Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Μόλις τελείωσα το Λύκειο και έχοντας συγκεντρώσει μπόλικα μόρια από τις πανελλήνιες (κάτι παραπάνω από 18600), ήρθε η κρίσιμη ώρα της απόφασης... Ποια σχολή πληροφορικής να δηλώσω; Ασχολούμαι γύρω στα 8 χρόνια με τους υπολογιστές και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά "πορωμένος" !!!

 

Πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου προγραμματιστή...

Όμως όλο και συχνότερα ακούω ότι το να σπουδάσεις Πληροφορική σε μία Πολυτεχνική σχολή (δηλ. ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών) προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες μελλοντικά από τον να σπουδάσεις απλά Πληροφορική (πχ στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

 

Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας άποψη πάνω στο θέμα αυτό...

 

Επίσης όσοι από σας σπουδάζετε σε αντίστοιχα τμήματα (οπουδήποτε: Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Ηράκλειο κλπ) παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας για τη σχολή σας.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, και να ξέρετε ότι το όποιο σας σχόλιο θα είναι πολύτιμο, γιατί είμαι πολύ μπερδεμένος... :(

 

Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και ποιος σου ειπε οτι στο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σπουδαζεις απλα πληροφορικη ή εχεις λιγοτερες ευκαιριες στην πληροφορικη και στις τηλεπικοινωνιες απο οτι στο πολυτεχνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να βρεις τι θέλεις ακριβώς. Άλλες σχολές βγάζουν καθαρά προγραμματιστές, άλλες μηχανικούς δικτύων κ υπολογιστών κλπ κλπ. Συνήθως μια σχολή συνδιάζει τον προγραμματισμό με κάτι άλλο πχ δίκτυα κ τηλεπικοινωνίες. Βρες αυτή που συνδιάζει καλύτερα αυτά που σου αρέσουν (και φυσικα να έχουν μέλλον στην αγορά) και διάλεξέ την.

 

btw προγραμματιστή δεν σε κάνει τόσο η σχολή όσο γίνεσαι μόνος σου. Κοινώς μόνο αν ασχοληθείς μόνος σου γίνεσαι προγραμματιστής..ξέρω αρκετά καλούς προγραμματιστές που έχουν τελειώσει εντελώς άσχετες σχολές (με προγραμματισμό πχ σε 2-3 εξάμηνα μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spudazw pliroforiki sto Tmima Pliroforikis & Tilepikinwniwn sta TEI larisas.

i apopsi mu gia ti sxoli, tis gnosis pu parexi, ke tis melontikes dinatotites,

ine pos ine oti to kalitero.

 

ilikrina afti i sxoli den exi tpt na zilepsi apo politexnia ke panepistimia.

 

oi gnwseis pu tha lavis den ine 'sigekrimenes'.

afto gia kapius ine kalo ke gi alus kako...

dld edw asxolunte me polla themata ke tomis mazi ala oxi se tetio vathos pu isws thelis...

an omos ise ontos porwmenos, ke su diksun tus dromus pistevw boris na sinexisis!

den nomizo oti an vgis apo kapio panepistimio tha exis mathi perisotera...

arki opu ke na pas na asxolithis...

-wstoso an ke tei, oi gnosis pu apeti ine poli pano apo tis panepistimiakes...

(an vevea diavasis ke exis ke kapia fisiki klisi sto antikimeno tha pas poli kala...)

 

episis pistevw kala ine na pas kapu, opu o vathmos pu exis, ke se epitrepi na bis, ala ke aftos me ton opio tha vgis na su anigi nees prooptikes...

an ine na bis panepistimio gia na paris ena xarti me 5+ ke na les telioses AEI, se pliroforo pos ali me xarti TEI ke pio polles gnosis ke sigura ena vathmo panw apo 8+ (an ipothesume gia dio isotimus fitites se prospathia ke diavasma) tote o defteros exi xalara ti thesi su, ektos ki an pezi meso... i kati sto dimosio pu isws metrai toso poli to xarti...

 

pantos anyway, o klados pliroforikis k tilepik. se sindiasmo ine oti kalitero....

episis i melontiki apokatastasi sto dimosio, an ke iparxei (akoma), den ine ute siguri (telionun oi thesis-malon otan vgis den tha exi pleon... :( ) ala anyway, ta lefta se teliki analisi sto dimosio ine apo 600-1000 euro kathara [-(kratisis+ala eksoda)]

enw se idiotiko epipedo, oi prooptikes ine apo 1000-20.000 euro to mina...

ne min aporis katholu... 20k egrapsa!

enas apofitos tis sxolis mas px anikse internet cafe (twra tha mu pis pos afto den exi na kani me ti sxoli ala anyway, ine mia epilogi...) to opio exi tziro 2.000-4.000 ana imera!!!

an vgalis revma, misthus, ke ipologisis me mia aposvei eksoplismu ke sinexwn anavathmiseon se sinoliki diaspasi 20 etwn, ta kathara sto xeri ana mina ine apo 15.000-25.000 euro !!!!!!!!!

 

 

to poso tha petixis telika eksalu den eksartate mono apo tin prosopiki su stadiodromia ala ke apo eksoterikus paragontes... (px skeftese na eklinan ta netcafe ena mina afu anikse o filos mu logo sxetikis nomothesias?? (thimase paliotera me frutakia??) kathe epixirisi exi risko!)

 

anyway, elpizo na se voithisa na dialeksis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxin file mou sigxaritiria gia to vathmo sou! Ontos ta moria pou sigkentroses einai arketa kai sigoura tha eisai se kapoia sxoli pliroforikis tou xronou.

 

Ego eimai stin pliroforiki sto Aristoteleio Panepistimio Thessalonikis. Molis teleiosa to proto etos, kai an kai neos sti sxoli stin proteino san mia poli kali epilogi. Fisika, opos eipe kai kapoios parapano, programmatisti de tha se kanei i sxoli alla tha gineis monos sou me kopous kai meraki. Opos poli sosta mas eipe enas kathigitis, skopos den einai na mas mathoun ola ta pragmata peri pliroforikis, alla na mas mathoun pos na diavazoume, kai mporeis na to katalaveis kai monos sou auto. Skepsou oti mpaineis fetos se mia sxoli, oti kai na matheis apo programmatismo, se 4 xronia pou tha vgeis tha einai pragmata palia giati kai oi glosses programmatismou, kai oti exei sxesi me pliroforiki, ekselissontai kai allazoun me poli grigorous rithmous. Ara prepei na ksereis pos na diavaseis gia na eisai mesa sta pragmata. Episis, sti sxoli mou, apo to trito etos kai meta epilegeis kateuthinsi, pragma poli simantiko giati ston kathena aresei diaforetikos klados. Exei pliroforiaka sistimata, diktia - epikoinonies - arxitektoniki sistimaton, psifiaka mesa (epeksergasia eikonas ktl) kai texnologies pliroforikis kai epikoinonion stin ekpaideusi. Ego gia paradeigma skeftomai na paro ta diktia giati pisteuo oti ekei tha einai i megaliteri proodos sto prosexes mellon. Vlepe DSL kai doriforika pou irthan tora stin Ellada, alla kai ta asirmata pou siga siga arxizoun na anaptisontai.

 

Auta apo mena. Elpizo i epilogi sou na se afisei euxaristimeno kai kirios na se kanei na pernas kala kai na agapas auto pou kaneis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου τι σε ενδιαφέρει πραγματικά να κάνεις μετά το πτυχίο σου και βάση αυτού αποφάσισε. Πάντως υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα τμήματα και καλύτερο είναι να ρίξεις μια ματιά στα προγράμματα σπουδών. Πάντως απο "όνομα" εντός και εκτός Ελλάδας έχουν οι Ηλεκτρολόγοι του ΕΜΠ και το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής στην Πάτρα (εδώ σπουδάζω εγώ).Το τμήμα αυτό είναι το πρώτο τμήμα στην Ελλαδά το οποίο ασχολήθηκε αποκλειστικά με τον συγκεκριμένο κλάδο.

 

Αν έχεις όρεξη δες

 

http://www.ceid.upatras.gr http://my.ceid.upatras.gr http://www.ntua.gr

 

Από προσωπική πείρα πάντως (έχω έναν ξάδερφο στου Ηλεκτρολόγους στην Πάτρα ίδιο έτος με εμένα) υπάρχουν σημαντικότατες διαφορές ανάμεσα στην σχολή μου και τους Ηλεκτρολόγους. Είναι καθαρά τι σε ενδιαφέρει. Αν οι υπολογιστές είναι ο βασικός σου στόχος θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις ένα τμήμα που να δίνει τον τίτλο του "Μηχανικού Υπολογιστών" . Πρόσεξε γιατί μερικά τμήματα ηλεκτρολόγων της επαρχίας δεν το κάνουν αυτό. Βέβαια μετράει και το κατά πόσο έχεις την οικονομική δυνατότα να περάσεις 4-5 χρόνια στην επαρχία την στιγμή που μπορείς να μπεις και σε κάποιο τμήμα στο σπίτι σου...

 

Αν πάντως θες περισσότερες πληροφορίες για το τμήμα εδώ είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς τα πάρουμε ένα - ένα .

1) Μην συζητάς ΚΑΘΟΛΟΥ για ΤΕΙ . ΔΕΝ αξίζουν και δεν σε αφορούν άλλωστε με το βαθμό που έχεις.

2) Αν θες να ασχοληθείς με Προγραμματισμό και όχι με πολύ Hardware , ασε τους Ηλεκτρολόγους έξω .

3) Η Πληροφορική του Πανεπιστημίου Πειραιώς ΔΕΝ είναι οργανωμένη .

Δεν κάνανε εργαστήριο στη C++ :lol: :lol:

4) Υπάρχει και η Πληροφορική της ΑΣΟΕΕ που σπουδάζω εγώ και είναι αρκετά καλό και οργανωμένο τμήμα ΜΕ ΙΣΧΥΡΟ πτυχίο στην αγορά εργασίας

(Δεν χρειάζεται να έχεις πάρει πεδίο οικονομικών)

Τέλος Υπάρχει και η Πληροφορική και Τηλεπικοινωνιών όποθ ο όρος Τηλεπικοινωνίες είναι διαφημιστικός κυρίως ! Πάντως και αυτό είναι ένα καλό τμήμα ..

Ελπίζω να βοήθησα !! Καλή σταδιοδρομία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΤΕΙ μην το συζητάς...

 

Από εκεί και πέρα δεν προκειται να βγάλεις άκρη κατα πόσο είναι οργανωμένο κάποιο συγκεκριμένο τμήμα αν δεν το δεις εκ των έσω , γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει.

 

Εγώ θα σου προτείνω να προτιμήσεις ένα πολυτεχνικό τμήμα (Ηλεκτρολόγων ή Μηχ. Η/Υ), γιατί το χαρτί του κατοχυρώνει πολλά περισσότερα εργασιακά δικαιώματα σε σχέση τις υπόλοιπες πανεπιστημιακές σχολές.

 

Επίσης σε πληροφορώ πώς όλα τα τμήματα Ηλεκρολόγων στην Ελλάδα δίνουν πτυχίο ισότιμο με Μηχ Η/Υ και ας μην το αναφέρουν στον τίτλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και γω ότι με τα μόρια που έχεις δε χρειάζεται να ασχοληθείς με ΤΕΙ. Εγώ σπουδάζω πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς και προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ενθουσιασμένος από τη φοίτηση μου στο εν λόγω ίδρυμα...Όντως κυρίως τα πρώτα χρόνια της φοίτησης μου (μπήκα το '99, τώρα είμαι στα τελειώματα για το πτυχίο) δεν υπήρχε καθόλου καλή οργάνωση στο τμήμα μας όπως ανέφερε και κάποιο παιδί πιο πάνω, ΟΜΩΣ πλέον έχουν γίνει πολύ μεγάλα βήματα προόδου...Και εργαστηρια γίνονται για τα μαθήματα γλωσσών προγραμματισμού (όπως τη C++) τουλάχιστον από ότι μαθαίνω γιατί εμείς οι παλιοί δεν μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε, και μεγάλο εύρος γνώσεων μπορείς να λάβεις από τη φοίτησή σου αν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς σοβαρα. Το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει κατά το μεγαλύτερο μέρος σε σχέση με τα δικά μου χρόνια, έτσι ώστε να είναι εναρμονισμένο με ότι ισχύει στις μέρες μας. Επίσης κατά το 5ο εξάμηνο πρέπει να επιλέξεις κάποια από τις κατευθύνσεις που υπάρχουν πλέον και οι οποίες είναι:

Τεχνολογία Λογισμικού και Ευφυή Συστήματα (ΤΛΕΣ)

Διαδικτυακά και Υπολογιστικά Συστήματα (ΔΥΣ)

Πληροφοριακά Συστήματα (ΠΣ)

και οι οποίες έχουν διαφορέτικά μαθήματα ανάλογα με το αντικείμενο που πραγματεύονται επιπλέον φυσικά από τα μαθήματα κορμού που είναι κοινά για όλους...

Μπορείς να επισκεφ8είς αν θές την ιστοσελίδα

http://www.unipi.gr/akad_tmhm/plhorf/plhrof_index.html

 

ή να κατέβεις μια μέρα στο πανεπιστήμιο και να ζητήσεις έναν οδηγό σπουδών από τη γραμματεία του τμήματος...Έτσι θα τσεκάρεις και το τμήμα μας και ολόκληρο το πανεπιστήμιο. Αυτα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι η πληροφορική στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι σοβαρή και θα βγείς προγραμματιστής από εκεί...

 

Εγώ λέω να πάς στην πόλη / περιοχή που έχει τις περισσότερες κοπέλλες να καλοπεράσεις , να πάρεις το χαρτί του Πανεπιστημίου για την βιτρίνα και προγραμματισμό θα μάθεις σπίτι σου , μόνος σου γράφοντας κάμποσες χιλιάδες γραμμές και από ότι βλέπω και όλοι οι παραπάνω για το χαρτί του μιλήσατε του παιδιού και όχι για το πόσα ή τι πραγματικά θα μάθει - που ως γνωστών θα ξεχάσει και αυτά που ξέρει άμα δώσει πολύ σημασία στους καθηγητές του -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sigxaritiria gia tis eksetaseis sou!!ta piges perifima!!mprabo sou!!

 

oso gia poia sxoli tha epileksis...min akous kanenan...

apofasise me ti theleis pragamtika na asxolithis sto mellon...

to na gineis programmatistis den einai stoxos...

programmatistis ginese kai mesa apo ena IEK se ena eksamino...

 

tha simfoniso apolita me ton ThomasD <<skopos den einai na mas mathoun ola ta pragmata peri pliroforikis, alla na mas mathoun pos na diavazoume>>...tha to katalabeis sigoura otan mpeis mesa se kapoio panepistimio...

 

enas tropos na boithithis einai na mpeis sta site ton sxolon kai na deis tous odigous spoudon...tha se boithisi na katalabeis pano-kato me ti asxolite to kathe tmima...

 

osoi milane gia onoma sxolis pisteo oti den exoun dikio...den pisteuo oti pleon metraei toso to onoma tis sxolis oso tis gnoseis pou exeis...ama den kseries na kaneis auto pou tha sou zitisoune den prokite na se paroun akoma kai apo to Cambrige na eisai...

 

ego ,opos kai oloi oi proigoumenoi, thelo aplos na sou anafero ena neo politexniko tmima (6etos litourgias, fetos bgazei gia deyteri fora apofitous) einai to

 

MIXANIKON PLIROFORIAKON KAI EPIKOINONIAKON SYSTHMATON

http://www.samos.aegean.gr/icsd

 

ksero einai kapos makria,Samo, alla pragmatika aksize ta 5xronia tou..

aksizei na tou rikseis mia matia..

 

oti kai na apofasisis na eisai sigouros oti ama asxolithis sibara me auto pou kaneis tha ta pas mia xara...

 

kali sou tixi!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σου λέω να κάνεις ότι σου λέει η καρδιά σου. Αφού λες ότι είσαι πορωμένος με υπολογιστες γενικά, τότε θα ξέρεις και από Internet και το google. Σου προτείνω λοιπόν να ψάξεις όλα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών και να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Όλα τα παιδιά εδώ(μαζί με εμένα) παρουσιάζουμε τις σχολές μας ως καλύτερες(και καλά κανουμε). Όμως αν θες την άποψη μου δεν έχει σημασία σε ποιά σχολη θα πάς, τι βάση είχε, πόση αξία έχει το πτυχίο........... σημασία έχει πόσο πορομένος είσαι με αυτό που σπουδάζεις. Όποια σχολή τελειώσεις αν είσαι καλός θα βρεις δουλειά. Και για να τελειώσεις μια σχολή με βαθμό πρέπει να αγαπάς αυτό που σπουδάζεις, αλλιώς θα χρωστάς μαθήματα ποια ζωή.

 

φοιτητής στο τμήμα

Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών

Πανεπιστήμιο Πελλοπονήσου

 

ΥΓ. η μονη σχολή αφιερωμένη στις Τηλεπικοινωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα σου πω το εξης:

 

Την πρωτη φορα που εδωσα πανελληνιες περασα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ στη Σαμο, στο Πανεπιστημιο Αιγαιου.

 

Εκανα μεταγραφη στο τμημα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου Θεσσαλονικης.

 

Τελικα εδωσα δευτερη φορα πανελληνιες για να περασω στη σχολη που ειμαι τωρα: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Σκεψου: Ημουν ηδη σε σχολη "υπολογιστων" και ξαναεδωσα πανελληνιες...

 

Βλεπω πως εισαι κι εσυ αριστουχος, συγχαρητηρια :) Εφοσον εχεις τοσα πολλα μορια κατα την αποψη μου πρεπει να δηλωσεις Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων... Να σου πω τα επιχειρηματα μου:

 

1) Οσον αφορα στα ΤΕΙ, το θεμα της ανωτατοποιησης ειναι ακομα πολυ θολο. Το οτι οι ΠΑΣΟΚοι εχωσαν ενα "Α" μπροστα απο τα ιδρυματα δεν σημαινει πως θα το αποδεχτουν ολοι... Ηδη το ΤΕΕ (Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδος) εχει καταδικασει την ανωτατοποιηση, το Συμβουλιο της Επικρατειας την εχει κρινει αντισυνταγματικη και απο προσωπικες μου γνωσεις, πολυεθνικες εταιρειες διαχωριζουν τα πτυχια.

 

2) Οσον αφορα στα τμηματα Πληροφορικης: Ειναι τμηματα που μαθαινεις προγραμματισμο. Γινεσαι δηλαδη προγραμματιστης. Σε ενημερωνω πως Πληροφορικαριοι και Ηλεκτρολογοι εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ στους τομεις των υπολογιστων.

 

3) Περιφερειακες σχολες οπως ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ κλπ κλπ καλυτερα να τις αποφυγεις. Ειδικα η συγκεκριμενη ειναι εγκαταλελειμενη, οι περισσοτεροι φοιτητες παιρνουν μεταγραφες και φευγουν...

 

4) Ελπιζω να μην σε προσγειωσω αποτομα αλλα στο Πανεπιστημιο δεν θα παρεις τπτ αλλο απο ενα χαρτι. Ενα κ*οχαρτο που λεγεται πτυχιο... Δεν εχει σημασια αν στην μια σχολη μαθαινεις περισσοτερα και στην αλλη λιγοτερα, το μονο που μετραει ειναι το χαρτι. Και αυτη τη στιγμη, στον τομεα της τεχνολογιας, σε ολο τον κοσμο το χαρτι του ΗΜΜΥ ειναι το πιο ισχυρο.

 

5) Συμφωνω πως επι του παροντος θελεις να ασχοληθεις με υπολογιστες. Στο μελλον ομως? Αν γνωρισεις ενα αλλο αντικειμενο παρεμφερες και αλλαξεις γνωμη? Οπως π.χ. οι τηλεπικοινωνιες, ειναι κι αυτες ενα κομματι της τεχνολογιας. Ή η ενεργεια, το ιδιο... Πηγαινοντας σε μια σχολη Πληροφορικης (δεν το συζηταω καν για ΤΕΙ) γινεσαι απλα προγραμματιστης... Μεσω της ΗΜΜΥ μπορεις να ασχοληθεις με απειρα πραγματα, αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου.

 

Επειδη βλεπω πως εισαι αθηναιος, προφανως θα δηλωσεις πρωτο το Μετσοβειο. Αν ομως δεν πιασεις τα μορια (χτυπα ξυλο) μην κανεις το λαθος να δηλωσεις αλλη σχολη στην Αθηνα για δευτερη. Καλυτερα να δηλωσεις ΗΜΜΥ Θεσσαλονικης και να διεκδικησεις μεταγραφη (conne υπαρχουν και μαλιστα πολλα ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ούτε καν να σκεφτείς ΤΕΙ.

 

β) Αν τμήμα Πληροφορικής τότε Πάτρα, Ηράκλειο, ΑΣΟΕΕ, Θεσσαλονίκη, τα γνωστά μεγάλα/παλιά τμήματα.

 

γ) Όντως πολύ καλή επιλογή επαγγελματικά (δυνατός τίτλος) Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (ΕΜΠ ή αλλού) με χαρακτηρισμό Μηχανικός Υπολογιστών. Τον οποίο γενικά (τον χαρακτηρισμό) κυνήγα τον. Δε μαθαίνουν πληροφορική όπως στα τμήματα Πληροφορικής, αλλά ο τίτλος είναι δυνατός, προσλαμβάνονται, και τα μαθαίνουν πάνω στη δουλειά (από τους Πληροφορικούς που ήδη βρίσκονται εκεί 8) ).

 

Σωστό το ότι μόνος σου θα μάθεις/γίνεις αυτό που θες. Αφού όμως είσαι σε θέση να αποκτήσεις και ένα καλό χαρτί γιατί να το πετάξεις; Άκου ΤΕΙ...

 

Δες μακριά. Αν κρίνω από την επίδοσή σου θα θελήσεις/κάνεις και μεταπτυχιακά, διδακτορικό, μεταδιδακτορικό, κλπ. (στα εύχομαι). Το 1ο πτυχίο είναι ένα μέσο. Φρόντισε να είναι δυνατό και γρήγορο (άκου ΤΕΙ... Άντε κάνε μεταπτυχιακά με τίτλο ΤΕΙ...)

 

Κοιτάξτε δεν έχω τίποτα με τα ΤΕΙ, αλλά ο καθένας με τις δυνάμεις του. Όσοι είναι έτοιμοι για flames, σκεφτείτε το εξής: το (πιθανότατα ανύπαρκτο) παιδί σας, γράφει μέσο όρο 18.5 στις πανελλαδικές. Του προτείνετε να δηλώσει ΤΕΙ ενώ μπορεί να μπει σε ΑΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε δεν έχω τίποτα με τα ΤΕΙ, αλλά ο καθένας με τις δυνάμεις του. Όσοι είναι έτοιμοι για flames, σκεφτείτε το εξής: το (πιθανότατα ανύπαρκτο) παιδί σας, γράφει μέσο όρο 18.5 στις πανελλαδικές. Του προτείνετε να δηλώσει ΤΕΙ ενώ μπορεί να μπει σε ΑΕΙ;

Δεν έχω όρεξη για flame απλά μερικοί πρέπει να μάθουν στη ζωή τους να μην τα ισοπεδώνουν/εξισώνουν όλα. Υπάρχουν σχολές ΤΕΙ που και σοβαρό πρόγραμμα σπουδών έχουν και μοναδικό αντικείμενο και δυνατό πτυχίο και φυσικά έυκολα κάνουν μεταπτυχιακό.

 

Για σχολές πληροφορικής δεν ξέρω τι παίζει αλλά προγραμματιστής γίνεσαι μόνος σου όπως είπα και πιο πάνω μηχανικός όμως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...