Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα για οικιακη χρηση


jkidd13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, thatzop είπε

Ευχαριστώ σκέφτομαι να προσανατολιστώ σε αυτό το πολυμηχάνημα για να κάνω χρήση και του σκάνερ. Είδα ότι τα συμβατά μελάνια είναι πολύ φτηνά. Θέλω να αποφύγω τον Hp γιατί παρόλο που αυτόν που είχα ήταν (τα έπαιξε) πολύ καλός γιατί φοβάμαι με τις on line συνδέσεις δεν θα μπορώ να βάλω συμβατά μελάνια.

Epson 2870DWF Πολυμηχάνημα WiFi Αυτόματος Τροφοδότης Duplex Printing C11CG31404 | Plaisio

Μα αυτός ΔΕΝ είναι ink tank. Θα υπάρξεις πολλάκις θύμα ληστείας στην αγορά μελανιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thatzop είπε

Ευχαριστώ σκέφτομαι να προσανατολιστώ σε αυτό το πολυμηχάνημα για να κάνω χρήση και του σκάνερ. Είδα ότι τα συμβατά μελάνια είναι πολύ φτηνά. Θέλω να αποφύγω τον Hp γιατί παρόλο που αυτόν που είχα ήταν (τα έπαιξε) πολύ καλός γιατί φοβάμαι με τις on line συνδέσεις δεν θα μπορώ να βάλω συμβατά μελάνια.

Epson 2870DWF Πολυμηχάνημα WiFi Αυτόματος Τροφοδότης Duplex Printing C11CG31404 | Plaisio

Ολους με δοχεία αργά ή γρήγορα οι εταιρίες τους στέλνουν update για να μην δουλεύουν τα συμβατά. Η Epson ειδικά σε μοντέλα τέτοιου τύπου το έχει ξεσκίσει τελευταία. Αν κάνεις αναζήτηση για "Epson firmware updates compatible ink block", θα βρεις καμια 10 εκατομύρια αποτελέσματα. Απο τις χειρότερες εταιρίες μαζί με την HP σε firmware updates εκτυπωτών πολλαπλών μελανιών που μπλοκάρουν τα συμβατά (4+ δοχεία)

Με δύο λόγια, αν είσαι online και ο εκτυπωτής σου δεν έχει τρόπο απενεργοποίησης update, θα την φας αργά ή γρήγορα και θα αναγκαστείς κάποιες φορές να αγοράσεις και γνήσια (στην καλύτερη).

Αν έχεις σκοπό να δουλεύεις με συμβατά, απενεργοποιείς ΟΛΑ τα update του εκτυπωτή. Ειδικά σε inkjet που μπορεί να σου δημιουργήσει μονιμο και μη αναστρέψιμο πρόβλημα. 

 

Υ.Γ Θυμάστε στην πανδημία που έπαιζαν όλα τα συμβατά; Οι εταιρίες δεν μπορούσα να στείλουν τα γνήσια λόγο μεταφορικών προβληματων στην εφοδιαστική αλυσίδα, οπότε ούτε παραγωγή, ούτε πώληση, και τα άφησαν όλα ελεύθερα. Τώρα που ξαναγυρίσαμε στην "κανονικότητα" πάρε μπλοκαρίσματα μέσω firmware! Για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για το ποιος φταίει όταν δεν παίζουν τα συμβατά. Δεν υπάρχει συμβατό που να μην παίζει. Το μόνο που έχει σημασία είναι αν έχει τραβηξει το firmware o εκτυπωτής και μπλοκάρει όλα πλην γνησίων. Η πόιότητα του συμβατού φαίνεται πάνω στο χαρτί. Όχι στο αν το αναγνωρίζει το μηχάνημα. Αν οι εταιρίες τα άφηναν, θα αναγνωρίζονταν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ήθελες οτι πιό φθηνό υπάρχει γιατί δέν το

έλεγες από την αρχή και μας παιδεύεις?? Σαν το φέρμα με τον βέγγο 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Αφού ήθελες οτι πιό φθηνό υπάρχει γιατί δέν το

έλεγες από την αρχή και μας παιδεύεις?? Σαν το φέρμα με τον βέγγο 🤣

 

Συμφωνώ. Παίρνοντας αυτόν που σκέφτεται, τα 2-3 αντίτυπα του διδακτορικού θα στοιχίσουν σε μελάνια το λιγότερο 2-3 φορές την αξία του μηχανήματος.😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeole είπε

Συμφωνώ. Παίρνοντας αυτόν που σκέφτεται, τα 2-3 αντίτυπα του διδακτορικού θα στοιχίσουν σε μελάνια το λιγότερο 2-3 φορές την αξία του μηχανήματος.😒

Mε συμβατά το κόστος είναι παραπλήσιο των inktank.

Aπλά αυτά τα προτείνουμε όταν το budget είναι περιορισμένο γιατί

υπάρχουν οι κίνδυνοι που προανέφερε ο highpriest..

Tώρα εάν θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα δέν το ξέρω.

Εγώ έχω έναν epson XP820 που η διπλή όψη του δουλεύει σχετικά καλά αλλά

δέν έχω δώσει ποτέ πάνω από 10 φύλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Mε συμβατά το κόστος είναι παραπλήσιο των inktank.

Aπλά αυτά τα προτείνουμε όταν το budget είναι περιορισμένο γιατί

υπάρχουν οι κίνδυνοι που προανέφερε ο highpriest..

Tώρα εάν θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα δέν το ξέρω.

Εγώ έχω έναν epson XP820 που η διπλή όψη του δουλεύει σχετικά καλά αλλά

δέν έχω δώσει ποτέ πάνω από 10 φύλλα.

Εκτός από τους κινδύνους από τα firmware, θέλει ψάξιμο το συμβατό μελάνι για να δουλέψει αξιοπρεπώς. Πάντως στο δικό μου το μυαλό, inkjet/ink tank και διπλή όψη είναι πρακτικές ασυμβίβαστες, εκτός αν είναι κάποιος βαθύπλουτος σε χρήμα ή/και χρόνο😂. Πάντως και στα δικά μου laser πριν κάτι μήνες που χρειάστηκε να τυπώσω κάτι αρχεία γύρω στις 4.000 σελίδες σε διπλή όψη, δεν είχα κάποιο θέμα. Βέβαια ούτε εγώ έδωσα πάνω από 100 σελίδες τη φορά -για το φόβο των Ιουδαίων- και το διεκπεραίωσα σε διάστημα μιας εβδομάδας.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

Πάντως στο δικό μου το μυαλό, inkjet/ink tank και διπλή όψη είναι πρακτικές ασυμβίβαστες, εκτός αν είναι κάποιος βαθύπλουτος σε χρήμα ή/και χρόνο😂

Δεν ισχύει αυτό. 
Σε Epson μάλιστα που δεν είναι θερμικές οι κεφαλές το στέγνωμα γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο. Οχι σαν laser, σε ταχύτητα εκτύπωσης αλλά όχι και τραγικά αργά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2023 στις 11:10 ΠΜ, jkidd13 είπε

Καλημερα σε ολους, μπορειτε να μου προτεινετε ποια μοντελα αξιζουν για οικιακη χρηση(τουτεστιν εκτυπωσεις λογαριασμων,πληρωμων κλπ, οχι πανω απο 100 σελιδες μηνιαιως),με οσο το δυνατον οικονομικοτερα μελανια,και κοστος αγορας κατω απο 100€?

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να μην φας πιτόγυρα ένα Σαββατοκύριακο, να σώσεις 30~50 ευρώ και να τα προσθέσεις στο κατοστάρικο για να πάρεις έναν με δοχείο μελάνης ώστε οι εκτυπώσεις να σου βγαίνουν τσαμπέ!

https://www.skroutz.gr/c/119/printers/f/1553479/Ink-Tank.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ο φτηνότερος μάλιστα έχει και 14 κριτικές με πολλά αστεράκια στα 136 ευρώπουλα.
https://www.skroutz.gr/s/15499037/Canon-Pixma-G2411-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet.html

(Εκτός από έναν που το έσπασε από τα νεύρα του, οι υπόλοιποι λένε καλά λόγια!)

~~~
Αυτός που είναι στα 147 στα σχόλια κάποιος λέει ότι τον χρησιμοποιούν επαγγελματικά σε γραφείο για 2500 εκτυπώσεις τον μήνα και τους έχει βγάλει ασπροπρόσωπους
https://www.skroutz.gr/s/30954077/Epson-EcoTank-L1210-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-Inkjet.html

~~

Εγώ έχω έναν Epson Ecotank ακριβό αλλά αξιόπιστο (L850 - περίπου 450 ευρώ) και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Τα αυθεντικά μελάνια κάνουν 8 ευρώ το ένα, (επί 6 μελάνια σύνολο) και κρατάνε για 1500 full color φωτογραφίες! Που σημαίνει ότι για κείμενο και απλές εκτυπώσεις κρατάνε για δεκάδες χιλιάδες εκτυπώσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε ξεκάθαρα στη λύση των EcoTank της EPSON

Μηδενικο κόστος αναλωσίμων , λίγο πιο ακριβή η αγορά τους (οχι τόσο όσο φαντάζεσαι)

Τα οφέλη πολλά και ηα απόσβεση γίνεται πολύ γρήγορα 

Ανταλλακτικά και αναλώσιμα σε αστείες τιμές. Επίσης η συντήρηση τους είναι πιο ευκολη και απροβληματιστη

https://www.skroutz.gr/s/30954077/Epson-EcoTank-L1210-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-Inkjet.html

Υπάρχουν και πιο ακριβα μοντέλα ανάλογα με τις αναγκες και προτιμήσεις σου

44 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ισχύει αυτό. 
Σε Epson μάλιστα που δεν είναι θερμικές οι κεφαλές το στέγνωμα γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο. Οχι σαν laser, σε ταχύτητα εκτύπωσης αλλά όχι και τραγικά αργά.
 

Σε EPSON ecotank

Στις 15/4/2023 στις 4:15 ΜΜ, dream21 είπε

Σε αυτη τη Ζωη ισχύει οτι "πληρωνεις παίρνεις."

Δεν το μετανιωσα ποτε διότι 2 χρόνια δουλευει σπίτι φουλ για 2 παιδια το ενα λυκειο το αλλο δημοτικο με περιπου 70-100 εκτυπωσεις το μηνα.

Δεν εχω αλλαξει ακόμη μελάνια παρόλο που είχα αγοράσει και 1 σετ που στοιχισε εξτρα 35€ με την αγορα του εκτυπωτη.

Το ανταλακτικό που λες στοιχίζει 9€ και ακόμη οπως φαίνεται θα γίνει αλλαγή στα 4 χρόνια απο την αγορά του και αν...

 

IMG_0574 (1).jpg

IMG_0575 (1).jpg

 

Update:

Είχα εναν officejet pro HP και καθε χρόνο έδινα 100€ για μελάνια. Ασε που κάτι no name ιμιτασιον στην αγορα στη μιση τιμή που ειχαν τα είχα  δοκιμασει μια τα εβλεπε μια όχι. Μακρια και αγαπημενοι.

Επιβεβαιωνω για τον δικο μου ακριβως τα ίδια L6160 και την αντιστοιχη αξιολογηση μου στο skroutz

printer.png

Επεξ/σία από whiteman7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, whiteman7 είπε

https://www.skroutz.gr/s/30954077/Epson-EcoTank-L1210-Έγχρωμoς-Εκτυπωτής-Inkjet.html

Υπάρχουν και πιο ακριβα μοντέλα ανάλογα με τις αναγκες και προτιμήσεις σου

 

Το ζητούμενο είναι η αυτόματη διπλή όψη.

Ο L1210 έχει χειροκίνητη οπότε δέν θα καλύψει τις

ανάγκες της thatzop

41 λεπτά πριν, whiteman7 είπε

Σε EPSON ecotank

 

 

Yπάρχουν και μοντέλα που δέν είναι ecotank αλλά προορίζονται

για τέτοιες δουλειές γραφείου

 

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διπλή όψη με βαριές χρωματικά σελίδες, προτείνω Epson. 
Στεγνώνει πιο γρήγορα και δεν "νερουλιάζει" τόσο το χαρτί

Αν όμως η διπλή όψη είναι τύπου κειμένου και εγγράφου, προτείνω Canon. Λίγο πιο αργός, αλλά πιο οικονομικός και βαθύτερα μαύρα χρώματα.

Αν διπλή όψη με πολύ βαριές χρωματικά σελίδες (φωτογραφίες εμπρός πίσω πχ ή σελίδες απο powerpoint με χρωματικά backround), δεν προτείνω καν inkjet. Πας για laser για να μην νερουλιάζει το χαρτί

Εναλλακτικά τυπώνεις σε χαρτί 100+γραμμαρίων, οπότε και με inkjet κάνεις δουλειά

Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις, κάπου συμβιβάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν διπλή όψη με βαριές χρωματικά σελίδες, προτείνω Epson. 
Στεγνώνει πιο γρήγορα και δεν "νερουλιάζει" τόσο το χαρτί

 

Πιστεύω οτι εάν το ζητούμενο είναι κυρίως τέτοιυ είδους εκτυπώσεις

θα πρέπει κάποιος (εάν θέλει inkjet) να κοιτάξει αυτούς που όλα

τα μελάνια τους είναι τύπου pigment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gatos74 είπε

Πιστεύω οτι εάν το ζητούμενο είναι κυρίως τέτοιυ είδους εκτυπώσεις

θα πρέπει κάποιος (εάν θέλει inkjet) να κοιτάξει αυτούς που όλα

τα μελάνια τους είναι τύπου pigment.

Πάει μακρυά η βαλιτσα. Χρηματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Eμμ....πώς να το κάνουμε....η ποιότης πληρώνεται

 

Κατάλαβα! Εφαρμόζεις το "Τίποτα πιο εκλεκτό;"😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...