Προς το περιεχόμενο

Στικάκια που να μην χαλάνε ?


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ότι μάρκα και να αγοράσω μέσα σε 1 χρόνο τα στικάκια χαλάνε ενώ κάνω πάντα ασφαλή κατάργηση και το περίεργο είναι ότι έχω ένα αρχαίο kingston 1GB από το 2009 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Υπάρχει κάνα στικάκι αξιόπιστο ή όλα τα έχουν κάνει τόσο μάπα επίτηδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Καλησπέρα.

Ότι μάρκα και να αγοράσω μέσα σε 1 χρόνο τα στικάκια χαλάνε ενώ κάνω πάντα ασφαλή κατάργηση και το περίεργο είναι ότι έχω ένα αρχαίο kingston 1GB από το 2009 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Υπάρχει κάνα στικάκι αξιόπιστο ή όλα τα έχουν κάνει τόσο μάπα επίτηδες ?

- αφου λειτουργει μεχρι σημερα το kingston 1GB και κανεις την δουλεια σου, μην αγορασεις αλλο. Εκτος και εννοεις πως λειτουργει ...δηλαδη δεν εχει βλαβη και το εχεις στο συρταρι λογο χαμηλης χωριτικοτητας και ταχυτητας. Οποτε ειναι σαν να μην το εχεις.

- παμε τωρα σε αυτα που αγοραζεις. Εαν οπως λες χαλανε μεσα στον χρονο, τοτε ειναι εντος εγγυησης, οποτε δεν υπαρχει στεναχωρια. Θα εχεις παντα καινουργιο. Νομιζω πως εχουν 5 χρονια εγγυηση.

- σχετικα με την δικη σου χρηση. Χωρις να γνωριζω τις συνθηκες που εσυ τα χρησιμοποιεις, οι δυο συχνες βλαβες ειναι απο στατικο ηλεκτρισμο και κακη χρηση, τοτε ... 1. αγοραζε μεταλλικα ή 2. με καπακι. Και ποτε δεν τα πιανεις απο το βυσμα, μονο απο το σωμα και πισω

- να υποθεσω πως αγοραζεις γνωστες μαρκες, οπως sandisk, samsung, toshiba, kioxia, lexar, Corsair, adata, kingston ? σωστα ?

- η Corsair ειδικευεται στα rugged usb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως κανεις κατι λαθος; Χρησιμοποιω τακτικα δεκαδες στικακια απο διαφορες μαρκες και διαφορα μεγεθη εδω και χρονια και ζητημα να μου εχουν χαλασει 1-2 (μιλαμε για ελαχιστο ποσοστο).

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lneam είπε

- αφου λειτουργει μεχρι σημερα το kingston 1GB και κανεις την δουλεια σου, μην αγορασεις αλλο. Εκτος και εννοεις πως λειτουργει ...δηλαδη δεν εχει βλαβη και το εχεις στο συρταρι λογο χαμηλης χωριτικοτητας και ταχυτητας. Οποτε ειναι σαν να μην το εχεις.

- παμε τωρα σε αυτα που αγοραζεις. Εαν οπως λες χαλανε μεσα στον χρονο, τοτε ειναι εντος εγγυησης, οποτε δεν υπαρχει στεναχωρια. Θα εχεις παντα καινουργιο. Νομιζω πως εχουν 5 χρονια εγγυηση.

- να υποθεσω πως αγοραζεις γνωστες μαρκες, οπως sandisk, samsung, toshiba, kioxia, lexar, Corsair, adata, kingston ? σωστα ?

Είναι παράξενο που το παλιο usb των 1GB το είχα δουλέψει κι είχε πέσει αρκετές φορές αλλά με τα χρόνια το χρησιμοποιούσα λιγότερες φορές γιατί 1GB είναι λίγα.Ναι έχω αγοράσει όλες τις γνωστές μάρκες εκτός της corsair και δεν έπαιρνα ποτέ τα φθηνιάρικα των 4€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sandisk Extreme πάρε. Τα έχω πολλά χρόνια (32gb και 128gb) και είναι γρήγορα και δεν έχουν πάει τίποτα.

Από τα κυριολεκτικά εκατοντάδες που έχω χρησιμοποιήσει μόνο ένα παλιό Transcend 8gb χάλασε και δεν είχε δουλέψει σχεδόν καθόλου. Και αυτό όχι εξ ολοκλήρου, μερικά αρχεία δεν διάβαζε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο στικάκια μην κοιτάς τα περισσότερα στην αγορά που σου δινουν με 6-7 ευρώ 128GB, όλα αυτα ειναι για πέταμα και έχουν το χειρότερο hardware, μπορεί να ειναι η nand που θα καει με το παραμικρό, μπορει να ειναι οι ταχυτητες του ελεγκτη που διαφημιζονται σαν usb 3.2 και δίνουν ταχυτητες 5mb/s, ειναι λιγο kinder εκπληξη το να διαπιστωσεις το που εγιναν οι θυσιες, και αυτό ισχύει για καθε εταιρεια που εχει τοσο φθηνες επιλογές. Δυνατά στικάκια από όσα έχω δοκιμάσει ειναι η σειρά Extreme Pro της Sandisk αν και δεν ειναι για πολυωρη χρηση λογο θερμοκρασιας, οτι καλυτερο για image backups, οτι χειροτερο για να τρεχεις λειτουργικα απο το στικάκι. Τα Kingston DataTraveller ειναι επισης πολυ καλα (της σειράς DTMax μόνο γιατί υπάρχουν άπειρες σειρές DataTraveller).

Απο φθηνές επιλογές, τα cruzer glide της Sandisk εχουν έναν σχετικά καλό μέσο όρο σε επιδόσεις / αξιοπιστία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα στικάκι Sandisk Ultra Flair 64Gb 3.0 εδώ και ένα χρόνο και δούλευε περίφημα, αναγνωριζόταν αμέσως από όλες τις συσκευές κλπ.

Πριν δυο μέρες το έβαλα σε έναν υπολογιστή και έγραφε ότι αυτή η μονάδα αποθήκευσης έχει σφάλματα, ή δεν λειτουργεί (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς). Όταν όμως μπήκα στο Ο Υπολογιστής μου και μετά μέσα στο φλασάκι όλα τα αρχεία έπαιζαν κανονικά.

Το έβαλα τώρα σε pc με windows 11 και λέει ότι αυτή η συσκευή usb δεν αναγνωρίζεται. Το βγάζω, το ξαναβάζω, και μου λέει ότι η συσκευή έχει σφάλματα και προτείνει να κάνω σάρωση και επιδιόρθωση. Πατάω να γίνει, και όταν ολοκληρώνεται η σάρωση μου λέει δεν βρέθηκε πρόβλημα! Μετά μπαίνω στο φλασάκι και τα αρχεία παίζουν κανονικά! (Δε τα κοίταξα όλα προφανώς γιατί έχει περίπου 20Gb τώρα, αλλά με μια επιφανειακή ματιά)

Τι να κάνω? Υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα που να πει με βεβαιότητα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όντως?

Μου φαίνεται κρίμα για ένα φλασάκι που δούλευε τέλεια να κάνει κόλπα χωρίς προφανή λόγο και να φοβάμαι μην με αφήσει καμιά μέρα που θα το χρειάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω ένα στικάκι Sandisk Ultra Flair 64Gb 3.0 εδώ και ένα χρόνο και δούλευε περίφημα, αναγνωριζόταν αμέσως από όλες τις συσκευές κλπ.

Πριν δυο μέρες το έβαλα σε έναν υπολογιστή και έγραφε ότι αυτή η μονάδα αποθήκευσης έχει σφάλματα, ή δεν λειτουργεί (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς). Όταν όμως μπήκα στο Ο Υπολογιστής μου και μετά μέσα στο φλασάκι όλα τα αρχεία έπαιζαν κανονικά.

Το έβαλα τώρα σε pc με windows 11 και λέει ότι αυτή η συσκευή usb δεν αναγνωρίζεται. Το βγάζω, το ξαναβάζω, και μου λέει ότι η συσκευή έχει σφάλματα και προτείνει να κάνω σάρωση και επιδιόρθωση. Πατάω να γίνει, και όταν ολοκληρώνεται η σάρωση μου λέει δεν βρέθηκε πρόβλημα! Μετά μπαίνω στο φλασάκι και τα αρχεία παίζουν κανονικά! (Δε τα κοίταξα όλα προφανώς γιατί έχει περίπου 20Gb τώρα, αλλά με μια επιφανειακή ματιά)

Τι να κάνω? Υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα που να πει με βεβαιότητα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όντως?

Μου φαίνεται κρίμα για ένα φλασάκι που δούλευε τέλεια να κάνει κόλπα χωρίς προφανή λόγο και να φοβάμαι μην με αφήσει καμιά μέρα που θα το χρειάζομαι

εχω σε αυτη την περιπτωση θα εκανα backup τα αρχεια τωρα που τα βλεπει και θα αγοραζα ενα καινουργιο. 8€ εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην εχει πραγματικα καποιο προβλημα αλλα δεν αξιζει να το ρισκαρεις. Σωσε πρωτα τα αρχεια σου καπου αλλου, παρε ενα καινουριο, και το παλιο κρατα το για δευτερο ή για μεταφορες αρχειων που τα εχεις και αλλου και δε θα σε νοιαζει αν τελικα τα φτυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικές μέρες έκανα ασφαλή κατάργηση από τον υπολογιστή αλλά αργούσε υπερβολικά να βγάλει το μήνυμα ότι έχει ολοκληρωθεί η κατάργηση, οπότε το τράβηξα anyway. Δεν υπήρχαν ανοιχτά παράθυρα που να αφορούσαν το φλασάκι. Και μετά άρχισαν αυτά που περιγράφω πριν. Ελπίζω να μην έφταιγε αυτό και χάλασε έτσι άδικα. Από την άλλη τι να έκανα που δεν καταργούταν με τίποτα? Δεν μπορούσα να κλείσω τον υπολογιστή γιατί υπήρχαν σημαντικές διεργασίες.

Τέλος πάντων, έκανα ένα αργό φορμάρισμα στο φλασάκι (πήρε μια ώρα περίπου) και μετά ξαναπέρασα τα αρχεία. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα αν θα βοηθήσει, αλλά αν το ξανακάνει το πρόβλημα βλέπω μετά τι θα γίνει.

Δεν ήταν μοναδικά τα αρχεία που είχα μέσα, τα έχω και στον υπολογιστή απλά φοβάμαι μην με κρεμάσει όσο είμαι εκτός σπιτιού.

Από το σκρουτζ μαζί με μεταφορικά κλπ βγαίνει αρκετά πάνω από τα 8€ αλλά το θέμα δεν είναι τόσο χρημάτων αλλά για το γαμώτο. Αν πάρω καινούριο και στον έναν χρόνο αρχίσει τα ίδια θα είναι πάλι ξενέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πριν από μερικές μέρες έκανα ασφαλή κατάργηση από τον υπολογιστή αλλά αργούσε υπερβολικά να βγάλει το μήνυμα ότι έχει ολοκληρωθεί η κατάργηση, οπότε το τράβηξα anyway. Δεν υπήρχαν ανοιχτά παράθυρα που να αφορούσαν το φλασάκι. Και μετά άρχισαν αυτά που περιγράφω πριν. Ελπίζω να μην έφταιγε αυτό και χάλασε έτσι άδικα. Από την άλλη τι να έκανα που δεν καταργούταν με τίποτα? Δεν μπορούσα να κλείσω τον υπολογιστή γιατί υπήρχαν σημαντικές διεργασίες.

Τέλος πάντων, έκανα ένα αργό φορμάρισμα στο φλασάκι (πήρε μια ώρα περίπου) και μετά ξαναπέρασα τα αρχεία. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα αν θα βοηθήσει, αλλά αν το ξανακάνει το πρόβλημα βλέπω μετά τι θα γίνει.

Δεν ήταν μοναδικά τα αρχεία που είχα μέσα, τα έχω και στον υπολογιστή απλά φοβάμαι μην με κρεμάσει όσο είμαι εκτός σπιτιού.

Από το σκρουτζ μαζί με μεταφορικά κλπ βγαίνει αρκετά πάνω από τα 8€ αλλά το θέμα δεν είναι τόσο χρημάτων αλλά για το γαμώτο. Αν πάρω καινούριο και στον έναν χρόνο αρχίσει τα ίδια θα είναι πάλι ξενέρα

ο καθενας οπως τα βλεπει τα πραγματα

υπαρχει και η λυση του Kingston DataTraveler Exodia M 64GB USB 3.2 με τιμες απο τα 3€ και εγγυηση 5 χρονια. Ουτε σουβλακι δεν αγοραζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από κάποιες χρήσεις του εν λόγω φλασακίου και στους δύο υπολογιστές που το έβγαζαν προβληματικό, μέχρι τώρα λειτουργεί περίφημα.

Οπότε το αργό φορμάρισμα φαίνεται να έκανε καλή δουλειά. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον αλλά αφού το πρόβλημα διορθώθηκε τελείως θεωρώ ότι άξιζε η πρακτική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2023 at 19:41, cthulhucarbide said:

Μετά από κάποιες χρήσεις του εν λόγω φλασακίου και στους δύο υπολογιστές που το έβγαζαν προβληματικό, μέχρι τώρα λειτουργεί περίφημα.

Οπότε το αργό φορμάρισμα φαίνεται να έκανε καλή δουλειά. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον αλλά αφού το πρόβλημα διορθώθηκε τελείως θεωρώ ότι άξιζε η πρακτική

σε usb stick που ειναι fat32 βλεπω απειρες φορες να μου λεει οτι θεωρητικα εχει errors αλλα οταν κανω ελεγχο μου λεει δεν βρεθηκε τπτ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2023 στις 7:41 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Μετά από κάποιες χρήσεις του εν λόγω φλασακίου και στους δύο υπολογιστές που το έβγαζαν προβληματικό, μέχρι τώρα λειτουργεί περίφημα.

Οπότε το αργό φορμάρισμα φαίνεται να έκανε καλή δουλειά. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον αλλά αφού το πρόβλημα διορθώθηκε τελείως θεωρώ ότι άξιζε η πρακτική

αφου λες πως εχεις τα αρχεια πρωτα στο pc και μετα στο usb stick, κανε φορματ σε exfat αντι σε fat32. Στην περιπτωση μου αυτο κανω. Τα pc που γενικα θα εχουν απο vista και μετα, μια χαρα το αναγνωριζουν. Ακομα και winXP να εχουν, κατεβαζεις απο την ms το patch αρχειο και βλεπουν exfat. Το θεωρω πιο αξιοπιστο format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...