developers της και πόσο η Xiaomi ?

Όταν πουλάγε 800-900 - τα λεγόμενα flagship killers - ποτέ δεν είχε κορυφαία specs παντού..θυσίαζες κάποια πράγματα για να πάρεις κατί σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Θυσίαζες οθόνη - που ναι μέν ήταν πολύ καλή αλλά όχι κορυφαία, τα stereo speakers, μέτριο ενισχυτή αν ήθελες να βάλεις ακουστικά της προκοπής, καλή αλλά όχι κορυφαία κάμερα κλπα κλπα. 

Και εγώ θα προτιμούσα την παλιά μέθοδο, μιας και δεν με ενδιαφέρει ούτε η κορυφαία κάμερα ούτε η κορυφαία οθόνη - απλά με δεδομένο ότι πλέον σου δίνει και αυτά, είναι λογικό να ζητάει και περισσότερα χρήματα από παλιά.

Για τους software developers δεν ξέρω τι πληρώνει ο καθένας, έχεις στοιχεία να δούμε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε


Για τους software developers δεν ξέρω τι πληρώνει ο καθένας, έχεις στοιχεία να δούμε;

Δεν έχω στοιχεία πρόχειρα αλλά φαντάζομαι ότι όταν λες στους developers ότι θα πρέπει να υποστηρίξουν τις συσκευές σου για 6 χρόνια αντί για 2 τους δίνεις πολλή περισσότερη δουλειά έτσι? Να μην μιλήσουμε για bugs και το πόσο γρήγορα επιλύονται από τον καθένα. όλα αυτά τα πληρώνεις, δεν στα δίνει κανείς τζάμπα. Για αυτό λέω οτι τα 1400 είναι πολλά για xiaomi.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν έχω στοιχεία πρόχειρα αλλά φαντάζομαι ότι όταν λες στους developers ότι θα πρέπει να υποστηρίξουν τις συσκευές σου για 6 χρόνια αντί για 2 τους δίνεις πολλή περισσότερη δουλειά έτσι? Να μην μιλήσουμε για bugs και το πόσο γρήγορα επιλύονται από τον καθένα. όλα αυτά τα πληρώνεις, δεν στα δίνει κανείς τζάμπα. Για αυτό λέω οτι τα 1400 είναι πολλά για xiaomi.

Πως ακριβώς τους δίνεις περισσότερη δουλειά? Βαράνε υπερωρίες? :P 

Έχεις στοιχεία για τα bugs και πόσο γρήγορα επιλύονται; Να μην μιλάμε γενικά στον αέρα, θα βοήθαγε αν έχεις κάτι να δώ.  


Το αν είναι πολλά τα 1400 για xiaomi είναι προσωπική σου άποψη. Εγώ προτιμώ να δώσω 1400 για xiaomi παρά για το apple 14 pro, το οποίο δεν θα ήταν καν επιλογή για μένα ακόμα και αν κόστιζε τα μισά. Μιλάμε για αισχρή μπαταρία - που ναι μεν τα πάει καλά σε SOT λόγω κορυρφαίου επεξεργαστή - αλλά οι νομοί της φυσικής δεν κερδίζονται και το βλέπεις με τα πενιχρά stand by αποτελέσματα. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως ακριβώς τους δίνεις περισσότερη δουλειά? Βαράνε υπερωρίες? :P 

Έχεις στοιχεία για τα bugs και πόσο γρήγορα επιλύονται; Να μην μιλάμε γενικά στον αέρα, θα βοήθαγε αν έχεις κάτι να δώ.  


Το αν είναι πολλά τα 1400 για xiaomi είναι προσωπική σου άποψη. Εγώ προτιμώ να δώσω 1400 για xiaomi παρά για το apple 14 pro, το οποίο δεν θα ήταν καν επιλογή για μένα ακόμα και αν κόστιζε τα μισά. Μιλάμε για αισχρή μπαταρία - που ναι μεν τα πάει καλά σε SOT λόγω κορυρφαίου επεξεργαστή - αλλά οι νομοί της φυσικής δεν κερδίζονται και το βλέπεις με τα πενιχρά stand by αποτελέσματα. 

Εντάξει, μόνο ως πλάκα μπορώ να αντιληφθώ την απάντηση σου όταν μου λες οτι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά υποστήριξης 2 με 6 χρόνια και μου λες για bugs και ταχύητητα επίλυσης στο miui!  Καλή μέρα...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εντάξει, μόνο ως πλάκα μπορώ να αντιληφθώ την απάντηση σου όταν μου λες οτι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά υποστήριξης 2 με 6 χρόνια και μου λες για bugs και ταχύητητα επίλυσης στο miui!  Καλή μέρα...

Aν ήταν τόσο αυτόνοητη η διαφορρά - θα είχες και κάποια στοιχεία - κάποιο link - κάτι να μου δείξεις. Τόσα post μόνο θεωρία βλέπω για το πόσο πληρώνει τους devs και ότι η samsung και η apple τους βάζει να κάνουν υπερωρίες :P 

Αν αυτά θα έπρεπε να με πείσουν, ντάξει,τι να σου πώ

Πρόχειρα πρόχειρα,, από τον Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα ακόμα παλεύουν. Μάλλον δεν κάνουν αρκετές υπερωρίες

 

Apple released ‌iOS 16‌ in September and has since released multiple follow-up updates to address bugs and security patches. The most recent update for the operating system is iOS 16.2, released on December 13. iOS 16.2 brought a new Freeform app, new always-on display options for the iPhone 14 Pro, new lock screen widgets, 5G support for India, and more. Along with the latest features, the update also brought many bugs and system glitches, according to user reports.

Across Twitter, Reddit (1,2,3,4,5,6), the MacRumors forum (1,2,3,4), and Apple Support, users say they're experiencing an unusual amount of bugs and poor system performance following the most recent ‌iOS 16‌ update. According to users, the issues are wide-ranging, including Spotlight search glitches, the keyboard not appearing in apps, excessive battery drain, the Camera app freezing, problems with Focus modes, Apple Music app bugs, HomeKit accessories not working, and CarPlay glitches.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν ήταν τόσο αυτόνοητη η διαφορρά - θα είχες και κάποια στοιχεία - κάποιο link - κάτι να μου δείξεις. Τόσα post μόνο θεωρία βλέπω για το πόσο πληρώνει τους devs και ότι η samsung και η apple τους βάζει να κάνουν υπερωρίες :P 

Αν αυτά θα έπρεπε να με πείσουν, ντάξει,τι να σου πώ

Τι link θέλεις? Με τις μισθοδοσίες των αμερικάνων προγραμματιστών της apple έναντι τον κινέζων της xiaomi για να δείς ποιός παίρνει περισσότερα και πόσοι έιναι σε πλήθος για τον καθένα? make a wild guess !!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...