Προς το περιεχόμενο

Storage Workflow για ελαφρύ Video Editing (Davinci Resolve)


Ai7isoLinear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ασχολούμαι εδώ και κάποιο διάστημα με ελαφρύ video editing σε 1440p (cuts & merges, τίποτα παραπάνω), Davinci Resolve. Tα source files είναι game footage captured με shadowplay/obs. 

Ερώτηση προς όσους έχουν βαθύτερη γνώση για το Video Editing γενικότερα :

Πόσο σημαντικό είναι να έχουμε πολλούς διαφορετικούς ssd για τα διαφορετικά είδη αρχείων που εμπλέκονται στο video editing?

 

Πιο αναλυτικά, αυτή τη στιγμή έχω το εξής configuration :

- SDD1 Partition 1 => OS + Applications

- SDD1 Partition 2 => Media Capture\ Source Files

- SSD2 => Games

- SSD3 => Cache & Delivery\Export

 

Στο παραπάνω configuration θα υπήρχε κάποιο κέρδος εάν

1. τοποθετούσαμε το SSD1 Partition 2 στο δικό του ξεχωριστό ssd

2. το SSD3 επίσης έσπαγε σε 2 διαφορετικούς ssd, ένα για Cache και ένα για Export\Delivery

3. Εάν δεν κάνω εγώ κάποιο λάθος, το rendering πραγματοποιείται στο δίσκο όπου βρίσκεται το source file (ssd). Θα ήταν αρκετός σε αυτή την περίπτωση ένας καλός μηχανικός HDD για τα exports? (αντί για ssd).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Ai7isoLinear said:

Καλησπέρα. Ασχολούμαι εδώ και κάποιο διάστημα με ελαφρύ video editing σε 1440p (cuts & merges, τίποτα παραπάνω), Davinci Resolve. Tα source files είναι game footage captured με shadowplay/obs. 

Ερώτηση προς όσους έχουν βαθύτερη γνώση για το Video Editing γενικότερα :

Πόσο σημαντικό είναι να έχουμε πολλούς διαφορετικούς ssd για τα διαφορετικά είδη αρχείων που εμπλέκονται στο video editing?

 

Πιο αναλυτικά, αυτή τη στιγμή έχω το εξής configuration :

- SDD1 Partition 1 => OS + Applications

- SDD1 Partition 2 => Media Capture\ Source Files

- SSD2 => Games

- SSD3 => Cache & Delivery\Export

 

Στο παραπάνω configuration θα υπήρχε κάποιο κέρδος εάν

1. τοποθετούσαμε το SSD1 Partition 2 στο δικό του ξεχωριστό ssd

2. το SSD3 επίσης έσπαγε σε 2 διαφορετικούς ssd, ένα για Cache και ένα για Export\Delivery

3. Εάν δεν κάνω εγώ κάποιο λάθος, το rendering πραγματοποιείται στο δίσκο όπου βρίσκεται το source file (ssd). Θα ήταν αρκετός σε αυτή την περίπτωση ένας καλός μηχανικός HDD για τα exports? (αντί για ssd).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Δεν γνωρίζω και πολλά τεχνικά αλλά νομίζω ότι τα partitions δεν βοηθάνε κάπου. Οι χωριστοί δίσκοι ναι, σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερα. 

Τα renders και τα caches σώζονται όπου ορίσεις εσύ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι θα κάνει κάποια διαφορά είναι να έχεις σε άλλο δίσκο τα sources και σε άλλον τα Renders/Caches. Δηλαδή από άλλον δίσκο να τραβάει το Resolve τα media και σε άλλον να κασάρει και να ρεντάρει.

Μηχανικό δεν θα έβαζα εκτός αν έχεις δύσκολα (αργά) renders, στα οποία το process καθυστερεί ούτως ή άλλως, οπότε η ταχύτητα του δίσκου δεν παίζει ρόλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μία διευκρίνιση για το παρακάτω που ανέφερες πριν :

 

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δηλαδή από άλλον δίσκο να τραβάει το Resolve τα media και σε άλλον να κασάρει και να ρεντάρει.

 

To rendering δλδ θα γίνει στο δίσκο που έχουμε ορίσει να πηγαίνουν τα exports και όχι στο δίσκο απ'όπου τραβάει το resolve?

Τα cache & renders μπορούν να είναι στον ίδιο δίσκο και όχι απαραίτητα σε χωριστούς το καθένα?

 

 

 

 

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Ai7isoLinear said:

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μία διευκρίνιση για το παρακάτω που ανέφερες πριν :

 

 

To rendering δλδ θα γίνει στο δίσκο που έχουμε ορίσει να πηγαίνουν τα exports και όχι στο δίσκο απ'όπου τραβάει το resolve?

Τα cache & renders μπορούν να είναι στον ίδιο δίσκο και όχι απαραίτητα σε χωριστούς το καθένα?

Κάτσε, μισό. Εσύ τι εννοείς renders? Γιατί τα διαχωριζεις απ'τα exports?

Render ουσιαστικά, είναι η διαδικασία κατά την οποία το Resolve παράγει media όπως τα exports ή και τα caches, proxies, optimized media αλλά συνήθως εννοούμε τα exports.

Γενικά πάντως, εννοώ να έχεις σε χωριστούς δίσκους το input και το output του Resolve. Αν βέβαια κάνεις "render in place", που σημαίνει ότι το "output" ακολούθως θα γίνει "input" τότε ίσως είναι καλύτερα να τα κάνεις κατευθείαν στον δίσκο με τα sources. Απ' ό,τι κατάλαβα όμως κανείς απλές δουλειές και δεν χρειάζεται"render in place", σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά για το "render in place", δε το χρησιμοποιώ. Δεν ήθελα να διαχωρίσω τα renders από τα exports, δικό μου λάθος.

Αυτό που ουσιαστικά έχω απορία είναι το εξής (με παράδειγμα) :

Έχουμε ας πούμε μερικά source video files στο δίσκο SSD-A. Θέλω να κάνω μερικά cuts στο καθένα απο αυτά και μετά join σε ένα αρχείο VID01. Επειδή θέλω να έχω λίγο παραπάνω control, αυτό που κάνω προσωπικά είναι να πηγαίνω στο delivery page και διαλέγω custom export για profile. Αλλάζω ότι αλλάζω από bit rates και σχετικά και μένει να δώσω και ένα Location LOC που θα πάει το export. Ας πούμε ότι δίνω για LOC έναν άλλο δίσκο SSD-B. 

Η ερώτησή μου είναι βασικά αν παίζει κάποιο ρόλο, όσον αφορά το performance, αυτό το LOC να είναι στον δίσκο SSD-A (μαζί με τα source files) ή σε ξεχωριστό δίσκο SSD-B για να αποφύγουμε πιθανά bottlenecks με Reads & Writes στον ίδιο δίσκο.

Αυτό που επίσης δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο ακόμα σε εμένα είναι, το Resolve που θα εκτελέσει όλα τα cuts και joins που έχω βάλει στο Timeline, στον SSD-A (όπου βρίσκονται τα source files & μόλις τελειώσει κάνει απλώς ένα copy final file στον SSD-B) ή στον SSD-B (που έχω ορίσει σαν export LOC) ?

Όσον αφορά το Media Storage Location, πρέπει να είναι εντελώς μόνο του σε ένα τρίτο δίσκο SSD-C ή θα μπορούσαμε ας πούμε να το ορίσουμε στον ίδιο δίσκο που έχω ορίσει και σαν export LOC, δλδ τον SSD-B, στο παράδειγμα παραπάνω?

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Ai7isoLinear said:

Η ερώτησή μου είναι βασικά αν παίζει κάποιο ρόλο, όσον αφορά το performance, αυτό το LOC να είναι στον δίσκο SSD-A (μαζί με τα source files) ή σε ξεχωριστό δίσκο SSD-B για να αποφύγουμε πιθανά bottlenecks με Reads & Writes στον ίδιο δίσκο.

Θεωρητικά παίζει ρόλο, ακριβώς για τον λόγο που λες (reads & writes).

4 hours ago, Ai7isoLinear said:

Αυτό που επίσης δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο ακόμα σε εμένα είναι, το Resolve που θα εκτελέσει όλα τα cuts και joins που έχω βάλει στο Timeline, στον SSD-A (όπου βρίσκονται τα source files & μόλις τελειώσει κάνει απλώς ένα copy final file στον SSD-B) ή στον SSD-B (που έχω ορίσει σαν export LOC) ?

Το Resolve θα παίζει realtime την timeline (εφόσον μπορεί να αντεπεξέλθει το σύστημά σου αλλιώς θα κάνει πρώτα ένα cache - αν έχεις τα caches στο smart).
Στο export θα κάνει νέο render για να παραγάγει το τελικό αρχείο. Η μόνη περίπτωση να κάνει απλώς ένα copy, είναι να έχεις caches και να του ζητήσεις να τα χρησιμοποιήσει κατά το export. Σπάνια αξίζει τον κόπο αυτό και θέλει προσοχή στον χειρισμό, ειδικά στα formats που έχεις ορίσει να κάνει caches και export. Απόφυγέ το.

4 hours ago, Ai7isoLinear said:

Όσον αφορά το Media Storage Location, πρέπει να είναι εντελώς μόνο του σε ένα τρίτο δίσκο SSD-C ή θα μπορούσαμε ας πούμε να το ορίσουμε στον ίδιο δίσκο που έχω ορίσει και σαν export LOC, δλδ τον SSD-B, στο παράδειγμα παραπάνω?

Το Media Storage Location, ουσιαστικά ορίζει ποιοι δίσκοι θα εμφανίζονται στο Media Storage (όταν είσαι στο Page "Media").
Το πρώτο Media Storage Location στη λίστα είναι αυτό που θα κάνει τα caches, εκτός αν το αλλάξεις manually στα settings του project.
Οπότε καλό είναι να βάλεις ως πρώτο Media Storage Location το folder που θέλεις να κάνει τα caches.

Screenshot2023-03-09at17_04_39.png.a59b30c08a0c0138a1e2c53f0f9e903f.png

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

.....

.....

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε, βοήθησαν πολύ στο να καταλάβω καλύτερα πως διαχειρίζεται το Resolve το Storage Workflow γενικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...