Προς το περιεχόμενο

Στικάκια που να μην χαλάνε ?


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Apacer  16GB αγορασμένο από τότε που πρωτοβγήκαν τα 16αρια (2005 ίσως και πιο πριν, δεν μπορώ να θυμηθώ),  το είχε βγάλει προσφορά ο Κορασιδης  στα 30 ευρώ όταν το πιο φθηνό 16αρι είχε κάπου στα 50.  Το χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα  ( αν και usb 2.0  γράφει τερματισμένο 19-20 μόνιμα) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ότι  άλλα στικάκια  εχω αγοράσει usb 3.0 , 3.1, 3.2 μπορεί να μην μου έχει χαλάσει κανένα, αλλά δεν με έχουν ικανοποιήσει από ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 hours ago, teot said:

Έχω ένα Apacer  16GB αγορασμένο από τότε που πρωτοβγήκαν τα 16αρια (2005 ίσως και πιο πριν, δεν μπορώ να θυμηθώ),  το είχε βγάλει προσφορά ο Κορασιδης  στα 30 ευρώ όταν το πιο φθηνό 16αρι είχε κάπου στα 50.  Το χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα  ( αν και usb 2.0  γράφει τερματισμένο 19-20 μόνιμα) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ότι  άλλα στικάκια  εχω αγοράσει usb 3.0 , 3.1, 3.2 μπορεί να μην μου έχει χαλάσει κανένα, αλλά δεν με έχουν ικανοποιήσει από ταχύτητα.

μην κοιτας μονο το interface αλλα πρεπει να κοιτας και τις πραγματικες ταχυτητες.εχω δει και usb stick usb 2.0 που ηταν χειροτερα απο 1.1 που λεει που λογος .απο μονο του το Usb 3.0 δεν λεει πολλα. σκοπος ειναι να ειναι και γρηγορο το usb stick που συνηθως ειναι και πιο ακριβα.

17 hours ago, life is music said:

για τα στικακια της philips εχουμε καποια αποψη ?

δεν εχω χρησιμοποιησει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 1:15 ΠΜ, life is music είπε

για τα στικακια της philips εχουμε καποια αποψη ?

H philips btw δεν βγάζει δικά της στικάκια πλέον. Απλώς μπαίνει ένα όνομα επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billyg599 είπε

H philips btw δεν βγάζει δικά της στικάκια πλέον. Απλώς μπαίνει ένα όνομα επάνω.

Ουτε και παλια το εκανε. Αυτο δεν ειναι μοναδικο στον κοσμο, το κανουν αρκετες εταιρειες. Μην παρερμηνευθει η λεξη "αρκετες" με το "πολλες"

οσο για το brand "philips" εχει μεταβιβαστει για καποιο χρονικο διαστημα σε αλλη ή αλλες εταιρειες απο την Κινα. Δεν γνωριζω το συνολο των προιντων / ειδων που εχει παραχωρηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/04/2023 at 10:31, billyg599 said:

H philips btw δεν βγάζει δικά της στικάκια πλέον. Απλώς μπαίνει ένα όνομα επάνω.

τα περισσοτερα ετσι και αλλιως σε μια κινα φτιαχνονται :P.

Παντως σιγουρα υπαρχουν καλυτερες εταιρειες σε usb stick και πιο επωνυμες απο την philips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 08/05/2023 at 13:26, stefanos_th said:

οτι στικακι εχω καψει ειναι οταν το κανω bootable linux .

εκεινη ειναι η στιγμη που καταστρεφεται .

εχω χαλασει ετσι καμια δεκαρια .

δεν θα πρεπε κανονικα.2 εχω χαλασει.ενα Kingston που μου βγαλε write protect που σημαινει οτι εφτασε στο τελος της ζωης του ( μπορουσα να το κανω Read) kai ena noname που παιζει να επαιξε 10 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kingston μου εχουν χαλασει μονο 2 στα 8 και σχετικα γρηγορα οποτε υποθετω ηταν εξ αρχης faulty. XYPER X (kingston για να μη ξεχνιωμαστε) rugged σκυλος 64 gb το παιδευω κανα 5αρι χρονια δε παιρνει χαμπαρι....και ενα corsair voyager 2.0 16gb που το εχω απο το 9? 10? αυτο ειναι beast

2 minutes ago, TROIDX said:

Kingston μου εχουν χαλασει μονο 2 στα 8 και σχετικα γρηγορα οποτε υποθετω ηταν εξ αρχης faulty. XYPER X (kingston για να μη ξεχνιωμαστε) rugged σκυλος 64 gb το παιδευω κανα 5αρι χρονια δε παιρνει χαμπαρι....και ενα corsair voyager 2.0 16gb που το εχω απο το 9? 10? αυτο ειναι beast

patriot εχω αγορασει stick k ram..... ποτε ξανα.... faulty, errors . οτι χειροτερο εχω δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/06/2023 at 15:24, TROIDX said:

Kingston μου εχουν χαλασει μονο 2 στα 8 και σχετικα γρηγορα οποτε υποθετω ηταν εξ αρχης faulty. XYPER X (kingston για να μη ξεχνιωμαστε) rugged σκυλος 64 gb το παιδευω κανα 5αρι χρονια δε παιρνει χαμπαρι....και ενα corsair voyager 2.0 16gb που το εχω απο το 9? 10? αυτο ειναι beast

patriot εχω αγορασει stick k ram..... ποτε ξανα.... faulty, errors . οτι χειροτερο εχω δοκιμασει

παντα μπορει να πετυχεις χαλασμενο ή να τα παιξει απο την χρηση.το βασικο ειναι παντα να εχουμε backup και να μην το σκεφτομαστε σαν οτι δεν θα παθει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, poulinos said:

παντα μπορει να πετυχεις χαλασμενο ή να τα παιξει απο την χρηση.το βασικο ειναι παντα να εχουμε backup και να μην το σκεφτομαστε σαν οτι δεν θα παθει τιποτα.

NAS Always 4 me😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, poulinos said:

απλα και στο nas πρεπει να παιζει κανα raid 1 an kai gia μενα περα απο το Nas πρεπει να τα παιρνεις και αλλου.

(οπως συνηθως μου τελειωσαν τα reactions😂) εκτος το ΝΑS εχω και 2  Χ 3.5'' και τα docking.....για καλο και για ΚΑΛΟ

(raid 1 wd red)

Επεξ/σία από TROIDX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TROIDX said:

(οπως συνηθως μου τελειωσαν τα reactions😂) εκτος το ΝΑS εχω και 2  Χ 3.5'' και τα docking.....για καλο και για ΚΑΛΟ

τοτε εισαι μια χαρα.εγω τα τραβαω σε ενα σκληρο δισκο εξωτερικο και σε μια Micro sd 512 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω και εγώ πρόβλημα με τα στικάκια. Συνήθως κρατάνε 1-2 χρόνια.
Τρέχω live programs (σχεδιαστικά) σε διάφορους υπολογιστές, δεν ξέρω πόσο τα ταλαιπωρεί αυτό. Τελευταίο φλασάκι ένα kingstom 16Gb, έγινε read only, στην ανάγνωση όταν βρίσκει σφάλμα το χάνει ο υπολογιστής. Έχω κάνει back up τα αρχεία.
Ψάχνω κάτι αξιόπιστο, (όχι υπερβολικά ακριβό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα να πας σε εξωτερικό Μ2 SSD
https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/996770/M-2.html

εναλλακτικά, εγώ έχω πάρει θήκη για M2 (NVME/SATA) και εχω βάλει ενα 256GB που μου περίσσευε.
https://www.banggood.com/el/Bakeey-M_2-SATA-NVME-SSD-Enclosure-Dual-Protocol-SATA-NVME-to-USB-Adapter-10Gbps-2TB-USB3_1-USB-C-External-Hard-Disk-Drive-Case-p-1977691.html

Θα έχεις και ταχύτητα που δεν θα έχει καμία σχέση με αυτήν των USΒ και την αξιοπιστία ενός M2. Με μόνη παραχώρηση στον λίγο μεγαλύτερο όγκο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...