Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα για οικιακη χρηση


jkidd13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lector είπε

Το μηχανημα ναι, το πλαισιο ομως...;

Δινει 1 ετος δωρεαν εγγυηση πουλωντας 4 για 50€, ενω η epson με registration δινει 3 ετη δωρεαν... 

Η άποψη μου αφορά το μηχάνημα και μόνο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lector είπε

Το μηχανημα ναι, το πλαισιο ομως...;

Δινει 1 ετος δωρεαν εγγυηση πουλωντας 4 για 50€, ενω η epson με registration δινει 3 ετη δωρεαν... 

Και στο πλαισιο παρακατω λεει για 3 χρονια με registration.

2 ώρες πριν, gatos74 είπε

Eάν στις επιλογές σου υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα

μηχανήματα θα μπορούσα να σου προτείνω 2

Δεν λεω και οχι. Αν κατι αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, c-max είπε

Και στο πλαισιο παρακατω λεει για 3 χρονια με registration.

Δεν λεω και οχι. Αν κατι αξιζει.

Το αξίζει είναι σχετικό και διαφορετικό για τον καθένα μας.

Εγώ θα σου δώσω 2 εναλακτικές για να κάνεις την δουλειά σου όσο

το δυνατόν οικονομικότερα με καλή σχετικά ποιότητα.

Aπλά στείλε μου με pm κάποιο e=mail γιατί το ινσόμνια

δέν αφήνει να επισυνάψω μεγάλα link.

 

Καλύτερα να κάνουμε το άλλο....

Αυτή είναι η πιό οικονομική λύση.

Κάνε αναζήτηση στο marketplace αυτό:  Πολυμηχάνημα Epson Xp-405

Bρίσκεις το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα με 20 ευρώ.

Yπάρχουν μελάνια με 65 λεπτά

https://www.skroutz.gr/c/925/symvata-anakataskevasmena-melania-inkjet.html?keyphrase=epson+xp+405&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=epson+xp+405

Το δεύτερο είναι αυτό:

Πιστεύω ότι μπορείς να το πάρεις με 50 ευρώ και έχει μελάνια με 3 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=cli+581&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 2:11 ΜΜ, jkidd13 είπε

Για την ωρα ειχα ξεχωρισει αυτους,αξιζει καποιος?

 

https://www.skroutz.gr/s/15978677/Canon-Pixma-TR4550-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

 

μου φαίνεται και μένα καλή περίπτωση αυτός ο Canon pixma, ωστόσο επειδή έχω ακόμα windows 7 και κοιτάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά τα περιλμβάνει και φτάνει μέχρι τα windows 10, αλλά εδώ πάμε στα 11 σιγά σιγά, θα υποστηρίζει και τις νεότερες εκδόσεις windows;  Επειδή είναι κάτι που ξεχνάμε συνήθως...

Η ερώτηση είναι γενικά για όποιον ξέρει εδώ στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπω σφήνα κάνοντας μια ερώτηση.

Αν και κάποια στιγμά θα το μάθω... έχω πάρει έναν canon ts3150 που παίρνει τα 545xl/546xl. Εχω και χύμα μελάνι με σκοπό να γεμίζω μόνος. Έκανα το ίδιο σε παλαιότερο canon και δούλευε (για όσο δούλεψε) μια χαρά. Τώρα με αυτόν θα δω προκοπή ή δε θα τα αναγνωρίζει; Ξέρει κανείς τι παίζει με τα 545/546 και επίσης με τον ts3150?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bitbit είπε

να μπω σφήνα κάνοντας μια ερώτηση.

Αν και κάποια στιγμά θα το μάθω... έχω πάρει έναν canon ts3150 που παίρνει τα 545xl/546xl. Εχω και χύμα μελάνι με σκοπό να γεμίζω μόνος. Έκανα το ίδιο σε παλαιότερο canon και δούλευε (για όσο δούλεψε) μια χαρά. Τώρα με αυτόν θα δω προκοπή ή δε θα τα αναγνωρίζει; Ξέρει κανείς τι παίζει με τα 545/546 και επίσης με τον ts3150?

 

 

Αυτού του είδους οι Canon παρουσιάζουν αρκετά προβλήματα όταν αναγεμίζονται τα μελάνια τους. 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα δουλέψουν, ειδικά αφου λες πως έχεις εμπειρία σε Canon δύο μελανοκεφαλές.

Απλά για αναγέμισμα καλύτεροι οι HP των δύο μελανοκεφαλών, ειδικά αν γεμίζεις με ερασιτεχνικούς τρόπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Oπως στα είπε ο highpriest.Εάν θυμάμαι καλά στα 545-546 πρέπει να κάνεις

εσύ τρύπες για να ξαναγεμίσεις.

 

καλά και στον προηγούμενο εγώ είχα κάνει τις τρύπες με τρυπάνι 😛. Αν είναι μόνο αυτό εντάξει.

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον, αγορασα να δοκιμασω συμβατο μελανι στον 8100 και μαλλον παρεδωσε πνευμα 😄

Οποτε για απλη χρηση και λιγες εκτυπωσεις πχ 10-20 το μηνα οχι φωτογραφιες εχω καταληξει σε αυτους. Εχω ενα παλιο σκανερ που κανω την δουλεια μου, απλα με πολυμηχανημα θα γινει πιο ευκολη. Οποτε ειμαι ευελικτος σε αυτο.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/polimixanimata/hp-smart-tank-580-all-in-one-wifi_4130146   και επιστροφη 30 ευρω.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/polimixanimata/epson-ecotank-l3251-polimixanima-wifi-c11cj67406_3804801   με μειον 50 ευρω αν δωσω τον παλιο.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/ektipotes/ektipotis-inkjet-canon-g540-pixma_4099028 

Ποιον προτεινετε για καλυτερη αξιοπιστια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, c-max είπε

H νέα π@υστιά που έχει κάνει η EPSON, τουλάχιστον στα φθηνότερα ecotank μοντέλα της, είναι η εξής:

Χρησιμοποιούν ένα waste tank, δοχείο το οποίο γεμίζει με έξτρα μελάνι όταν κάνουν καθαρισμό οι κεφαλές, το οποίο όταν «γεμίσει» σταματά να εκτυπώνει και απαιτεί ντέ και καλά να τον πας για service.

Σε ποιό ακριβά μοντέλα όταν αυτό συμβεί βρίσκεις στο εμπόριο και είναι σχετικά φθηνά, π.χ. https://www.skroutz.gr/c/617/diafora-analosima-ektypwtwn/f/1255275_1255289/Maintenance-Kit-Epson.html?keyphrase=ecotank&o=epson+ecotank+maintenance+kit
Ξεβιδώνεις μια βίδα στο πλάι, ανοίγεις ένα καπάκι, κάνεις την αλλαγή και συνεχίζει κανονικά να λειτουργεί ο εκτυπωτής.
.
.
Σε ποιό φθηνά μοντέλα, η διαδικασία είναι το ίδιο απλή ΑΛΛΑ δεν υπάρχει τέτοιο ανταλλακτικό στο εμπόριο.
Ακόμα και αν βγάλεις το παλιό waste tank και το πλύνεις, διαδικασία εύκολη και γρήγορη, ο εκτυπωτής αρνείται να λειτουργήσει.

Ο λόγος είναι πως καταγράφει εσωτερικά στην eeprom του έναν αριθμό εκτυπώσεων/καθαρισμό κεφαλών που έχουν γίνει και ΜΟΝΟ αν τον πας στο service μπορούν να μηδενίσουν αυτό το κοντέρ, φυσικά με μια μικρή ΧΡΕΩΣΗ.

Στην περίπτωση που ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί για το σπίτι, λες οκ μέχρι ένα σημείο, αν όμως προορίζεται για γραφείο/επιχείρηση ή αν είσαι στην επαρχία η παραπάνω διαδικασία σημαίνει ότι δεν θα έχεις το μηχάνημα για κάποιες μέρες.
Συν το γεγονώς ότι κάθε φορά πρέπει να πληρώνεις για αυτήν την διαδικασία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν δεν θες να χρεωθείς, είναι να βρείς στο διαδίκτυο προγραμματάκια που κυκλοφορούν ανάλογα με το μοντέλο και μπορούν να επέμβουν στο BIOS του εκτυπωτή και να μηδενίσεις τον αντίστοιχο μετρητή, διαδικασία που λογικά σε βγάζει και από την εγγύηση του μηχανήματος.

Αγοράστε με δική σας ευθύνη.😡

 

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dpolal είπε

Ο λόγος είναι πως καταγράφει εσωτερικά στην eeprom του έναν αριθμό εκτυπώσεων/καθαρισμό κεφαλών που έχουν γίνει και ΜΟΝΟ αν τον πας στο service μπορούν να μηδενίσουν αυτό το κοντέρ, φυσικά με μια μικρή ΧΡΕΩΣΗ.

Στην περίπτωση που ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί για το σπίτι, λες οκ μέχρι ένα σημείο, αν όμως προορίζεται για γραφείο/επιχείρηση ή αν είσαι στην επαρχία η παραπάνω διαδικασία σημαίνει ότι δεν θα έχεις το μηχάνημα για κάποιες μέρες.
Συν το γεγονώς ότι κάθε φορά πρέπει να πληρώνεις για αυτήν την διαδικασία.

Αν γεμισει το waste εντος εγγυησης, δε χρεωνεται η αντικατασταση και το reset.

Κατα κανονα, αν και οχι παντα, στα μικρα μηχανακια οπως το 3250 που προοριζονται για οικιακη χρηση ή χαμηλης εντασης επαγγελματικη χρηση, με μικρο ογκο εκτυπωσεων, θα αργησει αρκετα να συμβει αυτο, και οταν συμβει δεν ειναι καμια τραγικη απωλεια να κανει ενα σερβισακι το μηχανημα, ουτε θα παθει κανεις τιποτα να το "στερηθει" για καποιες μερες, αλλωστε οποιαδηποτε συσκευη χρησιμοποιουμε και χαλασει, απο καφετιερα μεχρι αμαξι, το ιδιο πραγμα θα συνεβαινε μεχρι να φτιαχτει. Μια εξυπνη αντιμετωπιση ειναι να παει η συσκευη στο σερβις λιγο πριν τη ληξη της εγγυησης, ακομα κι αν φαινομενικα δεν παρουσιαζει βλαβη, οποτε αλλαζεται κι αυτο προληπτικα.

Τωρα, στα μεγαλυτερα και ακριβοτερα μοντελα για επαγγελματικη χρηση, οπως σωστα εγραψες, αυτο αλλαζεται απο το χρηστη, οποτε δεν υπαρχει λογος να φυγει το μηχανημα απο τη θεση του για να παει σερβις ουτε να "ξεμεινει" ο επαγγελματιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, c-max είπε

Λοιπον, αγορασα να δοκιμασω συμβατο μελανι στον 8100 και μαλλον παρεδωσε πνευμα 😄

Οποτε για απλη χρηση και λιγες εκτυπωσεις πχ 10-20 το μηνα οχι φωτογραφιες εχω καταληξει σε αυτους. Εχω ενα παλιο σκανερ που κανω την δουλεια μου, απλα με πολυμηχανημα θα γινει πιο ευκολη. Οποτε ειμαι ευελικτος σε αυτο.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/polimixanimata/hp-smart-tank-580-all-in-one-wifi_4130146   και επιστροφη 30 ευρω.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/polimixanimata/epson-ecotank-l3251-polimixanima-wifi-c11cj67406_3804801   με μειον 50 ευρω αν δωσω τον παλιο.

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/ektipotes/ektipotis-inkjet-canon-g540-pixma_4099028 

Ποιον προτεινετε για καλυτερη αξιοπιστια;

 

Με αυτόν τον όγκο εκτυπώσεων και με δεδομένο ότι δέν χρειάζεσαι φωτογραφίες

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις laser μηχάνημα.

Θα σου πούν άλλα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία

σε αυτούς τους εκτυπωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Με αυτόν τον όγκο εκτυπώσεων και με δεδομένο ότι δέν χρειάζεσαι φωτογραφίες

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις laser μηχάνημα.

Θα σου πούν άλλα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία

σε αυτούς τους εκτυπωτές

Ο φθηνοτερος ομως ειναι στα 260 ευρω και με ακριβοτερα αναλωσιμα (αν δεν κανω λαθος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dpolal είπε

H νέα π@υστιά που έχει κάνει η EPSON, τουλάχιστον στα φθηνότερα ecotank μοντέλα της, είναι η εξής:

Χρησιμοποιούν ένα waste tank, δοχείο το οποίο γεμίζει με έξτρα μελάνι όταν κάνουν καθαρισμό οι κεφαλές, το οποίο όταν «γεμίσει» σταματά να εκτυπώνει και απαιτεί ντέ και καλά να τον πας για service.

Σε ποιό ακριβά μοντέλα όταν αυτό συμβεί βρίσκεις στο εμπόριο και είναι σχετικά φθηνά, π.χ. https://www.skroutz.gr/c/617/diafora-analosima-ektypwtwn/f/1255275_1255289/Maintenance-Kit-Epson.html?keyphrase=ecotank&o=epson+ecotank+maintenance+kit
Ξεβιδώνεις μια βίδα στο πλάι, ανοίγεις ένα καπάκι, κάνεις την αλλαγή και συνεχίζει κανονικά να λειτουργεί ο εκτυπωτής.
.
.
Σε ποιό φθηνά μοντέλα, η διαδικασία είναι το ίδιο απλή ΑΛΛΑ δεν υπάρχει τέτοιο ανταλλακτικό στο εμπόριο.
Ακόμα και αν βγάλεις το παλιό waste tank και το πλύνεις, διαδικασία εύκολη και γρήγορη, ο εκτυπωτής αρνείται να λειτουργήσει.

Ο λόγος είναι πως καταγράφει εσωτερικά στην eeprom του έναν αριθμό εκτυπώσεων/καθαρισμό κεφαλών που έχουν γίνει και ΜΟΝΟ αν τον πας στο service μπορούν να μηδενίσουν αυτό το κοντέρ, φυσικά με μια μικρή ΧΡΕΩΣΗ.

Στην περίπτωση που ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί για το σπίτι, λες οκ μέχρι ένα σημείο, αν όμως προορίζεται για γραφείο/επιχείρηση ή αν είσαι στην επαρχία η παραπάνω διαδικασία σημαίνει ότι δεν θα έχεις το μηχάνημα για κάποιες μέρες.
Συν το γεγονώς ότι κάθε φορά πρέπει να πληρώνεις για αυτήν την διαδικασία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν δεν θες να χρεωθείς, είναι να βρείς στο διαδίκτυο προγραμματάκια που κυκλοφορούν ανάλογα με το μοντέλο και μπορούν να επέμβουν στο BIOS του εκτυπωτή και να μηδενίσεις τον αντίστοιχο μετρητή, διαδικασία που λογικά σε βγάζει και από την εγγύηση του μηχανήματος.

Αγοράστε με δική σας ευθύνη.😡

 

 

Σε αυτη τη Ζωη ισχύει οτι "πληρωνεις παίρνεις."

Δεν το μετανιωσα ποτε διότι 2 χρόνια δουλευει σπίτι φουλ για 2 παιδια το ενα λυκειο το αλλο δημοτικο με περιπου 70-100 εκτυπωσεις το μηνα.

Δεν εχω αλλαξει ακόμη μελάνια παρόλο που είχα αγοράσει και 1 σετ που στοιχισε εξτρα 35€ με την αγορα του εκτυπωτη.

Το ανταλακτικό που λες στοιχίζει 9€ και ακόμη οπως φαίνεται θα γίνει αλλαγή στα 4 χρόνια απο την αγορά του και αν...

 

IMG_0574 (1).jpg

IMG_0575 (1).jpg

 

Update:

Είχα εναν officejet pro HP και καθε χρόνο έδινα 100€ για μελάνια. Ασε που κάτι no name ιμιτασιον στην αγορα στη μιση τιμή που ειχαν τα είχα  δοκιμασει μια τα εβλεπε μια όχι. Μακρια και αγαπημενοι.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...