Προς το περιεχόμενο

x2300hd ati mobility radeon windows 11 drivers για sony vaio vgn-cr31s


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα σε ολους ,εχω εναν παλιο φορητο υπολογιστη με μια ati mobility radeon x2300hd τον sony vaio vgn-cr31s .Κατεβασα τα windows 11 tiny και τα παει μια χαρα σε ολα εκτος απο τους drivers της καρτας γραφικών.Εχω βρει τους drivers του 2009 που αφορουσαν windows 8 αλλα δεν εχω καταφερει να τους βαλω στα 11.

Γνωριζει κανεις καποια λυση? 

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Kαλημερα σε ολους ,εχω εναν παλιο φορητο υπολογιστη με μια ati mobility radeon x2300hd τον sony vaio vgn-cr31s .Κατεβασα τα windows 11 tiny και τα παει μια χαρα σε ολα εκτος απο τους drivers της καρτας γραφικών.Εχω βρει τους drivers του 2009 που αφορουσαν windows 8 αλλα δεν εχω καταφερει να τους βαλω στα 11.

Γνωριζει κανεις καποια λυση? 

Ποιος ο λογος να βαλεις τα 11 σε ενα τετοιο μηχανημα? Πρεπει να καταλαβετε οτι οι υπολογιστες δεν ειναι για παντα.

Δοκιμασε την tiny10. Την εκδοση ομως που ειναι βασισμενη στην ltsc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lllefteris αυτος είναι ο οδηγός που δοκίμασα και δεν έμπαινε .Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως .

φιλε Alex-v ούτε που ήξερα ότι υπάρχει έκδοση ltsc windows ,αν δεν βγάλω άκρη θα την δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Φίλε lllefteris αυτος είναι ο οδηγός που δοκίμασα και δεν έμπαινε .Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως .

φιλε Alex-v ούτε που ήξερα ότι υπάρχει έκδοση ltsc windows ,αν δεν βγάλω άκρη θα την δοκιμάσω 

Ουσιαστικα η ltsc εκδοση ειναι "κολλημενη" σε ενα συγκεκριμενο build. Βγηκε κυριως για μηχανηματα πχ ιατρικα, atm κτλ κτλ για μεγαλυτερη σταθεροτητα.

https://archive.org/details/tiny-10-NTDEV

αυτη ειναι η σελιδα του developer. Εσυ θα κατεβασεις αυτην που λεει 1809

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Δυστυχώς ίδια συμπεριφορά και στα windows 10 ltsc 

Εψαξα λιγο αλλα δυστυχως δεν βρηκα καποιον mod driver για να παιξει στα 10 και τα 11.

Γιατι δεν δοκιμαζεις να του βαλεις μια διανομη linux?

Βεβαια ειναι και τι χρηση θες να κανεις με το laptop, αλλα ειναι αρκετα παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λινουξ το ειχα τοσο καιρο αλλα η γυναικα δε τα μπορει.θα δοκιμασω και τις 32bit διανομες των windows και στην χειροτερη θα επιστρεψω σε elementary os .Θυμαμαι με mx linux και linux mint ειχα παλι προβλημα με τους drivers

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Με λινουξ το ειχα τοσο καιρο αλλα η γυναικα δε τα μπορει.θα δοκιμασω και τις 32bit διανομες των windows και στην χειροτερη θα επιστρεψω σε elementary os .Θυμαμαι με mx linux και linux mint ειχα παλι προβλημα με τους drivers

Οταν λες δεν τα μπορει τι εννοεις?

Εχε υποψην σου ομως αυτο που σου ανεφερα στην αρχη. Μην περιμενεις να δεις 720p youtube με τετοιο μηχανημα. Οτιδηποτε λειτουργικο συστημα και να βαλεις. 

Αν η χρηση ειναι youtube, facebook κτλ κτλ, συγγνωμη που θα στο πω αλλα το λαπτοπ ειναι για πεταμα. Ακομη και ssd να βαλεις επανω παλι θα εχεις προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IKARIWTHS είπε

Έχω καλά συστήματα στο σπίτι για αυτές τις χρήσεις .Βοηθητικά θέλω να το χρησιμοποιήσω 

Οταν λες βοηθητικα, τι ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το αφησα με tiny11 b2 no sysreg .Ειναι το iso που λειτουργουσε καλυτερα απο ολα .Οι drivers δυστυχως ειναι οι generic και δεν μπορω να βαλω τους  drivers της ATI .Μικρο το κακο ομως για την δουλεια που το θελω.Για browsing και λιγο plex δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/3/2023 στις 9:42 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

εχω εναν παλιο φορητο υπολογιστη με μια ati mobility radeon x2300hd

Δυστυχώς, αλλά οι παλιές ATI έχουν αναφερθεί και σε άλλα θέματα ότι δεν μπορούν να παίξουν με 10άρια και πάνω, όσα mods και να γίνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...