Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, gr8effect said:

Συμπαθώ team green αλλά το FM8 είναι κακό από πολλές απόψεις. Δεν ξέρω τι deals καταφέρνουν κλπ αλλά έχουμε 3 first party παιχνίδια (Halo, Redfall, FM8) που ήταν (τα 2 είναι ακόμα) σε πολύ άσχημη κατάσταση στο λανσάρισμα.

Δεν μας τα λένε και πολύ καλά... Το Halo (ως franchise) έχει πληγεί, το Forza αν δεν υπήρχε το Horizon θα ήταν εντατική, και το Gears είναι άφαντο. Οι φωτό είναι από Reddit και συγκρίνου 2 παιχνιδια με 10 χρόνια διαφορά... Έλεος.

fm5-forzavista-vs-fm2023-forzavista-full-rt-rtao-v0-vwflh9hytwtb1.webp.8d4d608b187eaeae434398e550f8e7e7.webpfm5-forzavista-vs-fm2023-forzavista-full-rt-rtao-v0-5zmkzdoxtwtb1.webp.19df271565605ad3d7bad2d16364954f.webp

Τι υποτίθεται ότι βλέπουμε εδώ? 

Μονό εγώ την βλεπω μια χαρά την φώτο του 5?

Εσεις όταν παίζεται κάνετε pause και παίζετε με το photo mode? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση. Παίζω σε Series X με το κανονικό controller του Xbox και υπάρχει μια καθυστέρηση σαν lag.. ειδικά στις στροφές. Δεν μπορώ καν να παίξω έτσι. 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; Σε άλλα παρόμοια παιχνίδια πχ Formula 1, δεν έχω θέμα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να πρέπει να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτά τα χάλια τα θεωρείτε κάποιοι ΟΚ, τι άλλο μπορώ να πω...

Πιο πολύ σε FM4 φέρνει παρά σε Next Gen παιχνίδι...

ForzaMotorsport-2023_10_13-20-43-22.jpg.7f1b887828279e41e6582afec83a0a2d.jpg

ForzaHorizon5-2023_10_13-20-46-58.jpg.7da14fdebbda4383b35c517a5d57ed8c.jpg

34 minutes ago, imr said:

Μονό εγώ την βλεπω μια χαρά την φώτο του 5?

Αυτό λέμε. Ότι η φωτο / μοντελοποίηση του FM5 είναι καλύτερα από το νέο FM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, divnt είπε

Παιδιά ερώτηση. Παίζω σε Series X με το κανονικό controller του Xbox και υπάρχει μια καθυστέρηση σαν lag.. ειδικά στις στροφές. Δεν μπορώ καν να παίξω έτσι. 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι; Σε άλλα παρόμοια παιχνίδια πχ Formula 1, δεν έχω θέμα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να πρέπει να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω;

Δες στα settings το steering μήπως είναι σε assisted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα

μήπως λόγο gamepass τα game της Mircrosoft καταντήσουν σαν τις σειρές του netflix. Μεγάλη ποσότητα και προσφορά με νέα game αλλά τα περισσότερα να είναι μέτρια στην καλύτερη.

Από τι είδαμε το οικονομικό μοντέλο του game pass δεν του βγαίνει και από τι λένε τα οικονομικά στοιχεία και για να μπορέσουν να το κρατήσουν απλά δεν βάζεις και πολλά χρήματα στην ανάπτυξη των game.

Θα παίξω και το horizon αλλά έπαιξα το starfield και μιλάμε ήταν τρομερή απογοήτευση, και αυτό όπως έγραψα τελείως μέτριο και βαρετό σαν game ιδίως σαν gameplay.  

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SaFiS είπε

Αν αυτά τα χάλια τα θεωρείτε κάποιοι ΟΚ, τι άλλο μπορώ να πω...

Πιο πολύ σε FM4 φέρνει παρά σε Next Gen παιχνίδι...

ForzaMotorsport-2023_10_13-20-43-22.jpg.7f1b887828279e41e6582afec83a0a2d.jpg

ForzaHorizon5-2023_10_13-20-46-58.jpg.7da14fdebbda4383b35c517a5d57ed8c.jpg

Αυτό λέμε. Ότι η φωτο / μοντελοποίηση του FM5 είναι καλύτερα από το νέο FM...

Και παλι πραγματικα δεν καταλαβαινω που εχει σημασια αυτο.

Συγκρινουμε τις φωτο pixel pixel?

Σε καθε παιχνιδι το ποιο σημαντικο ειναι το συνολικο gameplay.

Εχω παιξει καποιες ωρες και ειμαι υπερευχαριστημενος.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά σε καμία περίπτωση δεν είναι το δυνατό σημείο του fm8!! Έχει μεγάλο θέμα ο φωτισμός το hdr και τα μοντέλα των αυτοκινήτων!! Τα περιβάλλοντα είναι σε πολύ καλό επίπεδο!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Και παλι πραγματικα δεν καταλαβαινω που εχει σημασια αυτο.

Συγκρινουμε τις φωτο pixel pixel?

Σε καθε παιχνιδι το ποιο σημαντικο ειναι το συνολικο gameplay.

Εχω παιξει καποιες ωρες και ειμαι υπερευχαριστημενος.

 

Ε, και τι να κάνουμε? Να παίξουμε το παιχνίδι? Καλύτερα να συγκρίνουμε παλιό με νέο.

Σχεδον 19 ώρες έχω παίξει, το μόνο bug αυτό που ανέφερα προηγούμενος με το quick resume.

Επεξ/σία από leo066
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, leo066 said:

Ε, και τι να κάνουμε? Να παίξουμε το παιχνίδι? Καλύτερα να συγκρίνουμε παλιό με νέο.

Σχεδον 19 ώρες έχω παίξει, το μόνο bug αυτό που ανέφερα προηγούμενος με το quick resume.

Ναι και εγώ το quick resume μόνο. 

Είναι λίγο εκνευριστικό, αλλά οκ δεν είναι λόγος να θάψεις το παιχνιδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε γράψει ένα σωρό πόστ που αναφέρονται αυτά τα 2-3 χρόνια σε fps, performance, textures , αναλύσεις, ray tracing κτλ κτλ και ξαφνικά τίποτα από όλα αυτά δεν μετράει;

Εννοείται μετράνε οι υφές που είναι χειρότερες από το προηγούμενο παιχνίδι, όπως και ο φωτισμός και το γεγονός πως αλλά πράγματα υποσχέθηκαν και άλλα έδωσαν.

Το gameplay που αναφέρεστε έχει αλλάξει ελάχιστα από τον προηγούμενο τίτλο. Οπότε γιατί δεν παίζατε τον προηγούμενο;

Είναι fun το παιχνίδι; Ναι είναι όπως ήταν και τα προηγούμενα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γραφτούν τα στραβά του.

Αν ήταν να μην έχουμε κάποια μεγάλη βελτίωση ας μέναμε με τους προηγούμενους τίτλους της σειράς.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά!! Έχει επιλεχτεί μια παλέτα χρώματων για να δείχνουν όλα πιο αληθινα και αυτό ξενίζει πολλούς που είχαν συνηθίσει τα κορεσμένα χρώματα που έχουν γενικά τα forza! Επειδή παίζω τα forza από την  πρώτη μέρα που βγήκαν τα χρώματα και γενικά το ύφος μου θυμίζει forza motorsport 2 που ήταν κορυφαίο κατά την άποψή μου! Γενικα η καλύτερη έμπειρια αυτήν την στιγμή είναι να παίζεται το παιχνιδι σε performance mode!! Έχει θέματα το παιχνιδι αλλά έχουν ακουστεί και πολλές ανακρίβειες αυτές τις μέρες! Σε καμια περίπτωση δεν είναι ένα κακό παιχνδι η ένα παιχνιδι που όταν το βλέπεις δεν σε εντυπωσιάζει!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω γράψει 1000άδες ώρες στα προηγούμενα να λέμε την αλήθεια, αλλα το FM "8" μέχρι στιγμής μου φαίνεται απο τα πιό friendly και ωραία παιχνίδια που έχω παίξει σε racing. Φαντάζομαι για πολλούς φανατικούς του είδους θα ξινίσει πολύ γιατί βλέπω αρκετές αλλαγές σε όλα απο το προηγούμενο, αλλα ΟΚ.

Τα γραφικά δεν μπορώ να πώ οτι είναι κάτι που με σόκαρε, αλλα νομίζω είναι ό,τι καλύτερο έχω δεί ώς τώρα σε sim racing 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο πρόβλημα δεν είναι η παλέτα χρωμάτων. Όποιος δεν έδωσε πολύ σημασία στο περσινό gameplay trailer, τα γραφικά θα τουν φανούν μια χαρά.

Όσοι όμως είμαστε και λίγο tech junkies και δώσαμε προσοχή στα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαφήμιζε η ίδια η Turn 10, προφανώς απογοητευτήκαμε όταν είδαμε ότι σχεδόν τίποτα από όλα αυτά δεν υλοποιήθηκε σε εκείνο το βαθμό και κάποια πράγματα καθόλου. Το downgrade είναι μεγάλο. Δηλαδή εγώ αναρωτιέμαι σε τι ακριβώς hardware έτρεχε εκείνο το demo (γιατί κάπου έτρεχε real time, αυτό είναι σίγουρο) εφόσον ούτε καν στο PC δεν παρέδωσαν τελικά τις συγκεκριμένες τεχνολογίες...

Και το ξαναλέω πάλι, αν έδειχναν κάτι πιο κοντά σε αυτό που πήραμε, εγώ τουλάχιστον, δεν θα καθόμουνα να το ψηρίσω τόσο πολύ. Είναι η Turn 10. Προσωπικά όταν πρόκειται για τόσο έμπειρη ομάδα, είμαι πιο αυστηρός και έχω υψηλότερα κριτήρια από κάποιο άγνωστο τυχαίο στούντιο. 

Όσο αναφορά για τις ανακρίβειες η αλήθεια είναι ότι γράφτηκαν πολλές. Όπως για παράδειγμα ότι για τα textures φταίει ο φακός της κάμερας που δεν έκανε focus, ότι φταίνε τα "lens effects", ότι λείπουν μόνο μερικοί κώνοι σε σχέση με το περσινό trailer, ότι θεωρείται μια πολύ καλή release έκδοση (ενώ η Turn 10 έχει παραδώσει μια τεράστια λίστα με known bugs). Απορώ δηλαδή τι ακριβώς θεωρείται κακή release όταν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις ακόμα και την πρόοδο σου στο game. Διαβάσαμε μέχρι και ότι αν κάποιος δεν κυνηγήσει για completion (τη δεδομένη χρονική στιγμή), δεν είναι σοβαρός gamer και άρα η γνώμη του δεν λέει και πολλά. Απίστευτα πράγματα...

Το παιχνίδι ήθελε σίγουρα και άλλους μήνες πριν κυκλοφορήσει αλλά... Game Pass. Θα το φτιάξουμε μετά όπως το Redfall...

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση εδώ είναι η "δυσκολία" που έχουν ορισμένοι να παραδεχτούνε κάποια πράγματα που είναι δεδομένα και η λογική του "εφόσον δεν έτυχε σε εμένα, σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι άψογο" (από θέματα bugs).

Τέλος, δεν είναι κακό game, το αντίθετο. Έχει ωραίο roster αυτοκινήτων που θα επλουτιστεί παρά πέρα και έχει πέσει δουλειά και εξέλιξη στον τομέα της φυσικής που είναι και το ζητούμενο από τέτοιο παιχνίδι. (Χωρίς βέβαια να θεωρείται "simulation" σε επίπεδα Assetto Corsa, iRacing κλπ όπως υποστηρίζουν οι "καμένοι" του είδους).

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Tο πρόβλημα δεν είναι η παλέτα χρωμάτων. Όποιος δεν έδωσε πολύ σημασία στο περσινό gameplay trailer, τα γραφικά θα τουν φανούν μια χαρά.

Όσοι όμως είμαστε και λίγο tech junkies και δώσαμε προσοχή στα τεχνικά χαρακτηριστικά που διαφήμιζε η ίδια η Turn 10, προφανώς απογοητευτήκαμε όταν είδαμε ότι σχεδόν τίποτα από όλα αυτά δεν υλοποιήθηκε σε εκείνο το βαθμό και κάποια πράγματα καθόλου. Το downgrade είναι μεγάλο. Δηλαδή εγώ αναρωτιέμαι σε τι ακριβώς hardware έτρεχε εκείνο το demo (γιατί κάπου έτρεχε real time, αυτό είναι σίγουρο) εφόσον ούτε καν στο PC δεν παρέδωσαν τελικά τις συγκεκριμένες τεχνολογίες...

Και το ξαναλέω πάλι, αν έδειχναν κάτι πιο κοντά σε αυτό που πήραμε, εγώ τουλάχιστον, δεν θα καθόμουνα να το ψηρίσω τόσο πολύ. Είναι η Turn 10. Προσωπικά όταν πρόκειται για τόσο έμπειρη ομάδα, είμαι πιο αυστηρός και έχω υψηλότερα κριτήρια από κάποιο άγνωστο τυχαίο στούντιο. 

Όσο αναφορά για τις ανακρίβειες η αλήθεια είναι ότι γράφτηκαν πολλές. Όπως για παράδειγμα ότι για τα textures φταίει ο φακός της κάμερας που δεν έκανε focus, ότι φταίνε τα "lens effects", ότι λείπουν μόνο μερικοί κώνοι σε σχέση με το περσινό trailer, ότι θεωρείται μια πολύ καλή release έκδοση (ενώ η Turn 10 έχει παραδώσει μια τεράστια λίστα με known bugs). Απορώ δηλαδή τι ακριβώς θεωρείται κακή release όταν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις ακόμα και την πρόοδο σου στο game. Διαβάσαμε μέχρι και ότι αν κάποιος δεν κυνηγήσει για completion (τη δεδομένη χρονική στιγμή), δεν είναι σοβαρός gamer και άρα η γνώμη του δεν λέει και πολλά. Απίστευτα πράγματα...

Το παιχνίδι ήθελε σίγουρα και άλλους μήνες πριν κυκλοφορήσει αλλά... Game Pass. Θα το φτιάξουμε μετά όπως το Redfall...

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση εδώ είναι η "δυσκολία" που έχουν ορισμένοι να παραδεχτούνε κάποια πράγματα που είναι δεδομένα και η λογική του "εφόσον δεν έτυχε σε εμένα, σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι άψογο" (από θέματα bugs).

Τέλος, δεν είναι κακό game, το αντίθετο. Έχει ωραίο roster αυτοκινήτων που θα επλουτιστεί παρά πέρα και έχει πέσει δουλειά και εξέλιξη στον τομέα της φυσικής που είναι και το ζητούμενο από τέτοιο παιχνίδι. (Χωρίς βέβαια να θεωρείται "simulation" σε επίπεδα Assetto Corsa, iRacing κλπ όπως υποστηρίζουν οι "καμένοι" του είδους).

 

 

Διαστρεβλωνεις κάποια από όσα γράφονται ή γράφτηκαν μάλλον. Ότι αναφέρεις δεν το αμφισβήτησε κανείς φίλε μου, δεν είναι όμως πανάκεια ούτε αυτόματα δεδομένο όταν εδώ κ αλλού πάρα πολλοί ΔΕΝ βλέπουμε αυτά τα bugs, μα ούτε το 1% από αυτά πέραν του γνωστού με το quick resume. Τα δεδομένα του καθενός είναι άλλωστε αυτά που ο ίδιος βλέπει στην οθόνη του. 

πχ. Δεν ανέφερα ποτέ ότι όσοι δεν πάνε για 100% completion δεν είναι σοβαροί gamers, στο σχόλιο που σβήστηκε αλλά ότι όσοι πάνε για 100% completion στο true achievements και εχουν βαθμολογησει με 4,33/5 είναι σίγουρα hardcore gamers, γιατί όντως οι completionists είναι hardcore gamers, αφού ψάχνουν κάθε μα κάθε λεπτομέρεια ενός Game. Εδω πχ η αλλαγή της λέξης hardcore από μέρους σου με τη λέξη σοβαρός και η αντίστροφη του λόγου μου σου έδωσε ένα... ακλόνητο επιχείρημα για "απίστευτα" που και καλά γράφτηκαν.

Δεν ισχύει όμως όπως είδες. 

Καθόλου απίστευτα λοιπόν δεν γράφτηκαν γιατί όντως όσοι είναι gamers που πάνε για completion έχουν κάθε λόγο να λέγονται hardcore κ να μετράει η γνώμη τους. Κατ εμένα τουλάχιστον που έχω μικρό μυαλό και ένα μικρό completion percentage 25% στα games που έχω πιάσει. Με στόχο να το αυξήσω σιγά σιγά :)

Απαιτήσεις υψηλές έχουμε όλοι εννοείται και καλά κάνουμε να έχουμε απαίτηση από κάθε εταιρεία να μη δίνει bugs στο  release, πλέον όμως εντός κ εκτός gamepass, εντός κ εκτός Microsoft άλλα βλέπουμε, τα ξέρουμε όλοι ότι day one bugs υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.  Όπως έχουμε και προσωπική άποψη και προφανώς διαφωνίες. Δεν είναι κακό. 

peace 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...