Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με google pay / πορτοφόλι


panos_saxo
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από GATE123,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
15 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Όταν μίλησα με την τράπεζα, μου είπαν πως έχει παρατηρηθεί αυτό το θέμα στα xiaomi. Με μια απλή διαγραφή της εφαρμογής και ξανά από την αρχή διορθώνεται το πρόβλημα λέει, κάτι που όντως δούλεψε αμέσως στης κοπέλας μου που είχε το ίδιο πρόβλημα. 

Εμένα πλέον δεν περνάει καμία κάρτα. Ακόμα και της εθνικής έχει φάει κόλλημα, έρχεται το otp εδώ και 2 ώρες ασταμάτητα ανά 5 λεπτά στο viber! 

Ανά 5 λεπτά από τις 7 ειλικρινά. Αλλά όταν το περνάω βγάζει λάθος. 

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βγάλω εντελώς το wallet ; Κάποια πατάτα έχουν κάνει και υπάρχει ακόμα και αν αφαιρέσω την εφαρμογή πορτοφόλι. Κατεβάζοντας την γραμμή εργαλείων (εκεί που έχει wifi φακό nfc κλπ) υπάρχει εικονίδιο που σε πετάει στην εφαρμογή πορτοφόλι. Ακόμα και αν έχω κάνει απεγκατασταση.  

Πατώντας ανοίγει η εφαρμογή (που έχω σβήσει!) απλά το περιβάλλον είναι ελαφρώς διαφορετικό. 

Δεν ξέρω τι παίζει απηύδησα. 

IMG_20230314_212211.jpg

Εάν έχεις wallet και πορτοφόλι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί το ένα από τα δύο.

Ξέρω ότι εάν έχεις δύο διαφορετικά δεν δουλεύουν.

Εγώ έχω το πορτοφόλι.

Ποιο από τα δύο είναι στο κινητό σαν βασική εφαρμογή?

Εάν είναι το πορτοφόλι(το πιο λογικό)κρατάς αυτό ή το wallet αντίστοιχα.

Και νομίζω ότι είναι το πορτοφόλι γιατί και σε μένα αυτό έχει σαν βασική εφαρμογή λόγο μάλλον επειδή είναι τις Google.

Θα σου πω κάτι εάν θες.....

Κάνε ένα backup και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Έτσι το κινητό θα " καθαρίσει " και θα κάνεις σωστά την δουλειά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, την επαναφορά. Θα τρομάξω να το σεταρω πάλι γτ κλασικό xiaomi. Δεν θα έρχονται ειδοποιήσεις, δε θα έρχονται μηνύματα κλπ 

Wallet και πορτοφόλι δε τα ξεχωριζω. Αν κατεβάσω την εφαρμογή από playstore, είτε του κινητού ανοίξω είτε του store, ανοίγει η δεύτερη. Αν σβήσω του store, ανοίγοντας του κινητού γράφει google pay. 

Ό,τι να ναι εντελώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, την επαναφορά. Θα τρομάξω να το σεταρω πάλι γτ κλασικό xiaomi. Δεν θα έρχονται ειδοποιήσεις, δε θα έρχονται μηνύματα κλπ 

Wallet και πορτοφόλι δε τα ξεχωριζω. Αν κατεβάσω την εφαρμογή από playstore, είτε του κινητού ανοίξω είτε του store, ανοίγει η δεύτερη. Αν σβήσω του store, ανοίγοντας του κινητού γράφει google pay. 

Ό,τι να ναι εντελώς. 

😁 Xiaomi είναι τι περιμένεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
53 λεπτά πριν, ptsoros7 είπε

Παίδες έχω Samsung note 10, ανοιχτό nfc, προεπιλογή το Google pay   και δεν συνδέεται με τίποτα στο pos. Τι κάνω λάθος. Ευχαριστώ 

Αν μπεις στο app του πορτοφολιού πριν τη συναλλαγή λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αφού αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, δουλεύω ρολόι πλέον. 

Αφού μου έβγαλε τη πατσά και αφού αναγκάστηκα να σεταρω το κινητό από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Εγώ αφού αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, δουλεύω ρολόι πλέον. 

Αφού μου έβγαλε τη πατσά και αφού αναγκάστηκα να σεταρω το κινητό από την αρχή. 

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νεο θεμα, ξερετε αν κ πως μπορώ να παρακάμψω το κλείδωμα που ζητάει για να λειτουργήσει το Gpay?

Δεν ήταν ποτέ στην πρακτική μου το οποιοδήποτε κλείδωμα του κινητού, και το πρόβλημα είναι οτι οταν το βγάζω το κλείδωμα, χάνεται η κάρτα απτο Gpay και θέλει πάλι απο την αρχή πέρασμα απτο app της τράπεζας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kounga είπε

Για να μην ανοίγω νεο θεμα, ξερετε αν κ πως μπορώ να παρακάμψω το κλείδωμα που ζητάει για να λειτουργήσει το Gpay?

Δεν ήταν ποτέ στην πρακτική μου το οποιοδήποτε κλείδωμα του κινητού, και το πρόβλημα είναι οτι οταν το βγάζω το κλείδωμα, χάνεται η κάρτα απτο Gpay και θέλει πάλι απο την αρχή πέρασμα απτο app της τράπεζας...

Οχι δεν γίνεται.Και σωστά.Ολες οι τραπεζικές εφαρμογές θέλουν να έχει ενεργοποιηθεί κλείδωμα συσκευής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kounga είπε

Για να μην ανοίγω νεο θεμα, ξερετε αν κ πως μπορώ να παρακάμψω το κλείδωμα που ζητάει για να λειτουργήσει το Gpay?

Δεν ήταν ποτέ στην πρακτική μου το οποιοδήποτε κλείδωμα του κινητού, και το πρόβλημα είναι οτι οταν το βγάζω το κλείδωμα, χάνεται η κάρτα απτο Gpay και θέλει πάλι απο την αρχή πέρασμα απτο app της τράπεζας...

Είναι υποχρεωτικό το κλείδωμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 5:47 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Οχι δεν γίνεται.Και σωστά.Ολες οι τραπεζικές εφαρμογές θέλουν να έχει ενεργοποιηθεί κλείδωμα συσκευής.

 

Στις 1/4/2023 στις 6:22 ΜΜ, GATE123 είπε

Είναι υποχρεωτικό το κλείδωμα.

Απο πλευράς ασφάλειας σίγουρα ΟΚ συμφωνώ, απλά οταν ένας ενήλικος δηλώνει υπεύθυνα οτι ξερει τους κινδύνους, ας είχε και τη δυνατότητα να μην το κλειδώνει...

Και κατι τελευταίο.  Πως θα βάλω δευτερη κάρτα Market pass άλλου μέλους της οικογένειας στο Gpay? (Επειδή δεν υπάρχει άλλο κινητο NFC) .

Δυστυχώς κατα την αίτηση ειχε επιλεγεί η ίδια τράπεζα(Αlpha) οπότε το κινητό δεν αναγνωρίζει δεύτερο λογαριασμό myAlpha mobile.

Αν θεωρητικά, αδειάσω πρώτα τη μια κάρτα, και με επανεγκατάσταση του myAlpha mobile  σε νέο λογαριασμό, οταν έρθει η σειρά του Gpay, θα με αφήσει να βάλω τη νεα καρτα, ή πρεπει να αλλάξω και λογαριασμό Google?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kounga είπε

 

Απο πλευράς ασφάλειας σίγουρα ΟΚ συμφωνώ, απλά οταν ένας ενήλικος δηλώνει υπεύθυνα οτι ξερει τους κινδύνους, ας είχε και τη δυνατότητα να μην το κλειδώνει...

 

 

Eχεις κάρτα τράπεζας χωρίς πιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kounga είπε

Απο πλευράς ασφάλειας σίγουρα ΟΚ συμφωνώ, απλά οταν ένας ενήλικος δηλώνει υπεύθυνα οτι ξερει τους κινδύνους, ας είχε και τη δυνατότητα να μην το κλειδώνει...

Βασικά το κλείδωμα κινητού είναι το αντίστοιχο του pin της πλαστικής κάρτας. Δύσκολο να αφαιρούσαν αυτή τη δικλείδα.

Σχετικά με το pass, γιατί να περιμένεις να αδειάσει η πρώτη κάρτα? Εφόσον έχει περαστεί σε wallet δοκιμάζεις να κάνεις log out από τον πρώτο λογαριασμό στο Myalpha mobile και μπαίνεις με τον δεύτερο λογαριασμό ώστε να περάσεις και την άλλη κάρτα στο wallet. Απλώς αν κάνεις ταυτοποίηση και δεύτερου λογαριασμού σε μια συσκευή λογικά δεν θα δουλεύουν τα Push notifications του πρώτου μέχρι να ταυτοποιηθεί εκ νέου.

Δεν έχω επιλέξει την εν λόγω τράπεζα αλλά έκανα ακριβώς το ίδιο σε viva με 2 λογαριασμούς και περάστηκαν οι κάρτες μια χαρά (από viva wallet app απευθείας σε google wallet) οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην γίνεται το ίδιο και με alpha.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kounga είπε

 

Απο πλευράς ασφάλειας σίγουρα ΟΚ συμφωνώ, απλά οταν ένας ενήλικος δηλώνει υπεύθυνα οτι ξερει τους κινδύνους, ας είχε και τη δυνατότητα να μην το κλειδώνει...

Και κατι τελευταίο.  Πως θα βάλω δευτερη κάρτα Market pass άλλου μέλους της οικογένειας στο Gpay? (Επειδή δεν υπάρχει άλλο κινητο NFC) .

Δυστυχώς κατα την αίτηση ειχε επιλεγεί η ίδια τράπεζα(Αlpha) οπότε το κινητό δεν αναγνωρίζει δεύτερο λογαριασμό myAlpha mobile.

Αν θεωρητικά, αδειάσω πρώτα τη μια κάρτα, και με επανεγκατάσταση του myAlpha mobile  σε νέο λογαριασμό, οταν έρθει η σειρά του Gpay, θα με αφήσει να βάλω τη νεα καρτα, ή πρεπει να αλλάξω και λογαριασμό Google?

 

Εάν θες να προσθέσεις άλλη κάρτα στο πορτοφόλι έχει επιλογή εκεί που λέει προσθήκη στο πορτοφόλι.

Απλά μετά πρέπει να επιλέξεις πια θα είναι η κύρια κάρτα.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...