Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσφέρει δωρεάν την πλήρη έκδοση του Outlook για Mac


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τι εννοείς; Αν έχει συνδρομή και στο MacOs έχεις για πάντα τελευταία έκδοση office.

Όχι. Η Microsoft δεσμεύεται να υποστηρίζει την τωρινή και τις δύο επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού MacOs. Ας πούμε ότι έχεις κάπως παλιό Mac και δεν μπορείς να εγκαταστήσεις την τωρινή του έκδοση. Αν η Microsoft πρόσθεσε κάποια νέα χαρακτηριστικά τώρα, για παράδειγμα στο word και στο Excel, εσύ, που έχεις την αμέσως προηγούμενη έκδοση του MacOs, δεν θα τα δεις στο Mac σου. Ακόμα και αν εξακολουθείς να έχεις συνδρομή στο Microsoft 365. Κάτι τέτοιο στα Windows δεν ισχύει. Ψάχτο.

Ιδού. Από την ιστοσελίδα της Microsoft. Πέρα για πέρα άδικο...

Screenshot_20230309-234342.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είναι λίγο πιο ελαφρύ. Αν και μου αρέσει όλη αυτή πληθώρα επιλογών του, πολλές φορές αναρωτιέμαι μηπως πρέπει να γυρίσω στην Αλληλογραφία για Windows. 

13 ώρες πριν, JonnyBoy είπε

Ξέρετε,η Microsoft,αν έχεις Microsoft 365, σου αναβαθμίζει τις επιμέρους εφαρμογές σε Windows για όσο καιρό έχεις την συνδρομή. Σε περιβάλλον MacOs σου τις αναβαθμίζει για τις επόμενες δύο εκδόσεις από την τρέχουσα, του λειτουργικού που θα βγουν! Απαράδεκτο έτσι; Περιλαμβάνει και το Outlook αυτό ασφαλώς.

Αν έχεις Microsoft 365 όλες οι εφαρμογές Access, Publisher, Word, Powerpoint, Outlook, Sway, Clipchamp, Onedrive κλπ αναβαθμίζονται στο παρασκήνιο πάντα στην τελευταία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polaki είπε

Το αντικατέστησε με το Mail, και αυτό δωρεάν είναι και υπάρχει στα Windows.

Εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε ποτέ βέβαια, οπότε όταν έκοψαν το Outlook Express πριν από πολλά χρόνια βεβαια, αναγκαστικά πήγα σε Outlook κανονικό.

Ναι είναι τόσο ¨βασικό¨ που στην ουσία είναι φτιαγμένο να σε οδηγήσει σε outlook 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TasMan είπε

Πόσο δύσκολο είναι να το διαθέσουν (μόνο το outlook) και για windows δωρεάν; Το native email client των windows είναι απλά σκουπίδι!

Και το πλήρες outlook (office 365), που έχω στο δικό μου windows 10 pc, έχει τις δικές του παθογένειες. π.χ. δε παίρνω ποτέ ειδοποιήσεις, παρά μόνο όταν το έχω ανοιχτό... ό,τι να ναι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deadsoul είπε

Και το πλήρες outlook (office 365), που έχω στο δικό μου windows 10 pc, έχει τις δικές του παθογένειες. π.χ. δε παίρνω ποτέ ειδοποιήσεις, παρά μόνο όταν το έχω ανοιχτό... ό,τι να ναι δηλαδή.

Κάτσε, λογικό δεν είναι αυτό; Εννοείς όταν έχεις ανοικτή την εφαρμογή outlook, ακόμα και αν τρέχει στο background, σωστα; 

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αλλιώς. Αν δεν τρέχει κάτι καθόλου, δεν μπορεί να σου κάνει push notification όπως στα κινητά. 

9 ώρες πριν, JonnyBoy είπε

Όχι. Η Microsoft δεσμεύεται να υποστηρίζει την τωρινή και τις δύο επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού MacOs. Ας πούμε ότι έχεις κάπως παλιό Mac και δεν μπορείς να εγκαταστήσεις την τωρινή του έκδοση. Αν η Microsoft πρόσθεσε κάποια νέα χαρακτηριστικά τώρα, για παράδειγμα στο word και στο Excel, εσύ, που έχεις την αμέσως προηγούμενη έκδοση του MacOs, δεν θα τα δεις στο Mac σου.

 

Ιδού. Από την ιστοσελίδα της Microsoft. Πέρα για πέρα άδικο...

Screenshot_20230309-234342.jpeg

Μήπως το εκφράζεις λάθος; Αυτό που καταλαβαίνω, και που ο ιδιος έχω δει σε ένα παλιό iMac 2011 που δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις, είναι ότι υποστηρίζει επίσημα την τωρινή και τις 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ, όχι τις 2 ΕΠΟΜΕΝΕΣ που γράφεις. 

Εξάλλου αυτό σημαίνει και η έκφραση «three most recent» που γράφει η Microsoft εκεί. 

Στο δια ταύτα όμως, έχεις δίκιο γιατί ουσιαστικά το iMac που ανέφερα παρολο που ακόμα για τη δουλειά που θελουμε στο γραφείο είναι μια χαρά, επειδή έχει κολλήσει σε προηγούμενο λογισμικό, πρακτικά αρχίζει πλέον να αχρηστεύεται. Είναι όμως θέμα Apple αυτό, όχι Microsoft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς λέω. Δεν σου γίνεται αυτό αν δεν έχεις την τωρινή ή τις δύο επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού MacOs. Δες και την ιστοσελίδα της Microsoft που παρέθεσα και το ξεκαθαρίζει αυτό.

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Κάτσε, λογικό δεν είναι αυτό; Εννοείς όταν έχεις ανοικτή την εφαρμογή outlook, ακόμα και αν τρέχει στο background, σωστα; 

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αλλιώς. Αν δεν τρέχει κάτι καθόλου, δεν μπορεί να σου κάνει push notification όπως στα κινητά. 

Μήπως το εκφράζεις λάθος; Αυτό που καταλαβαίνω, και που ο ιδιος έχω δει σε ένα παλιό iMac 2011 που δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις, είναι ότι υποστηρίζει επίσημα την τωρινή και τις 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ, όχι τις 2 ΕΠΟΜΕΝΕΣ που γράφεις. 

Εξάλλου αυτό σημαίνει και η έκφραση «three most recent» που γράφει η Microsoft εκεί. 

Στο δια ταύτα όμως, έχεις δίκιο γιατί ουσιαστικά το iMac που ανέφερα παρολο που ακόμα για τη δουλειά που θελουμε στο γραφείο είναι μια χαρά, επειδή έχει κολλήσει σε προηγούμενο λογισμικό, πρακτικά αρχίζει πλέον να αχρηστεύεται. Είναι όμως θέμα Apple αυτό, όχι Microsoft. 

Αφού λέει ότι υποστηρίζει την τωρινή και τις δύο later updates  του λειτουργικού. Άρα αν δεν μπορείς να αναβαθμίσεις στην τωρινή και έχεις μείνει στην αμέσως προηγούμενη δεν παίρνεις πλέον αναβαθμίσεις και ας είσαι συνδρομητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω. Δεν σου γίνεται αυτό αν δεν έχεις την τωρινή ή τις δύο επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού MacOs. Δες και την ιστοσελίδα της Microsoft που παρέθεσα και το ξεκαθαρίζει αυτό.

Αφού λέει ότι υποστηρίζει την τωρινή και τις δύο later updates  του λειτουργικού. Άρα αν δεν μπορείς να αναβαθμίσεις στην τωρινή και έχεις μείνει στην αμέσως προηγούμενη δεν παίρνεις πλέον αναβαθμίσεις και ας είσαι συνδρομητής.

Δεν λέει later updates. Ξαναδιάβασε το. 

Λεει RECENT updates, και μάλιστα γράφει και συγκεκριμένα ποια είναι αυτά. 

Δηλαδή η τωρινή προφανώς, και οι 2 προηγούμενες. 

Σοβαρά τώρα, που μπερδεύεστε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Κάτσε, λογικό δεν είναι αυτό; Εννοείς όταν έχεις ανοικτή την εφαρμογή outlook, ακόμα και αν τρέχει στο background, σωστα; 

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αλλιώς. Αν δεν τρέχει κάτι καθόλου, δεν μπορεί να σου κάνει push notification όπως στα κινητά. 

Μήπως το εκφράζεις λάθος; Αυτό που καταλαβαίνω, και που ο ιδιος έχω δει σε ένα παλιό iMac 2011 που δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις, είναι ότι υποστηρίζει επίσημα την τωρινή και τις 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ, όχι τις 2 ΕΠΟΜΕΝΕΣ που γράφεις. 

Εξάλλου αυτό σημαίνει και η έκφραση «three most recent» που γράφει η Microsoft εκεί. 

Στο δια ταύτα όμως, έχεις δίκιο γιατί ουσιαστικά το iMac που ανέφερα παρολο που ακόμα για τη δουλειά που θελουμε στο γραφείο είναι μια χαρά, επειδή έχει κολλήσει σε προηγούμενο λογισμικό, πρακτικά αρχίζει πλέον να αχρηστεύεται. Είναι όμως θέμα Apple αυτό, όχι Microsoft. 

Α, συγνώμη. Την τωρινή και τις δύο προηγούμενες. Οπότε όσο περνάει ο καιρός και βγαίνουν καινούργιες εκδόσεις του MacOs οι δύο προηγούμενες γίνονται τριτοτεταρτες. Οπότε πρέπει τακτικά να αγοράζεις νέο Mac για να μπορείς να υποστηρίξεις τις τελευταίες τρεις εκδόσεις. Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Α, συγνώμη. Την τωρινή και τις δύο προηγούμενες. Οπότε όσο περνάει ο καιρός και βγαίνουν καινούργιες εκδόσεις του MacOs οι δύο προηγούμενες γίνονται τριτοτεταρτες. Οπότε πρέπει τακτικά να αγοράζεις νέο Mac για να μπορείς να υποστηρίξεις τις τελευταίες τρεις εκδόσεις. Αν το χρειάζεσαι τόσο πολύ λέμε τώρα...

Nαι αυτό είναι το πρόβλημα, γιατί (ξανα-αναφέρω το imac 2011), υπάρχουν μηχανήματα που είναι ακόμα πολύ αξιόλογα για τη χρήση που τα έχουμε, και παρ΄όλα αυτά σχεδόν μας αναγκάζουν να κάνουμε αναβάθμιση. Και δεν είναι και οικονομική η αναβάθμιση σε κάποιο άλλο αντίστοιχο.. 

Στο συγκεκριμένο μηχάνημα που αναφέρω ούτε το client για Slack παίζει πλέον. Οπότε έχει ουσιαστικά παροπληστεί, και το πιο πιθανό είναι να το βγάλω προς πώληση εδώ ή να το δώσω στη μάνα μου που μπαίνει μόνο Chrome.. μέχρι να σταματήσει και αυτός να δουλεύει να το πετάξουμε τελείως!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Βάλτε ένα 365 στην δουλειά σου για 5 χρήστες.  70 ευρώ το χρόνο είναι και γλιτώνετε και το ΦΠΑ. Τι δουλειά είναι που δεν δίνει 55 ευρώ το χρόνο τιμολόγιο;

Το έχω ψάξει φίλε μου δε γίνεται. Το γραφείο μου το διστηρώ μόνος μου και δεν επιτρέπεται μία άδεια/τιμολόγιο να μοιραστεί σε περισσότερα ΑΦΜ. Και βέβαια δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να σκάσω τόσα κατοστάρικα για ένα outlook, άντε και ένα excel που ίσως χρειαστώ. Καλύτερα να τα φάω σουβλάκια! 😋

Και όσον αφορά το όλο θέμα γενικότερα το μόνο που έχω να πω είναι ότι κάτοχος και χρήστης mac για μία δεκαετία το μόνο πρόγραμμα που κατάφερε ποτέ να "κολλήσει" τελείως το mac σε σημείο που να θέλει reboot ήταν το office! Όλα τα άλλα προγράμματα αν κάτι πήγαινε στραβά απλά δεν ανταποκρίνονταν, έκανα ένα force quit και τέλος, το υπόλοιπο σύστημα έμενε ανέπαφο. Το office όταν κόλλαγε ήθελε σβήσιμο από το διακόπτη! Δε μπορώ να πω, θέλει ιδιαίτερες ικανότητες να καταφέρεις κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, TasMan είπε

Το έχω ψάξει φίλε μου δε γίνεται. Το γραφείο μου το διστηρώ μόνος μου και δεν επιτρέπεται μία άδεια/τιμολόγιο να μοιραστεί σε περισσότερα ΑΦΜ. Και βέβαια δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να σκάσω τόσα κατοστάρικα για ένα outlook, άντε και ένα excel που ίσως χρειαστώ. Καλύτερα να τα φάω σουβλάκια! 😋

Και όσον αφορά το όλο θέμα γενικότερα το μόνο που έχω να πω είναι ότι κάτοχος και χρήστης mac για μία δεκαετία το μόνο πρόγραμμα που κατάφερε ποτέ να "κολλήσει" τελείως το mac σε σημείο που να θέλει reboot ήταν το office! Όλα τα άλλα προγράμματα αν κάτι πήγαινε στραβά απλά δεν ανταποκρίνονταν, έκανα ένα force quit και τέλος, το υπόλοιπο σύστημα έμενε ανέπαφο. Το office όταν κόλλαγε ήθελε σβήσιμο από το διακόπτη! Δε μπορώ να πω, θέλει ιδιαίτερες ικανότητες να καταφέρεις κάτι τέτοιο!

Ποιος σου είπε ότι το μοιράζεσαι με περισσότερα ΑΦΜ; Με ένα ΑΦΜ αγοράζεις άδεια για 5 λογαριασμούς στο office και ο καθένας έχει το δικό του λογαριασμό. Και για ποια κατοστάρικα μιλάς; 70 ευρώ το χρόνο για πλήρη σουίτα + 5 terrabyte στο cloud. Αν προτιμάς να τα φας σουβλάκια, τότε δεν το χρειάζεσαι πραγματικά γιατί αν το χρειαζόσουν πραγματικά τα 70 ευρώ το χρόνο θα ήταν τίποτε μπροστά στα λεφτά που θα σου γλίτωνε ή θα σου έφερνε.

Όπως και να 'χει, δεν νομίζω ότι εσύ προσφέρεις τσάμπα υπηρεσίες οπότε δεν ξέρω γιατί παραπονιέσαι. Όλοι θέλουμε να πληρωνόμαστε για την δουλειά μας αλλά τα εργαλεία τα θέλουμε δωρεάν.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, polaki είπε

Nαι αυτό είναι το πρόβλημα, γιατί (ξανα-αναφέρω το imac 2011), υπάρχουν μηχανήματα που είναι ακόμα πολύ αξιόλογα για τη χρήση που τα έχουμε, και παρ΄όλα αυτά σχεδόν μας αναγκάζουν να κάνουμε αναβάθμιση. Και δεν είναι και οικονομική η αναβάθμιση σε κάποιο άλλο αντίστοιχο.. 

Στο συγκεκριμένο μηχάνημα που αναφέρω ούτε το client για Slack παίζει πλέον. Οπότε έχει ουσιαστικά παροπληστεί, και το πιο πιθανό είναι να το βγάλω προς πώληση εδώ ή να το δώσω στη μάνα μου που μπαίνει μόνο Chrome.. μέχρι να σταματήσει και αυτός να δουλεύει να το πετάξουμε τελείως!!!

Να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο πως να βάλεις νεότερο λειτουργικό με το patch 

Υπάρχουν πλήρης οδηγίες και βιντεάκια στο YouTube της διαδικασίας.

Η καλύτερη απόσβεση αγοράς ενός Mac έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, είναι να το κρατήσεις μέχρι να ''ψοφήσει''.

Και αυτό συνήθως είναι πολύ πιο πάνω από δεκαετία.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takislz είπε

Να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο πως να βάλεις νεότερο λειτουργικό με το patch 

Υπάρχουν πλήρης οδηγίες και βιντεάκια στο YouTube της διαδικασίας.

Η καλύτερη απόσβεση αγοράς ενός Mac έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, είναι να το κρατήσεις μέχρι να ''ψοφήσει''.

Και αυτό συνήθως είναι πολύ πιο πάνω από δεκαετία.

 

θέλω να το ψάξω, το είχα δει πριν καιρό αλλά μου είχε φανεί λίγο ζορικο, θα το ξαναδώ όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ποιος σου είπε ότι το μοιράζεσαι με περισσότερα ΑΦΜ; Με ένα ΑΦΜ αγοράζεις άδεια για 5 λογαριασμούς στο office και ο καθένας έχει το δικό του λογαριασμό. Και για ποια κατοστάρικα μιλάς; 70 ευρώ το χρόνο για πλήρη σουίτα + 5 terrabyte στο cloud. Αν προτιμάς να τα φας σουβλάκια, τότε δεν το χρειάζεσαι πραγματικά γιατί αν το χρειαζόσουν πραγματικά τα 70 ευρώ το χρόνο θα ήταν τίποτε μπροστά στα λεφτά που θα σου γλίτωνε ή θα σου έφερνε.

Όπως και να 'χει, δεν νομίζω ότι εσύ προσφέρεις τσάμπα υπηρεσίες οπότε δεν ξέρω γιατί παραπονιέσαι. Όλοι θέλουμε να πληρωνόμαστε για την δουλειά μας αλλά τα εργαλεία τα θέλουμε δωρεάν.

παίρνεις κάποια ποσοστά από την μικρομαλακη 

μήπως δουλεύεις για αυτούς σε κάθε σχόλιο για αυτήν έχεις και μια απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pao13 είπε

παίρνεις κάποια ποσοστά από την μικρομαλακη 

μήπως δουλεύεις για αυτούς σε κάθε σχόλιο για αυτήν έχεις και μια απάντηση 

Όχι καμία σχέση. Την γουστάρω λίγο αλλά οκ. Υπάρχουν βέβαια 2-3 χαζοχαρουμενοι που με ρωτάνε συνέχεια αν έχω σχέση με την microsoft aαλλα νταξ υποφερονται. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...