Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Ram και καρτα γραφικων.


Shinji ikari
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα Ι7 με biostar H81MHV3 3.0 LGA1150 μητρικη. Εχω τρεις μνημες ddr3 και δυο θεσεις στη μητρικη, 1 4GB 667MHz, 1 4GB 800MHz, 1 8GB 800MHz. θα παιζει καλυτερα με την μια 8GB ή με τις 2 4GB? επισης εχω καρτα γραφικων 2GB, ποια καλυτερη μπορω να παρω? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I7 2700?

Μάλλον μένεις όπως είσαι με τις ram, ίσως να ήσουν λίγο πιο γρήγορα με την 1 8gb  και 1 4gb  στα 1600(800) αλλά 12gb είναι λίγα οπότε καλύτερα 16 και ας είναι σε χαμηλότερη συχνότητα.

Υ.γ Έχεις δοκιμάσει να τους δώσεις ρεύμα να δεις εάν παίζουν όλες στα 800?

Όσο για την κάρτα γραφικών,μια rx 580 στα 110 ευρώ είναι super για το μηχάνημα σου->

https://www.bestprice.gr/item/2157246099/afox-radeon-rx-580-8gb.html

Αρκεί να είναι αρκετό το psu σου (επωνυμο 550+watt είναι οκ)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @topos είπε

I7 2700?

I7-4770K, οι δυο 4GB παιζουν στα 665MHz dual channel, δεν θελω να βαλω 12GB, αρα να βαλω την 8GB που τρεχει στα 800MHz μονη της? και το αλλο ειναι οτι η μια ram που ειναι κοντη ειναι μαγκωμενη κατω απο την ψυκτρα της cpu γιατι η θυρες ram ειναι κολλητα στο socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

I7-4770K, οι δυο 4GB παιζουν στα 665MHz dual channel, δεν θελω να βαλω 12GB, αρα να βαλω την 8GB που τρεχει στα 800MHz μονη της? και το αλλο ειναι οτι η μια ram που ειναι κοντη ειναι μαγκωμενη κατω απο την ψυκτρα της cpu γιατι η θυρες ram ειναι κολλητα στο socket.

Χειρότερα θα πηγαίνει με την 8αρα μόνη της γιατί θα δουλεύει σίγουρα single channel + ότι όταν δεν θα φτάνει(αρκετά συχνά) θα παίρνει μνήμη από τον σκληρό(virtual memory) δίσκο και εκεί είναι τραγικά τα πράγματα.

Y.γΈχει στις μεταχειρισμενες αγγελίες για 2060 με 180 ευρώ, μιας κ έχεις τον 4770 δεν είναι κακό match.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @topos είπε

Μάλλον μένεις όπως είσαι με τις ram, ίσως να ήσουν λίγο πιο γρήγορα με την 1 8gb  και 1 4gb  στα 1600(800) αλλά 12gb είναι λίγα οπότε καλύτερα 16 και ας είναι σε χαμηλότερη συχνότητα.

Δεν μπορεί να βάλει και τις τρεις.Το έγραψε ότι έχει μόνο δύο θέσεις.

11 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

... Εχω τρεις μνημες ddr3 και δυο θεσεις στη μητρικη,

 

 

 

6 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

I7-4770K, οι δυο 4GB παιζουν στα 665MHz dual channel, δεν θελω να βαλω 12GB, αρα να βαλω την 8GB που τρεχει στα 800MHz μονη της? και το αλλο ειναι οτι η μια ram που ειναι κοντη ειναι μαγκωμενη κατω απο την ψυκτρα της cpu γιατι η θυρες ram ειναι κολλητα στο socket.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι οι μνήμες σου! Το δίλλημά σου είναι:

α) 2x4GB στα 1333Mhz με dual channel.

β) 12GB (1x8GB + 1x4GB) στα 1600Mhz σε single channel (αν είναι εφικτό να τρέξουν στα 1600Mhz).

Γνώμη μου το β). Μεγαλύτερη ποσότητα (12GB) και με την ελπίδα ότι θα έχει κάποιο σοβαρό χρονισμό στα 1600Mhz (όχι κανένα 11-11-11) και όχι πρόβλημα με την ψήκτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TopCLR είπε

Δεν μπορεί να βάλει και τις τρεις.Το έγραψε ότι έχει μόνο δύο θέσεις.

 

 

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι οι μνήμες σου! Το δίλλημά σου είναι:

α) 2x4GB στα 1333Mhz με dual channel.

β) 12GB (1x8GB + 1x4GB) στα 1600Mhz σε single channel (αν είναι εφικτό να τρέξουν στα 1600Mhz).

Γνώμη μου το β). Μεγαλύτερη ποσότητα (12GB) και με την ελπίδα ότι θα έχει κάποιο σοβαρό χρονισμό στα 1600Mhz (όχι κανένα 11-11-11) και όχι πρόβλημα με την ψήκτρα.

Ναι, για κάποιο λόγο είχα μπλοκάρει το "2 θέσεις στην μητρική".

Για το β)

Δεν ξέρω εάν σε τόση παλιά πλατφόρμα ισχύει, αλλά υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν dual channel τα πρώτα 8 gb της ram kαι μετά τα υπόλοιπα 4 (που δεν έχουν αντιστοιχία) να δουλεύουν σε single.

Flex λέγετε θαρρω αυτή η λειτουργία.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τη 8αρα με την 4αρα, δουλευουν στα 798MHz dual channel και οι δυο,  11 11 11 28. λεω να το αφησω ετσι, να δωσω την αλλη 4αρα και την καρτα γραφικων σε ενα Ι3, να παρω και μια καλυτερη καρτα. Τροφοδοτικο εχω turboX 550W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Ε δεν αλλαζω και τροφοδοτικο, θα το αφησω ετσι.

Δικο σου το PC, δικά σου και τα χρήματα αλλα με οποιαδήποτε midrange κάρτα πιθανότατα το turbo-x να σε αποχαιρετήσει.

Ισως πάρει μαζί του και τίποτα άλλο(μητρική,hdd,gpu) .

Παντως εάν πάρεις ένα καλό psu θα σου μείνει και σε επόμενη αναβαθμιση.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Δικό

Δεν αλλαζω καρτα γραφικων ηθελα να πω

 

50 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Το Η81 κατα 99% δεν λειτουργεί σε dual channel οπότε απλά βάλε τα 2 μεγαλύτερα dimms να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερη μνήμη

dual channel  μου δειχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 9/3/2023 στις 11:25 ΠΜ, Millennium είπε

Τροφοδοτικό κοίταξε να αλλάξεις. Από κει ξεκίνα καλύτερα...

PSU εχω 550W, μεγιστη καταναλωση απο το PSU calculator μου βγαζει οτι μπορει να εχω μεχρι 226W, οποτε παιρνω καλυτερη καρτα γραφικων ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

PSU εχω 550W, μεγιστη καταναλωση απο το PSU calculator μου βγαζει οτι μπορει να εχω μεχρι 226W, οποτε παιρνω καλυτερη καρτα γραφικων ανετα.

Σε ένα psu τα watt που αναγράφει δε λένε ούτε τη μισή αλήθεια. Έχει 550 watt psu με 25 ευρώ αλλά και με 80, προφανώς η διαφορά τους είναι η μέρα με τη νύχτα. Τώρα αν θες εσύ να ζεις επικίνδυνα με το turbo x και να σου κάψει πχ τη νέα κάρτα ή κάτι άλλο τότε πάω πάσο, βίτσια είναι αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...