Προς το περιεχόμενο

Ρεμπέτικα και παλιά ελληνικά λαϊκά τραγούδια


JennyP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός αυτού του θέματος είναι να δημιουργήσουμε μια συλλογή, μια ανθολογία, από αξέχαστα και εξαίσια παλιά ελληνικά τραγούδια και ορχηστρικά κομμάτια φυσικά.  Εάν ποστάροντας κάποιο τραγούδι, γνωρίζουμε και κάποια στοιχεία είτε για το τραγούδι, τον δημιουργό ή τους συντελεστές του, θα ήταν ωραίο να το αναφέραμε. 

Ξεκινώ με ένα ορχηστρικό που όταν μου το ανέφεραν για πρώτη φορά, είχα κάποιες αμφιβολίες λόγου του τίτλου. Πόσο λάθος ήμουν! Γενικά έχω αναθεωρήσει πρόσφατα πάρα πολλά σχετικά με τα ρεμπέτικα και τα παλιά λαϊκά μας τραγούδια.

Enjoy!☺️

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ελληνικά παλιά λαικά και ρεμπέτικα; Τι να πρωτοαναρτήσει κανείς!! Ωραίο θέμα!!

Έχω πάρα πολλά αγαπημένα από ελληνικές ταινίες, θεατρικά και όχι μόνο, παρόλα αυτά θα βάλω 2 που μου έρχονται αυθόρμητα στο νου.

Το πρώτο είναι μια απάντηση που θα μπορούσε να δοθεί σε κάποιον που λέει '' Ξέρεις ποιος είμαι εγώ'';

ΦΩΤΕΙΝΗ ΜΑΥΡΑΚΗ-ΜΟΥΣΑΦΙΡΑΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

 

Κώστα Μπέζου (Α. Κωστής) Στην Υπόγα

 

Τα 2 θα τα κάνω 3 γιατί με το παρακάτω έχω γελάσει και διασκεδάσει πάρα πολύ. Επιτρέψτε μου να το αναρτήσω.

Μάρκος Βαμβακάρης το κορόιδο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Το ριγέ σακάκι -Κώστας Ψυχογιός 

 

Μου σπάσανε τον μπαγλαμά Πάνος Γαβαλας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυρισμός. Η ανώτερη μορφή έκφρασης.

"Η ματιά σου, η άσπλαχνη καρδιά σου, μου 'χει πάρει το δόλιο μου μυαλό".

"Σ' αγναντεύω, σε λατρεύω".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε τραγούδια με ψυχή εννοούμε κάποιο παρόμοιο με το παρακάτω. Ένα βαθιά συγκινητικό τραγούδι το οποίο κρύβει πίσω του μια πολύ λυπητερή ιστορία.

Το τραγούδι "Απελπίστηκα"¨το εμπνεύστηκε ο Βαμβακάρης ένα βράδυ, όταν ξεχασμένος από τις εταιρείες, πήρε τον μικρότερο γιο του να πάνε, όπως συνήθιζαν τότε, σε μια τεβέρνα, να παίξει ο ίδιος μπουζούκι και ο μικρός να γυρνάει με το καπέλο για να μαζεύει χρήματα. Έτσι βιοποριζόταν τότε. Εκείνο το βράδυ όμως ο ταβερνιάρης του είπε ότι δε θα έπαιζε γιατί αντικαταστάθηκε από juke box. O Βαμβακάρης έφυγε φυσικά, αλλά πριν τράβηξε το καλώδιο του juke box  από την πρίζα. Στο δρόμο προς το σπίτι του σιγομουρμούριζε τα λόγια τα οποία έγιναν στίχοι και μετά τραγούδι."     (πηγή: Η μηχανή του χρόνου)

" Όσο είναι η νύχτα σκοτεινή
έτσι `ναι κι η καρδιά μου
και σαν τη σιγανή βροχή
τρέχουν τα δάκρυά μου..." 

Πόσο πόνο κρύβουν αυτά τα λόγια!

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...