Προς το περιεχόμενο

Η Garmin παρουσιάζει τα πρώτα της smartwatch αποκλειστικά για τρέξιμο με AMOLED οθόνες 


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

Παντα ειχα μια αγαπη για τα suunto αν και εγω επαιζα σε αλλες κατηγοριες και οχι σε smartwatch.

σε ρολοι με υψομετρο κτλ suunto vector και μετα σε καταδυτικα πχ suunto zoop Κτλ.

Και εγώ είμαι της Suunto και μένω ακόμα εξαιτίας της εφαρμογής της που βελτιώθηκε και από χάλι μαύρο είναι η καλύτερη τώρα. 

Δρομέας είμαι αυτή είναι η κατηγορία μου. Δυστυχώς δεν μπορεί να ακολουθήσει την Garmin σε δυνατότητες (το έχουν δηλώσει άλλωστε) και χάνει συνεχώς έδαφος και δημοτικότητα. Στους δρομείς μέχρι τα 300€ απλά δεν υπάρχει. Το Suunto 5 peak είναι αστείο σαν VFM. Μπαλώματα βλέπω να κάνει και πιστοί φάν της (όπως και εγώ) είναι ένα βήμα πριν την έξοδο.

Stava δεν με ενδιαφέρει και δεν έχω κάνει την μετάβαση πχ σε κάποιο Garmin εξαιτίας της εφαρμογής που έχει πολλές φανφάρες, λεπτομέρειες, στατιστικά που την κάνουν έως και χαοτική.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/3/2023 στις 9:11 ΠΜ, Socratis_g είπε

Η garmin έχει ότι ένα suuonto συν το garmin pay, μουσική και χάρτες. Επίσης η suuonto βγάζει πολύ βασικά σχέδια  που δεν τα φοράς ευκολα εκτός αθλησης

Γιατί να πάει κάποιος σε suuonto?

γι αυτόν ακριβώς τον λόγο που αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakinen said:

Και εγώ είμαι της Suunto και μένω ακόμα εξαιτίας της εφαρμογής της που βελτιώθηκε και από χάλι μαύρο είναι η καλύτερη τώρα. 

Δρομέας είμαι αυτή είναι η κατηγορία μου. Δυστυχώς δεν μπορεί να ακολουθήσει την Garmin σε δυνατότητες (το έχουν δηλώσει άλλωστε) και χάνει συνεχώς έδαφος και δημοτικότητα. Στους δρομείς μέχρι τα 300€ απλά δεν υπάρχει. Το Suunto 5 peak είναι αστείο σαν VFM. Μπαλώματα βλέπω να κάνει και πιστοί φάν της (όπως και εγώ) είναι ένα βήμα πριν την έξοδο.

Stava δεν με ενδιαφέρει και δεν έχω κάνει την μετάβαση πχ σε κάποιο Garmin εξαιτίας της εφαρμογής που έχει πολλές φανφάρες, λεπτομέρειες, στατιστικά που την κάνουν έως και χαοτική.

h suunto εχει πιασει και μεγαλη γκαμα. απο απλα ρολογια μεχρι δεν ξερω τι. η garmin ειναι πιο συγκεκριμενη στο τι βγαζει.ομολογω επισης οτι ειναι αριστουργηματα τα νεα ρολογια της garmin. σε garmin εχω gps για βουνα που πραγματι ειναι επισης κορυφη.

δεν ειναι κακο πολλες φορες να υπαρχουν πολλες λεπτομερειες και στατιστικα.εκει βεβαια καλο θα ηταν να μπορουσες να εχεις simple και advanced Mode ωστε να καλυπτεις ολους τους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

h suunto εχει πιασει και μεγαλη γκαμα. απο απλα ρολογια μεχρι δεν ξερω τι. η garmin ειναι πιο συγκεκριμενη στο τι βγαζει.ομολογω επισης οτι ειναι αριστουργηματα τα νεα ρολογια της garmin. σε garmin εχω gps για βουνα που πραγματι ειναι επισης κορυφη.

Μάλλον τα μπερδεύεις λίγο. Η Suunto είναι μία εταιρεία με στοχευμένο κοινό, απουσία Smartwatch, συγκεκριμένες δυνατότητες και μικρή γκάμα προϊόντων. Η Garmin από την άλλη είναι ένας γίγαντας με πληθώρα μοντέλων που χάνεις την μπάλα (μέσα σε λίγους μήνες βγαίνουν αντικαταστάτες σε πολλά μοντέλα), έχει μοντέλα για όλα τα αθλήματα, επαγγελματικό εξοπλισμό (Running, Smartwatch, Fitness, Marine, Cycling, Aviation, Automotive, GPS για σκύλους κτλ).

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Μιλάμε για σύγκριση πολυκατάστημα με σούπερ μάρκετ της γειτονιάς). 

Η Suunto είναι εταιρεία για αθλητές η Garmin είναι εταιρεία για τα πάντα όλα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakinen said:

Μάλλον τα μπερδεύεις λίγο. Η Suunto είναι μία εταιρεία με στοχευμένο κοινό, απουσία Smartwatch, συγκεκριμένες δυνατότητες και μικρή γκάμα προϊόντων. Η Garmin από την άλλη είναι ένας γίγαντας με πληθώρα μοντέλων που χάνεις την μπάλα (μέσα σε λίγους μήνες βγαίνουν αντικαταστάτες σε πολλά μοντέλα), έχει μοντέλα για όλα τα αθλήματα, επαγγελματικό εξοπλισμό (Running, Smartwatch, Fitness, Marine, Cycling, Aviation, Automotive, GPS για σκύλους κτλ).

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Μιλάμε για σύγκριση πολυκατάστημα με σούπερ μάρκετ της γειτονιάς). 

Η Suunto είναι εταιρεία για αθλητές η Garmin είναι εταιρεία για τα πάντα όλα. ειναι λιγο χαζο παντως αυτο που κανει η garmin. να βλεπεις σε μια κατηγορια 10 διαφορετικα μοντελα. ειπαμε αντικατασταση αλλα το παρακαναν μαλλον.δεκα forerunner ,10 fenix ,10 απο καποιο αλλο.

 

τωρα ειδα οτι η suunto εχει καταργησει τα παντα που ειχε και αφησε κατα κυριο λογω τα Smartwatches μονο. suunto σειρα 5-7-9 , εχει τα καταδυτικα dive watches ,εχει τα καταδυτικα dive computers Και εχει και τα απλα κατι Core Κτλ. απο οτι ειδα εχει σταματησει να βγαζει ολα τα απλα μοντελα που ειχε για every day use τα οποια ηταν παρα πολλα. ειχε μεχρι και κατι για golf Κτλ αλλα πλεον δεν τα βλεπω καν στο site της.

η garmin παντα μιλωντας για την κατηγορια ρολοι (οχι Gps πχ etrex ) κτλ .οτι εχει ειναι smartwatch και μου φαινεται οτι τα μισα ειναι για τρεξιμο κατα κυριο λογο .για καταδυσεις βλεπω μονο το mk.

αν και οι περισσοτερες εταιρειες στα smartwatch βαζουν πλεον μεσα ολα τα αθληματα.απο running,walking, climbing,cycling Κτλ.

η Garmin παντως το τερματισε .σε καθε κατηγορια 100 μοντελα. πχ forerunner

 

 

Quote

Η Suunto είναι μία εταιρεία με στοχευμένο κοινό, απουσία Smartwatch

τα suunto σειρα 3,5,7,9 smartwatch ειναι. εκτος αν δεν καταλαβα κατι σωστα εγω.

παντως μου κανει εκπληξη που η suunto σταματησε ολα τα every day watches.ειχε πολυ μεγαλη συλλογη οσο θυμαμαι.γυναικεια ,ανδρικα,παιδικα και παει λεγοντας.με δεικτες με οτι φανταστεις.και τωρα ειδα οτι τιποτα.με τα βιας εμεινε το core :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos

Τα Suunto δεν μπορείς καν να τα χαρακτηρίσεις Smartwatches ακόμα και τα κορυφαία - ακριβά (σειρά 9). Όταν δεν έχουν ανέπαφες πληρωμές, digital πορτοφόλι, πλήρης υποστήριξη μουσικής, Social media κτλ. Τα Garmin από την άλλη είναι φορτωμένα με λειτουργίες ειδικά τα ακριβά μοντέλα.

Η Suunto προσωπικά μου ταιριάζει γιατί εγώ θέλω μόνο αθλητικές λειτουργίες και ποιότητα κατασκευής (εδώ δίνει ρέστα η Suunto). Έχω ένα Ambit 2 R που είναι 9 περίπου ετών χωρίς να έχει πάθει το παραμικρό, με μπαταρία σαν καινούργια, έχοντας βγάλει χιλιάδες χλμ και αγώνες.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakinen said:

@poulinos

Τα Suunto δεν μπορείς καν να τα χαρακτηρίσεις Smartwatches ακόμα και τα κορυφαία - ακριβά (σειρά 9). Όταν δεν έχουν ανέπαφες πληρωμές,

εσυ το εννοεις με βαση οτι δεν δινουν πολλες δυνατοτητες περα απο τα αθληματα.οκ καταλαβα πως το εννοεις. βλεπω πιο πολυ το smartwatch ως ρολοι αθληματων παρα ως πληρωμη ανεπαφων συναλλαγων κτλ.ναι εχεις δικιο με αυτον τον τροπο. οτι πραγματι τα suunto ειναι τελειως oriented στο τι κανουν. ειναι πχ dive computer και μονο αυτο ενω αντιστοιχα το garmin θα σου εχει πχ μουσικη θα σου εχει ανοιχτη ακροαση θα σου εχει συναλλαγες κτλ. Ok i get ur point.

απο την αλλη καλο ειναι που ειναι λιγο διαφορετικες ως εταιρειες αφου μπορεις αναλογως τις αναγκες σου να  καταληξεις εκει που θες.παντως και οι 2 εταιρειες ειναι απλα top. θυμαμαι οταν απο casio pro trek (υψομετρα,κτλ) πηγα στο suunto vector. ειδα το φως το αληθινο που λενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

Να έχεις στο στόχαστρο σου και την Coros. Τεράστια βήματα τα τελευταία χρόνια με καλή ποιότητα κατασκευής, τρομερές μπαταρίες και αρκετά καλή και συνεχώς εξελισσόμενη εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakinen said:

@poulinos

Να έχεις στο στόχαστρο σου και την Coros. Τεράστια βήματα τα τελευταία χρόνια με καλή ποιότητα κατασκευής, τρομερές μπαταρίες και αρκετά καλή και συνεχώς εξελισσόμενη εφαρμογή.

δεν την ειχα ακουσει ποτε.ως τωρα με garmin εχω παιξει και με suunto. και για ενα διαστημα ειχα ενα huawei gt2 που οκ για αυτο που ειναι και για τα λεφτα που κανει ειναι τιμιο.

θα την ψαξω απο περιεργεια την coros.δεν την ηξερα μεχρι που την ανεφερες.ουτε καν σαν ονομα. ειχα  δει Polar και λοιπες αλλες μαρκες αλλα την συγκεκριμενη απλα ποτε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakinen said:

@poulinos

Σε δρομείς το Coros Pace 2 είναι ο ορισμός του VFM. Ένα search 10 λεπτών στο δίκτυο και θα καταλάβεις. 

Θα το κοιταξω γιατι εκτος απο ενα καινουριο garmin gps για τα βουνα θελω να παρω και παλι ενα smartwatch για τρεξιματακι.

3 minutes ago, Voodooman said:

Η Coros είναι καινούργια, μέχρι τα €300 είναι μάλλον ό,τι πιο vfm.

και δεν θελω οπως ειπες και εσυ να ξεφυγω στο ποσο. ουτε ultra runner ειμαι ουτε μαραθονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

Για τρέξιμο στο συστήνω ανεπιφύλακτα στα 200€.

Αρνητικό για μένα (εσένα μπορεί να μην σε αγγίζει καθόλου αυτό που θα γράψω) τα παιδικά - χαζά - ψυχεδελικά watch faces που έχει σχεδόν στο σύνολο 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dodikis77 είπε

Παιδιά, το κανάλι the quantified scientist στο youtube έχει λεπτομερείς μετρήσεις με επαγγελματικά εργαλεία για τα ρολόγια.

Υπάρχουν πολλά κανάλια και Site. Το https://www.dcrainmaker.com/ από τα δημοφιλέστερα και απλά στην ανάγνωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...