Προς το περιεχόμενο

Τελικα ειναι "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ" το Linux ;


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ δεν κατάλαβα τι σχέσει έχει ότι το χρηματοδοτούν οι οποία α-β εταιρεία ? ο τίτλος το θέματος είναι πόσο ανεξάρτητο είναι το gnu/linux και αυτό στο απάντησα αυτό που λες και επιμένεις είναι απλά άκυρο και αν θες να στο πω φιλοσοφικά του τύπου τι θα γινόταν "αν" όπως εσύ με την  Adobe σκέψου εσύ τι θα γινόταν αν το gnu/linux και ο karnel ήταν close sourse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mphxths είπε

Εγω θα το παρω απο την πιο αρχη ακομα. Για τι μιλαμε τωρα ? Το λινουξ κερνελ ή το λινουξ διανομη ? Τον κερνελ τον συντηρουν απο εταιριες , freelancer προγραμματιστες μεχρι χομπιστες. Και απο την στιγμη που πολλες εταιριες χρησιμοποιουν καποιο λειτουργικο που στηριζεται σε αυτον τον κερνελ , τους ενδιαφερει να συντηρειται και να εξελισσεται , ωστε να παιζει στο hardware τους. Οπως το ιδιο κανουν και με αλλες εφαρμογες π.χ. xorg , mesa , drivers , wayland , κλπ κλπ.
Μικρη πιτα μπορει να εχει στο desktop κομματι , αλλα στο σερβερ κομματι ή στα κινητα (λεγε με android) , ή σε τιποτα ΙοΤ φασεις , ζει και βασιλευει. Οσο για τις διανομες , απο τις χιλιαδες , αντε να αξιζουν καμμια 10αρια... ολες οι αλλες υπαρχουν δεν υπαρχουν , το ιδιο και το αυτο.

Δεν λέμε κάτι άλλο, όσοι το στηρίζουν είναι καλό, το ότι μεγάλες εταιρίες ρίχνουν χρήμα μόνο καλό κάνει στο Linux γενικά και αόριστα.

Το android είναι ένα από τα πιο απαίσια λειτουργικά αλλά είναι μονόδρομος (εκτός κι αν θέλεις να πας σε apple).
Ένα κλειδωμένο σύστημα, που μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να το φορτώσει με ένα σωρο bloatware και για να τα αφαιρέσεις να πρέπει να πας σε κάποιον που ξέρει να στο "ρουτάρει" για να τα αφαιρέσεις. Ένα σωρό security risks από εταιρίες που χρησιμοποιούν το android για να συλλέγουν δεδομένα (βλέπε Huaway αλλά και όχι μόνο), ενώ τα κινητά είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο που δεν έχεις επιλογές για το τι έκδοση θα βάλεις ή να αλλάξεις λειτουργικό.

Oταν αναφερόμαστε σε λειτουργικά συστήματα υπολογιστών ας μην βάζουμε μέσα λειτουργικά συστήματα στυλ πλατφόρμας για gadgets. Δεν θα κάνεις apt στο android, κλικ με το χέρι κάνεις σε εικονίδια. Αλλά και δεν θα βάλεις android σε server ή σε υπολογιστή κι ας είναι version του linux.

Και ένα ρούτερ μπορεί να τρέχει linux αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για το πόσο πετυχημένο είναι το linux γιατί η συζήτηση είναι πάντα για το desktop. Κανένας δεν αρνήθηκε ότι ένας server έχει χίλιους δύο λόγους να τρέχει linux αντί για windows!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Το android είναι ένα από τα πιο απαίσια λειτουργικά

 

28 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ένα κλειδωμένο σύστημα, που μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να το φορτώσει με ένα σωρο bloatware

Eσυ το θεωρεις απαισιο για τους λογους σου. Εγω το θεωρω μια χαρα λειτουργικο , γιατι κανει την δουλεια του. Δηλαδη , να λειτουργει το κινητο μου. Αυτη την στιγμη στα non-apple κινητα , δεν εχει ανταγωνισμο. Κατι λεει αυτο. Το αν ειναι κλειδωμενο , αν εχει bloatware , bugs , security risks ή οτιδηποτε αλλο , δεν αναιρει το παραπανω που υπογραμμισα. Τοσοι εκει εξω , ας φτιαξουν κατι καλυτερο. Κατι πηγε να κανει η huawei με το harmony , αλλα δεν ξερω ποσο και αν θα περπατησει.
 

28 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Oταν αναφερόμαστε σε λειτουργικά συστήματα υπολογιστών ας μην βάζουμε μέσα λειτουργικά συστήματα στυλ πλατφόρμας για gadgets.

 

28 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Και ένα ρούτερ μπορεί να τρέχει linux αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για το πόσο πετυχημένο είναι το linux γιατί η συζήτηση είναι πάντα για το desktop.

Στον τιτλο δεν βλεπω κατι που να λεει "desktop" , "ηλεκτρονικους υπολογιστες" κλπ. Βασικα δεν ξεκαθαριζει για το αν μιλαμε για το λινουξ κερνελ ή το λινουξ διανομη (=λειτουργικο συστημα). Αν θελουμε να ειμαστε ακριβολογοι φιλολογοι , πρεπει να υποθεσουμε οτι μιλαει για τον κερνελ και βασιζομενος σε αυτο εγραψα ο,τι εγραψα. Αλλα επειδη συνηθιζεται να εννοειται η "διανομη"/λειτουργικο συστημα , τοτε εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις , αλλα ειναι εκτος θεματος διοτι το θεμα ρωταει αν ειναι ανεξαρτητο το λινουξ ως λειτουργικο συστημα και οχι αν ειναι διαδεδομενο :)
Το λινουξ ως λειτουργικο συστημα ειναι ανεξαρτητο λοιπον γιατι τα επιμερους κομματια που το απαρτιζουν , δηλ τα υποπρογραμματα του , ειναι ανεξαρτητα με την εννοια οτι ειναι free και open source. Αν καποιος νοιωθει οτι μια διανομη υποκινειται και κατευθυνεται απο καποια μεγαλη εταιρια σε δρομο που δεν του αρεσει , απλα αλλαζει διανομη ή ακομα καλυτερα , φτιαχνει την δικη του ... 

Ειναι λογικο οτι απο την στιγμη που εταιριες συμβαλλουν στον κωδικα διαφορων υποπρογραμματων , κατευθυνουν ως εναν βαθμο τα πραγματα. Ειδικα στις δικες τους διανομες π.χ. ubuntu - snaps , fedora - gnome - systemd κλπ κλπ. Ο κατακερματισμος βοηθαει σε τετοια θεματα , δηλ να αλλαζουμε διανομες σε οποια μας βολευει , αλλα οχι σε αλλα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2023 στις 12:31 ΠΜ, Diavolos666 είπε

Ένα κλειδωμένο σύστημα, που μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να το φορτώσει με ένα σωρο bloatware και για να τα αφαιρέσεις να πρέπει να πας σε κάποιον που ξέρει να στο "ρουτάρει" για να τα αφαιρέσεις.

Αν δεν ξέρεις να ρουτάρεις, καλό είναι να μην χρησιμοποιείς root. Bloatware που θα χρειαστεί sudo για να φύγει έχουν σχεδόν όλες οι διανομές linux.

Από κει και πέρα αν δεν θες να ασχοληθείς πολύ με το να μάθεις να ρουτάρεις ένα κινητό και την διαφορά super user με user απλά βρίσκεις τον κατασκευαστή που δεν έχει bloatware μέσα στην συσκευή. Υπάρχουν τέτοιοι που έχουν μόνο τα βασικά. Βέβαια "βασικά" σημαίνει για παράδειγμα εφαρμογή κάμερας. Αν εγώ θέλω να βάλω gcam η εφαρμογή του κινητού είναι bloatware για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν δεν ξέρεις να ρουτάρεις, καλό είναι να μην χρησιμοποιείς root. Bloatware που θα χρειαστεί sudo για να φύγει έχουν σχεδόν όλες οι διανομές linux.

Από κει και πέρα αν δεν θες να ασχοληθείς πολύ με το να μάθεις να ρουτάρεις ένα κινητό και την διαφορά super user με user απλά βρίσκεις τον κατασκευαστή που δεν έχει bloatware μέσα στην συσκευή. Υπάρχουν τέτοιοι που έχουν μόνο τα βασικά. Βέβαια "βασικά" σημαίνει για παράδειγμα εφαρμογή κάμερας. Αν εγώ θέλω να βάλω gcam η εφαρμογή του κινητού είναι bloatware για εμένα.

Το ίδιο ακριβώς είπα. Ότι για να τα αφαιρέσεις θέλεις κάποιον που να ξέρει να ρουτάρει κινητό.

Η απάντησή μου ήταν στο ότι το linux δεν είναι για desktop και μου απάντησε ότι το linux επικρατεί στους servers και τα κινητά υπονοώντας ότι όπως επικρατεί στους server (γιατί είναι το καλύτερο για servers) ότι για τον ίδιο λόγο επικρατεί και στα κινητά (ότι είναι το καλύτερο για κινητά).

Τα κινητά δεν είναι όπως ένας υπολογιστής να βάζεις το λειτουργικό που θέλεις, επομένως ότι βάλει η εταιρία στο κινητό είσαι δεμένος με αυτό. Αν θέλεις άλλο λειτουργικό πας σε iPhone με ότι συνεπάγεται αυτό (κλείδωμα στο οικοσύστημα της Apple). Μπορεί να μην είναι μονοπώλιο το android γιατί κανείς δεν απαγορεύει κάποιον από το να κάνει άλλο λειτουργικό για κινητά, αλλά έχει όλες τις παθογένειες του μονοπωλίου, είναι χάλια, δύσχρηστο και κλειδωμένο.

Δεν είναι "εύχρηστο" αν πρέπει να είσαι super user Saiyan για να κάνεις μία απλή απ-εγκατάσταση μιας εφαρμογής. Το "εύχρηστο" είναι αυτό που πατάς να απ-εγκατασταθεί κάτι και απ-εγκαταστείται, όχι να πρέπει να μπεις στα εντόσθια και να χρειαστεί να ξέρεις κώδικα.

Το σχόλιό μου λοιπόν είναι ότι το android δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ του linux. Αν έχει αποδείξει κάτι το android για το Linux είναι ότι δεν θα επικρατήσει ποτέ στο desktop για δύο λόγους, έναν ότι η δυσχρηστία του παρουσιάζεται ως επιχείρημα και δεύτερον επειδή ευτυχώς στο desktop δεν είναι το μοναδικό λειτουργικό, υπάρχει επιλογή για windows που είναι αυτό που βάζει η τεράστια πλειοψηφία του πλανήτη για την ευχρηστία που τους προσφέρει.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Αν έχει αποδείξει κάτι το android για το Linux είναι ότι δεν θα επικρατήσει ποτέ στο desktop για δύο λόγους, έναν ότι η δυσχρηστία του παρουσιάζεται ως επιχείρημα και δεύτερον επειδή ευτυχώς στο desktop δεν είναι το μοναδικό λειτουργικό, υπάρχει επιλογή για windows που είναι αυτό που βάζει η τεράστια πλειοψηφία του πλανήτη για την ευχρηστία που τους προσφέρει.

και κάπως έτσι ξεκινάνε οι μεγαλύτερες λανθασμένες αντιλήψεις για το λίνουξ. Το λίνουξ δίνει τον πυρήνα στο android τίποτε άλλο ( ο πυρήνας δεν δίνει Interfaces αλληλεπίδρασης στον χρήστη) οπότε τις όποιες δυσλειτουργίες του android υπεύθυνος είναι η google, το λινουξ αποδεικνύει  ότι είναι ο ποιο εύχρηστος-δημοφιλής πυρηνας ανοιχτού κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, antonis35 είπε

και κάπως έτσι ξεκινάνε οι μεγαλύτερες λανθασμένες αντιλήψεις για το λίνουξ. Το λίνουξ δίνει τον πυρήνα στο android τίποτε άλλο ( ο πυρήνας δεν δίνει Interfaces αλληλεπίδρασης στον χρήστη) οπότε τις όποιες δυσλειτουργίες του android υπεύθυνος είναι η google, το λινουξ αποδεικνύει  ότι είναι ο ποιο εύχρηστος-δημοφιλής πυρηνας ανοιχτού κώδικα.

Ακριβώς, επομένως δεν μπορούμε να το πάρουμε από πίσω προς τα εμπρός, το android δεν αποτελεί θετικό επιχείρημα για το linux μόνο και μόνο επειδή το android βασίζεται στον πυρήνα του linux. Η εξάπλωση του android δεν αποδεικνύει κάποια ποιότητα στο android διότι δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Η απάντησή μου ήταν στο ότι το linux δεν είναι για desktop και μου απάντησε ότι το linux επικρατεί στους servers και τα κινητά υπονοώντας ότι όπως επικρατεί στους server (γιατί είναι το καλύτερο για servers) ότι για τον ίδιο λόγο επικρατεί και στα κινητά (ότι είναι το καλύτερο για κινητά).

Εναλασσουμε την εννοια διανομη - κερνελ στις προτασεις και εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας. Στους σερβερς επικρατουν καποιες linux διανομες και καποια custom unix-based λειτουργικα , περα και απο καποιες περιπτωσεις windows servers. Στα κινητα , εξω απο το apple οικοσυστημα , επικρατει το ανδροιδ που στηριζεται στον linux kernel. Σε αυτο που υπογραμμισα παραπανω στα λεγομενα σου θα αναφερθω παρακατω.
 

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Τα κινητά δεν είναι όπως ένας υπολογιστής να βάζεις το λειτουργικό που θέλεις

Eνας απλος χρηστης , μεσω καποιας απλης διαδικασιας , προφανως οχι. Εχω δει ομως κινητα να τρεχουν μεχρι και διανομες λινουξ ή διαφορετικα android roms. Μην σου πω οτι πηρε το ματι μου καποιον στο ΥΤ να περναει windows 11 σε κινητο. 
 

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Το σχόλιό μου λοιπόν είναι ότι το android δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ του linux.

 

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

το android δεν αποτελεί θετικό επιχείρημα για το linux μόνο και μόνο επειδή το android βασίζεται στον πυρήνα του linux.

Το σχολιο σου και η αποψη σου ειναι σεβαστη αλλα ειναι και λαθος. Το οτι το ανδροιδ στηριζεται στον linux kernel και οχι σε καποιον αλλον π.χ. windows / macos kernel , κατι λεει. Μπορει να λεει οτι ειναι ο καλυτερος κερνελ. Μπορει να λεει οτι ειναι ανοιχτος και αρα μπορει να τον προσαρμοσει στα μετρα της η γοογλε. Μπορει ... διαφορα να λεει. Για οποιον λογο και να τον επελεξε η γοογλε , του εδωσε αξια , παραπανω απο οση ειχε πριν. 
 

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Η εξάπλωση του android δεν αποδεικνύει κάποια ποιότητα στο android διότι δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Εν μερει σωστο αυτο που γραφεις. Αλλα εννοεις τι ? Οτι ειναι χαλια λειτουργικο ? Δυσχρηστο ? Δεν μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας και αναγκαστικα το ανεχομαστε ? Η Huawei ελεγε οτι θα φερει το harmony os . Που ειναι ? Υπηρχαν καποιες προσπαθειες να φερουν καποιες linux διανομες στα κινητα. Που ειναι ? Και καποιες προσπαθειες , ειναι το λιγοτερο τραγικες. Οποιαδηποτε διανομη θελει να κανει καριερα στον κοσμο των κινητων τηλεφωνων , πρεπει να κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ , για να ανταπεξελθει στα νεα δεδομενα π.χ. μικρες οθονες , touch , sensors κλπ κλπ. 
Τοσοι προγραμματιστες υπαρχουν στον πλανητη. Ο λινουξ κερνελ ανοιχτος και δωρεαν. Γιατι δεν φτιαχνουν κατι καλυτερο απο το ανδροιδ ? Ας ειναι και πληρης αντιγραφη και απλα να ειναι πιο optimized , πιο ελαφρυ κλπ , θα το προτιμουσα εναντι του ανδροιδ.

Το ανδροιδ ξεκινησε ως λειτουργικο για κινητα και για αυτο εχει φτασει στο σημειο που εχει φτασει.

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αν έχει αποδείξει κάτι το android για το Linux είναι ότι δεν θα επικρατήσει ποτέ στο desktop για δύο λόγους, έναν ότι η δυσχρηστία του παρουσιάζεται ως επιχείρημα και δεύτερον επειδή ευτυχώς στο desktop δεν είναι το μοναδικό λειτουργικό, υπάρχει επιλογή για windows που είναι αυτό που βάζει η τεράστια πλειοψηφία του πλανήτη για την ευχρηστία που τους προσφέρει.

Αν εχει αποδειξει κατι το ανδροιδ , ειναι οτι μια linux διανομη θα μπορουσε να γινει ευχρηστη. Το ιδιο μπορω να πω και για το mac os. Το λινουξ καποτε δεν ηταν για desktop χρηση. Σου μιλαει ενας ανθρωπος που ασχολειται με το λινουξ απο το '95 και εχω φαει χιλιαδες ωρες στο τερματικο , σε kernel compiles , και σε πρωτογονα πραγματα. Τοτε ναι , δεν ηταν για desktop χρηση. Την σημερον ημεραν , θα μπορουσε να ηταν. Και λεω θα μπορουσε , αν υπηρχαν διανομες που κοιτουσαν να αντιγραψουν τα καλα απο αλλα λειτουργικα και να φτιαχνανε κατι ευχρηστο. Κατι που εχουν συνηθισει οι windows/mac users , γιατι οπως και να το κανουμε ηταν πρωτα αυτα τα λειτουργικα στον χωρο του desktop.

Aλλα οχι , η ελιτιστικη συμπεριφορα στον χωρο δεν αφηνει κατι τετοιο να γινει. Πολλοι αλλαζουν κατι απλα για να πουν οτι εφτιαξα κατι νεο και μην γελιεστε απο τα windows , ετσι αν δουλευετε θα ειναι πιο βολικα. Και εχουμε μπαρες πανω κατω δεξια αριστερα , τις μαλακιες του gnome 3 , τα tiling wm , που απο κει που ειδαμε το φως το αληθινο με την ελευση του ποντικιου , οι προγραμματιστες θελουν να πατανε 20 κουμπια σε 30 shortcuts μην και χασουν 2 δευτερολεπτα να πιασουν το ποντικι. Απορω αν σε windows περιβαλλον κανουν τα ιδια... τεσπα. Η καθε διανομη εχει την δικη της φιλοσοφια , το καθε DE την δικη του φιλοσοφια , κατακερματισμος και προοδος μηδεν. 

H μοναδικη διανομη που παλευει πραγματικα για κατι ευχρηστο ειναι το Deepin. Εχει αλλα κουσουρια βεβαια , που δεν ειναι του παροντος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2023 στις 3:44 ΜΜ, mphxths είπε

H μοναδικη διανομη που παλευει πραγματικα για κατι ευχρηστο ειναι το Deepin. Εχει αλλα κουσουρια βεβαια , που δεν ειναι του παροντος...

Αν ειχε <<βγει>> αλλου αυτη διανομη και οχι στην Κινα, θα ηταν το απολυτο Distro Killer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Αν ειχε <<βγει>> αλλου αυτη διανομη και οχι στην Κινα, θα ηταν το απολυτο Distro Killer.

Δεν εχεις αδικο. Εβαλα την τελευταια beta εκδοση σε vm αυτες τις μερες , να δω τι γινεται και τουλαχιστον στο οπτικο κομματι ειναι κλασεις ανωτερη απο πολλες. Το deepin DE ειναι πολυ ομορφο και ορθολογικο στην εμφανιση του.
Αλλα υπαρχουν και τα κουσουρια. Βαση debian stable αν θυμαμαι καλα. Πιο ευκολο στην διαχειριση θα μου πεις. Ενα debian testing θα ηταν καλυτερο. Μπαινεις στο store και δεν καταλαβαινεις τι γινεται. Γιατι απο την μια πολλα πραγματα εκει ειναι στα ... κινεζικα και απο την αλλη μου δινει την αισθηση οτι ειναι πολυ λιγα τα πακετα εκει περα. Τελος νοιωθω ολο το συστημα λιγο βαρυ. Ισως να φταιει που το ετρεχα σε vm. Θεωρητικα ενα συγχρονο μηχανημα δεν θα εχει καποιο προβλημα.

ΥΓ : Να σημειωσουμε εδω , οτι το deepin DE επαιζε σε wayland. Κατι που δεν καταφερα να το δω σε fedora deepin που ομως ειχε παλιοτερη εκδοση του DE. Συνεπως , μετα το Gnome και το KDE , ερχεται και το deepin να υποστηριξει wayland.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...