Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Σχολής Πληροφορικής


debianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hlektrologos dagkwto. Exeis tis perissoteres epiloges meta to ptyxio gia douleia, sxedon mhdenikh anergia. Kai ta lefta einai kala, mhn akous ti lene. Sou milaei enas Hlektrologos pou phgaine arxika gia Mhxanikos HY Patras kai den to metaniwse pote. 100% Hlektrologos file, oloi mou oi gnwstoi filoi kai symfoithtew bgazoun apo 2000 Euro kathara kai panw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το καλύτερο Τμήμα για Πληροφορική ή/και Τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Φίλε μην το παρατραβάς' date=' δεν ξέρω αν για πληροφορική αν είναι η καλύτερη(είμαι ανάμεσα σε Αθήνα και Κρήτης) αλλά από Τηλεπικοινωνίες δεν λέει μια. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το τμήμα σου που έχει [b']κατεύθηνση[/b] τηλεπικοινωνιών με το Τμήμα Τηλεπικοινωνιών της Τρίπολης που από το πρώτο μόλις εξάμηνο ασχολούμαστε αποκλιστικά με δίκτυα και τηλεπικοινωνίες. Όταν εμείς μαθήματα όπως Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος τα έχουμε κορμού και στο 2ο έττος, όταν εσείς κάνετε στο 4ο εξάμηνο Δίκτυα Επικοινωνιών που εμείς κάναμε στο 2ο. Μη μου λες λοιπόν ότι εσείς μαθαίνετε καλύτερα τηλεπικοινωνίες από εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw vasika ithela na ginw mixanologos kai na asxolithw me mixanes ploiwn dld na prosanatolistw kai pros tin naupigiki mias kai o pateras mou einai naupigos mixanologos kai mporei na voithisei. opote mallon to kovw na pigainw kata mixanologous meria.

 

E tote afou exeis toso gero kone kai afou to thes giati de ginesai kateutheian Naupigos re paidi mou? Kai thn pianeis sigoura thn sxolh kai 0% anergeia exei kai polla lefta, kai to shmantikotero: Se endiaferei!. Ti kathesai kai to kourazeis toso loipon???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, Προγραμματιστης τι θα βγεις απο Κορελκο τι απο ΤΕΙ (συγνωμη ΑΤΕΙ), τι απο Τμημα Πληροφορικης, τι απο Πολυτεχνειο ...ειναι το ιδιο πραγμα!!! Το να μαθεις να προγραμματιζεις σε μια γλωσσα δεν ειναι θεμα σχολης και επιπεδου σπουδων αλλα περισσοτερο προσωπικης δουλειας.

Κατα τη γνωμη μου αν σε ενδιαφερουν οι Η/Υ, προτιμησε η σχολη να εχει τον τιτλο "...και Μηχανικου Η/Υ", ωστε να εμβαθυνεις στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει. Με τους βαθμους που εχεις προτεινω ΕΜΠ η ΑΠΘ χωρις δευτερη σκεψη.

Προς Loser: Kαλα αυτα τα "κανουμε τηλεπ./δικτυα/προγραμματισμο, απο το πρωτο εξαμηνο" για καλο τα λετε; Στο ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ (που ειμαι και εγω) αλλα και στο ΕΜΠ τα 2-3 πρωτα εξαμηνα ειναι κυριως Μαθηματικα και Φυσικη και μετα μπαινουμε σιγα σιγα σε πεδια του αντικειμενου μας. Αν δεν αποκτησεις γερες βασεις σε αυτα τα μαθηματα πως θα εμβαθυνεις σε τεχνολογικα θεματα;

Οσο για τον φιλο που ψαχνει για τμημα ΤΕΙ Πληροφορικης... ΤΕΙ Αθηνας, χωρις πολλη κουβεντα.

Γενικα παντως προς ολα τα παιδια που ψαχνουν να βρουν σχολη να σπουδασουν, προτιμηστε σχολες με οσο το δυνατον υψηλοτερες βασεις (σχετικες παντα με αυτο που θελετε). Το επιπεδο σπουδων καθε σχολης συμβαδιζει, αναγκαστικα, με το επιπεδο των εισαχθεντων.

 

Υ.Γ.: Αυτο το "...φιλος τελειωσε την ταδε σχολη και τωρα ανοιξε Ιντερνετ Καφε και βγαζει 20000Ε" ηταν το καλυτερο επιχειρημα για να υπερθεματισεις για μια σχολη. Δηλαδη τι εκανε που δεν θα μπορουσε να κανει ενας αποφοιτος Λυκειου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδια αν μπορειται πειτε την γνωμη σας για "Επιστημης Υπολογιστων Κρητης" (Ηρακλειο), "ΤΕΙ Πληροφορικης Θεσ/νικης", και "Εφαρμοσμενης Πληροφορικης και Πολυμεσων Κρητης" (Ηρακλειο).

 

Μ@λ@κια να μην θες να περασεις αθηνα ε? μετα το 14,5 οι υπολοιπες σχολες πεφτουν κατευθειαν στο 12,5 αλλα τι να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos πες τα ρε παιδι μου :D αν και σπουδαζω ηλεκτρολογος στα τει πατρας και τελειωνω σε λιγο (ελπιζω) :o καλυτερα θα ειναι να κοιταξεις τι ακριβως θελεις!

Ηλεκτρολογος προγραματιστης μηχανικος η/υ ή τεχνικος δικτυων τηλεφ. υβριδικων συστηματων και η/υ.Κοιτα παλικαρι μου να κοιταξεις βαθια μεσα σου τι ακριβως θα διαλεξεις για να μην χασεις τσαμπα τα καλυτερα χρονια σου :shock:

Ακου και καποιον παππου :( τεσπα αντε και παλι μπραβο που εγραψες τοσο καλα ομως οπου και να κατασταλαξεις μην επαναπαφτεις στισ δαφνες σου .... :(

 

Υ.Γ Αντε και να παρουμε του χρονου το ccna της cisco ρε παιδια και θα σας κερασω ολους μπυρες (στο ξενοδ. που δουλευω παντα :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Loser: Kαλα αυτα τα "κανουμε τηλεπ./δικτυα/προγραμματισμο' date=' απο το πρωτο εξαμηνο" για καλο τα λετε; Στο ΤΗΜΜΥ του ΑΠΘ (που ειμαι και εγω) αλλα και στο ΕΜΠ τα 2-3 πρωτα εξαμηνα ειναι κυριως Μαθηματικα και Φυσικη και μετα μπαινουμε σιγα σιγα σε πεδια του αντικειμενου μας. Αν δεν αποκτησεις γερες βασεις σε αυτα τα μαθηματα πως θα εμβαθυνεις σε τεχνολογικα θεματα;

[/quote']

 

Πεσ'τα ρε συναδελφε γιατι σε λιγο θα μας πουν πως τα πτυχια των ΙΕΚ ειναι ανωτερα, αφου αυτοι εκει μαθαινουν να σχεδιαζουν σε Macromedia Flash απο την πρωτη μερα!!!

Το ζητημα δεν ειναι να κανεις ενα μαθημα "εισαγωγη στην δικτυακη τεχνολογια" οπου θα σου εξηγησει τι ειναι δικτυο, τι ειναι internet και μετα θα σε χωσει σε ενα εργαστηριο για να κανεις πρακτικη. Για να γινεις επιστημονας θα ξεκινησεις απο τα πολυ βασικα... Αλλιως γινεσαι απλα τεχνικος.

 

Και ξαναλεω: Δεν υποβαθμιζω την ειδικοτητα και το επαγγελμα του τεχνικου... Ο καθενας ομως αποφασιζει τι θελει να κανει και πορευεται αναλογως...

 

ΟΚ ειναι ευκολο να κανεις 100 ωρες πρακτικη και να μαθεις να στηνεις ασυρματο δικτυο. Αλλο ομως αυτο και αλλο να μαθεις απο την αρχη τι θα πει σειρα Fourier. Το πρωτο ειναι απλα γνωση, το δευτερο ειναι καταρτηση και επιστημη. Επισης αλλο πραγμα να μαθεις μια σειρα απο λεξεις σε μια γλωσσα προγραμματισμου και αλλο να ξεκινησεις απο μαθηματα αλγοριθμησης των προβληματων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta TEI pliroforikis me ta AEI pliroforikis einai teleios diaforetika. sta prota ginesai programmatistis sta deutera pliroforikos. megali diafora.

an skopos sou einai na gineis programmatistis xoris polla polla, pigene TEI. mia xara douleia kanoun kai aksiologi malista.

an se endiaferei i pliroforiki eis bathos pigene AEI omos.

polloi exoun lanthasmeni entyposi oti pliroforiki = programmatismos. mega lathos.

 

apo tis kalyteres sxoles pliroforikis stin ellada kai kataksiomeni kai sto eksoteriko einai to CSD tou panepistimiou kritis (epistimi ypologiston), to opoio se synergasia me to ITE (institouto texnologias kai ereunas) prosferei para polla stous spoudastes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την προσωπική μου άποψη;

 

Και εγώ έχω τον γνωστό ιό "Οξεία κομπιουτερίτιδα", αλλά δυστυχώς τότε που έδωσα εξετάσεις δεν με έφταναν τα μόρια για Πληροφορική, και πέρασα Μηχανολόγος και Αεροναυπηγός Μηχανικός (Πρίν περίπου 8 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Που να ήξερα ότι τις επόμενες χρονιές θα πιάναν πάτο οι βάσεις και θα πήγαινα όπου ήθελα με τους βαθμούς μου αν ξανάδινα πανελλήνιες).

 

Τώρα πλέον έχω τελειώσει και κάνω διδακτορικό στην σχολή μου, στα πληροφοριακά συστήματα, και μπορώ να σου πω ότι ελάχιστους ξέρω που να είναι πιο έμπειροι από εμένα στον προγραμματισμό. Ακόμα και φοιτητές Η/Υ έχουν λιγότερες γνώσεις σε ορισμένα πράγματα. Δεν λέω ότι τους φτάνω σε θεωρητικό υπόβαθρο (στις σχολές Η/Υ κάνουν πολλά μαθηματικά και αλγόριθμους τους οποίους δεν κατέχω), αλλά κάνω το μεράκι μου δουλεύοντας, και χαίρομαι γι'αυτό. Επιπλέον μου έχουν κάνει προτάσεις κατά καιρούς για εργασία στο χώρο της πληροφορικής.

 

Συμπέρασμα: Όπου και να πας, αν έχεις όρεξη για δουλειά θα πας καλά στην αγορά όπου και αν σπουδάσεις. Το χαρί μετράει μόνο αν έχεις τις γνώσεις που θέλει ο εργοδότης. Επειδή πολλοί απόφοιτοι των πολυτεχνίων και των ΤΕΙ πηγαίναν μόνο για το χαρτί (με αντιγραφή;) και τους βαθμούς, χωρίς να τους νοιάζει η ουσία, οι περισσότεροι απόφοιτοι αυτών των σχολών δεν μπορούν να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους στην πράξη. Άρα αν κατέχεις το θέμα, έχεις το πλεονέκτημα έναντι όλων των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον το τόπικ επρέπε να λέγεται "1000+1 λόγοι γιατί η σχολή μου γαμάει τις υπόλοιπες"

 

Καλύτερα να ρωτήσεις απόφοιτους που εμπιστεύεσαι από τις σχολές που σ'ενδιαφέρουν, και μην επηρεάζεσαι απ' την ματαιοδοξία του καθενός.

 

Εγώ είμαι Μηχανικών Η/Υ πάτρας, αν έρθεις προς τα δω be prepared γιατί στο πρώτο έτος θα κάνεις assembly, c, java και θα γράψεις τον πρώτο σου μικρό compiler (εντυπωσιασμός ΤΜ), αν έχει τελικά σημασία εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την σχολή. Αυτό που δεν μ'άρεσε προσωπικά στους ΗΜΜΥ ήταν πως έπρεπε να φορτωθώ ένα κάρο ηλεκτρολογικό-ενεργειακά μαθήματα που δεν με ενδιέφεραν καθόλου, ναι το ξέρω ότι θα μπορώ να υπογράφω μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση και να βγάζω το χαρτζιλίκι μου αλλά βαριέμαι οικτρά αυτά τα μαθήματα, προτιμώ να εμβαθύνω περισσότερο σε H/Y stuff.

 

btw πιστεύω πως υπάρχουν 2 τρόποι να τελειώσεις το πανεπ., στην λούφα με διάβασμα της τελευταίας στιγμής, έτοιμα projects και εργασίες ή με το να ασχολείσαι σοβαρά, αφού πραγματικά σ'αρέσει, και όταν βγεις να πεις πως κάτι έμαθα εδωπέρα, για σένα διαβάζεις άλλωστε μην περιμένεις να σε πιέζει κανείς. Και αυτή η απόφαση είναι ανεξαρτήτου σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς dmezin, stathispap:

θα ήταν προτειμότερο πριν αναφέρεστε κάπου να κοιτάτε να γνωρίζεται και κάποια βασικά πράγματα. Ποιός είπε ότι κάνουμε μαθήματα αποκλιστικά δικτύων, τα 7 μαθήματα μαθηματικών και 2 καθαρόαιμα φυσικών που τα βάζεται?????? Όσο αφορά τις σειρές Fourier πέρνα μια μέρα από την Τρίπολη να στις εξηγίσω μαζί με τους μεασχηματισμούς Z και Laplace :lol: . Δεν ανέφερα πουθενά ότιι το πτυχείο μου είναι ανώτερο από κανένος άλλου, αλλά επισήμανα ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις σχολές που από την μία ασχολούνται με τηλεπικοινωνίες 4 χρόνια με άλλες που το κάνουν μόλις 2 και μάλιστα ως κατεύθηνση. Είναι σαν να λες ότι ένας γιατρός ξέρει περισσότερα για την οδοντιατρική από έναν οδοντίατρο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...