Προς το περιεχόμενο

Ποια version adobe premiere για το σύστημα μου;


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μπορείτε να μου προτείνεται για το συγκεκριμένο σύστημα υπολογιστή ποια έκδοση adobe premiere θα παίζει καλύτερα μιας και γνωρίζω ότι έκδοση με την έκδοση το κάνουν όλο και πιο "βαρύ"

Mobo: Asus prime x470-pro

Cpu: Ryzen 5700x

Ram: Corsair 32GB (4x8 @ 3200mhz)

Gpu: Evga 2070 Super

OS: Windows 11 pro εγκατεστημένα σε m2 nvme samsung 970 evo plus 500GB

Υπάρχει και δεύτερος m2 nvne 970 250GB (όπου μπορώ να τον έχω για την cache του premiere)

Και ένας τρίτος ssd δίσκος samsung 860 evo 500GB

Ασχολούμαι καθαρά ερασιτεχνικά σαν χόμπι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, μάλλον μας τρολάρεις. Αν όμως θέλεις απάντηση, να βάλεις την έκδοση 2029! 😇

Φίλε μου δεν είναι θέμα απαιτήσεων του προγράμματος για να λειτουργήσει. Το μεγάλο ζόρι είναι τα αρχεία βίντεο που θα χρησιμοποιείς. Για fhd και μέχρι 4k editing είσαι μια χαρά (έως ημι-επαγγελματικό επίπεδο). Για βαρύ 8k φούλ επαγγελματικό επίπεδο δεν θα τραβήξει το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, micos000 είπε

Τώρα, μάλλον μας τρολάρεις. Αν όμως θέλεις απάντηση, να βάλεις την έκδοση 2029! 😇

Καθόλου! Απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το premiere και με λίγο ψάξιμο κάποιος ανέφερε πως έκδοση με έκδοση όλο γίνεται κ πιο απαιτητικό. Να φανταστείς το link που έδωσε πιο πάνω ο φίλος δε το είχα τσεκάρει ποτέ, και από ότι καταλαβαίνω για κάμποσο καιρό θα είμαι κομπλέ. Αυτό που σκέφτομαι να βάλω στον δεύτερο m2 δίσκο την cache του προγράμματος θα βοηθήσει λες; Σε έναν οδηγό που κοίταζα στο youtube έτσι το είχε κάνει ο τύπος.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ronnie1985 said:

Απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το premiere

Και γιατί το επέλεξες; Θα πληρώνεις συνδρομή ή θα μπλέξεις με σπασμένα; Μήπως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με το Resolve?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Και γιατί το επέλεξες; Θα πληρώνεις συνδρομή ή θα μπλέξεις με σπασμένα; Μήπως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με το Resolve?

Δε το έχω αποκτήσει απλά έχω την εντύπωση πως είναι το καλύτερο στο είδος του για αυτό αναφέρθηκαν σε αυτό. Αυτό που προτείνεις είναι το davinci αν είδα καλά; Είναι free? Η trial και μετά θέλει πληρωμή στη συνέχεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ronnie1985 said:

Δε το έχω αποκτήσει απλά έχω την εντύπωση πως είναι το καλύτερο στο είδος του για αυτό αναφέρθηκαν σε αυτό. Αυτό που προτείνεις είναι το davinci αν είδα καλά; Είναι free? Η trial και μετά θέλει πληρωμή στη συνέχεια; 

Έχει και free και paid (DaVinci Resolve Studio) αλλά η free είναι μια χαρά για τους περισσότερους χρήστες. Δεν είναι trial και δεν έχει watermark και τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως φαίνεται δεν έχεις ξανασχοληθεί με το  video editing πιστεύω ότι το να πας στο premiere για να κόβεις και να ράβεις μερικά βίντεο είναι overkill, το ίδιο και το davinci. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο πιο... enthusiast level π.χ. Openshot ή Shotcut ή ακόμα και με τον video editor των windows, το ClipChamp (από το store των windows). Παίξε λίγο και αν δεις ότι δεν σε καλύπτουν και γουστάρεις να ανέβεις επίπεδο τότε πας στο davinci που έχει και πολλά tutorials.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...