Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mιας και αναφέρθηκε το call of duty, με τις διαφημίσεις μηπως το έχει παρακάνει φέτος η MS?

Ηδη με αφορμή το συγκεκριμένο παιχνίδι, υπάρχουν παράπονα που το πετάει διαφήμιση με το που ανοίγεις την κονσόλα, όπως πιο  πριν είχαμε το Starfield και το Forza.

 

https://www.purexbox.com/news/2023/11/some-xbox-fans-arent-happy-about-intrusive-call-of-duty-mw3-ads

https://www.windowscentral.com/gaming/xbox/i-do-not-want-todays-massive-mandatory-xbox-series-xors-call-of-duty-take-over-ads-to-become-the-norm

image.png.7eac9be4bb27a3d9d6c50eeba2e87d6b.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Mιας και αναφέρθηκε το call of duty, με τις διαφημίσεις μηπως το έχει παρακάνει φέτος η MS?
Ηδη με αφορμή το συγκεκριμένο παιχνίδι, υπάρχουν παράπονα που το πετάει διαφήμιση με το που ανοίγεις την κονσόλα, όπως πιο  πριν είχαμε το Starfield και το Forza.
https://www.purexbox.com/news/2023/11/some-xbox-fans-arent-happy-about-intrusive-call-of-duty-mw3-ads
https://www.windowscentral.com/gaming/xbox/i-do-not-want-todays-massive-mandatory-xbox-series-xors-call-of-duty-take-over-ads-to-become-the-norm

Υπαρχει επιλογη οταν σεταρεις την κονσολα και αποδεχεσαι να σου εμφανιζει διαμησεις ή να μην σου εμφανιζει.
Εσυ λογικα διαλεξες να σου εμφανιζει. Εγω δεν εχω δει ποτε διαφημιση στη αρχικη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν δεν έχει τύχει να δω καμία διαφήμιση κατά το boot της κονσόλας. Εσείς που τις είδατε μήπως έχετε Game Pass?

Το ότι όλο το υπόλοιπο UI είναι ένα giant ad με random games του MS store/Game Pass είναι άλλο. Μόνο το επάνω μισό μέρος του dashboard είναι ad-free...

Πολύ θα ήθελα να αλλάξει τη στάση της η MS επάνω σε αυτό αλλά εφόσον μπήκαμε σε αυτά τα λιμέρια, δεν το βλέπω.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πως γίνεται, πριν βγεις στο dashboard σου πετάει το παραπάνω διαφημιστικό για το MW3. Έχει ξαναγίνει και με άλλα παιχνίδια. Είναι εκνευριστικό; Ναι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lx911 είπε

Ο φιλος πιο πανω λεει οτι το πεταει με το που ανοιγει την κονσολα...
Πολυ θα ηθελα να το δω αυτο πως ακριβως γινεται.

Δεν λέω ότι το πετάει συνέχεια. Μια φορά το έχω δει στο launch ορισμένων φετινών παιχνιδιών απο Activision/Blizzard και microsoft.

Και για να ξεπετάγονται ξαφνικά μαζεμένες αναφορες, δεν ειναι μεμονωμένο περιστατικό.

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Προς το παρόν δεν έχει τύχει να δω καμία διαφήμιση κατά το boot της κονσόλας. Εσείς που τις είδατε μήπως έχετε Game Pass?

Ναι.

Εχω δει ως τώρα για το Starfield, το Forza και νομίζω και για το Diablo 4.

Αλλη πιο ηλίθια διαφήμιση που έχω δει και στο Dashboard και μέσα στην εφαρμογή του gamepass είναι η εξης

''Now available SeriesS bundle'' με μια εικόνα του SeriesS μαζι με gamepass.

Δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό εμφανίζεται μια τέτοια διαφήμιση σε κάτοχο κονσόλας SX.

Οτι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Fulgore said:

Δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό εμφανίζεται μια τέτοια διαφήμιση σε κάτοχο κονσόλας SX.

Οτι να ναι...

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο σκεπτικό. Το πιο πιθανόν είναι να μην έχουν γράψει κώδικα που να κάνει τα ads να αναγνωρίζουν ποια από τις δυο κονσόλες έχεις. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και Xbox SeriesS να είχα, για ποιο λόγο να δώ διαφήμιση για ... διαθέσιμο SeriesS(σκέτη κονσολα χωρις κάποιο παιχνιδι)??

Το να το πέταγε αυτό πχ σε κατόχους προηγούμενης γενιάς κονσολών, να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως και να χει, το dashboard είναι τίγκα στα ads. Θα προτιμούσα να είχε μόνο ένα live tile με ads καπου στην άκρη.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...