Προς το περιεχόμενο

Player για αρχεία .fbr


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ανοίξω αρχεία βίντεο .fbr;

Το γκουγκλάρισμα μου έβγαλε ότι έχουν γίνει με ένα screen recording software που λέγεται Blueberry FlashBack, αλλά ενώ κατέβασα την δωρεάν έκδοση και δοκίμασα, δεν ανοίγει τα αρχεία. Την μια μου τα βγάζει corrupted (βασικά δοκίμασα διάφορες εκδόσεις του προγράμματος), την άλλη δεν κάνει τίποτα.

Δοκίμασα με Premiere, VLC, Wondershare UniConverter, αλλά τζίφος.

Τα έχει πετύχει κανείς άλλος αυτά τα αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ.. Βίντεο είναι, αλλά αν για κάποιο λόγο παίζει και μόνο τον ήχο θα μου κάνει, γιατί είναι κάτι μαθήματα. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Sadako said:

Χμμ.. Βίντεο είναι, αλλά αν για κάποιο λόγο παίζει και μόνο τον ήχο θα μου κάνει, γιατί είναι κάτι μαθήματα. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

10min video, 10mb? Χλωμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λέει ο Che. 1 λεπτό το MB για στερεοφωνικό ήχο mp3 στα 128Kbps είναι ακριβώς όσο πρέπει να είναι, αλλά για βίντεο μαζί με τον παραπάνω ήχο... δεν παίζει.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι μετά από καιρό, γιατί προέκυψαν διάφορα θέματα και το είχα παρατήσει το συγκεκριμένο.

Ισχύει τελικά ότι με αλλαγή της επέκτασης σε .mp3 παίζει ο ήχος, αλλά είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα. Βασικά για να εξηγήσω περί τίνος πρόκειται, είναι κάτι βιντεομαθήματα μέσω μιας πλατφόρμας που είναι επί πληρωμή. Είχαμε αγοράσει κάποιες ώρες, απλά για μην καθόμαστε και τα βλέπουμε με ξεκίνα-σταμάτα για σημειώσεις/διευκρινίσεις-ξεκίνα κλπ είπα να τα σώσω κάπως να τα έχω διαθέσιμα offline και να τα βλέπουμε με την ησυχία μας.

Η αρχική λύση που δοκίμασα ήταν να τα αφήνω να παίζουν και να γράφω την οθόνη με έναν screen recorder. Δούλεψε κανονικά αυτό, απλά επειδή είδα ότι τελείωναν οι ώρες που είχαμε αγοράσει και δεν ήθελα να πάρω επιπλέον, παρατήρησα ότι κάθε φορά που άνοιγα ένα μάθημα μου έσωζε ένα αρχείο με αύξοντα αριθμό σε έναν τοπικό φάκελο. Τύπου 23.1.fbr, 23.2.fbr, 23.3.fbr κ.ο.κ. Είπα λοιπόν μήπως γλιτώσω το screen recording (που μου δέσμευε και το PC για όση ώρα διαρκούσαν τα μαθήματα) και να δοκιμάσω να ανοίξω τα .fbr αρχεία που αποθηκεύτηκαν τοπικά.

Το θέμα είναι ότι αυτό που θεωρούσα λογικό (δηλαδή το 23.1 να αφορά το πρώτο μάθημα, το 23.2 το δεύτερο κλπ) φαίνεται πως δεν ισχύει, γιατί ανοίγω τα -μετονομασμένα σε .mp3- αρχεία και ξεκινάνε από την μέση κάποιου μαθήματος, ενώ τελειώνουν και απότομα. Από ό,τι φαίνεται τα κατεβάζει κάπως μισά και μετά αν χρειαστεί κατεβάζει και το επόμενο ή κάτι τέτοιο. Γιατί ούτε το 23.2 ξεκινάει ακριβώς εκεί που τελειώνει το 23.1. Περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δεις χρονολογικά δεν βγαίνει άκρη; 

Θα μπορούσες να καταγράψεις το μάθημα και με κάποιο audio recorder σαν το audacity αν είναι μόνο ήχος και όχι βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάθημα είναι κανονικά βίντεο (είναι screen recording βασικά, αφού τα βιντεομαθήματα αφορούν εκπαίδευση πάνω στο Office και δείχνει την επιφάνεια εργασίας, ή σε κάποιες περιπτώσεις κάποια slides θεωρίας. Απλά αυτά που έδειχνε την επιφάνεια εργασίας πρόλαβα και τα έγραψα με το δικό μου screen recording, σε αυτά που μου έμειναν θα αρκούσε και ο ήχος μιας και είχε απλά κάποια βοηθήτικά slides θεωρίας, που απλά τα διαβάζει, προσθέτοντας περισσότερες λεπτομέριες), γι'αυτό και θεώρησα ότι όταν πατάω να ανοίξει το μάθημα και δείχνει μια μπάρα να κατεβάζει το 23.2.fbr πχ ότι θα κατέβαζε μαζί και το βίντεο. Το audio recorder λοιπόν δεν έχει νοήμα, αν είναι να αγοράσω επιπλέον ώρες, πιο πολύ θα βοηθούσε το screen recording.

Τώρα για το άλλο που πολύ λογικά προτείνεις, τα ταξινόμησα με βάση την ημερομηνία (δεν αλλάζει η ταξινόμηση, μένει η ίδια με αυτήν που είχε όταν τα ταξινομούσα βάση ονόματος), αλλά πάλι δεν βγαίνει άκρη, λες και τα κατεβάζει μισά ή corrupted, δεν ξέρω. Βάζω πχ το 23.2, μου δείχνει ότι είναι κανά 10λεπτο. Πάω την progress bar προς το τέλος, εκεί γύρω στα 9 λεπτά από αυτά που λέει καταλαβαίνεις ότι κλείνει την ενότητα, πηδάει η μπάρα στο τέλος. Βάζω το επόμενο 23.3 (που είναι και το επόμενο που έχει κατεβάσει χρονικά), και ξεκινάει να παίζει μια ενότητα από την μέση. Το βιντεάκι τελειώνει στην μέση μιας λέξης, βάζω το 23.4 και ξεκινάει κάποια ενότητα από την αρχή.

Ό,τι να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί αυτά τα fbr αρχεία να έχουν επιπλέον πληροφορίες χρονοσήμανσης που όταν τα μετονομάζεις σε mp3 δεν μπορούν μετά να αναγνωριστούν γιατί τα mp3 δεν υποστηρίζουν τέτοιες πληροφορίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίσως κάτι τέτοιο παίζει. Τέλος πάντων, δεν ξέρω σν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δεν έχω κάτσει να τα ακούσω όλα ένα-ένα είναι η αλήθεια γιατί θα χρειαστούν πολλές ώρες.

Τι να κάνουμε, μάλλον πρέπει να αποδεχτώ την ήττα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσεις με OBS Studio να κάνεις καταγραφή του παραθύρου ή της οθόνης πχ σε ένα 2ο υπολογιστή, ενώ παράλληλα θα κάνεις κάτι άλλο σε άλλο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...