Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm θέλει να αντικαταστήσει τις eSIM με iSIM και διαθέτει το πρώτο πιστοποιημένο SoC


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε και BSIM (Brain SIM) να ξεμπερδεύουμε...

Γιατί να μπλέκεις με SOCs και χαζομάρες. Μία και καλή στον εγκέφαλο. Λες και το πρόβλημα στα κινητά είναι ο χώρος της nanosim στο εσωτερικό...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτά δεν είναι νέα ούτε εφευρέσεις. αρχαιολογιες είναι.

εγώ θέλω Σιμ-τσιπ στο χέρι και πατώντας τα δεξί μάτι να κάνω βιντεοκλήση.

αλλιώς βάλτε μου ουρά να γίνω πίθηκος να τρώω μπανάνες.

Επεξ/σία από nickvas19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πως ακριβως περνας απο το "εχουν περιορισμο τα gb" ,στο δε γινεται;

6.9 ευρω το μηνα,απεριοριστες κλησεις και σμς στην Ευρώπη,10 γιγα/4 ροαμινγ.

Να ανακαλέσεις παρακαλώ.

Παρε με και τηλεφωνο😁

 

received_2495611687257205.jpeg

12 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Άντε και BSIM (Brain SIM) να ξεμπερδεύουμε...

Γιατί να μπλέκεις με SOCs και χαζομάρες. Μία και καλή στον εγκέφαλο. Λες και το πρόβλημα στα κινητά είναι ο χώρος της nanosim στο εσωτερικό...

οσο ειναι η θυρα νανοσιμ,ειναι και ο επεξεργαστης..και χρειαζεται και μια θυρα εισαγωγης που με τη σειρα της χρειαζεται μονωση,αδιαβροχοποιηση κτλ Εσύ δηλαδη,οταν εβαλες την σιμ,δεν ειχες στο χερι σου κατι που ηταν οσο η μιση logic board της συσκευης σου;Και ειναι αχρηστο τελειως,δε χρειάζεται.

Ναι,ειναι τεράστιο προβλημα.

Επεξ/σία από Nera1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nera1 είπε

οσο ειναι η θυρα νανοσιμ,ειναι και ο επεξεργαστης..και χρειαζεται και μια θυρα εισαγωγης που με τη σειρα της χρειαζεται μονωση,αδιαβροχοποιηση κτλ Εσύ δηλαδη,οταν εβαλες την σιμ,δεν ειχες στο χερι σου κατι που ηταν οσο η μιση logic board της συσκευης σου;Και ειναι αχρηστο τελειως,δε χρειάζεται.

Ναι,ειναι τεράστιο προβλημα.

Δεν είναι προβλημα. Τα κινητά υπήρχαν και υπάρχουν με το χώρο που καταλαμβάνει χωρίς πρόβλημα. Το πλεονέκτημά της είναι ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε όποιο κινητό θελήσεις.

Επειδή έχω ανοίξει iphone για αλλαγή μπαταρίας μόνος μου θα σου πω ότι η nanosim δεν πλησιάζει καν το μέγεθος μισης logic board. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω τη λογική σου. Δεν είναι ακριβώς έτσι, όμως.

Πχ πες ότι το κινητό σου μείνει από μπαταρία και θέλεις να χρησιμοποιήσεις το κινητό της γυναίκας σου με τη δική σου SIM, γιατί εσύ έχεις απεριόριστες κλήσεις στο πρόγραμμά σου. Τί κάνεις;

Θέλω να πω ότι αν κάτι συμβάλλει στη λειτουργικότητα και στην ευελιξία δεν είναι περιττός χώρος και δεν αφαιρείται. Με την ίδια λογική να αφαιρέσουν και το μικρόφωνο και το ακουστικό γιατί καταλαμβάνουν χώρο στη συσκευή και έχουν επιπλέον κόστος για την μόνωσή τους. Να μιλάμε με bluetooth handsfree. Λιγότερη ακτινοβολία.

Η eSIM ή η iSIM δεν έχουν βγει για να κάνουν τη δουλειά μας ευκολότερη, αλλά αυτή των παρόχων (μεταξύ άλλων...).

Τέλος, υπάρχει, πιθανόν, και μεγαλύτερη επιβάρυνση στο περιβάλλον, αφού οι περισσότεροι αλλάζουν αρκετές συσκευές, ενώ χρησιμοποιούν την ίδια SIM. Το κύκλωμα της eSIM ή της iSIM πετιέται με τη συσκευή.  

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Άντε και BSIM (Brain SIM) να ξεμπερδεύουμε...

Γιατί να μπλέκεις με SOCs και χαζομάρες. Μία και καλή στον εγκέφαλο. Λες και το πρόβλημα στα κινητά είναι ο χώρος της nanosim στο εσωτερικό...

.....Και μία φορά τον χρόνο που θα βγάλουν κάποιο καινούργιο feature , να χρειάζεσαι update😂 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικαιολογίες για να τσιμπήσουν οι κολλητοί μεγαλοτσιφλικαδες το 10 ευρώ από κάθε έναν μας. Πάντα τα κάνουν πλακάκια και αλισβερίσι οι πλουτοκράτορες μεταξύ τους. Η δικαιολογίες κάθε φορά εμετικές. Σαν τον φορτιστή που μας φάγανε. 

Επεξ/σία από geoluc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JimGer είπε

Κάποιος που έχει ήδη esim Και παίζει αρκετά με αυτά, μπορεί να μας πει αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζουμε "πάροχο" πολλές φορές ακόμα και την ημέρα όπως θα ήταν να κάνουμε swap τις sim? Ή έχει διαδικασία γραφειοκρατική?

Θα σου πω τον Σεπτέμβριο που είναι να ανανεώσω το πρόγραμμα μου και μάλλον θα λάβω και νέα συσκευή. Η τωρινή μου έχει esim, θα δω πόσο εύκολο είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν είναι προβλημα. Τα κινητά υπήρχαν και υπάρχουν με το χώρο που καταλαμβάνει χωρίς πρόβλημα. Το πλεονέκτημά της είναι ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε όποιο κινητό θελήσεις.

Επειδή έχω ανοίξει iphone για αλλαγή μπαταρίας μόνος μου θα σου πω ότι η nanosim δεν πλησιάζει καν το μέγεθος μισης logic board. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω τη λογική σου. Δεν είναι ακριβώς έτσι, όμως.

Πχ πες ότι το κινητό σου μείνει από μπαταρία και θέλεις να χρησιμοποιήσεις το κινητό της γυναίκας σου με τη δική σου SIM, γιατί εσύ έχεις απεριόριστες κλήσεις στο πρόγραμμά σου. Τί κάνεις;

Θέλω να πω ότι αν κάτι συμβάλλει στη λειτουργικότητα και στην ευελιξία δεν είναι περιττός χώρος και δεν αφαιρείται. Με την ίδια λογική να αφαιρέσουν και το μικρόφωνο και το ακουστικό γιατί καταλαμβάνουν χώρο στη συσκευή και έχουν επιπλέον κόστος για την μόνωσή τους. Να μιλάμε με bluetooth handsfree. Λιγότερη ακτινοβολία.

Η eSIM ή η iSIM δεν έχουν βγει για να κάνουν τη δουλειά μας ευκολότερη, αλλά αυτή των παρόχων (μεταξύ άλλων...).

Τέλος, υπάρχει, πιθανόν, και μεγαλύτερη επιβάρυνση στο περιβάλλον, αφού οι περισσότεροι αλλάζουν αρκετές συσκευές, ενώ χρησιμοποιούν την ίδια SIM. Το κύκλωμα της eSIM ή της iSIM πετιέται με τη συσκευή.  

Μα,προφανως μιλας για κατι αλλο.Δεν εξηγηται αλλιως.

Οκ,ειναι το 1/3.Φωτογραφια απο συσκευή που ακομα δεν εχω ανακυκλώσει.

Ενεργοποιώ την esim μου, στην κινητο της γυναικας μου.Πιο ευκολο απο το να ψαχνω για πινακι και καρφίτσα.Το κυκλωμα τις isim ειναι μεσα στον επεξεργαστή,δε διάβασες το αρθρο;Η θυρα και ο αναγνωστης σιμ στη μητρική δε πετιέται με τη συσκευη;

Ευελιξια και λειτουργικοτητα ειναι να ενεργοποιεις την σιμ σου με 5 κλικ,οχι να χρησιμοποιεις τηλεκαρτες.

received_3043765715917303.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Retromaniac said:

Άσχετο αυτό που γράφω απλά μπήκα είδα τo Site . Στην Ελλάδα έχουμε τπ Vodafone ultra 28 € roaming σε όλη την Ευρώπη χώρις κανένα χρονικό όριο . Ούτε δηλαδή περιορισμός στο ποσό θα είναι η κάρτα εξωτερικό ούτε όριο στο ποσό όγκο θα ξοδέψεις . Εγώ το δουλεύω 1 μισή έτος . Σαν κύριο ΝΕΤ τηλεφωνο και Ίντερνετ στο σπίτι !! Δεύτερη σιμ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nera1 είπε

Μα,προφανως μιλας για κατι αλλο.Δεν εξηγηται αλλιως.

Οκ,ειναι το 1/3.Φωτογραφια απο συσκευή που ακομα δεν εχω ανακυκλώσει.

Ενεργοποιώ την esim μου, στην κινητο της γυναικας μου.Πιο ευκολο απο το να ψαχνω για πινακι και καρφίτσα.Το κυκλωμα τις isim ειναι μεσα στον επεξεργαστή,δε διάβασες το αρθρο;Η θυρα και ο αναγνωστης σιμ στη μητρική δε πετιέται με τη συσκευη;

Ευελιξια και λειτουργικοτητα ειναι να ενεργοποιεις την σιμ σου με 5 κλικ,οχι να χρησιμοποιεις τηλεκαρτες.

received_3043765715917303.jpeg

Από που να αρχίσω;

1) Αυτό είναι συρταράκι για 2 SIM ή SIM και microSD. Όχι συρταράκι SIM. Η επιφάνεια της SIM είναι κάτω από το μισό από αυτό που δείχνεις.

2) Μάτια έχουμε και οι υπόλοιποι, όποτε αυτό που δείχνεις είναι ότι η SIM πιάνει το 1/14 της πλακέτας, η οποία εξαρχής δεν πιάνει και το μεγαλύτερο χώρο στο εσωτερικό της συσκευής. Αυτό δεν έχει, βέβαια λογική εξαρχής, αλλά εσυ το ξεκίνησες….

3) Πως το κανείς; Πως θα την ενεργοποιήσεις;

4) Μια χαρά το διάβασα. Πιστεύεις ότι ο χώρος που θα πιάνει θα είναι μηδέν; Ξεκάθαρα όχι. Θα είναι μικρότερος; Σίγουρα, αλλά γιατί; Τι θα καταλάβει τη θέση της φυσικής SIM; Πες μου κάτι χρήσιμο που δεν χωράει στις συσκευές που έχουμε.

5) Ακόμα και με μια γυναικεία καρφίτσα ή ένα συνδετήρας γίνεται. Σε κάποιες μάρκες πχ Sony ανοίγει και χωρίς εργαλείο. Θα μπορούσαν να το κάνουν και οι άλλοι δεν το έχει πατεντάρει, ούτε στοιχίζει παραπάνω.

6) Αν ανακυκλωθεί, αναγνώστης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες συσκευές. Αν είναι μέσα στο SOC…

Ξαναγράφω: δεν γίνεται για εμάς. Πρακτικά, για τον χρήστη, δεν έχει κάποιο πραγματικό όφελος η esim/isim. Ελέγχεται απόλυτα από τους παρόχους και δε μπορείς να βάλεις ότι θέλεις χωρίς να το ξέρουν οι πάροχοι.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Από που να αρχίσω;

1) Αυτό είναι συρταράκι για 2 SIM ή SIM και microSD. Όχι συρταράκι SIM. Η επιφάνεια της SIM είναι κάτω από το μισό από αυτό που δείχνεις.

2) Μάτια έχουμε και οι υπόλοιποι, όποτε αυτό που δείχνεις είναι ότι η SIM πιάνει το 1/14 της πλακέτας, η οποία εξαρχής δεν πιάνει και το μεγαλύτερο χώρο στο εσωτερικό της συσκευής. Αυτό δεν έχει, βέβαια λογική εξαρχής, αλλά εσυ το ξεκίνησες….

3) Πως το κανείς; Πως θα την ενεργοποιήσεις;

4) Μια χαρά το διάβασα. Πιστεύεις ότι ο χώρος που θα πιάνει θα είναι μηδέν; Ξεκάθαρα όχι. Θα είναι μικρότερος; Σίγουρα, αλλά γιατί; Τι θα καταλάβει τη θέση της φυσικής SIM; Πες μου κάτι χρήσιμο που δεν χωράει στις συσκευές που έχουμε.

5) Ακόμα και με μια γυναικεία καρφίτσα ή ένα συνδετήρας γίνεται. Σε κάποιες μάρκες πχ Sony ανοίγει και χωρίς εργαλείο. Θα μπορούσαν να το κάνουν και οι άλλοι δεν το έχει πατεντάρει, ούτε στοιχίζει παραπάνω.

6) Αν ανακυκλωθεί, αναγνώστης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες συσκευές. Αν είναι μέσα στο SOC…

Ξαναγράφω: δεν γίνεται για εμάς. Πρακτικά, για τον χρήστη, δεν έχει κάποιο πραγματικό όφελος η esim/isim. Ελέγχεται απόλυτα από τους παρόχους και δε μπορείς να βάλεις ότι θέλεις χωρίς να το ξέρουν οι πάροχοι.

 

Αυτο ειναι που εχουν οι περισσότερες συσκευες.

Οι isim θα δέχονται τουλάχιστον 5 sim.

Ποσο απο την πλακετα καταλαμβανουν 5 sim;

Γιατι να ανοιξεις το ο,τιδηποτε οταν μεσω εφαρμογής θα μπορεις να επιλεγεις τις σιμ που θες να χρησιμοποιησεις;

Ο χώρος που θα καταλαμβανει,θα ειναι το κεφαλι απο την καρφιτσα πoυ ανοιγει το sim tray.

Απλά επιμένεις για να επιμενεις.Δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχει φυσικη sim στο τηλεφωνο.

Τωρα κατασκευαζεις τις δικες σου σιμ,και δεν σε ελεγχουν οι πάροχοι;

Ημαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nera1 είπε

Αυτο ειναι που εχουν οι περισσότερες συσκευες.

Οι isim θα δέχονται τουλάχιστον 5 sim.

Ποσο απο την πλακετα καταλαμβανουν 5 sim;

Γιατι να ανοιξεις το ο,τιδηποτε οταν μεσω εφαρμογής θα μπορεις να επιλεγεις τις σιμ που θες να χρησιμοποιησεις;

Ο χώρος που θα καταλαμβανει,θα ειναι το κεφαλι απο την καρφιτσα πoυ ανοιγει το sim tray.

Απλά επιμένεις για να επιμενεις.Δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχει φυσικη sim στο τηλεφωνο.

Τωρα κατασκευαζεις τις δικες σου σιμ,και δεν σε ελεγχουν οι πάροχοι;

Ημαρτον.

Όχι δεν είναι. Οι κάρτες microSD χάνουν συνεχώς έδαφος. Όσα κινητά είχα δεν είχαν αυτό το συρταράκι. Είχαν ένα απίστευτα μικρό που έπαιρνε 1 SIM ή 2 SIM, αλλά σε διάταξη πάνω κάτω και όχι η μία δίπλα στην άλλη. Όταν λες "τα περισσότερα" τί εννοείς; Κανένα iphone (από μόνα τους καταλαμβάνουν πάνω από το 1/4 της αγοράς, όλες σχεδόν οι ναυαρχίδες όλων των κατασκευαστών και πολλά μοντέλα εκτός αυτών.

Chart of Smartphone Market Share Worldwide

https://www.oberlo.com/statistics/smartphone-market-share

Λίγες είναι οι 5. Τί θα γίνεται αν θέλεις να βάλεις κάποια που δεν υπάρχει στη λίστα;

Οι 5 sim δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα, άρα καταλαμβάνουν το χώρο 1 SIM στην πλακέτα.

Αν η SIM που θέλεις να χρησιμοποιήσεις δεν είναι στη λίστα των αποθηκευμένων τί κάνεις; Αυτό ρώτησα. Μπορείς να την προσθέσεις μόνος σου; Πρέπει να πας στον πάροχο; Με τη φυσική SIM απλά ανοίγεις και αλλάζεις. Κάποιοι τοποθετούν το εργαλείο αφαίρεσης της SIM στα κλειδιά τους, οπότε δεν πιάνει χώρο πρακτικά. Εγώ το κάνω και με συνδετήρα. Δουλεύω σε γραφείο και έχω άπλετους, ακόμα και μαζί μου.

Είπαμε: υπάρχουν και τρόποι να ανοίγεις SIM χωρίς εργαλεία. Η SONY έχει πολλά μοντέλα (αδιάβροχα) που το έχουν αυτό.

Δεν επιμένω για να επιμείνω. Έχω μάθει στη ζωή μου ότι κάθε πράγμα έχει θετικά και αρνητικά. Δεν υπάρχει το απόλυτο. Το να παρουσιάζεις με απόλυτο τρόπο ότι η μη φυσική SIM είναι η υπέρτατη λύση είναι λάθος. Έχει αρκετά αρνητικά. Όπως πχ οι μπαταρίες των κινητών που κάποτε μπορούσε να τις αλλάξει και ο απλός χρήστης, τώρα θέλεις 60€, παλιά ήθελες 15-25€. Τα κινητά γίναν πιο λεπτά, αλλά δεν έγιναν γι αυτό. Έγιναν γιατί οι εταιρείες βγάζουν πιο πολλά χρήματα, γιατί γλυτώνουν κόστος κατασκευής και εισπράττουν και από το service...

Μια χαρά ξέρει ο κάθε πάροχος ποια είναι η SIM μου, αλλά έχω την ευκαιρία να την τοποθετώ σε όποια συσκευή θέλω χωρίς να ζητάω άδεια από κανένα.

Ήμαρτον εσύ :D

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ ότι αυτό θα αποκτήσουν οι περισσότερες συσκευές. Είπαμε βολεύει τους παρόχους.

Λίγες είναι οι 5. Τί θα γίνεται αν θέλεις να βάλεις κάποια που δεν υπάρχει στη λίστα;

Οι 5 sim δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα, άρα καταλαμβάνουν το χώρο 1 SIM στην πλακέτα.

Αν η SIM που θέλεις να χρησιμοποιήσεις δεν είναι στη λίστα των αποθηκευμένων τί κάνεις; Αυτό ρώτησα. Μπορείς να την προσθέσεις μόνος σου; Πρέπει να πας στον πάροχο; Με τη φυσική SIM απλά ανοίγεις και αλλάζεις.

Είπαμε: υπάρχουν και τρόποι να ανοίγεις SIM χωρίς εργαλεία. Η SONY έχει πολλά μοντέλα (αδιάβροχα) που το έχουν αυτό.

Δεν επιμένω για να επιμείνω. Έχω μάθει στη ζωή μου ότι κάθε πράγμα έχει θετικά και αρνητικά. Δεν υπάρχει το απόλυτο. Το να παρουσιάζεις με απόλυτο τρόπο ότι η μη φυσική SIM είναι η υπέρτατη λύση είναι λάθος. Έχει αρκετά αρνητικά. Όπως πχ οι μπαταρίες των κινητών που κάποτε μπορούσε να τις αλλάξει και ο απλός χρήστης, τώρα θέλεις 60€, παλιά ήθελες 15-25€. Τα κινητά γίναν πιο λεπτά, αλλά δεν έγιναν γι αυτό. Έγιναν γιατί οι εταιρείες βγάζουν πιο πολλά χρήματα, γιατί γλυτώνουν κόστος κατασκευής και εισπράττουν και από το service...

Μια χαρά ξέρει ο κάθε πάροχος ποια είναι η SIM μου, αλλά έχω την ευκαιρία να την τοποθετώ σε όποια συσκευή θέλω χωρίς να ζητάω άδεια από κανένα.

Ήμαρτον εσύ :D

Οι sim θα καταργηθούν στο μέλλον (όχι στο άμεσο μέλλον) διότι θα πρέπει να φύγουν από την αγορά όλα τα μοντέλα που χρησιμοποιούν φυσική σιμ οπότε καλό 2030+.

Τις esim μπορείς να τις βάζεις σε όποιο κινητό θέλεις απλά χρειάζεται να υποστηρίζει esim μόνο ένα barcode σκαναρεις.

Ήδη θυμάμαι την Vodafone να μου στέλνει μήνυμα τον Ιούνιο του 2022 στην Μύκονο που ήμουν σεζόν για κατάργηση του Ε και 3G σήματος και έλεγα αντε μπας και δούμε 4G η 5G αλλά από όσο βλέπω μια χαρά υπάρχει το Ε ακόμα και τώρα οπότε πήραν δρόμο.

Edit: επίσης ποιος έχει πάνω από 2 αντε 3 σιμ? Κάπως κουλό μου ακούγεται εκτός αν είναι για καμιά άλλη δουλίτσα παράξενη 🙄

Επεξ/σία από LIGHT1NG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...