Προς το περιεχόμενο

Η Garmin παρουσιάζει τα πρώτα της smartwatch αποκλειστικά για τρέξιμο με AMOLED οθόνες 


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, skritikos είπε

Σχεδόν όλα τα Garmin από μέσο κόστος και πάνω είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό η καλύτερη περίπτωση τώρα είναι το Instinct 1 που πωλείται κατά περιόδους σε τιμές χώμα (μέχρι και κάτω από 150) αν ψαχτείς λίγο.

 

Θα περιμένω να δω και τα vivoactive 5 όταν κυκλοροφήσουν, κάτα πάσα πιθανότητα Garmin θα αγοράσω πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Fotoalexandros είπε

Ωχ!! Η βλακεία είναι δυστυχώς μεταδοτική. Όσοι είναι αθλητές και κινούνται σε εξωτερικούς χώρους, ειδικά στο Ελλαδικό χώρο με το έντονο φως της ημέρας, ξέρουν ότι οι ανακλαστικές οθόνες είναι οι πλέον κατάλληλες. Το αθλητικό ρολόι δεν το θέλεις για να βλέπεις ταινίες ή φωτογραφίες αλλά να είναι ευανάγνωστο στο εξωτερικό περιβάλλον και η μπαταρία του να διαρκεί.

Για αυτό νομίζω δεν θα καταργήσουν για τα επόμενα χρόνια τα μοντέλα με κλασσική οθόνη που την διαβάζουμε όσο ήλιο και να έχει! Ελπίζω να συμπιέσουν λίγο και τις τιμές προς τα κάτω στα υπόλοιπα μοντέλα έπειτα από τα νέα (άχρηστα για μένα) AMOLED screens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημο βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=JbmM_agI1gM

review https://www.youtube.com/watch?v=sY0iHU71k-4

 

 

επισημη ανακοινωση

https://www.garmin.com/en-US/newsroom/press-release/sports-fitness/garmin-adds-amoled-displays-to-its-next-gen-forerunner-265-and-forerunner-965-gps-running-watches/

4 ώρες πριν, Fotoalexandros είπε

Ωχ!! Η βλακεία είναι δυστυχώς μεταδοτική. Όσοι είναι αθλητές και κινούνται σε εξωτερικούς χώρους, ειδικά στο Ελλαδικό χώρο με το έντονο φως της ημέρας, ξέρουν ότι οι ανακλαστικές οθόνες είναι οι πλέον κατάλληλες. Το αθλητικό ρολόι δεν το θέλεις για να βλέπεις ταινίες ή φωτογραφίες αλλά να είναι ευανάγνωστο στο εξωτερικό περιβάλλον και η μπαταρία του να διαρκεί.

σχετικα με τις ανακλαστικες οθονες αριστερα) και τις amoled (δεξια)

η φωτο ειναι απο το βιντεο του review

Clipboard01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Έχετε καμία καλή πρόταση ποιο smartwatch θεωρείται καλύτερο όσον αφορά τις μετρήσεις ύπνου/στρες κτλπ;

Πως μετρας το στρες;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ethereum είπε

εχεις δεί πολλούς αθλητές να φοράνε Garmin ? εγώ που συχνάζω σε αθλητικό κέντρο που γίνεται χαμός απο στιβίστες είναι ζήτημα να έχω δεί ενα δύο  , suunto , polar , πάρα πολλούς

Μάλλον έχεις μπερδέψει τους αθλητικούς χώρους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ethereum είπε

εχεις δεί πολλούς αθλητές να φοράνε Garmin ? εγώ που συχνάζω σε αθλητικό κέντρο που γίνεται χαμός απο στιβίστες είναι ζήτημα να έχω δεί ενα δύο  , suunto , polar , πάρα πολλούς

Στους αγώνες δρόμου που παίρνω μέρος (συμπεριλαμβανομένου και του Κλασικού Μαραθωνίου) και εγώ νομίζω ότι ο κανόνας είναι Garmin, λιγότερα Polar και ακόμη λιγότερα Suunto.

Αυτά τα νέα μοντέλα με AMOLED νομίζω ότι η Garmin τα βγάζει από υποχρέωση, γιατί αυτό θέλει το κοινό. Όποιος έχει χρησιμοποιήσει Garmin, θα ξέρει ότι όσο πιο έντονος είναι ο ήλιος (και γενικά το φως), τόσο πιο ευδιάκριτη είναι η οθόνη. Όλα αυτά βέβαια ανατρέπονται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όπου χρησιμοποιώντας το backlight το αποτέλεσμα είναι μάλλον "ξεπλυμένο".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φαινονται τρελο gain οι νεες αυτονομιες, στα παλια με mip οθονες δεν ειχαν τοσο καλη αυτονομια.. Τι πατεντες εχουν κανει με τις μπαταριες? Αν κραταει 8+ μερες με ολα ανοιχτα ειναι τρομερη επιδοση με τα σημερινα δεδομενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λύσεις για όλους και για όλες τις τσέπες. Πάντως αν θες να κάνεις καταγραφή άσκησης και να γίνεις καλός αθλητής τα κανείς ακόμα και με ένα ρολόι με χρονόμετρο, αν θες κάτι παραπάνω σε καλύπτει και ένα amazfit του κατοσταρικού στο 100% όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε, δεν σε κάνουν καλύτερο αθλητή αν δεν τρέξεις και δεν κάνεις προπόνηση τα ακριβά garmin polar κτλ. Οι amoled μια χαρά είναι ειδικά για όσους κάνουν προπόνηση βράδυ και δεν ψάχνεις να πατήσεις backlight την ώρα που τρέχεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, menthol1979 said:

 

Παιδιά μιας και το αναφέρετε και ενδιαφέρομαι, υπάρχει Smartwatch της προκοπής (όχι κινεζοσαβούρα) χωρίς fitness αηδίες πάνω; Δηλαδή rugged κατασκευή, καλή οθονούλα, καλή αυτονομία, κλήσεις/μηνύματα κτλ ; To Instinct 2 κάποια στιγμή κοίταζα αλλά και αυτό παραφορτωμένο με τέτοια είναι...

κοιτα μια ματια και σε suunto. δεν εισαι υποχρεωμενος να χρησιμοποιησεις το fitness tracker που εχει πανω.μπορεις να το εχεις σαν απλο ρολοι ,να απαντας κλησεις κτλ. αν θες καλες μαρκες κοιτας Garmin και suunto. μετα σε πιο κινεζικες αλλα καλες παμε σε xiaomi Και huawei. μπορεις να αγνοησεις το κομματι του Fitness.στην οθονη βαζεις οτι θες εσυ να φαινεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση γιατί πραγματικά θέλω να μάθω. Έχω υο Apple Watch κσι έχει τα συνήθη: gps, καρδιά, vo2max, κλπ. Βλέπω κρι στην εφαρμογή τους γύρους στο γήπεδο, τη διαδρομή στον χάρτη, και διαφορά ακόμη. 
 

περα από την μπαταρία, τι περισσότερο  κάνει το Garmin  και θεωρείται κορυφαίο αθλητικό;  Ποτε δεν κατάλαβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Παιδιά μια ερώτηση γιατί πραγματικά θέλω να μάθω. Έχω υο Apple Watch κσι έχει τα συνήθη: gps, καρδιά, vo2max, κλπ. Βλέπω κρι στην εφαρμογή τους γύρους στο γήπεδο, τη διαδρομή στον χάρτη, και διαφορά ακόμη. 
 

περα από την μπαταρία, τι περισσότερο  κάνει το Garmin  και θεωρείται κορυφαίο αθλητικό;  Ποτε δεν κατάλαβα. 

Προσωπικά δεν ξέρω. Για να απαντήσει κάποιος σε αυτό, θα πρέπει να έχει εμβαθύνει και στα δύο οικοσυστήματα. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει κάποιος που δεν είναι γκατζετάκιας/σοβαρός δρομέας/διατεθειμένος να ξοδέψει αρκετά χρήματα.

Εγώ κάποια στιγμή πέρασα από Suunto σε Garmin. Γιατί; Γιατί έψαξα και βρήκα ότι το Strava είναι μια μεγάλη community και σε αυτήν συγχρόνιζε η Garmin και όχι η Suunto. Μετά από καιρό και η Suunto άρχισε να συγχρονίζει, αλλά εγώ είχα αλλάξει.

Η Garmin είναι πολλά χρόνια στον χώρο και έχει περάσει στη συνείδηση των αθλητών και των "αθλητών" ως μία από τους βασικούς παίκτες του χώρου, μαζί με τις Polar και Suunto. Αλλά είμαι σίγουρος ότι η Apple με τους απεριόριστους πόρους της δεν υστερεί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

κοιτα μια ματια και σε suunto.

Suunto και καλή οθόνη δεν πάνε μαζί δυστυχώς. 

Coros η νέα δύναμη στον χώρο που έχει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα αφήσει πίσω Polar και Suunto. 

Κάτοχος Suunto είμαι εγώ ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cpgr είπε

Παντως φαινονται τρελο gain οι νεες αυτονομιες, στα παλια με mip οθονες δεν ειχαν τοσο καλη αυτονομια.. Τι πατεντες εχουν κανει με τις μπαταριες? Αν κραταει 8+ μερες με ολα ανοιχτα ειναι τρομερη επιδοση με τα σημερινα δεδομενα..

Που το βλέπεις αυτό; Σύγκριση μεταξύ όμοιων μοντέλων στην πράξη θα έχει ως και 50% λιγότερη αυτονομία γιατί η AMOLED βάζει πολλές παραμέτρους στο παιχνίδι που δεν υπήρχαν πριν.

Οι σοβαροί αθλούμενοι (όχι με χορηγία) που κάνουν μεγάλες αποστάσεις από οτιδήποτε θα μείνουμε στις κλασσικές οθόνες για την ώρα. Οι ασχολούμενοι με το "μοστράρω" παρά αθλούμαι θα πάνε στις AMOLED. Kάποιοι που κάνουν μικρότερα πράγματα χρονικά μπορούν κι αυτοί να πάνε στις AMOLED αν θέλουν. Win-Win case για την Garmin.

 

5 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Παιδιά μια ερώτηση γιατί πραγματικά θέλω να μάθω. Έχω υο Apple Watch κσι έχει τα συνήθη: gps, καρδιά, vo2max, κλπ. Βλέπω κρι στην εφαρμογή τους γύρους στο γήπεδο, τη διαδρομή στον χάρτη, και διαφορά ακόμη. 
 

περα από την μπαταρία, τι περισσότερο  κάνει το Garmin  και θεωρείται κορυφαίο αθλητικό;  Ποτε δεν κατάλαβα. 

Μόνο τον σχεδιασμό να συγκρίνεις βλέπεις το target group και την φιλοσοφία.

Η αντοχή είναι μέρος του design σε κάθε μεσαίο και ακριβό Garmin ακόμη. To Apple Watch είναι μεν full premium υλικά αλλά με πολύ "δείτε τι φοράω" design που χάνει σε αντοχή. Θα έλεγα πως το Apple ίσως είναι ένα από τα καλύτερα smartwatch (μόνο για όσους έχουν iPhone φυσικά) ενώ τα Garmin είναι εργαλεία προπόνησης κατά κύριο λόγο και σε δεύτερη μοίρα smartwatch (τομέας που δεν απασχολεί κανέναν σοβαρό αθλούμενο).

Ας μην ξεχνάμε όμως πως σε τελική ανάλυση την προπόνηση την κάνουμε εμείς, το ρολόι απλά μας παρακολουθεί και προτείνει πιθανόν πράγματα (σε κάποια μοντέλα). Η τελική ερμηνεία και κατανόηση είναι δική μας δουλειά. Κανένα ρολόι δεν θα σε κάνει περισσότερο fit απλά κοιτώντας μια οθόνη.

14 ώρες πριν, SkaL- είπε

Υπάρχουν λύσεις για όλους και για όλες τις τσέπες. Πάντως αν θες να κάνεις καταγραφή άσκησης και να γίνεις καλός αθλητής τα κανείς ακόμα και με ένα ρολόι με χρονόμετρο, αν θες κάτι παραπάνω σε καλύπτει και ένα amazfit του κατοσταρικού στο 100% όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε, δεν σε κάνουν καλύτερο αθλητή αν δεν τρέξεις και δεν κάνεις προπόνηση τα ακριβά garmin polar κτλ. Οι amoled μια χαρά είναι ειδικά για όσους κάνουν προπόνηση βράδυ και δεν ψάχνεις να πατήσεις backlight την ώρα που τρέχεις.

Μα δεν πατάμε Light. Βάζουμε σταθερή φωτεινότητα στο 10% για όλη την διάρκεια της προπόνησης και φαίνονται όλα μια χαρά και άμεσα. Και με μηδαμινή κατανάλωση μπαταρίας.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 7:50 ΠΜ, mercator84 είπε

Σωστά τα λέει. Φοράνε ίδια μπαταρία και το μικρό έχει μικρότερη οθόνη.

εχεις δικιο,ετσι ειναι.Πρωτη φορα που ενα S εχει μεγαλυτερους χρονους χρησης.

εγω προσωπικα τις συχαινωμαι τις always on οθωνες που λαμπυριζουν το βραδυ..εχουμε γεμισει φωτακια και λεντακια.στο aw εδω και 3 χρονια

που το φοραω δεν το εχω ενεργοποιησει ποτε.η λειτουργια αφης που μπηκε απο στα fenix 7 -vivoactive και καποια αλλα ειναι οντως χρησιμη και

αν δεν το θελεις το απενεργοποεις και το δουλευεις με τα κουμπια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakinen said:

Suunto και καλή οθόνη δεν πάνε μαζί δυστυχώς. 

Coros η νέα δύναμη στον χώρο που έχει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα αφήσει πίσω Polar και Suunto. 

Κάτοχος Suunto είμαι εγώ ακόμα. 

Παντα ειχα μια αγαπη για τα suunto αν και εγω επαιζα σε αλλες κατηγοριες και οχι σε smartwatch.

σε ρολοι με υψομετρο κτλ suunto vector και μετα σε καταδυτικα πχ suunto zoop Κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...