Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι δεν περίμενα ποτέ ότι ένα τόσο αθώο ( ; ) ερώτημα θα δημιουργούσε τόση φασαρία :shock: !!!

 

Συνεχίστε όμως (όχι το τσάκωμα :D , την παράθεση απόψεων εννοώ ! ) , γιατί βγάζω άκρη σιγά-σιγά...

 

Καληνύχτα και (ξανά)ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

re paidia, kai egw teleiwsa fetos tis panellinies kai methaurio dinw mixanografiko.

suggentrwsa 19409 moria kai thelw emp. to erwtima einai na valw ilektrologous mixanikous kai mixanikous ilektronikws upologistwn??? kserw oti den einai katharoaimi sxoli pliroforikis opws i patra pou asxoleitai mono me upologistes afou mesa exei kai rompotiki kai diktua kai tile-iatriki (den pisteuw na tin exei parei kai kanenas) alla kai tous klassikous ilektrologous, i mipws na epileksw mixanologous mixanikous, etsi wste pio meta na exw tin dunatotita na kanw kanena metaptuxiako stous ilektrologous.

vasika egw pio polu mixanologous ithela alla vlepontas na ginetai autos o XAMOS me tous ilektrologous kai tis sxoles pliroforikis genika kai afou exw kai ta moria skeftomai mipws allaksw poreia.

ta fwta sas parakalw. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οι Μηχανολόγοι είναι κάπως "παλιομοδίτικη" σχολή σε σχέση με τους Ηλεκτρολόγους . Εγώ στην θέση σου θα δήλωνα ΕΜΠ ΗΜΜΥ αλλά ο καθένας θέλει άλλα πράγματα για την ζωή του οπότε εσύ ξέρεις καλύτερα .

 

Πήγαινε στο http://www.ntua.gr και κοίτα τους οδηγούς σπουδών . Όποιος σου ταίριάζει καλύτερα , επέλεξέ τον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οι Μηχανολόγοι είναι κάπως "παλιομοδίτικη" σχολή σε σχέση με τους Ηλεκτρολόγους .

 

sumfwnw oti einai ligaki paliomoditiki sxoli. mipws omws auto tis dinei megaluteri aksia kai tin kanei pio statheroi. me ton oro ilektrologos sto emp mplekeis mesa olous apo katharoaimous ilektrologous mexri programmatistes, kai ama valeis mesa kai oles tis sxoles pliroforikis kai tei, to pragma aplwnetai polu. mipws oi mixanologoi einai mia aksia statheri kai sou dinei polles portes??? (apo mixanologos mixanikos, eukola ginesai naupigos kai eukola ginesai ilektrologos, perissotero energeiakos as poume. apo ilektrologos kai as poume programmatistis den mporeis na ginei mixanologos meta oute naupigos) dld thelw na pw, mipws oi sxoles pliroforikis kai ilektrologwn prosferoun polles dunatotites (px megali zitisi) alla se enan pio periorismeno tomea??? (sorry an exw ksefugei kai ligaki off topic alla :

1) kaigomai kai egw giati methaurio katathetw mixanogrfiko

2) kai egw endiaferomai telika opws deixnoun ta pragmata gia ilektrologous klp sto emp

3) den ithela na anoiksw 2 topic.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα καθήσω να τσακωθώ με κανέναν.

 

Το καλύτερο Τμήμα για Πληροφορική ή/και Τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Όποιος θέλει να μάθει προγραμματισμό ή δίκτυα και μπορεί, ας πάει εκεί. Αντίθετα, αν γουστάρει περισσότερο hardware, είναι καλύτερα στις πολυτεχνικές σχολές. Το hardware όμως λίγο τραβάει στην Ελλάδα για αυτό και οι Πολυτεχνίτες κάνουν τελευταία και μπόλικη πληροφορική.

 

Έχω τελειώσει το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, έχω επίσης πάρει Master στις Τηλεπικοινωνίες στο ίδιο Τμήμα και τώρα κάνω διδακτορικό εκεί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς παιδία συγχαρητήρια για την πολύ καλή ενημερωτική δουλειά που κάνετε στο site όλοι σας και να ξέρετε πως αποτελεί μία από τις πιο αξιόλογες ελληνικές δουλειές στο net.

Λοιπόν, δεν θέλω να θίξω τις ιδέες και τις απόψεις κανενός, αλλά πρέπει να τονίσω πως Πληροφορικάριος δεν γίνεσαι μέσα από φανταχτερά προγράμματα σπουδών και "τσίπμιμα" γνώσεων από εδώ και από εκεί αλλά μέσα από σοβαρό και σκληρό διάβασμα ακόμα και σε τομείς που δεν σου αρέσουν και τόσο (έχω περάσει ώρες ατελείωτες να διαβάζω τον Fourier για να βγάλω μια συμπίεση σήματος...).

Τα λέω όλα αυτά για να τιμήσω την ατομική προσπάθεια και όχι τα πτυχία και τους τίτλους και μπαίνω στο θέμα. Εγώ είμαι απο την Αθήνα και είμαι φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας. Πέρασα εδώ, όχι γιατί δεν είχα τα μόρια για να μπω σε ΑΕΙ (δεν περνούσα στην Αθήνα όμως) αλλά επειδή έπρεπε να βοηθήσω τους γονείς μου οικονομικά (ή δεν θα περνούσα εκεί που ήθελα, αλλά πάντα θα ήμουν σε ΑΕΙ, ή θα περνούσα αλλού και θα λιμοκτονούσαν όλοι εδώ...). Έτσι διάλεξα αυτό τον δρόμο, τώρα είμαι κοντά στο πτυχίο, διαβάζω όσο πιο σκληρά μπορώ και ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, αν μου κάτσει καλή με την πτυχιακή μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτό που πρέπει να κάνει κανείς είναι πάντα το καλύτερο δυνατό του στην επιλογή της σχολής του, αλλά να μην απαξιώνει με τέτοιο τρόπο τα παιδιά που έχουν περάσει στα ΤΕΙ, γιατί για εκείνους αυτό είναι ένα κατόρθωμα και αισθάνονται καλά που το κατάφεραν. Δεν δημιουργώ καμία έχθρα ή σχολιάζω την οποιαδήποτε απάντηση, απλά εκθέτω την γνώμη μου.

Στο κάτω - κάτω ποτέ δεν γούσταρα την ιστορία και την έκθεση, αυτό με έβαλε στο ΤΕΙ, αλλά είναι αυτό που με κάνει κατώτερο από τα ΑΕΙ στις γνώσεις και στο μεράκι;

Μπράβο στον φίλο μας και από μένα και του εύχομαι καλή πρόοδο στην ζωή του και μία συμβουλή που εμένα δεν μου την έδωσαν... Τα δύσκολα είναι όταν κάποιος βγαίνει να δουλέψει, κάπου όπου μετράνε μόνο οι γνώσεις και όχι το χαρτί, όπου και αν πάς, ότι και αν κάνει κοίτα να τους ξεζουμίζεις την μία μέρα και την επόμενη να ξέρεις πιο πολλά από αυτούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas mpravo sta paidia pou ta pigan kala stis eksetaseis tous.

 

Oso gia tous mixanologous pous les... an sou aresoun oi ypologistes tote makria apo mixanologous den exoun kamia sxesi i mallon i moni tous sxesi einai na trexoun kapoies efarmoges... ante kai na sxediaseis kana water cooling monos sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita, oi upologistes mou aresoun kai mou aresoun polu. omws den mou aresei na eimai monima mprosta tous kai na ergazomai me upologistes. oi upologistes prepei na einai ergaleio kai oxi autoskopos.

 

Akoma mixanologoi den asxolountai sxedon katholou me tin Ilektrismo

 

nai, alla simera oles oi mixanes douleuoun me ilektrika kuklwmata kai i ruthmisi ginetai ilektronika.

 

να μην απαξιώνει με τέτοιο τρόπο τα παιδιά που έχουν περάσει στα ΤΕΙ, γιατί για εκείνους αυτό είναι ένα κατόρθωμα και αισθάνονται καλά που το κατάφεραν

sumfwnw apoluta.

 

Στο κάτω - κάτω ποτέ δεν γούσταρα την ιστορία και την έκθεση, αυτό με έβαλε στο ΤΕΙ, αλλά είναι αυτό που με κάνει κατώτερο από τα ΑΕΙ στις γνώσεις και στο μεράκι;

epitelous kai kapoios na to pei. epeidi dld enas mathitis den goustarei na grafei 4 selides stin istoria gia kathe erwtisi (egw fetos egrapsa 14 selides sunolika) simainei oti den einai kai kalos gia to polutexneio as poume. uparxoun posoi kai posoi poi exoun xasei poleis apo mathimata asxeta me tin kateuthinsi tous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To thema einai na dialekseis auto pou sou aresei...

an goustareis ypologistes pigene sto NTUA stous ilektrologous meta pare tin roi pou sou aresei.

 

an thes na asxolitheis me thermansi psiksi klimatismos, metallikes kataskeves, energeia, tote Mixanologous.

 

dld thewreis oti oi mixanologoi kai oi ilektrologoi einai 2 sxoles entelws asxetes metaksu tous???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι πως το διπλωμα του Ηλεκτρολογου Μηχανικου και Μηχανικου Υπολογιστων ειναι ενα πολυ ισχυρο χαρτι που σου ανοιγει παρα πολλες πορτες. Αναλογα με το μεταπτυχιακο σου και τα ενδιαφεροντα σου επιλεγεις με τι θελεις να ασχοληθεις.

kai meta ti tha kaneis?? tha doulepseis ston kokkali pou tha dinei 3kai 60 mono se osous exoun conne i mipws tha doulepseis ws programmatistes se mia apo tis polles anaptussomenes etaireies stin ellada??? to mono pio sigouro einai na doulepseis ws energeiakos ilektrologos. dld den asxoleitai pleon kanenas me autous tous ilektrologous pou kanoun meletes kai ilektrologikes eggatastaseis se ktiria??? to thema einai oxi mono na exeis ena xarti pou na metraei alla kai na kerdizeis kai lefta.

 

To thema einai ti sou aresei pragmatika, me ti tha itheles na asxolitheis... kai oxi apla na mpeis se mia sxoli... poy to ptixio tha sou dosei douleia... giati kanena ptixio den tha sou dosei douleia para mono oi gnoseis sou.

 

egw vasika ithela na ginw mixanologos kai na asxolithw me mixanes ploiwn dld na prosanatolistw kai pros tin naupigiki mias kai o pateras mou einai naupigos mixanologos kai mporei na voithisei. opote mallon to kovw na pigainw kata mixanologous meria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες οκ καλα να βγαζουμε ετσι μπολικα μορια και εγω πατρα ηθελα μηχανικων υπολογιστων (18051 μορια) αλλα ατυχησα στα κατευθυνσης καταστραφηκα 11 φυσικη κ και 9.4 στα μαθηματικα κ , σε ολα τα αλλα ειχα παει παρα πολυ καλα ολα ηταν περιπου γυρω στο 18 (17.6 , 18.3 κτλ) τελος παντως εχω βγαλει 14600 στο τεταρτο και αφου η πατρα εφυγε μαλλον και τα καλα ΑΕΙ για προτινετε κανα ΤΕΙ που πιανω πανω στην πληροφορικη (γενικοτερα με ενδιεφερε περισσοτερο Hardware που ηταν καθαρα η πατρα αλλα τι να κανουμε (απο 12 χρονων στηνω pc αυτο τα λεει ολα ) ) Εχω σκεφτει για ΤΕΙ πειραια πληροφορικης καμια πληροφορια για αυτο εχουμε

 

προτεινετε και εσεις τιποτα Αθηνα παντα εαν γινεται (αν πηγαινα πατρα θα ειχα σπιτι τωρα μονο αθηνα κριμα ) Παντως ειμαι πολυ στενοχωρημενος και με κοβω να πηγαινω τιποτα οικονομικα που δεν γουσταρω καθολου αλλα 5ο εβγαλα 17459 20αρια βλεπετε ΑΟΘ ΚΑΙ ΜΑΘ .Γεν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den eipa oti tha mou vrei douleia o pateras mou. eipa oti mporei na me voithisei kai na me sumvoulepsi panw se tetoia themata. naupigos einai kai olo kai kati parapanw tha kserei.

 

pistevo oti an exeis teliosei mixanologos mporeis poli eukola na katalaveis ta naupigika.

 

se auto pontarw kai egw. eksallou emena auto panta me enoiaze. pio polu ithela naupigiki kai afou mporw na to sunduasw me mixanologia, giati oxi. apla eimai se dilhmma giati ginetai autos o terastios XAMOS me tous ilektrologous kai tin pliroforiki genika.

 

αλλα ατυχησα στα κατευθυνσης καταστραφηκα 11 φυσικη κ και 9.4 στα μαθηματικα κ

 

file, ta mathimata auta itan polu duskola, kai mias kai pairnoun kai suntelestes tha exoun pesei arketa oi vaseis, opote min apogoiteuesai. i fusiki eidika itan agrio g@misi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermodinamiki

itan ta 2 vasika kefalaia stin fuski kateuthinsis tis b lukeiou.

oli i b lukeiou tin apexthanotan. egw to latreva auto to kefalaio. itan to kalutero mou. an einai se auto to stul tote tha einai wraia. vevai den mporw na kserw an auta pou kaname emeis sumvadizoun me auta pou ginontai mesa (oxi profanws san epipedo alla san periexomeno) alla an prokeitai gia to idio pragma, tote tha einai wraio.

a, kai exw akousei oti oi mixanologoi einai polu moutzouriki douleia (mixanostasia klp) kai exei polu gura eksw kai polla taksidia, se antithesi me tous ilektrologous pou einai pio polu douleia grafeiou. auto alitheuei se genikes grammes, etsi den einai??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...